پر کردن دندان ؛روش،هزینه و مراقبت بعد از ترمیم

با افزایش توجه افراد به مراقبت از دندان‌هایشان شاهد هستیم که آمار پوسیدگی دندان و نیاز به پر کردن آن‌ها کاهش‌یافته است اما هنوز هم مشکلات دندانی اتفاق می‌افتد. خوشبختانه امروزه روش‌های مختلف و متنوع‌تری از پر کردن دندان‌ها نسبت به قبل وجود دارد.
پر کردن بسته به نوع کامپوزیت و مواد استفاده‌شده انواع مختلفی دارد. بعضی از دندان‌ها مستقیماً پر می‌شوند و مواد به‌طور مستقیم در حفره دندان قرار می‌گیرند اگرچه برخی دیگر غیرمستقیم پر می‌شوند. اگر دندانپزشک ترمیم دندان را پیشنهاد می‌کند، دانستن روش‌های در دسترس می‌تواند به شما کمک کند بهترین انتخاب را برای دهان و دندان خود داشته باشید.

هنگامی‌ که مشخص می‌شود که نیاز به پر کردن دندان دارید، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا شما را از گزینه‌های درمانی پر کردن دندان برای جلوگیری از پوسیدگی و صدمه بیشتر به دندان مطلع خواهند کرد. بر اساس سابقه‌ی پزشکی شما، محل پوسیدگی، دوام، هزینه، تعداد دفعات لازم و اولویت شما، متخصصین ما تصمیم می‌گیرند که کدام گزینه پر کردن برای شما بهترین است. برای دریافت مشاوره در خصوص مشکلات دهان و دندان و یا تعیین وقت ملاقات با دندانپزشک می‌توانید با ما از طریق شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

پر کردن دندان چیست؟


پر کردن دندان نوعی از درمان ترمیمی است که برای ترمیم شکستگی‌ها، پوسیدگی دندان، یا آسیب‌های دیگر دندانی خفیف تا متوسط ​​استفاده می‌شود. مواد پرکننده دندان مانند آمالگام و کامپوزیت کاملاً سطح دندان را پوشش می‌دهند و نوشیدن و جویدن  را برای فرد آسان می‌کنند. از بین رفتن مینای دندان یکی از نتایج رایج پوسیدگی دندان است و ممکن است منجر به ناراحتی و حساسیت دندانی شود. در بسیاری از موارد حساسیت ناشی از از بین رفتن مینای دندان‌ها به‌طور قابل‌ توجهی بهبود می‌یابد و یا به‌طور کامل رفع می‌شود. اما در بعضی موارد، بسته به میزان تخریب دندان یا آسیب، دندان آسیب‌دیده ممکن است نیاز به روش‌های اضافی یا جایگزین داشته باشد، از جمله:

  • روکش دندان: تنها پر کردن دندان به روش معمول برای دندان آسیب‌دیده کافی نیست. روکش دندان روشی است که می‌تواند از دندان حمایت بیشتری انجام دهد.
  • عصب‌کشی دندان: دندان‌های آبسه کرده، عفونی و با عصب آسیب‌دیده ممکن است نیاز به عصب‌کشی داشته باشند.
  • ایمپلنت‌های دندان و پل‌های دندانی: برای جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده‌ای که قابلیت درمان ندارند و باید کشیده شوند می‌توان از ایمپلنت یا پل استفاده کرد.

انواع پر کردن دندان


آمالگام

شما ممکن است به استفاده از آمالگام برای دندان‌ها به‌عنوان یک گزینه معمول فکر کنید. همان‌طور که از نام آن پیداست، پرکننده آمالگام از ترکیب فلزات ساخته‌شده است. این پرکننده‌ها معمولاً حاوی حدود 50 درصد جیوه، همراه با قلع، مس، نقره و روی هستند. آمالگام ارزان‌ترین گزینه برای پر کردن است و بسیار قوی و ماندگار هستند.
آمالگام در ابتدا رنگ نقره‌ای دارند و باگذشت زمان تیره می‌شوند و اگرچه سطح جیوه برای افراد بالای شش سال امن است شما ممکن است ترجیح دهید که از این ماده برای پر کردن دندان استفاده نکنید.

کامپوزیت

مواد کامپوزیتی پر کردن دندان معمولاً از ذرات ریز شیشه و مواد پلاستیکی ساخته‌شده‌اند و در مقایسه با پر کردن با آمالگام چندین مزیت دارند. کامپوزیت استفاده‌شده برای پر کردن را همرنگ سایر دندان‌های موجود فرد کرد که این کار باعث می‌شود دندان پرشده به چشم نیاید. از آنجایی‌که بیشتر افراد به دنبال داشتن لبخندی طبیعی هستند پر کردن دندان با مواد همرنگ به‌ویژه در دندان‌های جلو روز به روز محبوب‌تر می‌شود.
کامپوزیت به‌عنوان پرکننده جزئی کاربرد دارد و برای دندان‌هایی مناسب است که در هنگام جویدن مقدار زیادی ​​فشار را تحمل نمی‌کنند.

سرامیک

پر کردن دندان با سرامیک شبیه پرکننده طلا است و شکلی از پر شدن غیرمستقیم است که معمولاً بیش از یک جلسه درمان نیاز دارند و ممکن است گران‌تر از دو روش قبلی باشد. سرامیک نیز ممکن است از چند نظر با پرکننده طلا متفاوت باشد: از یک‌سو سرامیک بسیار شکننده است و از سوی دیگر مانند دندان طبیعی است و می‌تواند به شما در حفظ ظاهر طبیعی دندان کمک کند.

گلاس یونومر

کودکان هم مانند بزرگسالان دچار پوسیدگی دندان و باید دندان‌هایشان را پر کنند حتی اگر دندان‌هایشان شیری باشند.  پرکننده گلاس یونومر اغلب در دندان‌های شیری یا برای پر کردن مناطق جزئی و کوچک پوسیدگی استفاده می‌شود زیرا بسیار ظریف و شکننده است. این ماده هنگامی برای پر کردنی دندان دائمی استفاده می‌شود که دندان در معرض فشار شدید جویدن نباشد. اگرچه در هنگام پر کردنهای دندان چندین گزینه دارید نمی‌توان به‌طورقطع گفت که یک روش بهتر از دیگری است. مراقبت‌های شخصی در نگهداری از دندان‌ها بسیار اهمیت دارد. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، روزانه نخ دندان بکشید و به دندانپزشکی خود دو بار در سال مراجعه کنید.

طلا

هنگامی‌که صحبت از پر کردن دندان می‌شود شما می‌توانید از مواد کم‌ارزش‌تر از طلا هم استفاده کنید. طلا یکی از بادوام‌ترین و ماندگارترین گزینه‌ها است و می‌تواند برای بیش از دو دهه کار کند. البته، این دوام قیمت بسیار بالایی دارد چون طلا از جمله گران‌ترین پرکننده‌ها است. طلا معمولاً ازجمله پرکننده‌های غیرمستقیم است، بنابراین شما باید زمان بیشتری را روی یک صندلی دندان‌پزشک برای دریافت آن صرف کنید.

روش پر کردن دندان


دندانپزشک برای شروع فرایند پر کردنی دندان ابتدا دندان و مناطق اطراف آن را برای ترمیم منطقه آسیب‌دیده آماده می‌کند.  پوسیدگی یا آسیب دندان برداشته می‌شود و قبل از تکمیل‌ ترمیم این منطقه از باکتری‌ها یا آلودگی‌ها پاک‌سازی می‌شود.
اولین گام در پر کردن دندان با کامپوزیت ایزوله کردن دندان مورد نظر از سایر دندان‌ها است. جداسازی دندان در ترمیم با کامپوزیت بسیار مهم است، زیرا در جریان کار از این مرحله به بعد هیچ نوع بزاق یا خون یا ترشح دهانی نباید به منطقه اسید خورده برسد. در غیر این صورت هدف اصلی که ایجاد چسبندگی است حاصل نمی‌شود. چسبندگی به دنبال قرار دادن مواد کامپوزیتی در دندان اتفاق می‌افتد که البته پس از قرار دادن مواد، نور ویژه‌ای به آن تابانده می‌شود و باعث سفت شدن مواد می‌شود.

دوره بهبودی و مراقبت بعد از پر کردن


دندانپزشک پس از پر کردن دندان شما در مورد اقداماتی که می‌توانید انجام دهید تا از پوسیدگی ناحیه زیر و یا اطراف  دندان پر شدن یا دندان‌های دیگر جلوگیری کنید با شما صحبت خواهد کرد. دو بار در روز از خمیردندان حاوی فلوراید و نخ دندان استفاده کنید. به‌طور منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. بسته به خطر پوسیدگی دندان، دندان‌پزشک شما همچنین ممکن است از سیلانت ها استفاده کند که می‌تواند بر روی دندان‌های شما گذاشته شود تا مانع ایجاد پلاک و پوسیدگی شود و همچنین دهان شویه حاوی فلوراید نیز می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه اضافی شود.
همچنین از آنجا که رژیم غذایی و تغذیه بر سلامتی دهان تأثیر می‌گذارد مهم است که رژیم غذایی متعادل را حفظ کرده و مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی و میان وعده‌های غذایی را محدود کنید.

هزینه‌


پر کردن با کامپوزیت معمولاً کمی گران‌تر از روش پر کردن با آمالگام است زیرا کامپوزیت نیاز به فرآیند پیچیده‌تر، مواد گران‌تر و تجهیزات اضافی مطب دارد. بااین‌حال مواد کامپوزیتی به دلیل همرنگ بودن با دندان محبوب و جایگزینی برای آمالگام هستند. به همین دلیل افرادی که قبلاً از آمالگام استفاده کرده‌اند اغلب دوباره به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنند تا آن را با کامپوزیت جایگزین کنند.
هزینه پر کردن دندان شما بستگی به تعداد سطوح پرشده دندان دارد. به‌عنوان‌مثال، یک‌دندان ممکن است فقط در یک سطح آسیب ببیند درحالی‌که دندان دیگر ممکن است یک یا همه سطوحش تحت تأثیر پوسیدگی یا آسیب قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید