کامپوزیت دندان، باندینگ و ترمیم دندان با مواد همرنگ عوارض و هزینه

باندینگ دندان یک روش سریع و غیرتهاجمی برای بهبودی ظاهر لبخند شماست. برای باندینگ دندان از رزین کامپوزیت استفاده می‌شود، همان ماده‌ای که برای پر کردن دندان از آن استفاده می‌کنیم و با اضافه کردن آن به ساختار دندان، شکل آن را تغییر داده و یا دندان را ترمیم می‌کنیم. رزین کامپوزیت در رنگ‌های مختلفی وجود دارد و می‌توان از رنگ مطابق با رنگ دندان استفاده کرد. کامپوزیت بسیار مقاوم بوده و تا سال‌ها ماندگاری خواهد داشت به‌جز در مواردی که پوسیدگی ثانویه اتفاق افتاده و یا فرد به دندان‌قروچه مبتلا باشد.

اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود داشته و یا تکه‌ای از آن‌ها کنده شده است، می‌توانید از باندینگ کامپوزیت دندان برای درمان آن استفاده کنید. از کامپوزیت دندان برای ترمیم ترک خوردگی، بهبود رنگ، رفع فاصله بین دندان و … بهره گرفته می شود.با وجود اینکه باندینگ کامپوزیت دندان نمی‌تواند تمامی مشکلات مربوط به زیبایی را رفع کند، ولی به ما کمک می‌کند تا بدون نیاز به برداشتن بافت‌های سالم دندان، درمان آن را در یک جلسه‌ی درمانی کامل کنیم. به همین دلیل، این روش نسبت به دیگر روش‌های دندانپزشکی زیبایی بیشتر موردتوجه قرار گرفته است.

اگر تکه‌ای از دندان‌های جلوی شما جدا شده باشد، خواهید دانست که یک عیب کوچک چگونه می‌تواند لبخند شما را تحت تأثیر قرار دهد. خوشبختانه دندان‌پزشکان می‌توانند دندان‌های لب پر شده را درمان کرده و لبخند زیبای شما را با استفاده از روش مؤثر و سریع باندینگ دندان بازگردانند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا می‌توانند بهترین روش و بهترین مواد را برای درمان موقعیت شما پیشنهاد دهند.

برای دریافت مشاوره از متخصصین ما می‌توانید با شماره تلفن‌ تماس حاصل فرمایید.

جهت مطالعه در مورد ایمپلنت

مزایا


باندینگ کامپوزیت دندان می‌تواند هم استفاده‌ی زیبایی و هم استفاده‌ی ترمیمی داشته باشد. برخی از مزایا و کاربردهای متعدد این روش در زیر آمده‌اند:

  • باندینگ دندان بدون درد و سریع بوده و انجام آن معمولاً کمتر از یک ساعت زمان می‌برد.
  • این روش نیازی به دست‌کاری در ساختار خود دندان نخواهد داشت.
  • نتایج این روش بلافاصله ظاهر شده و ماندگاری بالایی خواهند داشت (در صورت مسواک زدن و استفاده‌ی روزانه از نخ دندان)
  • انجام این روش سریع است.
  • رزین کامپوزیت در رنگ‌های بسیار مختلفی وجود داشته و می‌توان دقیقاً رنگ دندان‌های خود شما را به کار گرفت.

کاربرد


باندینگ کامپوزیت دندان برای مقاصد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

برای بیمارانی که چندین مشکل جزئی در دندان‌های خود دارند، می‌توان از روش باندینگ دندان کمک گرفته و لبخند آن‌ها را از نو ساخت. افرادی که دچار آسیب فیزیکی در دهان خود شده‌اند نیز می‌توانند از این روش برای بازسازی تک‌تک دندان‌ها و ایجاد دوباره‌ی لبخند طبیعی استفاده کنند.

متقاضیان


به‌طورکلی اگر از نظر سلامت عمومی و سلامت دهان و دندان وضعیت مناسبی داشته باشید، معمولاً کاندید خوبی برای انجام باندینگ دندان خواهید بود. اگر استفاده از ونیرهای سرامیکی برای شما مناسب است پس قطعاً استفاده از باندینگ دندان نیز برای شما مناسب خواهد بود. بااین‌حال درصورتی‌که به مشکلاتی چون بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان مبتلا باشید، ممکن است لازم باشد تا قبل از انجام باندینگ، به این مشکلات رسیدگی شده و درمان شوند.

باندینگ دندان ممکن است برای شما مناسب باشد اگر:

  • می‌خواهید یک روش درمانی قابل بازگشت را امتحان کنید: یکی از دلایل تردید افراد برای استفاده از ونیرهای سرامیکی، لزوم برداشتن لایه‌ی نازکی از مینای دندان قبل از قرار دادن ونیرها می‌باشد. درنتیجه، دندان‌ها هیچ گاه نباید دوباره “برهنه” شوند. ولی باندینگ دندان هیچ نیازی به ایجاد تغییر در ساختار طبیعی دندان نداشته و درنتیجه یک روش قابل بازگشت محسوب می‌شود.
  • می‌خواهید یک روش درمانی ارزان‌تر را امتحان کنید: با وجود اینکه ظاهر دندان‌های شما پس از انجام باندینگ نسبت به ونیرهای سرامیکی کمتر طبیعی خواهد بود، این روش هزینه‌ی کمتری خواهد داشت. البته با این‌وجود باز هم نتایج انجام باندینگ بسیار قابل قبول خواهند بود ولی مواد استفاده شده در این روش برخلاف سرامیک و مینای طبیعی دندان، نیمه شفاف نیستند.
  • می‌خواهید قبل از رفتن به سراغ ونیرهای دندانی، یک لبخند جدید را تجربه کنید: برخی از افراد می‌خواهند قبل از تعهد کامل نسبت به یک لبخند جدید با استفاده از ونیرهای سرامیکی، آن را به مدت چند سال امتحان کنند. باندینگ دندان به افراد این امکان را می‌دهد.

نحوه‌ی درمان


قبل از درمان، دندانپزشک محلول کامپوزیت را مخلوط می‌کند تا رنگی مطابق با رنگ دندان‌های شما را به دست بیاورد. از آنجایی‌که خود ساختار دندان‌ها نیازی به دست‌کاری ندارند، نیازی به بی‌حسی نیز نبوده و درمان عملاً بدون درد خواهد بود. به‌منظور حفاظت از لثه‌ها و دیگر دندان‌ها ممکن است نوارهایی را در بین دندان‌های شما بکشیم.

ممکن است از یک محلول اسیدی ضعیف به‌منظور تمیز کردن و لایه‌برداری از سطح دندان‌ها استفاده شود. این کار باعث قوی‌تر شدن چسبندگی مواد کامپوزیت خواهد شد. زمانی که دندان شما آماده شد، دندان‌پزشک رزین کامپوزیت را به‌صورت لایه‌ای بر روی آن قرار می‌دهد. دندانپزشک می‌تواند این مواد را به شکل دندان شما درآورده و مشکلات ظاهری خفیف را نیز مخفی کند و به دندان‌ها ظاهری متقارن‌تر بدهد. زمانی که دندان‌پزشک شما به اهداف تعیین شده دست پیدا کرد از یک نور فرابنفش برای محکم کردن رزین استفاده می‌کند. پس از بررسی دوباره‌ی تقارن دندان‌ها و راحت قرار گرفتن آن‌ها بر روی هم، دندان‌پزشک سطح دندان‌های باند شده را جلا می‌دهد تا ظاهری طبیعی پیدا کنند. برای ایجاد آثار قابل توجه تر، دندان‌پزشک می‌تواند عمل باندینگ دندان را به‌عنوان بخشی از عمل اصلاح لبخند به کار ببرد.

مراقبت از دندان‌های باندینگ شده


با مراقبت‌های مناسب، ماندگاری باندینگ دندان به چندین سال می‌رسد. شما باید از یک برنامه‌ی سخت مراقبت‌های دهان و دندان پیروی کنید که شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و جرم‌گیری و معاینات منظم می‌باشد. رزین کامپوزیت نسبت به پوسیدگی‌های دندان مقاوم نبوده و ممکن است در اثر برخی خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌ها لکه‌دار شود. همچنین ممکن است این مواد ترک خورده یا بشکنند درنتیجه جویدن مواد سخت مانند یخ یا جویدن ناخن باید کنار گذاشته شوند.

محدودیت‌ها


رزین کامپوزیت استفاده شده برای باندینگ استحکام دندان‌های شما را ندارد بنابراین جویدن یخ، جویدن ته خودکار و یا خوردن غذاهای سخت می‌توانند باعث شکستن این مواد شوند. ازآنجایی‌که این مواد همانند دیگر مواد ترمیمی استفاده شده برای روکش دندان، ونیر و پرکردگی‌های معمولی مقاومت ندارند، تنها چند سال زمان می‌برد تا نیاز به تعمیر داشته باشند. مواد استفاده شده برای باندینگ دندان، در مقابل لکه‌دار شدن نیز مقاومت کمتری داشته و به دلیل همین محدودیت‌ها، بهتر است که باندینگ دندان برای تغییرات جزئی در زیبایی و یا تغییرات موقتی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین این روش بهترین اثر را بر روی دندان‌های پیشین می‌گذارد که فشار کمتری برای جویدن به آن‌ها وارد می‌شود برخلاف دندان‌هایی مثل دندان آسیا که فشار زیادی را متحمل می‌شوند.

باندینگ تا چه مدتی باقی خواهد ماند؟


با وجود این که باندینگ یک راه‌حل عالی برای دندان‌های ترک خورده یا لب‌پریده است، راه‌حلی دائمی نیست. رزین استفاده شده از مینای طبیعی دندان‌ها مقاومت کمتری داشته و در نهایت شکسته شده و از بین می‌رود. انتظار می‌رود که باندینگ حداکثر بین 3 تا 5 سال ماندگاری داشته باشد و برای اثر دائمی‌تر لازم است تا از روش‌های دیگری استفاده شود.

آیا کامپوزیت ظاهری طبیعی خواهد داشت؟


باندینگ با کامپوزیت مسلماً طبیعی‌ترین ظاهر را در بین روش‌های ترمیمی دندان خواهد داشت البته تا جایی که توسط دندان‌پزشک متخصص در زمینه‌ی دندانپزشکی زیبایی انجام شده و دندانپزشک مهارت‌های لازم را برای انجام این کار داشته باشد.

هزینه


محاسبه‌ی هزینه‌ی انجام عمل باندینگ دندان نسبتاً پیچیده است به‌خصوص این که این عمل یک عمل زیبایی در نظر گرفته شده و تأثیر بسیار کمی بر روی سلامت دهان و دندان فرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید