ارتودنسی نامرئی چیست؟هزینه و مزایا

orthonamrei

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) جدیدترین روش برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها است که در آن از مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف استفاده می‌شود که به طور سفارشی برای هر بیمار تهیه می‌گردد. این پلاک‌ها از پلاستیک صاف، راحت و کاملاً نامرئی ساخته می‌شود. با در دهان گذاشتن این پلاک‌ها دندان‌ها به تدریج و به آرامی به سمت موقعیت صحیحی حرکت می‌کند که توسط متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک تعیین شده است. هیچ براکت فلزی به پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متصل نیست و هیچ سیمی برای سفت کردن به کار برده نمی‌شود. بیمار تقریباً هر دو هفته یک بار یک مجموعه پلاک کاملاً جدید دریافت می‌کند تا دندان‌هایش در نهایت مرتب شود و درمان اتمام یابد. به این ترتیب بیمار می‌تواند با تحمل حداقل ناراحتی به لبخند رویایی‌اش دست یابد. بهترین بخش ارتودنسی نامرئی این است که اکثر اطرافیان حتی متوجه در حال انجام بودن درمان ارتودنسی نمی‌شوند.

آیا مدت‌ها است آرزوی داشتن لبخندی زیبا با دندان‌هایی ردیف و مرتب دارید، اما تحمل سیم‌کشی کردن دندان‌ها و شنیدن نظرات اطرافیان را درباره ارتودنسی دندان‌هایتان ندارید؟ اگر این طور است، ارتودنسی نامرئی روشی مناسب برای دستیابی به خواسته‌تان است. لبخند یک ویژگی منحصربه فرد است، بنابراین اصلاح طرح لبخند هر بیمار نیز نیاز به یک راهکار کاملاً اختصاصی دارد تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید و سلامت دهان و دندان‌ها ارتقاء یابد. متخصصین کلینیک دندانپزشکی ویستا پس از معاینه دندان‌ها اطلاعات کاملی را درباره نحوه انجام ارتودنسی نامرئی ارائه می‌دهند و شما نیز می‌توانید پرسش‌های خود را در این زمینه مطرح کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را با آگاهی کامل اتخاذ نمایید. برای دریافت مشاوره تخصصی از متخصصین کلینیک دندانپزشکی ما یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مزایای ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی معمولی


بریس فلزی و ارتودنسی نامرئی دو روش متفاوت برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها هستند. از آنجایی که هر کدام تحت شرایط خاص بهتر عمل می‌کند، جوانب مختلف هر روش باید قبل از شروع درمان به دقت بررسی شود.

یکی از تفاوت‌های اصلی ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی فلزی معمولی متحرک بودن پلاک‌های ارتودنسی نامرئی است، بنابراین موفقیت ارتودنسی نامرئی در گرو تعهد و پایبندی بیمار به استفاده از پلاک‌های متحرک است. البته از آنجایی که پلاک‌های متحرک راحت و تقریباً نامرئی است، بیمار با رغبت درمان را دنبال می‌کند تا سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود دست یابد. تقریباً تمام مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را می‌توان به هر دو روش ارتودنسی نامرئی و معمولی اصلاح کرد . نداشتن براکت یا سیم فلزی و کوتاه بودن مراجعات در طول درمان از دیگر مزایای ارتودنسی نامرئی است.

مشکلات قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی


دندان‌های فاصله‌دار

orthonamrei1

رشد غیرطبیعی مستمر استخوان فک به فاصله‌دار شدن دندان‌ها می‌انجامد. دندان غائب نیز باعث حرکت کردن دندان‌های اطراف می‌شود، چون دندان‌های کناری به طرف این فضای خالی حرکت می‌کند. فاصله‌دار بودن دندان‌ها افزایش احتمال ابتلا به بیماری لثه را در پی دارد.

آندربایت

orthonamrei21

آندربایت اختلالی است که به جلوتر بودن دندان‌های پایین از دندان‌های پیشین فک بالا گفته می‌شود. آندربایت معمولاً پی‌آمد کم بودن رشد فک بالا، رشد بیش از اندازه فک پایین یا هر دو مورد است. دندان غائب نیز در بروز این عارضه بی‌تاثیر نیست. آندربایت عملکرد عادی دندان‌های پیشین یا آسیا را مختل می‌کند و به پوسیدگی دندان دامن می‌زند. همچنین آندربایت باعث ناراحتی و درد فک و مشکلات مفصلی می‌شود.

اوربایت

orthonamrei3

آنچه عامه مردم با اصطلاح اوربایت از آن یاد می‌کنند، متخصصین اورجت می‌نامند. اورجت حالتی است که دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد و از علل آن می‌توان به ژنتیک، عادت‌های بد دهانی یا رشد بیش از حد استخوان نگهدارنده دندان‌ها اشاره کرد. اوربایت باعث مشکلات لثه یا التهاب، ساییدگی دندان‌های پایین و مشکلات مفصل و فک می‌شود.

اپن بایت

orthonamrei4

اپن بایت زمانی بروز می‌یابد که بعضی دندان‌ها تماس فیزیکی با دندان‌های مقابل‌ نداشته باشد و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نگیرد. اپن بایت غالباً نتیجه ناهنجاری‌های ارثی ساختاری فک یا مکیدن طولانی مدت انگشت شست است. اپن بایت مشکلاتی را برای جویدن و گفتار بیمار به وجود می‌آورد. از عوارض مهم‌تر اپن بایت می‌توان به اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ) اشاره کرد.

کراس بایت

orthonamrei5

کراس بایت زمانی اتفاق می‌افتد که مشکل بی‌نظمی در هر دو فک بالا و پایین وجود داشته باشد و یک یا چند دندان فک بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرد. کراس بایت ممکن است هم در جلو و هم در کنار دهان مشاهده شود. کراس بایت عوارضی چون ساییدگی دندان، بیماری لثه و تحلیل استخوان را در پی دارد.

شلوغی و به‌هم‌فشردگی شدید دندان‌ها

orthonamrei6

شلوغی و به‌هم‌فشردگی دندان‌ها در صورتی پیش می‌آید که در فک فضای کافی برای مرتب قرار گرفتن تمام دندان‌ها وجود نداشته باشد. این مشکل اگر به موقع درمان نشود، به مرور تشدید می‌شود و به کج شدن دندان‌ها می‌انجامد. این عارضه باعث جمع شدن پلاک و جرم روی دندان‌ها و پوسیدگی دندان می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد.

مشاوره


متخصص ارتودنسی از بیمار می‌خواهد تا مشکلات و نگرانی‌های اصلی و همچنین اهداف مورد نظرش را از درمان شرح دهد. سپس متخصص وضعیت دندان‌ها را بررسی می‌کند و پس از تشریح وضعیت بهترین روش را برای دستیابی به نتیجه مطلوب و لبخند رویایی توصیه می‌کند. در جلسه مشاوره هزینه و طول درمان نیز تعیین می‌شود. اگر بیمار با ادامه درمان موافقت کند، تشخیص صحیح و تهیه طرح درمان مستلزم تکمیل پرونده از طریق عکسبرداری، رادیولوژی و تهیه مدل سه بعدی از دندان‌ها خواهد بود که طبعاً جز خدمات مشاوره رایگان محسوب نمی‌شود.

مراحل


orthonamrei7

طول درمان ارتودنسی نامرئی معمولاً کوتاه‌تر از درمان با بریس فلزی است.

ارزیابی: دندانپزشک در نخستین مرحله تعیین می‌کند که آیا ارتودنسی نامرئی درمان مناسبی محسوب می‌شود یا خیر. همچنین جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا بیمار سوالات خود را درباره درمان مطرح کند.

طرح درمانی سفارشی: عکسبرداری از دندان‎ها، قالب‌گیری و گرفتن عکس رادیولوژی از دندان‌ها پس از معاینه و اطمینان از مناسب بودن درمان انجام می‌شود. دندانپزشک با توجه به این اطلاعات طرح دقیقی را برای حرکت تدریجی دندان‌ها تهیه می‌کند.

ساخت پلاک: پلاک‌های متحرک پس از نهایی شدن طرح درمان ساخته می‌شود. در اکثر موارد ارتودنسی نامرئی از 18 تا 30 پلاک استفاده می‌شود.

درمان: اگر بیمار در استفاده از پلاک کوتاهی نکند و روزی 20 تا 22 ساعت پلاک را روی دندان‌ها بگذارد، هر 6 هفته یک بار سه پلاک جدید دریافت خواهد کرد. هر پلاک اندکی با پلاک قبلی تفاوت دارد.

حفظ نتیجه: پس از مرتب شدن دندان‌ها درمان به پایان می‌رسد. اما بیمار باید از پلاک نگهدارنده (ریتینر) مانند نگهدارنده شفاف دندان استفاده کند تا لبخند جدیدش حفظ شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه نیز نباید فراموش شود.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی


orthonamrei8

یکی از اصلی ترین مزایای ارتودنسی نامرئی علاوه بر نامحسوس بودن این است که پلاک‌های آن را می‌توان از دهان خارج کرد و به خوبی تمیز کرد. این کار ساده نباید فراموش شود! بیمار باید دندان‌ها را پس از هر وعده غذایی یا خوردن تنقلات مسواک بزند تا پلاک و ذرات غذا لابلای پلاک گیر نکند و باعث پوسیدگی دندان‌ها و بیماری لثه نشود. پلاک را باید به طور مرتب تمیز کرد، برای تمیز کردن پلاک می‌توان آن را مسواک زد و سپس با آب ولرم شستشو داد.

همچنین باید یادآوری کنیم که اگرچه درمان ارتودنسی نامرئی و استفاده از بریس فلزی تفاوت‌هایی با هم دارد، اما حفظ نتیجه به دست آمده از هر یک از این دو روش به یک اندازه اهمیت دارد. بیمار باید پلاک متحرک نگهدارنده را دقیقاً طبق تجویز متخصص در دهان بگذارد تا نتیجه ماه‌ها تلاش و صرف هزینه به باد نرود و بتواند سال‌های سال لبخندی زیبا به لب بیاورد.

هزینه


ممکن است تصور کنید هزینه ارتودنسی نامرئی بیشتر از ارتودنسی معمولی است، اما این تصور معمولاً درست نیست! اگرچه مورد هر بیمار و طرح درمانی مختص وی متفاوت با دیگری است، اما هزینه دو روش ارتودنسی معمولی و نامرئی تقریباً یکسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید