شکستگی و ترک دندان : علت و ترمیم دندان شکسته

مهم است که عادت رعایت بهداشت دهان و دندان، از جمله استفاده از خدمات معمول دندانپزشکی را در خود ایجاد کنید. با این حال، با وجود اینکه عادات بهداشتی قوی دهان می‌تواند خطر آسیب‌های وارده به دندان را به حداقل برساند، هیچ راهی برای تضمین سلامت دندان‌ها وجود ندارد. تصادفات ممکن است اتفاق بیفتند و آسیب‌های دهانی رخ می‌دهند. ممکن است دندان به علت آسیب دهانی، سر خوردن یا افتادن، جویدن غذای سفت یا سایر حوادث بشکند. اگرچه شکستگی ‌های دندان تاسف آور است، اما اغلب می‌توان دندان‌های شکسته را ترمیم کرد. دندانپزشکان با تجربه روش‌های درمانی بسیاری برای درمان شکستگی ‌های دندان ارائه می‌دهند. این درمان‌ها به دندانپزشکان اجازه می‌دهند تا قدرت و ساختار دندان‌های بیماران را بازگردانند.

شکستگی دندان

بر خلاف استخوان شکسته، شکستگی در یک دندان ترک‌دار هیچگاه بهبود نمی‌یابد. به رغم درمان، برخی ترک‌ها ممکن است به پیشرفت و جدا شدن ادامه دهند و منجر به از دست رفتن دندان‌ها شوند. قرار دادن تاج بر روی دندان شکسته، حداکثر حفاظت را برای دندان فراهم می کند، اما موفقیت در همه موارد را تضمین نمی کند. درمانی که برای ترمیم دندان ترک خورده دریافت می‌کنید مهم است زیرا باعث کاهش درد شده و احتمال بدتر شدن ترک را کاهش می‌دهد. پس از درمان، بیشتر دندان‌های ترک خورده همچنان به کار خود ادامه می‌دهند و سال‌ها عمل جویدن را به راحتی انجام می‌دهند.

متخصصین ما در کلینیک دندان پزشکی ویستا در مورد تشخیص و توصیه‌های درمان با شما صحبت می کنند. آنها به شما در مورد چگونگی حفظ دندان‌های طبیعی خود و به دست آوردن سلامت بهینه دندان توصیه‌هایی خواهند کرد. در صورتی که در اثر ضربه یا برخورد شی دچار شکستگی دندان شده‌اید، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کرده و از آسیب‌های بیشتر به دندان پیشگیری کنید. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص شکستگی دندان، یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

انواع شکستگی دندان


 شکستگی نوک دندان

این شایع‌ترین نوع شکستگی دندان است و بهترین بهبودی را در طولانی مدت دارد. در این نوع شکستگی، ممکن است بخشی از دندان به طور کامل از بین برود و گاهی اوقات پس از شکستگی دندان هیچ دردی احساس نمی‌شود. درمان این نوع شکستگی، قرار دادن یک تاج بر روی دندان شکسته است. اگر شکستگی به بخش وسط دندان گسترش یابد، علاوه بر تاج، به درمان کانال ریشه نیاز است.

شکستگی عمودی دوقسمتی

این دندان شکسته دارای ترکی عمودی است که به صورت عمودی به داخل و یا به سمت قسمت دوشاخه‌ی ریشه گسترش می‌یابد. ترک عمودی، جایی که فلش به آن اشاره دارد، جایی است که ریشه دندان به دو یا چند ریشه مجزا تقسیم می‌شود. عصب تقريبا هميشه در مسیر ترک عمودي قرار دارد. دندان به ندرت به دو قطعه تقسیم می‌شود، زیرا دندان توسط استخوان اطراف آن نگه داشته شده است. این نوع ترک‌ها به خوبی بهبودی پیدا می‌کنند، اما بهبودی به عمق ترک و میزان گسترش ترک به قسمت داخلی دندان بستگی دارد.

شکستگی ریشه‌ای دوبخشی

شکستگی ریشه دو بخشی قابل بازیابی است اما بستگی به انتهای شکستگی دارد. اگر شکستگی دندان شکسته خیلی پایین‌تر از خط لثه نباشد، می‌توان دندان را با استفاده از روشی به نام افزایش طول تاج و سپس قرار دادن تاج روی آن انجام داد. این نوع شکستگی‌ها به دلایل مختلفی نظیر خوردن غذاهای بسیار سفت یا اشیای خارجی، وجود پرشدگی قبلی در دندان و دندان‌هایی که درمان کانال ریشه دارند و با تاج درمان نمی شوند، رخ می‌دهد.

شکستگی ریشه‌ای عمودی

شکستگی‌های ریشه ای عمودی بسیار شایع نیستند و معمولا در دندان‌هایی که نیاز به درمان کانال ریشه دارند اتفاق می‌افتند. اگر طول شکستگی دندان بسیار کوتاه باشد، ممکن است بتوان با انجام اپیسکتومی دندان را نگه داشت. این عمل شامل دسترسی به نوک ریشه ی دندان در درون استخوان و حذف قسمت شکسته‌ی  ریشه است. تنها راه حل دیگری که وجود دارد، کشیدن دندان است.

شکستگی ریشه ای مورب

شکستگی‌های ریشه‌ای مورب، شکستگی‌هایی هستند که به ریشه‌های دندان محدود می‌شوند و بخش تاج آسیب ندیده است. ریشه‌ی شكسته معمولا به طور كامل در زير خط لثه قرار دارد و معمولا كاملا در استخوان است. اگر همانطور که در شکل شماره 1 نشان داده شده، شکستگی نزدیک به تاج باشد، دندان معمولا غیر قابل ترمیم است. اگر ریشه‌های باقیمانده قوی و سالم باشند، اما بهبودی کلی ضعیف باشد، ممکن است دندان با درمان اندودنتیست و قطع ریشه درمان شود. اگر همان طور که در شکل شماره 2 نشان داده شده است، شکستگی به نوک ریشه نزدیک باشد به عنوان ، سعی می‌شود دندان با درمان کانال ریشه درمان شود. بهبودی در این روش بهتر است و توصیه می‌شود دندان بطور منظم معاینه شود تا چگونگی پاسخ بدن به درمان بررسی شود.

اهمیت درمان شکستگی دندان


هنگامی که دندان می‌شکند، مهم است که در اسرع وقت به درمان بپردازید. اکثر مردم برای درمان شکستگی های دندان انگیزه دارند هستند زیرا این آسیب‌ها باعث کاهش زیبایی لبخند می‌شوند. با این حال، دلایل مهم‌تری برای درمان شکستگی‌های دندان وجود دارد. شکستگی دندان باعث تضعیف دندان‌ها شده و می‌تواند اعصاب حساس وسط دندان را بی حفاظ گذارد. بدون درمان، بیمار بیشتر مستعد ابتلا به عوارض دندانی مانند عفونت و از دست دادن دندان خواهد بود.

روش‌های درمان


خوشبختانه، روش‌های درمانی متعددی برای بیمارانی که دچار شکستگی  دندان شده‌اند، وجود دارد. این روش‌ها به ما اجازه می‌دهند که درمان مناسب برای وضعیت هر بیمار را انتخاب کنیم. بعضی از شایع ترین درمان‌ها برای شکستگی‌های دندان عبارتند از:

پیوند دندان

پیوند دندان (باندینگ دندان) یک درمان غیر تهاجمی است که در آن از ترکیبی که به رنگ دندان است برای پر کردن یا ترمیم شکستگی‌های دندان استفاده می‌شود. این ترکیب سخت شده و به دندان پیوند می‌خورد تا قدرت دندان را افزایش دهد.

ونیرهای پورسلین (روکش‌های چینی)

ونیرهای پورسلین (روکش‌های چینی) عمدتا یک درمان دندانپزشکی زیبایی است. با این حال، می‌توان از روکش‌ها (ونیرها) برای ترمیم شکاف‌های جزئی در دندان‌های جلو نیز استفاده کرد. ونیرهای پورسلین (روکش‌های چینی) نقایصی مانند شکستگی‌های دندان را پنهان کرده و ظاهر لبخند را بهبود می‌بخشند.

تاج‌های دندان

شکستگی‌های دندانی بزرگ‌تر به احتمال زیاد نیاز به تعمیر قابل توجهی دارند. در طول درمان تاج دندان به درمان روکش دندانه، مینای دندان آسیب دیده برداشته شده و شکل دندان طبیعی تغییر داده شده است. سپس تاج دندان روی دندان قرار می گیرد تا از هر طرف به دندان قدرت داده و از آن محافظت کند. یک تاج دندان باعث افزایش قدرت، عملکرد و بهبود ظاهر یک دندان آسیب دیده می‌شود.

ایمپلنت‌های دندان

اگر چه  این مورد نادر است، اما مواردی وجود دارد که شکستگی دندان را نمی‌توان ترمیم کرد. اگر ریشه‌های یک دندان آسیب دیده باشد، ممکن است لازم باشد دندان کشیده شود. پس از کشیدن دندان، ایمپلنت دندان قوی‌ترین و با دوام‌ترین روش برای ترمیم دندان است. درمان شامل کاشت یک پیچ تیتانیوم است که به عنوان ریشه مصنوعی برای دندان عمل می‌کند. هنگامی که ایمپلنت با فک ترکیب و در آن ادغام شد، فک به عنوان تکیه‌گاهی برای طیف گسترده‌ای از ترمیم‌های دندان، از جمله تاج دندان، برآمدگی دندان، و یا پروتز عمل می‌کند.

آنله‌ها

آنله‌ها ممکن است برای درمان آن دسته از شکستگی‌های دندانی که بر دندان‌های آسیایی اثر می‌گذارند استفاده شود و گزینه‌ای مناسب برای درمان آسیب‌هایی است که آنقدر شدید هستند که بتوان از روش پیوند دندان‌ها برای آنها استفاده کرد اما به اندازه‌ای شدید نیستند که به یک تاج کامل دندان نیاز داشته باشند. آنله‌ها از جنس چینی (پروسلین) ساخته شده‌اند تا طبیعی و درخشان جلوه کنند. هنگام انتخاب مناسب‌ترین درمان برای شکستگی دندان، مهم است که سلامت دهان و دندان بیمار، اندازه و عمق شکستگی و احتمال وجود دیگر نقص‌های زیبایی یا ساختاری مورد توجه قرار گیرند. دندانپزشکان ما تمامی این عوامل را در نظر می‌گیرند و با توجه شرایط منحصر به فرد هر بیمار درمان ایده آل برای ا و را توصیه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید