اصلاح و بستن فاصله بین دندان ها با/بدون ارتودنسی

فضای بین دندان‌ها با نام دیاستم (diastema) یعنی فضای خالی بین دو دندان شناخته می‌شود. فاصله بین دندان‌ها به ویژه در کودکان بسیار رایج است. فاصله بین دندان بخشی طبیعی از رشد کودک است و ممکن است به خودی خود اصلاح  شود. در واقع 97 درصد کودکان فاصله بین دندان دارند، و این رقم با رشد کودکان و پر شدن این فواصل به طور طبیعی، به گونه ای قابل توجه کاهش می‌یابد. اگر فاصله بین دندان بعد از رشد دندان‌های بزرگسالی باقی بماند، دائمی خواهد بود و تنها با درمان تخصصی اصلاح می‌شود. خوشبختانه، دندانپزشکی روش‌های متنوعی را برای کمک به پرکردن فضاهای ناخواسته در لبخندتان ارائه می دهد. چه از ونیرهای پرسلن یا باندینگ دندان استفاده کنید، نتیجه ایجاد لبخندی زیباتر برایتان خواهد بود.

اگر دندان‌های فاصله دار باعث شده است از ظاهر لبخندتان ناراضی باشید، می‌توانید به دنبال درمان باشید. درمان‌های بسیاری در دندانپزشکی زیبایی وجود دارند که می‌توانند فاصله بین دندان‌ها را برطرف نموده و ظاهر لبخند را بهبود بخشند. متخصصین ما در دندانپزشکی پزشکی ویستا شرایط دندان‌هایتان و علت فاصله بین آنها (که اعتماد به نفس شما را سلب کرده است) را مورد توجه قرار داده و کامل‌ترین راه حل را که به دنبال آن هستید به شما توصیه می‌کنند.

اصلاح فاصله‌ها می‌تواند باعث افزایش زیبایی لبخند شما شود و ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر به شما دهد. این کار باعث کاهش درد دندانی ناشی از فاصله‌ها شده و از دندان‌های شما در برابر آسیب جدی‌تر محافظت می‌کند.

برای آشنایی با روش‌های درمانی کلینیک دندانپزشکی ویستا برای کاهش و رفع فاصله بین دندان‌ها می‌توانید با تماس با شماره‌های از همکاران ما مشاوره دریافت کرده یا نوبت رزرو کنید.

علل


فاصله بین دندان‌ها چندین دلیل دارد. فاصله بین دندان اغلب نتیجه ناهماهنگی بین اندازه فک و اندازه دندان‌ها است. علل دیگر عبارتند است از:

دندان‌های نامرتب

دندان‌های نامرتب معمولا ناشی از تراکم و ازدحام دندان‌ها است یعنی جایی که دندان‌ها برای فک خیلی بزرگ هستند. متضاد این پدیده برای فاصله بین دندان‌ها صادق است، ممکن است بین دندان‌هایی که برای فک خیلی کوچک هستند فاصله به وجود آید.

دندان‌های افتاده

 

فاصله بین دندان‌ها ممکن است توسط دندان‌های افتاده، دندان‌های کوچک‌تر از اندازه معمولی یا عادات بدی مثل مکیدن بیش از حد انگشت نیز ایجاد شود.

فرنوم

ممکن است فاصله بین دندان‌های میانی در اثر فرنوم بزرگ لبی ایجاد شود. فرنوم بافتی است که لب‌ها و لثه را به هم متصل می‌کند. زبانتان را بین دندان‌های جلو و لب‌ها قرار دهید تا به بالاترین قسمت دهان برسد. بافتی که برجستگی آن را در مرکز احساس می‌کنید، فرنوم لب بالا است. هنگامی که این بافت بیش از حد بزرگ، عریض و یا سفت باشد، می‌تواند فاصله‌ای بین دو دندان جلو ایجاد کند.

فاصله‌های موقت

کودکان اغلب زمانی که دندان‌های شیریشان می‌افتد، فاصله موقتی بین آنها دارند. این فاصله‌ها باید همزمان با تنظیم دندان‌های دائمی در مکان‌های صحیح پر شود.

مشکلات مربوط به رفلکس بلع

مسائل مربوط به رفلکس بلع می‌توانند به مرور زمان باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شوند. در هنگام بلع، رانش زبان به جای سقف دهان، به دندان‌های جلو فشار می‌آورد. این فشار مداوم می‌تواند منجر به ایجاد فاصله بین دندان‌ها شود.

مشکل مرتبط با فاصله بین دندان‌ها


حتی ناهنجاری‌های جزئی نیز می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی شوند. دندان‌ها به سادگی قادر به عملکرد کامل نیستند مگر اینکه به درستی ردیف شده باشند. این مشکلات می‌تواند از مشکلات زیبایی تغییر کرده و کاملا به مشکلات جدی سلامت تبدیل شوند. این مشکلات عبارتند از:

  • کمبود اعتماد به نفس به دلیل وجود مشکلاتی مانند آندربایت، اوربایت
  • افزایش خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه به این دلیل که وجود فاصله و تراکم دندان‌ها باعث می‌شود تمیز کردن دندان‌ها سخت شود.
  • درد ناشی از گاز گرفتن مکرر زبان و گونه‌ها
  • دندان‌های شکسته و فرسوده به خاطر افزایش تماس در نتیجه نامرتبی دندان‌ها
  • مشکلات گفتاری مثل نوک زبانی حرف زدن
  • خروپف و آپنه در خواب به این دلیل که گاز زدن غیرطبیعی باعث می‌شود تنفس از بینی غیرممکن گردد.

درمان


نقطه اشتراک تمام موارد فاصله میان دندان‌ها این است که این فاصله باعث گاز زدن غیرطبیعی  می‌شود و این می‌تواند یک معضل دندانی جدی باشد. چند روش برای درمان گاز زدن غیرطبیعی و پر کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد از جمله:

ارتودنسی دندان‌های فاصله دار

شاید ارتودنسی دندانهای فاصله دار رایج‌ترین روش برای درمان فاصله و تراکم دندان‌ها باشد. این روش شامل استفاده از براکت‌های فلزی یا نامرئی برای تغییر شکل دندان‌ها به شکل صحیح است. هنگامی که شکل مطلوب به دست آید، گاززدن اصلاح شده و شکاف بین دندان‌ها از بین می‌رود. ممکن است برای موارد دارای شدت کمتر از محافظ دهان استفاده شود.

ونیرهای پرسلن

ونیرهای پرسلن ترمیم کننده‌هایی به شکل دندان هستند که در بالای سطح جلویی دندان‌های جلو استفاده می‌شوند. ونیرها می‌توانند به هر شکل یا اندازه دلخواه برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح سایر نقص‌های زیبایی ساخته شود.

باندینگ دندان

باندینگ دندان فرایندی است که به وسیله آن یک رزین کامپوزیت به دندان دارای فاصله متصل می‌شود. رزین فضا را پر کرده و یک لبخند کامل ایجاد می‌کند. این روش به طور کلی برای شکاف‌های کوچک توصیه می‌شود و انجام آن فقط یک ساعت طول می‌کشد.

روکش دندان

اگر دندان پیشین کناریتان بیش از حد کوچک است، ممکن است از وجود فاصله و دیگر مشکلات ناشی از گاز زدن غیر طبیعی رنج ببرید. روکش دندان درمان مؤثری برای رفع این مسئله هستند زیرا کار آنها عریض نمودن دندان‌ها و از بین بردن فاصله‌هاست.

ایمپلنت‌ها، بریج دندان و دندان‌های مصنوعی جزئی

در موارد شدید، فاصله‌ها در اثر عدم وجود یک دندان به وجود می‌آیند. در این مورد، ایمپلنت دندان، بریج دندان و دندان‌های مصنوعی جزئی می‌توانند به کاهش مشکل زیبایی کمک کرده و همچنین با ترمیم عمل گاززدن، دندان‌های باقی مانده را سالم و قوی نگه دارند.

درمان پریودنتال

اگر فقدان استخوان در اثر بیماری لثه مسبب ایجاد فاصله باشد، باید ابتدا بیماری لثه درمان شود. پس از درمان بیماری لثه، می‌توان از روش‌هایی که در بالا ذکر شد برای رفع فاصله‌ها و ترمیم گاز زدن استفاده کرد.

جراحی دندان

در مواردی که علت فاصله بین دندان‌ها یک فرنوم بزرگ لبی باشد، ممکن است قبل از درمان ارتودنسی به جراحی دندان نیاز باشد. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی ممکن است یک فرنکتومی انجام دهد تا بافت را از بین برده یا آن را شل کند و فضا را برای بستن فاصله بین دندان‌ها آماده سازد.

آیا درمان فاصله بین دندان ها دائمی است؟


اگر فاصله دندان شما با استفاده از ترمیم دندانپزشکی یا ارتودنسی بسته شده باشد، معمولا بسته خواهد ماند. با این وجود برای اطمینان از اینکه درمان شما دائمی است، تا زمانی که دندانپزشک تعیین کرده، به استفاده از نگهدارنده‌هایتان ادامه دهید. در برخی موارد، ممکن است پشت دندان‌هایتان با کامپوزیت دندانی به دندان‌های دیگر متصل شده باشد تا مانع جابجایی آنها شود. شما باید یک برنامه منظم برای معاینه دندانپزشکی داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که دندانپزشکی شما در وضعیت خوبی قرار دارد و اجازه دهید تا بررسی شود که دندان‌هایتان دوباره در حال فاصله گرفتن از یکدیگر نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید