علت و درمان لکه سفید، قهوه‌ای، زرد و خال سیاه روی دندان

دندان عقل

دندان‌های لکه‌ دار باعث می‌شوند تا لبخند، زشت و ناخوشایند به نظر برسد. در حقیقت لکه‌ دار شدن دندان‌ها بسیار راحت است. هر غذا و نوشیدنی که در فرش لکه ایجاد می‌کند می‌تواند باعث ایجاد لکه در دندان نیز شود. اگرچه لکه‌های دندانی بسیار رایج هستند اما این به این معنی نیست که نمی‌توان برای درمان آن‌ها کاری کرد. اولین قدم برای رسیدن به لبخندی زیبا و درخشان این است که دلیل اصلی لکه ‌های دندانی را پیدا کنیم. در قدم بعدی که مهم‌ترین قدم محسوب می‌شود باید برای پیدا کردن بهترین روش درمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم.

به‌ احتمال‌ زیاد شما برای سفید شدن دندان‌هایتان خمیردندان‌های مختلفی را امتحان کرده و یا از لوازم بلیچینگ خانگی استفاده کرده‌اید اما متوجه شده‌اید که این راهکارها به‌اندازه‌ی کافی مؤثر نیستند. خوشبختانه دندانپزشکان روش‌های دندانپزشکی زیبایی مناسبی را ارائه می‌دهند که نتیجه‌ی قابل‌قبول و طولانی‌مدتی را در پی‌دارند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا بعد از معاینه‌ی دندان‌های شما بهترین روش را برای از بین بردن لکه‌های دندان‌هایتان ارائه می‌دهند. شما می‌توانید برای تعیین وقت ملاقات از متخصصین ما با شماره‌های 02122027384 و 02122023658  تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

انواع لکه ‌های دندانی و علت آن‌ها


هنگامی‌که به دنبال پیدا کردن علت زرد شدن دندان‌ها هستید این نکته را در نظر بگیرید که لکه‌ های دندانی در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند؛ لکه ‌های داخلی و لکه‌های خارجی. لکه‌های خارجی به‌عنوان لکه‌های سطحی شناخته‌ شده‌اند و هنگامی‌که عوامل بیرونی سطح دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهند به وجود می‌آیند. لکه‌ های داخلی نتیجه‌ی تیره و کدر شدن قسمت‌های داخلی دندان هستند.

لکه‌های خارجی

 • چایی، قهوه، نوشیدنی‌های گازدار هنگامی‌که در طولانی‌مدت استفاده شوند باعث ایجاد لکه در دندان می‌شوند. توت‌ها، ادویه‌های کاری و سس سویا از غذاهایی هستند که در دندان‌ها لکه ایجاد می‌کنند. غذاها و نوشیدنی‌هایی با دمای بالا نیز می‌توانند در رنگ دندان ‌ها تأثیر بگذارند. گرما و سرما باعث باز و بسته شدن منافذ دندان  ‌ها می‌شوند و اجازه می‌دهند تا عواملی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند باقدرت بیشتری به دندان‌ها حمله کنند.
 • سیگار کشیدن به‌شدت باعث زرد شدن دندان می‌شود. جویدن تنباکو نیز به همین میزان در تغییر رنگ دندان تأثیر دارد. به‌طورکلی هر محصولی که حاوی تنباکو باشد بر دندان تأثیری منفی خواهد گذاشت.
 • به‌طورکلی صحبت کردن و عادت‌های غلط دهانی بر روی سلامت دندان‌ها تأثیر منفی دارند. زرد شدن دندان‌ ها فقط یک بخش کوچک از تأثیرات منفی ناشی از رعایت نکردن بهداشت دهانی است.

لکه ‌های داخلی

 • آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین باعث زرد شدن دندان‌ها در کودکانی می‌شود که دندان‌هایشان در حال تشکیل شدن است. داروهای دیگری مانند آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد فشارخون و داروهای مسکن نیز می‌توانند باعث ایجاد لکه در دندان شوند. برخی از دهان‌شویه‌ها نیز در ایجاد لکه‌های دندانی نقش دارند.
 • استفاده از فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی دندان نقش بسیار مهمی دارد اما استفاده بیش‌ازاندازه از این ماده باعث ایجاد فلوروسیس دندانی می‌شود. فلوروسیس دندانی شرایطی است که در آن لکه‌ها و خطوط سفیدرنگی بر روی دندان پدید می‌آید. این شرایط فقط در کودکانی که دندان‌های دائمی آن‌ها هنوز در داخل لثه در حال شکل‌گیری است به وجود می‌آید. اما باید توجه داشت که نباید فقط به همین دلیل استفاده از فلوراید را متوقف کرد و یا کاهش داد. برای این کار در ابتدا باید با یک دندان‌پزشک مشورت نمود تا میزان دقیق فلوراید موردنیاز برای کودک مشخص شود.
 • دندان‌های شکسته و یا لب پرشده نیز به دلیل آسیب واردشده به مینا و یا از بین رفتن عصب‌های آن مستعد تغییر رنگ و تیره‌تر شدن هستند. همچنین در صورت انجام ندادن جراحی‌های اصلی دندان مانند عصب‌ کشی امکان تغییر رنگ دندان وجود دارد. اگر یکی از دندان‌هایتان تغییر رنگ داد به دندان‌پزشک مراجعه کرده تا هر بیماری اساسی که باعث به وجود آمدن این تغییر رنگ‌شده است را درمان کنید.
 • پوسیدگی دندان اغلب به شکل لکه‌های قهوه‌ای و یا مشکی قابل‌مشاهده‌اند. همچنین استفاده‌ی زیاد از آمالگام دندانی که برای پر کردن دندان‌ها استفاده می‌شود نیز باعث می‌شود تا سطح خارجی مینا خاکستری‌رنگ شود.
 • ژنتیک و افزایش سن نیز در تغییر رنگ دندان‌ها نقش دارند. برخی از افراد به‌سادگی با ژن تغییر رنگ دندان به دنیا می‌آیند. همچنین در بیشتر افراد سلامت دندان‌ها با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. هرگونه آسیب طبیعی در طول زمان باعث تیره شدن و تغییر رنگ دندان می‌شود.

رنگ لکه‌های دندانی


لکه‌های دندانی به می‌توانند به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره، سبز، خاکستری مایل به آبی و حتی مشکی باشند. در ادامه در خصوص رنگ‌های مختلف لکه‌های دندان و عوامل ایجاد آن‌ها می‌پردازیم.

لکه ‌های زرد مایل به قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره

اگر شما به‌صورت مداوم از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چایی و سفید و یا نوشابه‌های گازدار استفاده نمایید دندان‌هایتان شروع به تغییر رنگ می‌کند و سایه‌هایی زرد مایل به قهوه‌ای و یا قهوه‌ای تیره در آن‌ها پدید می‌آید.

لکه ‌های دندانی سبز

ممکن است عجیب به نظر برسد اما گاهی لکه‌های دندانی به رنگ سبز تیره و یا روشن می‌باشند. لکه‌های سبز بیشتر در کودکان رایج است. از علل ایجاد این لکه‌ ها می‌توان به‌قرار گرفتن در معرض مس، نیکل و جیوه اشاره کرد. همچنین وجود قارچ‌ها و باکتری‌های حاوی فلورسنت نیز می‌توانند باعث ایجاد لکه‌ های سبز در دندان شوند.

لکه‌های دندانی سیاه‌رنگ

لکه‌های سیاه‌رنگ دندان لکه‌های خارجی هستند و گاهی به‌صورت خطی سیاه‌رنگ در قسمت جلویی و بالایی دندان‌ها ظاهر می‌شوند. مکمل‌های حاوی آهن و دهان‌شویه‌های دارای کلرهگزیدین باعث به وجود آمدن لکه‌های سیاه در دندان می‌شوند.

لکه‌های سفید

فلوروسیس شرایطی است که در آن به دلیل استفاده بیش‌ از اندازه از فلوراید خطوط و یا لکه‌های مات سفیدرنگی بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. این لکه‌ها از نوع لکه‌های داخلی محسوب می‌شوند.

درمان


سفید کردن دندان‌ها

برای سفید کردن کامل دندان‌هایتان می‌توانید روش سفید کردن دندان را امتحان کنید. دندانپزشکان می‌توانند برای شما تری‌های سفیدکننده دندانی را آماده سازند که در خانه از آن‌ها استفاده کنید.  این تری‌ها از روی قالب دندان‌های شما ساخته می‌شوند و ژلی را که حاوی عنصر فعال‌کننده پراکسید است را در خود نگه می‌دارند. استفاده‌ی روزانه از تری‌های بلیچینگ خانگی کمک می‌کند تا در طی یک تا دو هفته دندان‌ها به‌طور کامل سفید شوند.

سفید کردن دندان به کمک لیزر

همانند سفید کردن دندان، در سفید کردن دندان به کمک لیزر نیز از ژل پراکسید استفاده می‌شود با این تفاوت که سفید کردن دندان به کمک لیزر در مطب دندانپزشک انجام می‌شود و حدوداً یک ساعت زمان می‌برد. هنگامی‌که ژل بر روی دندان‌ها قرار گرفت گرمای لیزر عنصرهای سفیدکننده‌ی دندان را فعال می‌کند و دندان‌ها در مدت کوتاهی به بهترین شکل سفید می‌شوند.

باندینگ

در عمل باندینگ یک نوع رزین بر روی دندان چسبانده می‌شود و تمام لکه‌ های دندان را می‌پوشاند و کمک می‌کند تا فرد لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشد. اگرچه دندان‌های روکش شده به‌آسانی لکه‌دار می‌شوند و نیازمند ترمیم دوره ای هستند.  اگر شما شرایط زیر را داشته باشید باندینگ برای شما بهترین گزینه است.:

 • اگر به دلیل استفاده بیش‌ازاندازه از ژل‌های پرکننده دندان نقره‌ای لکه‌های دندانی سفید و یا قهوه‌ای‌رنگی دارید.
 • زیاد سیگار نمی‌کشید و یا قهوه استفاده نمی‌کنید.
 • اگر در مقایسه با لامینت ونیر و روکش کردن دندان به دنبال روشی آسان‌تر و کم تهاجم‌تر هستید.

لامینت ونیر دندان

در مواردی که روش‌های سفید کردن دندان‌ها کارساز نیست می‌توان برای پوشاندن تغییر رنگ دندان‌ها از لامینت ونیر استفاده کرد. لامینت ونیر معمولاً از سرامیک ساخته‌شده و به دندان چسبانده می‌شوند. همچنین لامینت های سرامیکی ونیر برای درمان دندان‌های شکسته بهترین گزینه‌اند.

به غیر از چند مورد حساسیت دندانی تمامی این روش‌ها هنگامی‌که توسط دندان‌پزشکان متخصص انجام شوند بسیار تأثیرگذار و بدون خطرند. همچنین افراد می‌توانند برای سفید کردن دندان‌های خود از بسته‌های بلیچینگ که به‌صورت آزاد به فروش می‌رسد نتایج مختلفی را در پی‌دارند استفاده کرده و یا خمیردندان‌های سفیدکننده‌ی دندان را امتحان کنند اگرچه این خمیردندان‌ها نمی‌توانند لکه‌های داخلی دندان را از بین ببرند. اگر که نمی‌خواهید بعد از صرف هزینه برای سفید کردن دندان‌های خود دوباره به سراغ عادت‌های بعد مرتبط به دهان و دندان بروید و می‌خواهید که اثر درم آن‌های زیبایی دندان‌هایتان برای مدت طولانی‌تری باقی بماند بهداشت دهان و دندان خود را به‌خوبی رعایت کنید.

روکش دندان

در مقایسه با دیگر روش‌های سفید کردن دندان، استفاده از روکش بسیار پرهزینه و زمان‌بر است اگرچه نتیجه‌ای عالی در پی دارد. در این روش سطح طبیعی دندان‌ها برداشته و یا تراشیده می‌شود بنابراین فقط به کسانی توصیه می‌شود که به‌غیراز تغییر رنگ از مشکلات زیبایی و عملکردی دیگری نیز رنج می‌برند. روکش دندان برای افراد زیر بهترین گزینه است:

 • بسیاری از دندان‌های خود را پرکرده‌اند.
 • به دنبال روشی مؤثرتر با نتیجه‌ای طولانی هستند.
 • به دنبال رسیدن به لبخندی زیبا هستند و این نیازمند تغییر سایز و شکل دندان‌ها می‌باشد.
 • دندان‌هایی تغییر رنگ یافته دارند که نامرتب‌ هستند و به مرتب‌سازی احتیاج دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *