دندانپزشکی زیبایی و انواع روش های ترمیم و زیبایی دندان

دندانپزشکی زیبایی در کل به آن دسته از درمان‌های دندانپزشکی اطلاق می‌شود که ظاهر و در بعضی مواقع عملکرد دندان‌ها، لثه‌ها و یا بایت بیمار را بهبود می‌دهد. هدف اصلی دندانپزشکی زیبایی همان‌طور که از نام آن مشخص است، زیباتر کردن دندان‌ها از نظر رنگ، موقعیت، شکل، اندازه و مرتب بودن یا به اختصار خلق لبخندی جذاب و بی‌نقص است. دندانپزشک زیبایی نهایت سعی خود را به کار می‌بندد تا تغییر مثبتی را در دندان‌ها و طرح لبخند به وجود بیاورد.

اصلاح طرح لبخند تاثیر چشمگیری بر زیبایی کلی صورت دارد و حتی تغییری به ظاهر جزیی، می‌تواند اثری باور نکردنی بر اعتماد به نفس و حس رضایت بیمار از خود داشته باشد. امروزه به کمک پیشرفت‌های مدرنی که در دندانپزشکی و دندانپزشکی زیبایی به دست آمده است، می‌توان درمان‌های متنوعی مانند اصلاح رنگ دندان تا جایگزینی دندان غائب را انجام داد. بنابراین اگر شما نیز لبخندتان را دوست ندارید، توصیه می‌کنیم درمان‌های جدید دندانپزشکی زیبایی را امتحان کنید تا سرانجام به لبخند رویایی خود دست یابید. دندانپزشکان زیبایی ماهر و مجرب ما  آماده‌اند تا شما را در مسیر رسیدن به لبخند دلخواه‌تان یاری کنند تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های  تماس بگیرید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مزایا


یکی از ثمرات دستیابی به لبخندی جذاب و رویایی وزیبایی دندان، شادی و اعتماد به نفس بیشتر است. البته مزایای دندانپزشکی زیبایی به همین‌جا ختم نمی‌شود، چرا که دندان‌های زیباتر عموماً به معنای دندان‌های سالم‌تر نیز هست. در ادامه اثرات مثبت اصلاح طرح لبخند بر سلامتی را با هم بررسی می‌کنیم.

انگیزه یافتن برای بهتر رعایت کردن بهداشت دهان و دندان

بیمار پس از زیبایی دندان‌ها و لبخند انگیزه پیدا می‌کند که بهتر از دندان‌های خود محافظت کند تا نتیجه به دست آمده حفظ شود. بنابراین بیمار عادت‌های تغذیه‌ای خود را اصلاح می‌کند و از خوردن خوراکی‌هایی که دندان‌ها را تیره یا لک می‌کند، خودداری می‌نماید.

تسکین سردرد

سردرد یکی از عوارض نامرتب بودن دندان‌ها است. در واقع هرگونه اختلال و ناهنجاری بایت باعث سردرد و درد دندان می‌شود. دندان‌های کج و نامرتب به لثه‌ها و اعصاب فشار وارد می‌کند و پیام درد را به سر می‌فرستد. دندانپزشکی زیبایی این مشکلات را اصلاح می‌کند و این دردهای آزاردهنده را تسکین می‌دهد.

افزایش اشتها

ترک خوردن، شکستن، پوسیدگی، از دست دادن یا نامرتب بودن دندان‌ها جویدن را دشوار می‌کند. اصلاح این مشکلات به بیمار اجازه می‌دهد تا بار دیگر از غذا خوردن لذت ببرد.

کاهش احتمال بیماری‌های لثه

دندان‌های ترک خورده، شکسته، لب پر شده یا آسیب دیده بیشتر مستعد پوسیدگی‌اند. این عامل احتمال بروز مشکلات جدی‌تری مانند بیماری لثه را افزایش می‌دهد. درمان دندان آسیب دیده احتمال ابتلا به بیماری لثه و دیگر ناراحتی‌های دهان و دندان را کاهش می‌دهد.

کاهش اضطراب

فردی که لبخند خود را دوست ندارد، از دیگران کناره می‌گیرد یا در برخورد با دیگران مضطرب می‌شود. اصلاح طرح لبخند شادی و اعتماد به نفس را به بیمار برمی‌گرداند و اضطراب و نگرانی وی را کاهش می‌دهد.

