عصب کشی یا روت کانال تراپی(جراحی ریشه دندان)

پوسیدگی، شکستگی و بیماری‌های لثه می‌توانند فراتر از ظاهر دندان‌ها، شمار ا تحت تأثیر قرار دهند. باکتری‌ها می‌توانند به داخل دندان‌ها نفوذ کرده و باعث ایجاد عفونت‌های دردناک شوند. عصب کشی یک روش درمانی است که باکتری‌ها را از بخش داخلی دندان‌ها برطرف کرده و سلامتی دندان‌ها را بازمی‌گرداند. درمان کانال‌های ریشه در واقع یک روش درمانی کاملاً رایج است که میلیون‌ها نفر در سال انجام می‌دهند. درمان ریشه یا عصب‌ کشی یک درمان ساده ولی مؤثر است که به کمک آن دندان‌های طبیعی شما حفظ می‌شوند. این روش از انجام درمان‌های تهاجمی‌تر مانند کاشت دندان و یا ایمپلنت‌های دندانی، جلوگیری به عمل می‌آورد. اگرچه بسیاری از افراد از درمان ریشه واهمه دارند، این روش دردناک نیست (زیرا که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود) و کمک می‌کند تا درد حاد دندان شما تسکین یابد.

عصب کشی دندان

اگر پالپ دندان شما دچار عفونت شده باشد و درمان نگردد، ممکن است درد، تورم و عفونت به سراغ شما آمده و در نهایت منجر به کشیدن دندان شما شود. در طول عصب کشی، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا پالپ دندان شما را معاینه و ارزیابی خواهند کرد، بنابراین در صورت آسیب‌دیدگی، پالپ دندان خارج خواهد شد. استفاده از داروی بی‌حسی موضعی کمک می‌کند تا بیمار کمترین میزان ناراحتی را در این فرایند تجربه نمایید. در گذشته، اگر عصب دندان دچار اختلال می‌گردید، به‌ناچار دندان کشیده می‌شد.

امروزه به کمک یک روش درمانی به نام  عصب‌ کشی دندان یا روت کانال تراپی می‌توان دندان‌ها را نجات داد. درمان کانال‌های ریشه یک روش نسبتاً ساده است که ظرف یک الی 3 جلسه درمانی در مطب انجام می‌شود. از آن مهم‌تر به کمک عصب‌کشی می‌توان دندان‌ها را در دهان حفظ کرد و از ناهنجار شدن ظاهر لبخند افراد جلوگیری به عمل آورد. جهت رزرو نوبت از متخصصین ما و یا دریافت مشاوره می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

در چه مواردی درمان عصب‌ کشی انجام می‌شود؟


التهاب یا عفونت پالپ دندان در اثر پوسیدگی دندان‌ها به وجود می‌آید. بنابراین، ظاهر شدن یک حفره سیاه در دندان، می‌تواند اولین نشانه نیاز به درمان عصب‌کشی باشد. متأسفانه، در بعضی مواقع پوسیدگی و حفره‌های دندانی در مکان‌هایی واقع می‌شوند که به‌راحتی قابل‌ مشاهده نیستند، در نتیجه ممکن است از دید شما پنهان بمانند. به همین دلیل است که معاینه دندان‌ها توسط دندانپزشک حداقل سالی یک‌بار توصیه می‌گردد. یکی دیگر از نشانه‌های آلوده شدن پالپ دندان، حساس شدن دندان‌ها می‌باشد.

زمانی که دندان در معرض غذا و نوشیدنی‌های سرد، گرم و یا شیرین قرار می‌گیرد، به‌صورت طولانی‌مدت دچار حساسیت می‌شود. این درد حتی با برطرف شدن عامل محرک نیز برای مدتی همچنان ادامه خواهد داشت. مزه و بوی بدی در دهان احساس خواهد شد که به همراه درد، با گذشت زمان شدت آن افزایش می‌یابد. در آخرین مراحل پوسیدگی، درد دندان غیرقابل‌ تحمل می‌شود، به‌نحوی‌که تنها با مصرف مسکن‌ها درد تسکین می‌یابد. اگر این وضعیت درمان نشود، دندان فاسد می‌تواند باعث ایجاد آبسه (عفونت ریشه دندان) در دهان شود.

مزایا


  • دندان‌درد ناشی از پوسیدگی شدید دندان‌ها، می‌تواند بسیار مشقت‌بار باشد. در هنگام بروز درد، حتی ممکن است فرد قادر به انجام فعالیت‌های روزمره زندگی خود نیز نباشد. فرد به دلیل عدم تحمل درد دچار بی‌خوابی‌های شبانه می‌گردد، عصب‌ کشی می‌تواند درد و ناراحتی‌های بیمار را برطرف نماید.
  • به‌جای کشیدن دندان، عصب‌ کشی کمک می‌کند تا دندان شما نجات یابد. این به این معنی است که به‌جای از دست دادن دندان‌های خود، می‌توانید آن را در دهان خود حفظ کرده و از عملکرد آن لذت ببرید. هنگامی که درمان کانال ریشه انجام می‌شود، بافت پالپ دندان برداشته می‌شود، درن تیجه هرگونه درد بیمار تسکین خواهد یافت. در نهایت دندان دیگر زنده نخواهد ماند، اما می‌تواند در دهان باقی بماند.
  • کشیدن دندان قابل جبران است. هنگامی که شما دندان خود را از دست می‌دهید، قابل‌ برگشت نیست مگر آنکه از پروتز یا ایمپلنت‌های دندانی استفاده نمایید. مشکل اینجا است که پروتزهای متحرک و ثابت هزینه‌بر هستند. هزینه آن‌ها به‌نوبه خود گران‌تر عصب‌ کشی یا ترمیم عفونت ریشه دندان می‌باشد، بنابراین به کمک این روش درمانی، از پرداخت هزینه‌های اضافی معاف می‌شوید.
  • اگر دندانی در دهان کشیده شود و جایگزین نگردد، تغییرات زیادی در دهان رخ خواهد داد. ممکن است دندان‌ها دچار تغییر و انحراف شوند، ممکن است دندان مقابل دندان کشیده شده، تغییر موقعیت دهد، بنابراین قرارگیری دندان‌ها بر روی‌هم می‌تواند دچار اختلال شود. چنین تغییراتی می‌تواند منجر به نامرتبی دندان‌ها و یا حتی اختلال مفصل گیجگاهی- فکی (TMJ) شود.

فرایند درمان


درمان ریشه توسط دندانپزشکی انجام می‌شود که در این زمینه دارای تخصص و مهارت باشد. به‌عنوان بخشی از اولین جلسه درمان، دندان‌پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا دندان را بی‌حس کند، سپس با ایجاد یک حفره در داخل دندان به پالپ دندان دسترسی پیدا می‌کند. پس‌ازآن پالپ دندان تخلیه می‌شود. سپس در طی یک فرایند تخصصی، پالپ دندان ضدعفونی و عفونت موجود برطرف می‌شود. پس‌ازآن پالپ دندان توسط مواد زیست سازگار  پر می‌شود. در بسیاری از مواقع کل فرایند درمان در طی یک جلسه به پایان می‌رسد.

در برخی مواقع مانند عفونت شدید کانال ریشه و یا بدشکلی دندان، ممکن است مراجعه بعدی نیز لازم باشد. هنگامی که عصب‌کشی کامل گردید، استحکام دندان همانند دندان سالم و طبیعی قبلی نخواهد بود. تنها را تغذیه دندان پیوندی است که دندان را به فک متصل می‌کند. از آنجاکه دیگر دندان فاقد پالپ است، با گذشت زمان شکننده‌تر می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از ترک‌خوردگی یا شکستن دندان بهتر است از روکش‌های دندانی و یا پرکننده‌ها استفاده شود. بهتر است تا حفاظت‌های لازم برای دندان مهیا نشده است، از جویدن مواد سخت با دندان عصب‌کشی شده پرهیز شود.

 دوره بهبودی و مراقبت‌های پس از درمان


ممکن است در حین فرایند بهبودی، برای چند روز پس از درمان عفونت ریشه دندان، مقدری حساسیت در اطراف دندان‌ترمیم شده وجود داشته باشد. ناراحتی‌های ایجادشده، معمولاً توسط داروهای مسکن غیر نسخه‌ای برطرف می‌شوند، در صورت لزوم ممکن است برای شما دارو و مسکن‌هایی توسط پزشک تجویز گردد. مراقبت‌های پس از درمان شامل برخی از دستورالعمل‌های کلی می‌شود، ازجمله:

  • تا بی‌حسی دهان شما برطرف نشده است، از خوردن اجتناب ورزید تا از گاز گرفتن ناخواسته گونه یا زبان جلوگیری به عمل آید.
  • تا قبل از آن‌که دندان‌پزشک دندان شما را به‌صورت کامل بازسازی ننموده است، از جویدن با دندان‌ترمیم شده خودداری کنید.
  • تا آنجا که ممکن است به‌صورت معمول دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمایید.
  • درصورتی‌که مواد پرشده داخل دندان، از محل خود خارج گردید، در اسرع وقت با تماس بگیرید.

آیا عصب‌کشی دردناک است؟


بسیاری بیماران از عصب‌ کشی واهمه دارند و تصور می‌کنند که این روش کاملاً دردناک است. بااین‌حال، دندانپزشکان باتجربه قادر هستند به نحوی درمان را مدیریت کنند که بیمار کمترین ناراحتی را تجربه نماید. احساس درد توسط عفونت ایجادشده در پالپ داخل دندان ایجاد می‌شود و نه خود درمان. درمان ریشه این درد را به‌یک‌باره و برای همیشه برطرف می‌سازد. برای جلوگیری از درد در اغلب موارد یک بی‌حسی موضعی به بافت اطراف دندان آسیب‌دیده تزریق می‌شود تا در طی فرایند درمان، بیمار دردی را حس نکند. ممکن است پس از درمان ریشه، مقداری درد وجود داشته باشد. این درد موقت بوده و طبیعی است و به‌طورمعمول توسط داروهای مسکن غیر نسخه‌ای مانند استامینوفن و یا ناپروکسن برطرف می‌گردد. در صورتی‌که لزوم ممکن است دندانپزشک داروهای مسکن دیگری را  نیز تجویز نماید.

معایب


پس از عصب کشی، دندان‌ترمیم شده دیگر زنده نیست و نسبت به قبل شکننده‌تر خواهد شد. درمان ریشه، دندان را بیشتر در معرض شکستگی قرار می‌دهد، اما می‌توان به کمک “پست‌های دندانی” یا “روکش‌های سرامیکی” دندان عصب‌کشی شده را تقویت نمود.

  • عصب‌کشی بسیار گران‌تر از کشیدن دندان است. هنگامی که دندان‌درد بسیار ناتوان‌کننده باشد، شما بین کشیدن دندان و یا درمان ریشه مختار هستید، در صورت انتخاب کشیدن دندان بدون صرف هزینه زیادی درد شما از بین خواهد رفت.
  • عصب‌ کشی بسیار پیچیده‌تر از کشیدن دندان است. درواقع، این روش ممکن است چند ساعت طول بکشد و یا ممکن است بیش از یک جلسه درمانی زمان لازم داشته باشد. کشیدن دندان بسیار ساده‌تر است و فقط ظرف چند دقیقه، درد شما تسکین خواهد یافت.

هزینه عصب کشی


هزینه‌ و قیمت روت کانال تراپی بسته به عواملی همچون شدت آسیب‌دیدگی دندان، و نوع دندان آسیب‌دیده متفاوت باشد. به‌طورکلی، عصب‌ کشی بسیار ارزان‌تر از کشیدن دندان و جایگزینی با دندان مصنوعی یا ایمپلنت می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید