ایمپلنت و کاشت دندان؛ هزینه،انواع، مراحل و عوارض

ایمپلنت یا همان کاشت دندان اغلب از مناسب‌ترین روش‌ درمانی برای دندان‌های از دست رفته است. اگر دندانی دچار پوسیدگی شده باشد، تاج دندان و ریشه هر دو ازبین خواهند رفت. ایمپلنت دندانی پیچ‌های ساخته‌شده از جنس تیتانیوم هستند و به‌عنوان ریشه مصنوعی دندان استفاده می‌شود. وقتی دندانپزشک ایمپلنت را داخل استخوان فک کار گذاشت، به‌ منظور حفظ و نگهداری پروتز و یا ساختارهای فوقانی سیستم ایمپلنت، اباتمنت را روی ایمپلنت قرار می‌دهد.

افرادی که به‌ دلیل بیماری لثه یا جراحات وارده یک یا چند دندان خود را ازدست می‌دهند اغلب به این نوع از درمان‌های دندانپزشکی روی می‌آورند. دندانپزشک برای ارائه نوعی درمان مناسب، بسیاری از سیستم‌های ایمپلنتی مختلفی را پیشنهاد می‌دهد و تمام تلاش او این است که دندان جدید خیلی زود با استخوان‌های اطراف پیوند بخورد.

مهم نیست که یک دندان، چند دندان و یا تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اید چرا که ایمپلنت‌ دندانی می‌توانند در اصلاح طرح لبخند و یا بهداشت دهان و دندان شما نقش به‌سزایی داشته باشند. بنابراین برای داشتن یک لبخند زیبا اول به فکر مشاوره با یک دندانپزشک باشید تا وی تشخیص دهد که آیا ایمپلنت‌های دندانی گزینه مناسبی برای شما هستند یا خیر. متخصصین کلینیک دندانپزشکی ویستا بابررسی وضعیت شما بهترین و مناسب‌ترین نوع درمان را پیشنهاد خواهند داد. برای آشنایی با روش‌ها و انواع مختلف ایمپلنت و کاشت دندان در کلینیک دندانپزشکی ویستا می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

متقاضی ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان روش مناسبی برای بیشتر افراد بزرگسالی است که در وضعیت جسمانی سالم قرار دارند. اگر شما یک و یا چند دندان خود را از دست داده‌اید کاندید خوبی برای بهره گیری از مزایای ایمپلنت هستید(اطلاعات بیشتر درباره مزایای ایمپلنت). براساس ادعای انجمن پریودنتولوژی آمریکا تقریبا هر فرد بالغی که در وضعیت جسمی سالمی قراردارد استخوان‌ فکش قدرت نگهداری ایمپلنت را خواهد داشت.

برخی از دلایلی که افراد به ایمپلنت‌ های دندانی روی می‌آورند این است که یا دچار پوسیدگی دندان شده و یا مبتلا به بیماری پریودنتال شده‌اند. ایمپلنت دندانی برای افرادی که مایل به گذاشتن دندان‌ مصنوعی نیستند گزینه خوبی است. از آن‌جایی که عادت سیگار کشیدن باعث بروز بسیاری از مشکلات می‌گردد بنابران فرایند درمان اولیه در افراد سیگاری طولانی‌تر خواهد بود. اگر بیمار نتواند سیگار کشیدن را ترک و یا دفعات آن را کمتر کند، متخصص کاشت دندان ممکن است از انجام این کار صرف‌نظر کند.

برای تعیین این‌که آیا این روش گزینه مناسبی برای شما هست یا خیر حتما با یک دندانپزشک مجرب مشورت کنید و اگر سیگار می‌کشید، دارای بیماری خاصی هستید و یا داروهای تجویزی و یا بدون نسخه مصرف می‌کنید پزشک خود  را درجریان قرار دهید.

انواع


امروزه بیش‌ از 30 نوع مختلف ایمپلنت دندانی وجود دارد که تحت عناوین ایمپلنت‌های استاندارد، معمول، مینی و میکرو شناخته شده‌اند. مینی ایمپلنت‌ها همانند ایمپلنت‌های معمول هستند با این تفاوت که اندازه آن‌ها کوچکتر است.

ایمپلنت‌های مینی-میکرو در طرح‌های متنوع و بسیار کوچک و باریک ساخته شده‌اند. این نوع ایمپلنت‌ها موقت هستند و به‌گونه‌ای طراحی شدند که درصورت نیاز قابل برداشتن هستند.

ایمپلنت‌های جایگزین یک دندان

این نوع ایمپلنت همان‌طور که از نامش پیداست جایگزین یک دندان ازدست رفته می‌شود و یک تاج دندانی بر روی آن سوار می‌شود.

ایمپلنت‌های جایگزین چند دندان

اگر چندین دندان از دست رفته باشد، جراح برای پشتیبانی ازبریج (پل) از ایمپلنت‌ های چندتایی استفاده خواهد کرد. هر بریج 3واحدی با دویا چند ایمپلنت حمایت خواهد شد. برای پرکردن کامل فک حداقل تعداد ایمپلنتی که مورد نیاز است 5 تا 10 عدد می‌باشد.

ترکیبی از بریج‌های موقت و ثابت

وقتی ایمپلنت‌ها برای حمایت از بریج‌های ثابت استفاده می‌شوند جراح ایمپلنت‌های موقت یا قابل برداشت را به ایمپلنت‌های ثابت متصل کرده وبه‌صورت ترکیبی استفاده خواهد کرد.

ایمپلنت‌ اندوستیل

این نوع ایمپلنت که از رایج‌ترین نوع ایمپلنت‌ در بین جراحان است شبیه پیچ کوچک بوده ودر داخل استخوان‌فک واقعی قرار می‌گیرد.

ایمپلنت ساب‌ پریوستیل

این نوع ایمپلنت داخل بافت لثه و برروی استخوان‌ فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت ساب‌پریوستیل برای بیمارانی که مشکل استخوان‌فک داشته و نمی‌توانند پیوند استخوانی را بپذیرند گزینه مناسبی خواهد بود.

اگر هیچ دندانی در دهان بیمار وجود نداشته باشد یک پل ثابت همراه با ایمپلنت‌های دندانی در لثه بیمار کار گذاشته خواهد شد. این روش بهترین و ماندگارترین راه‌حل برای افرادی است که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند.

روش و مراحل ایمپلنت


دندانپزشک در وهله اول وضعیت فک بیمار را بررسی می‌کند تا از استحکام استخوان‌ها مطمئن شود. اگر استخوان‌‌ها از قدرت کافی برخوردار نباشند قبل از فرایند کاشت دندان باید استخوان‌ها تقویت شوند. از آن‌جایی که در این مرحله پیوند استخوان صورت می‌گیرد، این مرحله به نام مرحله تقویت استخوان شناخته شده‌ است. اگر پیوند استخوان نیاز باشد بنابراین 4 تا 8 ماه بعد از پیوند یا بازسازی استخوان عمل ایمپلنت انجام می‌شود. باوجود این‌که ایمپلنت‌های جدیدتر در یک فرایند یک مرحله‌ای در استخوان‌ف ک کار گذاشته می‌شوند اما بیشتر ایمپلنت‌ها در یک روش دومرحله‌ای کارگذاشته می‌شوند .

  • مرحله اول: قبل از شروع به بیمار داروی مسکن تجویز می‌شود، سپس دندانپزشک اقدام به بی‌حسی موضعی لثه می‌کند. جراح قبل از حفر سوراخ برای قراردادن ایمپلنت یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌کند تا به استخوان‌فک دسترسی پیدا کند. عکسبرداری رادیولوژی با کمک اشعه ایکس کمک می‌کند تا مطمئن شویم که آیا ایمپلنت در جای دقیق خود قرار گرفته است یا خیر. درپایان جراح شروع به دوختن و بستن لثه می‌کند. به‌محض این‌که ایمپلنت به استخوان‌های اطراف جوش خورده و متصل شد بیمار برای مرحله بعدی آماده می‌شود.
  • مرحله دوم: پس از استفاده از داروی بی‌حسی موضعی لثه، جراح  یک شکاف کوچک دیگر در لثه ایجاد کرده و به ایمپلنت دسترسی پیدا می‌کند. دراین زمان یک درپوش فلزی را به‌جای پیچ محافظ قرار می‌هد. این سرفلزی شبیه به یک لوله فلزی است که بالای لثه وجایی که دندان واقعی باید باشد قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا لثه اطراف ایمپلنت به‌تدریج التیام یابد.

بهبودی


یکی از عوارض جراحی ایمپلنت دندان مانند هر جراحی دیگر این است که بیمار چند روزی بعد از اتمام ممکن است درد داشته باشد اما خوشبختانه این درد با داروهای مسکن قابل کنترل می‌باشد[www.webmd.com]. اگر بعد از 2 روز درد و التیام ادامه داشت بهتر است برای جلوگیری از عفونت برای چکاپ به کلینیک پزشک مراجعه کرد. یک هفته بعد از جراحی کاشت دندان برای پوشاندن منطقه جراحی شده لثه و کمک به التیام سریع بهتر است از پروتز استفاده کنید فقط فراموش نکنید که شب‌ها قبل از خواب حتما پروتز را از دهان خارج کنید.

طبق نظر بسیاری از بیمارانی که جراحی ایمپلنت را تجربه کردند درد ناشی ازاین جراحی در طی ایمپلنت بسیار خفیف است. همان‌طور که قبلا اشاره شد، دراین فرآیند جراحان از بی‌حسی موضعی لثه استفاده می‌کنند، درنتیجه بیمار درد خیلی کمی احساس می‌کند حتی برخی معتقدند درد ایمپلنت کمتر از درد کشیدن دندان است.

عمر و دوام ایمپلنت‌های دندانی چقدر است؟


عمر و دوام ایمپلنت‌ها بسته به مراقبت شما دارند. اگر از ایمپلنت به خوبی مراقبت نکنیم در نهایت روی آن جرم بسته و اگر درمان نکنیم منجربه عفونت لثه، ورم و خونریزی می‌شود. ایمپلنت‌هایی که به خوبی مراقبت شوند به دو شرط مانند دندان‌های طبیعی عمر کرده و یا حتی همیشگی خواهند بود، اول این‌که در استخوان‌فکی که شرایط مناسب را داشته کار گذاشته شوند ودوم ازکیفیت بالایی برخوردار باشند.

همان‌طور که هرازگاهی دندان‌های طبیعی ممکن است نیاز به ترمیم‌هایی از قبیل روکش یا پر کردن‌ دندان داشته باشند ایمپلنت‌ها نیز بعد از سال‌ها ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی ایمپلنت‌ها درآینده درسال حتما یک‌بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنیم.

هزینه ایمپلنت دندان


رایج‌ترین سؤال در مورد ایمپلنت، قیمت و هزینه آن است. حقیقت امر این است که هزینه ایمپلنت دندان ممکن است در بین دندانپزشکان متغیر باشد اما این روش در هر صورت مقرون به صرفه است زیرا برای بقیه عمر بیمار دوام خواهد داشت [www.aaid-implant.org]. در اين كلينيک از انواع بهترين برندهای ايمپلنت استفاده می گردد و هزينه هر كدام متفاوت است و بطور مثال قيمت يک واحد ايمپلنت فرانسوی و روكش آن دو ميليون و پانصد هزار تومان می باشد واضح است كه در صورت نياز به بازسازی استخوان هزينه ان به مبلغ فوق اضافه می گرددبه این پست امتیاز دهید.