انواع روش های درمان در دندانپزشکی زیبایی


سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها به دلیل گذاشتن تاثیری چشمگیر بر دندان‌ها به روشی کم‌هزینه و راحت، متداول‌ترین درمان دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود. دندان‌ها را می‌توان در مطب توسط دندانپزشک زیبایی سفید کرد یا کیت مخصوص حاوی پلاک و ژل را برای سفید کردن دندان‌ها در خانه از دندانپزشک زیبایی دریافت کرد. همچنین فراورده‌های مخصوص سفید کردن دندان‌ها، مانند خمیردندان، ژل، دهان‌شویه، نوار و پلاک بلیچینگ را می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

ونیر

ونیر پوسته باریکی است که به طور سفارشی مطابق با رنگ دندان‌های هر بیمار از سرامیک یا رزین تهیه می‌شود و دندانپزشک آن را برای زیبایی دندان روی سطح جلوی دندان‌ها می‌چسباند. ابتدا دندانپزشک زیبایی حدود نیم میلی‌متر از مینای سطح دندان را تراش می‌دهد، سپس این روکش‌های زیبایی نازک را با سیمان مخصوص روی جلوی دندان قرار می‌دهد تا رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان تغییر کند. به کمک ونیر می‌توان نقص‌هایی مانند لب پر شدن، لک و تغییر رنگ، نامرتبی، صاف نبودن، ساییدگی یا فاصله‌دار بودن را با موفقیت اصلاح کرد. نتیجه نهایی دندانی درخشان و زیبا است که حس و ظاهر آن کاملاً طبیعی است.

باندینگ

باندینگ رزین خمیری شکلی همرنگ دندان است که از مواد پلاستیکی بادوام تهیه می‌شود که دندانپزشک آن را جلوی دندان قرار می‌دهد و با نور لیزر یا اشعه ماوراء بنفش خشک و سفت می‌کند. در مرحله بعد دندانپزشک باندینگ را شکل می‌دهد و پولیش می‌کند. باندینگ برای ترمیم پوسیدگی، لب‌پر شدن، ترک خوردن یا بدشکلی دندان به کار برده می‌شود. همچنین باندینگ جایگزینی مناسب برای آمالگام یا ماده نقره‌ای رنگ مخصوص پر کردن دندان است. باندینگ 60 ـ 30 دقیقه طول می‌کشد.

روکش دندان

دندانپزشک روکش را روی تمام بخشی از دندان پوسیده یا آسیب دیده قرار می‌دهد که بالای خط لثه دیده می‌شود. دندان پس از گذاشتن روکش شکل، اندازه، استحکام و ظاهر طبیعی خود را پیدا می‌کند. روکش از دندان ضعیف در برابر شکستگی محافظت می‌کند یا قطعات ترک خورده دندان را کنار هم نگه می‌دارد. روکش روی دندان گذاشته می‌شود تا دندان بدشکل یا بسیار بدرنگ را بپوشاند. روکش از فلز، سرامیک جوش خورده به فلز، رزین یا سرامیک تهیه می‌شود.

اینله و انله

اینله و انله، یا پر کردن غیر مستقیم، از طلا، سرامیک یا کامپوزیت تهیه می‌شود و برای پر کردن دندان پوسیده یا آسیب دیده به کار برده می‌شود. ابتدا ترمیم قالب‌گیری می‌شود، سپس مدل برای ساخت ترمیم به لابراتوار فرستاده می‌شود و در نهایت دندانپزشک ترمیم را روی دندان می‌چسباند. چنانچه مواد داخل مرکز دندان قرار داده شود، ترمیم از نوع اینله است، اما اگر ترمیم یک یا چند عدد از گوشه‌های دندان را شامل شود یا کل سطح بایت را پوشش دهد، ترمیم انله نامیده می‌شود. به روش اینله و انله بخش اعظم دندان سالم حفظ می‌شود و می‌توان آن را جایگزین روکش محسوب کرد.

بریج

بریج یکی از ترمیم‌های رایج دندان است که به دندان‌های سالم دو طرف دندان غائب متصل می‌شود. دندان مصنوعی متصل به بریج نیز فاصله مربوط به دندان غائب را پر می‌کند. این ترمیم زیبایی جای دندان خالی را در لبخند پر می‌کند. برای جایگذاری بریج نیز مانند روکش سرامیکی، دندانپزشک سطح دندان‌ها را با فرز تراش می‌دهد تا بتواند بریج را روی آنها بگذارد. بریج بهترین انتخاب برای بی‌دندانی با فضای خالی کوچک یا بی‌دندانی یک‌طرفه است، البته از بریج می‌توان برای اصلاح بی‌دندانی دوطرفه نیز استفاده کرد، در این حالت تقریباً تمام دندان‌های باقیمانده برای نگه داشتن دندان جایگزین به کار برده می‌شود.

ایمپلنت

ایمپلنت لوله‌ای شکل است و از تیتانیوم واکنش‌ناپذیر تهیه می‌شود. جراح ایمپلنت را در استخوان قرار می‌دهد. ایمپلنت پایه‌ای برای دندان(های) جایگزینی می‌شود که به شیوه دیجیتال تهیه می‌شود تا با بقیه دندان‌های بیمار تناسب داشته باشد. پس از آن که جراح ایمپلنت را طی عمل جراحی در استخوان قرار داد،‌ مدتی صبر می‌کند تا ایمپلنت به استخوان جوش بخورد و با استخوان فک یکی شود. سپس روکش روی ایمپلنت گذاشته می‌شود. مزیت اصلی عمل زیبایی دندان به روش ایمپلنت بر دیگر جایگزین‌های دندانی این است که ایمپلنت مستقیماً به استخوان فک متصل می‌شود. مسلماً جوش خوردن ایمپلنت به استخوان مانند اتصال اصلی نخواهد بود، اما عملکرد مشابهی را ارائه می‌دهد.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی برای جایگزینی دندان‌های غائب به کار برده می‌شود و چون متحرک است، می‌توان آن را از دهان خارج کرد. دندان مصنوعی متحرک به گونه‌ای طراحی می‌شود که شکل دندان‌ها و لثه‌ها باشد و جایگزین دندان‌ها و بافت‌های اطراف آن بشود. اگر بی‌دندانی کامل باشد، یک دست دندان مصنوعی کامل ساخته می‌شود، اما اگر بیمار هنوز چند دندان خود را حفظ کرده باشد، دندان مصنوعی تکه‌ای توصیه می‌شود.

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند ترکیبی از چند درمان دندانپزشکی زیبایی و گاهی دندانپزشکی ترمیمی است. در این طرح درمان بیمار می‌خواهد از تمام درمان‌های ضروری برای دستیابی به لبخند رویایی خود بهره بگیرد. در درمان اصلاح طرح لبخند از درمان‌هایی مانند سفید کردن دندان، ونیر، روکش، ایمپلنت، ارتودنسی نامرئی (اینویزلاین) استفاده می‌شود.

ارتودنسی

ارتودنسی شامل روش‌هایی مانند بریس معمولی و ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) می‌شود. ارتودنسی یکی از پرطرفدارترین درمان‌ها برای دستیابی به دندان‌هایی زیباتر و سالم‌تر است. دلایل مختلفی برای ارتودنسی دندان‌ها وجود دارد که از آن جمله می‌توان به انحراف فک، کجی، شلوغی، بی‌نظمی و به‌هم‌فشردگی دندان‌ها و از دست دادن دندان یا ناهنجاری بایت (مال اکلوژن یا نامرتبی دندان‌ها) اشاره کرد. ارتودنسی معمولاً بر روی کودکان 14 ـ 7 ساله انجام می‌شود، چون ساختارهای صورت در این بازه سنی هنوز در حال رشد است. چون رشد صورت بزرگسالان کامل شده است، در ارتودنسی این گروه از درمان‌های دیگری نیز استفاده می‌شود. بسیاری از بزرگسالان و برخی نوجوانان پلاک‌های شفاف را به بریس‌های فلزی برای زیبایی دندان ترجیح می‌دهند.

شکل‌دهی و زیبا کردن دندان

شکل‌دهی و زیباتر کردن دندان‌ها درمانی کاملاً نگهدارنده و محافظه کارانه با قیمت پایین است که لبخندی زیباتر را به ارمغان می‌آورد. دندانپزشک در این تکنیک برای زیبایی دندان بخش اندکی از مینای دندان را تراش می‌دهد تا بتواند شکل، طول یا سطح یک یا چند دندان را تغییر دهد. این درمان غالباً در کنار باندینگ انجام می‌شود. مشکلات یا نقص‌های لبخند مانند بدشکلی یا همپوشانی جزیی دندان‌ها، لب‌پر شدن اندک دندان یا تیز بودن شدید دندان نیش را غالباً می‌توان با تراش دادن مختصر دندان اصلاح کرد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • احسان میلان
    سپتامبر 1, 2022 4:50 ب.ظ

    واقعا خیلی کامل بود کلی اطلاعات به اطلاعاتم اضافه شد
    تنتون سالم و خسته نباشید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید