ارتودنسی دندان چیست؟ انواع و مزایای درمان ارتودنسی

ارتودنسی یک تخصص دندانپزشکی است که بر تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندان و آن گروه از ناهنجاری‌های صورت که ناشی از نامنظمی دندان‌ها هستند، تمرکز دارد. نتایج درمان ارتودنسی می‌تواند چشمگیر باشد؛ لبخند زیبا، بهبود سلامت دندان و بهبود کیفیت زندگی برای بسیاری از افراد در تمام سنین. مشکلات ارتودنسی، که می‌توانند از عوامل ژنتیکی و محیطی ناشی شوند، باید قبل از شروع درمان تشخیص داده شوند. تشخیص مناسب شامل گرفتن عکس، عکس برداری از دندان توسط اشعه ایکس، و قالب‌گیری دندان است، که دندانپزشک را قادر می‌سازد تصمیمات مفیدی در مورد نوع درمان لازم بگیریم. درمان به طور معمول با توجه به سن فرد و شدت مشکل ارتودنسی بین 6 تا 30 ماه طول می‌کشد.

متخصص ارتودنسی دندان‌ها و دهان شما را ارزیابی خواهد کرد تا مشخص شود آیا تجهیزات ارتودنسی برای شما مفید خواهد بود یا خیر. طبق نتایج اولین مشاوره، متخصصین ما در دندانپزشکی ویستا یک طرح درمان م

ناسب برای شما ایجاد می‌کنند یا گزینه دیگری را پیشنهاد می‌دهند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره متخصصین ما یا رزرو نوبت برای درمان مشکلات دندان خود با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مزایا


 • مزایای استفاده از درمان ارتودنسی اغلب فراتر از تغییرات فیزیکی واضح مانند بهبود گاز زدن و دندان‌های صاف‌تر است.
 • این یک راه عالی برای بهبود تصویر شخصی شما از خودتان است.
 • هر گونه مشکلات بالقوه بهداشتی مرتبط با دندان یا فک را کاهش می دهد. دندان‌های کج و نامرتب یا مشکلات فک ممکن است به تمیز کردن نامناسب دندان‌ها، پوسیدگی دندان و احتمالا بیماری لثه یا از دست دادن کلی دندان شود.
 • مشکلات ارتودنسی که بدون درمان می‌مانند، می‌توانند منجر به مشکلات جویدن و هضم، اختلالات گفتاری و سایش غیرطبیعی سطوح دندان شود.
 • در حال حاضر لوازم و تجهیزات و همچنین روش‌های درمانی پیشرفته‌ی جدیدی در دسترس هستند، از بریس‌های فلزی گرفته تا بریس شفاف و براكت‌های رنگ دندان.

مطالعه در مورد ایمپلنت

علل درمان ارتودنسی


 • مشکلات تنفس یا بلع: تنفس از راه دهان می‌تواند منجر به خروپف و آپنه خواب شود.
 • کراس بایت: در کراس بایت یک یا چند تا از دندان‌های بالا در هنگام گاز گرفتن، داخل دندان‌های پایین (به سمت زبان) قرار می‌گیرند.
 • تراکم دندان‌ها: شامل دندان‌های اضافی یا دندان‌های نامرتب است.
 • اوربایت عمیق: در اوربایت عمیق، دندان‌های پایین‌تر جلوی دهان در هنگام گاز گرفتن روی بافت بالای دندان‌های بالا قرار می‌گیرند.
 • بدشکلی چهره و دهان بر روی رشد فک و موقعیت دندان‌ها تاثیر می‌گذارد.
 • از دست دادن دندان‌ها یا وجود دندان‌های اضافی به علت پوسیدگی دندان، صدمات، یا مشکلات ارثی.
 • اورجت (جلو بودن دندان‌های فوقانی): در اورجت دندان‌های بالا جلوتر از حالت طبیعی قرار دارند و معمولا فک پایین نیز کوچک است.
 • فاصله بین دندان‌ها: هنگامی که دندان‌ها از دست رفته باشند یا بیش از حد کوچک یا بزرگ باشند، بین دندان‌ها فاصله ایجاد می‌شود.
 • آندربایت (جلوآمدگی فک پایین): در آندربایت، فک پایین بلندتر از فک بالا است.
 • مکیدن انگشت یا انگشت شست: این عادت‌ها می تواند باعث جلو آمدن دندان‌های پیشین بالا و تنفس دهانی شود.
 • رشد دندان‌ها در خارج از محل: می‌توان دندان‌ها را به محل مناسب هدایت کرد.

انواع


ارتودنسی فلزی

بریس‌های فلزی قدیمی که از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند، رایج‌ترین نوع بریس بوده و برای تمام گروه‌های سنی مناسب است. یک سیم فلزی نازک و قابل ارتجاع که از براکت‌ها عبور می‌کند، به آرامی دندان‌ها را به موقعیت مناسب هدایت می‌کند. شما می‌توانید الاستیک‌های رنگی برای براکت‌ها انتخاب کنید تا ظاهر براکت‌ها کمتر قدیمی و جذاب‌تر شود.

ارتودنسی سرامیکی

بریس‌های سرامیکی شبیه بریس‌های فلزی هستند، اما براکت‌های بریس‌های سرامیکی از مواد شفاف ساخته شده‌اند و بنابراین کمتر روی دندان‌ها دیده می‌شوند. این بریس‌ها معمولا توسط نوجوانان و بزرگسالان استفاده می‌شوند زیرا تقریبا نامرئی هستند. تنها نقطه ضعف بریس سرامیکی این است که  شکننده‌تر بوده و گره‌های الاستیک می‌توانند بین مراجعه‌های ارتودنسی تغییر رنگ داده و نیاز بیشتری به بهداشت دهان داشته باشند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون نیز در انواع فلزی، سرامیک یا براکت‌های شفاف وجود دارند و از مواد مشابه بریس‌های معمول ساخته می‌شوند. این نوع بریس‌ها نتایج سریعی ارائه می‌دهند و نیازی به مراجعه مرتب به متخصص ارتودنسی نیست. بریس‌های دیمون نیاز به باند ندارند و همین آنها را از بریس‌های معمول متفاوت می‌سازد.

پلاک‌های شفاف

الاینرهای شفاف تقریبا نامرئی هستند. این سینی‌های اصلاح شده از قالب‌های قابل جابجایی ساخته شده‌اند. از آنجا که این الاینرها قابل جابجایی هستند، می‌توانید در طول دوره درمان، هر آنچه که می‌خواهید بخورید و بنوشید. گذاشتن این پلاک‌ها در مقایسه با سایر بریس‌ها، راحت است.

ارتودنسی لینگوال

بر خلاف بریس‌های معمول، بریس‌های ویژه‌ای وجود دارد که کار خود را در پشت دندان‌ها انجام می‌دهند و بریس‌های لینگوال نامیده می‌شوند. از آنجا که این بریس‌ها به پشت دندان متصل هستند، زمانی که شما لبخند بزنید، نامرئی خواهند شد. بریس‌های لینگوال یک گزینه بسیار منطقی برای ورزشکاران، بازیگران، نوازندگانی که سازهای بادی می‌نوازند و افراد حرفه‌ای بزرگسال است.

نگهدارنده‌ها

هنگامی که دوره درمان فعال کامل می‌شود، بریس‌ها برداشته می‌شوند و شما وارد مدت زمان نگهداری می‌شوید. این بخش از درمان برای حفظ ثبات طولانی مدت بایت جدید ضروری است. نگهدارنده‌ها دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند تا استخوان، لثه و ماهیچه‌ها خود را با مکان جدید وفق دهند. بسیار مهم است که از نگهدارنده‌تان استفاده کنید. در غیر این صورت، دندان‌های شما به حالت اصلی خود بازگشته و مزایای استفاده از بریس‌ها از بین خواهد رفت.

وسیع کننده‌ی کام

وسیع کننده‌ی کام (اکسپندر) معمولا در طول درمان اولیه ارتودنسی استفاده می‌شود و مانند یک نگهدارنده در فک بالا قرار می‌گیرند. وسیع کننده‌ی کام با استفاده از یک نیروی ملایم و مداوم، به تدریج و بدون دردسر فک بالا را گسترش داده و باعث ایجاد فضای بیشتری برای دندان‌های متراکم و رفع بسیاری از مشکلات دیگر می‌شوند.

فرایند درمان


مرحله برنامه ریزی

نخستین مراجعات شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ارزیابی سابقه پزشکی و دندانپزشکی
 • قالب گیری از دنداهایتان
 • عکس کامپیوتری از سر و گردن که در برنامه ریزی کمک خواهد کرد.
 • تصاویر صورت و دهان شما
 • عکس‌های اشعه ایکس از دندان‌ها و فک‌ها

پس از برنامه ریزی دقیق، متخصص ارتودنسی شما، بریس‌ها را طراحی و نصب می‌کند یا ابزارها و وسایل سفارشی برای دندان‌های شما می‌سازد.

فاز فعال

درمان فعال شامل مراجعه به ارتودنسی به طور منظم برای تنظیم و پیروی از الزامات خاص درمان برای اطمینان از درمان موفقیت آمیز است.

مرحله نگهداری

هنگامی که درمان کامل شد، بریس‌ها و یا لوازم برداشته شده و نگهدارنده قرار داده می‌شود. معمولا این نگهدارنده‌ها قابل جابجایی هستند و اگر به طور مداوم استفاده شوند تغییرات حاصل در دندان‌ها را حفظ می‌کنند تا زمانی که دندان‌ها و استخوان‌ها در موقعیت‌های جدید خود تثبیت شوند.

درمان ارتودنسی چه مدت طول می‌کشد؟


البته، مدت زمان درمان ارتودنسی با توجه به وضعیت خاص افراد، متفاوت خواهد بود. جابجایی بسیار جزئی دندان ممکن است چند ماه طول بکشد، در حالی که کجی و نامرتبی‌های جدی (بایت ضعیف) ممکن است به بیش از دو سال زمان برای اصلاح نیاز داشته باشند. بر اساس یک معاینه دقیق و بررسی کامل سوابق بالینی، دندانپزشک خواهد توانست زمان دقیق درمان را برآورد کند.

بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی


با شروع درمان ارتودنسی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح بسیار مهم است. باید حداقل دو بار در روز (ترجیحا بعد از وعده های غذایی) و هربار به مدت دو دقیقه با خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید.

هزینه


هزینه متوسط برای درمان وجود ندارد، زیرا مقدار پولی که صرف می‌کنید به سن شما، ماهیت مشکل و نوع بریس‌هایی که متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند، بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید