سیم‌کشی دندان با بریس‌های ارتودنسی: روش‌ها و هزینه

سیم‌کشی دندان یا ارتودنسی تجهیزاتی هستند که توسط متخصصین دندانپزشکی برای مرتب کردن دندان‌ها یا اصلاح بایت به کار برده می‌شوند. ارتودنسی باعث جابجایی دندان‌ها شده و بایت را تنظیم و اصلاح می‌کند و در نتیجه لبخند فرد نیز زیباتر می‌شود.

سیم‌کشی با فشار مستمر بر هر دندان باعث حرکت آنها به سمت محل درست و مطلوب آنها می‌شود. سیم‌کشی‌ها در هر بار ملاقات با دندانپزشک سفت و تنظیم می‌شوند تا فشار وارده بر دندان‌ها کمی افزایش یافته و حرکت آنها به سمت محل مورد نظر ادامه یابد.

افراد در هر سنی و به هر دلیلی ممکن است نیاز به سیم‌کشی دندان داشته باشند. افراد ممکن است به دلیل این که دندان‌های آنها به طور طبیعی مرتب نیست برای زیباتر شدن لبخند تمایل به سیم‌کشی دندان‌های خود داشته باشند. چه شما سیم‌کشی را برای اصلاح مشکلات ساختاری دندان‌ها انجام دهید و چه این کار را صرفاً به خاطر اهداف زیبایی مورد توجه قرار دهید، نه تنها سیم‌کشی باعث مرتب شدن دندان‌هایتان می‌شود بلکه به بهبود سلامت عمومی شما نیز کمک می‌کند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا پس از ارزیابی وضعیت دندان‌های شما بهترین روش درمانی را تعیین کرده و نحوه انجام آن را برای شما توضیح خواهند داد.

برای دریافت مشاوره تخصصی در خصوص سیم‌کشی برای درمان انواع مشکلات دندان یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658  تماس حاصل فرمایید.

سیم‌کشی دندان برای چه کسانی مناسب است؟


ممکن است در موارد زیر شما انجام سیم‌ کشی دندان را مورد توجه قرار دهید:

جلوزدگی دندان‌های بالایی جلویی

این نوع از بایت در عملکرد و ظاهر بایت شما تأثیر می‌گذارد. در این نوع بایت، دندان‌های بالایی بیش از حد جلو آمده یا دندان‌های پایینی به اندازه کافی جلو نیامده‌اند.

اوربایت

در اوربایت، دندان‌های بالای جلویی روی دندان‌های جلوی پایین را می‌پوشانند و در برخی موارد باعث می‌شوند که دندان‌های پایین در سقف دهان فروروند.

کراس بایت

در کراس بایت، دندان‌های بالایی داخل دندان‌های پایین می‌نشینند که ممکن است باعث لایه‌لایه‌ای شدن دندان‌ها و اختلال در رشد فک شود.

اپن بایت

این نوع بایت در عمل جویدن صحیح اختلال ایجاد می‌کند. در اپن بایت، دندان‌های بالا و پایینی جلویی هم‌پوشانی ندارند. اپن بایت ممکن است باعث ایجاد عادات بدی نظیر فشار زبانی شود.

نامرتب بودن و شلوغی دندان‌ها

فاصله‌دار بودن دندان‌ها ممکن است به دلیل از دست رفتن یک دندان ایجاد شود یا ممکن است فقط یک مسئله مرتبط با زیبایی در نظر گرفته شود.

عدم تطبیق خط میانی بین دندان‌ها

این مشکل وقتی که بایت عقب به طور درستی منطبق نباشد حاد شده و ممکن است در عملکرد فک و دندان‌ها تأثیر منفی داشته باشد.

انواع مختلف سیم‌کشی دندان


سیم‌کشی دندان چهار نوع دارد؛ فلزی، سرامیکی، لینگوال، دیمون و اینویزیلاین یا سیم‌ کشی نامرئی

سیم‌کشی فلزی

سیم‌کشی فلزی شامل براکت‌ها و سیم‌های فلزی است. در حالی که تصور استفاده از این نوع سیم‌کشی ممکن است ذهن شما به سمت اصطلاح " دهان آهنی" ببرد اما سیم‌کشی‌های فلزی مدرن و جدید کوچک‌تر بوده و کمتر از گذشته در دهان جلب توجه می‌کنند. امروزه، این سیم‌ها خاصیت فعال شوندگی با گرما را دارند که می‌توانند با درجه حرارت بدن عمل جابجایی دندان‌ها را با سرعت بیشتر و درد کمتری انجام دهند.

سیم‌کشی سرامیکی

در حالی که این نوع از سیم‌کشی از نظر شکل و سایز مشابه نوع فلزی آن هستند اما ظاهر آنها همرنگ دندان بوده یا از نوع شفاف هستند که در ترکیب با رنگ دندان کمتر جلب توجه می‌کنند. برخی از این سیم‌ کشی‌ها دارای سیم‌هایی به رنگ دندان هستند که ظرافت بیشتری دراند.

سیم‌کشی سرامیکی یک روش عالی برای افرادی است که می‌خواهند نتایج با سرعت سیم‌کشی‌های قدیمی انجام شود و در عین حال برجستگی آنها روی دندان زیاد مشخص نباشد. این نوع از سیم‌کشی اگر به درستی مورد مراقبت قرار نگیرند ممکن است لکه‌دار شوند.

سیم‌کشی دیمون

سیم‌کشی دیمون مزایای متعددی برای بیماران دارد. در سیم‌ کشی خودنگهدارنده از سیم‌های سبک‌تر و براکت‌هایی که در هنگام جابجایی دندان اصطکاک کمتری ایجاد می‌کنند استفاده می‌شود و در عین حال طول دوره درمان به دلیل مکانیزم لغزنده، قوی، باندینگ مکانیکی و دیواره‌های ساختاریافته محکم کوتاه‌تر و اثربخش‌تر شده است. علاوه بر راحتی زیادی که استفاده از سیم‌کشی دیمون دارد با وجود آنها می‌توان بهداشت دهان و دندان را نیز راحت‌تر رعایت کرد زیرا به راحتی می‌توان آنها را تمیز کرد. استفاده از این نوع سیم‌کشی، سلامت، شادی و جذابیت فیزیکی را در طول دوره درمان افزایش می‌دهد.

سیم‌کشی لینگوال

سیم‌کشی لینگوال مشابه سیم‌ کشی فلزی است اما در پشت دندان‌ها انجام می‌شود به همین دلیل سیم‌کشی از بیرون دیده نمی‌شود اما تمیز کردن این نوع سیم‌کشی‌ها دشوارتر است. این نوع سیم‌کشی با ناراحتی بیشتر همراه هستند و تنظیم کردن آنها نسبت به سیم‌کشی‌های معمولی زمان بیشتری می‌برد.

سیم‌کشی نامرئی

اینویزیلاین‌ها 18 تا 30 ست الاینر متحرک پلاستیکی هستند که هر دو هفته یک مرتبه تعویض می‌شوند. با وجود این بریس‌ها در دهان شما قادر خواهید بود به راحتی هر چه می‌خواهید بخورید و بیاشامید اما این نوع از بریس‌ها گران‌تر هستند. این بریس‌ها فقط برای نوجوانان و بزرگسالان مناسب بوده و طول دوره درمان با آنها طولانی از بریس‌ها و سیم‌ کشی‌های معمولی است.

نحوه انجام فرانید


معاینه‌های بالینی و عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس

استفاده از آنالیز داده‌ها در کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزارهای طراحی ارتودنسی برای برنامه‌ریزی درمان به بیماران کمک می‌کند تا درک کاملی از وضعیت دندان‌ها و فک‌ها، چگونگی تغییر در اثر اقدامات ارتودنسی و نتایج نهایی پیدا کنند.

برنامه‌ریزی درمان

پس از آنالیز و ارزیابی نیازهای ارتودنسی، پزشکان یک برنامه درمانی مناسب برای درمان ارائه می‌کنند. برنامه‌های مختلف بر اساس نوع سیم‌ کشی که مناسب وضعیت دندان‌ها و فک بیمار است و همچنین طول دوره درمان انتخاب می‌شود. فرایند مشاوره نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و به بیمار کمک می‌کند تا درک خوبی نسبت به فرایند درمان سیم کشی دندان و آنچه در طول دوره درمان خواهد گذشت پیدا کند. همکاری و  رعایت دستورات پزشک برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

جرم گیری دندان

اساسی‌ترین مرحله برای بهداشت دهان و دندان در طول دوره ارتودنسی جرم‌گیری دندان است زیرا جرم گیری جرم گیری و رعایت بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی بسیار مهم است. به علاوه، همه آسیب‌دیدگی‌ها مانند پوسیدگی‌های دندانی یا شکستگی دندان باید مورد درمان قرار گیرد تا دندان‌ها بهترین وضعیت را برای شروع دوره ارتودنسی داشته باشند.

قرار دادن سیم‌کشی‌ها

قرار دادن و محکم کردن سیم‌کشی‌ها روی دندان‌ها اولین مرحله فرایند بلند مدتی است که در آن چیز جدید در دهان شما قرار داده می‌شود. پس از قرار دادن سیم‌کشی‌ها در دهان، شما باید در دوره‌های زمانی مشخص که بین 7 روز، 2 هفته تا یک ماه متغیر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا دوباره مورد معاینه قرار گیرید. طول مدت این دوره‌های زمانی به وضعیت دندان‌ها و طول مدت کل فرانید ارتودنسی شما بستگی دارد. معمولاً در اواخر دوره درمان، فاصله بین معاینات دندانپزشک نیز افزایش می‌یابد. در حین معاینات دوره‌ای، سیم‌کشی‌ها تنظیم می‌شوند (برای اینویزیلاین ها، بریس‌ها تعویض می‌شوند). همچنین برای ارزیابی پیشرفت روند درمان و تغییرات دندانی از دندان‌ها به وسیله اشعه ایکس عکس‌برداری می‌شود.

برداشتن سیم‌کشی‌

پس از برداشتن سیم‌ کشی‌ها از داخل دهان، درمان هنوز تکمیل‌شده محسوب نمی‌شود. زیبا و سالم ماندن دندان‌ها به میزان رعایت دستورالعمل‌های پس از درمان پزشک بستگی دارد.

در بسیاری از موارد، پس از سیم‌کشی، نگهدارنده‌های پلاستیکی سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از جابجا شدن دندان‌ها پیشگیری شده و نتایج حاصل از ارتودنسی حفظ شود.

مراقبت


احساس درد در شروع ارتودنسی و سیم‌ کشی دندان اجتناب‌ناپذیر است. استفاده از محلول سالین گرم در دهان می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد. اگر درد کاهش نیافت به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم از داروهای مسکن استفاده کنید. تلاش نکنید که درد را تحمل کنید زیرا ممکن است به سیستم طبیعی شما آسیب وارد آورد.

نباید اجازه دهید که غذا لابه‌لای سیم‌کشی‌ها یا فنرها باقی بماند و همچنین نباید ساختار سیم‌کشی پس از تمیز کردن دهان و دندان تغییر یابد. از دندانپزشک بخواهید که روش مسواک کردن و استفاده صحیح از نخ دندان را در طول دوره ارتودنسی به شما آموزش دهد.

غیر از احساس درد، تغییرات رژیم غذایی نیز چالشی است که در طول دوره ارتودنسی باید با آن مواجه شوید. باید از خوردن غذاهای سخت، غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، غذاهای خیلی شیرین و چسبنده مانند آدامس، یخ و مغزیجات سخت مانند بادام زمینی پرهیز کنید. بهتر است غذاهای سختی که برای سلامتی شما مفید است مانند هویج، سیب و... را به تکه‌های کوچک تبدیل کرده و میل کنید تا از وارد آمدن فشار زیاد در هنگام خوردن آنها به دندان جلوگیری شود.

هزینه سیم کشی


با وجود گزینه‌های مختلف سیم‌ کشی دندان، هزینه‌های درمان نیز برای هر بیمار متفاوت بوده و به نیازهای منحصربفرد وی بستگی دارد. در صورتی که بیمار برای درمان  زمان طولانی‌تری نیاز داشته باشد، این مسئله می‌تواند به هزینه کلی سیم کشی اضافه کند. چرا که به تعداد جلسات درمانی افزوده خواهد شد. همچنین بسته به نوع ارتودنسی و سیم کشی و اینکه بیمار ممکن است به روشهای دیگر درمانی درکنار ارتودنسی نیاز داشت باشد، هزینه درمان متفاوت خواهد بود.به این پست امتیاز دهید.