بوی بد دهان : علت و راه‌های درمان و رفع آن

بوی بد دهان یا هالیتوز، مشکلی است که باعث خجالت کشیدن فرد می‌شود. پزشک با انجام معاینات دوره‌ای مشکلاتی و بیماری‌هایی مانند بیماری‌های لثه، خشکی دهان یا اختلالات دیگر که باعث بوی بد دهان می‌شود را مشخص می‌کند. رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان، درمان بیماری‌های لثه و جرم‌گیری‌های دوره‌ای می‌توانند به کاهش بوهای بد دهان کمک کنند.

اگر شما نگران بوی بد دهان خود هستید و در هنگام صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران احساس خجالت می‌کنید زمان آن فرا رسیده است که این مشکل را درمان نمایید. با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید از بوهای بد دهان خود بکاهید ولی در صورتی که با به کار بردن روش‌های ساده نتوانستید بوهای بد دهان را رفع کنید بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این بوی بد دهانی نشانه ابتلا به یک بیماری باشد. متخصصین کلینیک دندانپزشکی ویستا دلایل بوهای بد دهان شما را شناسایی کرده و اگر این بو مربوط به مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان باشد برنامه درمانی مناسب برای رفع آن را به شما اراده خواهند داد. برای دریافت مشاوره در خصوص رفع بوهای بد دهان و یا جهت رزرو نوبت از متخصصین ما می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

علل بوی بد دهان


بهداشت دهان و دندان

در بیشتر موارد، بوهای بد دهان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود. اگر شما پس از هر وعده غذایی مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، باقیمانده غذاها لابه‌لای دندان‌ها و لثه و روی زبان شما مانده و باعث پوسیدگی دندان و ایجاد بوهای بد دهان شما می‌شود.

یک دهان کثیف محلی است که باکتری‌ها می‌توانند در آن رشد کرده و باعث ایجاد بیماری‌های لثه شوند و در نتیجه بوهای بددهان ایجاد شود. به علاوه، برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها بیشتر از سایر مواد خوراکی باعث ایجاد بوهای بد در دهان می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:

 • سیر
 • پیاز
 • پنیر
 • آب پرتقال
 • نوشابه‌ها شامل انواع رژیمی آنها

پس از این که غذاها یا نوشیدنی‌ها هضم شدند، چربی آنها وارد جریان خون می‌شود و از این طریق وارد ریه‌ها می‌شوند. سپس در هنگام تنفس، دهان بوی بدی می‌دهد.

خشکی دهان

بزاق پاک‌کننده طبیعی دهان است بنابراین اگر دهان شما خشک شود، سلول‌های مرده در دهان جمع می‌شوند مانند آنچه در هنگام صبح رخ می‌دهد و پس از بیدار شدن دهان بوی بد می‌دهد. اگر شما با دهان باز بخوابید وضعیت بدتر می‌شود. استعمال دخانیات و مصرف برخی داروها نیز ممکن است باعث خشک شدن دهان شوند. در موارد شدیدتر، بزاق دهان از بین رفته و دهان شما بیش‌ازحد معمول خشک می‌شود.

بیماری‌های مزمن

در برخی موارد بیماری‌های زمینه‌ای باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند. عفونت‌های ریوی، سرطان‌ها، نارسایی کلیه یا کبد، دیابت و رفلاکس معده از جمله بیماری‌هایی هستند که باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شوند.

بیماری‌های تنفسی، دهانی، گلو و بیماری‌های مربوط به بینی

این بیماری‌ها غالباً با بوی بد دهان همراه هستند. برای مثال، تخلیه عفونت‌های سینوسی باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شود. اگر شما دچار عفونت‌های تنفسی فوقانی مانند برونشیت و سرفه‌های همراه با خلط هستید ممکن است دهان شما بو بدهد.

مشتقات تنباکو و به خصوص سیگار کشیدن

محصولات مشتق شده از تنباکو می‌توانند باعث خشکی دهان و بوی بد دهان شوند. افرادی که از تنباکو استفاده می‌کنند بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه، بیماری‌های دهان و دندان و سرطان دهان قرار دارند.

خالی بودن معده

با نخوردن یک وعده غذایی، تولید بزاق در دهان که باکتری‌ها را از روی دندان‌ها، زبان و لثه می‌شورد کاهش می‌یابد. استرس نیز باعث خشکی دهان می‌شود که در صورتی که با افزایش اسید معده همراه باشد، مشکل را دوچندان می‌کند.

بیماری‌های گوارشی

هضم ناقص، یبوست یا اختلالات و بیماری‌های روده باعث ایجاد بوهای بد در دهان می‌شوند. اگر شما به طور مکرر دچار رفلکس معده می‌شوند، بوی بد ناشی از غذاهایی که به تازگی خورده‌اید از طریق مری به دهان منتقل می‌شود و باعث بوی بد در دهان می‌شود.

استفاده بیش‌ازحد از دهان‌شویه‌ها

با این که ممکن است متناقض به نظر برسد اما استفاده زیاد از دهان‌شویه‌ها به دلیل تحریک بافت دهانی باعث بدتر شدن بوهای بد دهان می‌شود. برای رفع سریع این مشکل می‌توانید از آب و چند قطره عصاره نعناع برای شستشوی دهان استفاده کنید.

روش‌های درمان بوی بد دهان


مراجعه به پزشک برای رفع و از بین بردن بوی بد دهان و شناسایی و تشخیص علت آن می‌تواند مفید باشد. سعی نکنید قبل از ملاقات با دندانپزشک بوی بد دهان خود را برطرف کنید زیرا این بو می‌تواند به پزشک در شناسایی علت بوی بد دهان کمک کند.

اقدامات دندانپزشکی

بیماری‌های لثه باعث می‌شوند که بافت لثه از روی دندان کنار برود. در این صورت فقط به کمک جرم‌گیری می‌توان باکتری‌ها و پلاک‌هایی را که روی پاکت‌های دندان جمع شده‌اند را از بین برد. اگر شما حتی پس از جرم‌گیری هم هنوز از بوی بد دهان رنج می‌برید ممکن است به برخی بیماری‌های دهان و دندان مبتلا شده باشید. به یاد داشته باشید که بوهای بد دهان به دلیل تجمع باکتری‌ها ایجاد می‌شود بنابراین منبع بوی بد ممکن است باقیمانده غذاهایی که لابه‌لای دندان‌ها گیر افتاده است باشد.

دندانپزشک بررسی می‌کند که آیا این بوهای بد دهان مزمن بوده و به دلیل ابتلا به بیماری‌های درمان‌نشده دهان و دندان است یا دلیل دیگری دارد. در برخی موارد انجام اقدامات درمانی بیشتری مانند کشیدن دندان یا رفع پوسیدگی دندان به پر کردن آن مورد نیاز است. دندانپزشک در صورت لزوم مشکلاتی را که باعث عود مجدد بوهای بد دهان می‌شود را تحت درمان قرار می‌دهد.

مسواک

مسواک زدن دندان‌ها به مدت 2 تا 3 دقیقه و حداقل دو مرتبه در روز باعث از بین رفتن پلاک‌ها و باقیمانده غذاها در لابه‌لای دندان‌ها می‌شود. مسواک زدن قبل از خواب از اهمیت زیادی برخوردار است. ممکن است شما برای کاهش مقدار اسید در دهان از جوش‌شیرین استفاده کنید تا از رشد باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شود پیشگیری کنید.

نخ دندان کشیدن روزانه

با استفاده از نخ دندان می‌توان باقیمانده غذاها را از بین دندان‌هایی که مسواک قادر به تمیز کردن آن قسمت‌ها نیست پاک کرد. اگر باقیمانده غذاها پاک نشوند باکتری‌ها از آنها تغذیه کرده و باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شود.

مسواک کردن دندان‌ها و زبان

برای برداشتن باقیمانده‌های غذا از لابه‌لای دندان و چین‌های روی زبان می‌توانید از ابزاری به نام اسکراپر زبان استفاده کنید. این ابزار را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. اگر شما اسکراپر زبان ندارید می‌توانید با استفاده از مسواک روی زبان خود را هم مسواک بزنید.

استفاده از دهان‌شویه

به یاد داشته باشید که اگر بوهای بد دهان منشاء به دلیل ابتلا به بیماری‌های دندانی مزمن شده باشد، دهان‌شویه‌ها می‌توانند این بو را به طور موقتی از بین ببرند ولی نمی‌توانند علت آن را درمان کنند. در بیشتر موارد دهان‌شویه ‌ها باعث بدتر شدن بوهای بد دهان می‌شوند به دلیل این که بافت‌های دهان را تحریک می‌کنند. برای خوش‌بو کردن فوری دهان می‌توانید دهان‌شویه را با آب و چند قطره عصاره نعناع ترکیب کنید یا دهان خود را با چای سبز یا چای قرمز بشورید. شستن دهان با چای سبز یا چای سیاه رشد باکتری‌هایی را که باعث بد بو شدن دهان شده‌اند را کند می‌کند.

ترک کردن سیگار

حتی اگر به دلیل دیگری برای ترک کردن سیگار نیاز داشته باشید، سیگار کشیدن باعث بوی بد دهان می‌شود و با ترک آن می‌توان از ایجاد بوهای بد دهان پیشگیری کرد. استفاده از تنباکو باعث خشک شدن دهان می‌شود و می‌تواند باعث باقی ماندن بوهای بد در دهان حتی بعد از مسواک کردن شود.

نوشیدن آب

همیشه باید مقادیر کافی آب بنوشید (6 تا 8 لیوان در روز) تا از خشک شدن دهان پیشگیری شود. نوشیدن آب، بوی بد دهان را کنترل می‌کند زیرا به شستشوی باقیمانده غذاها و باکتری‌ها لابه‌لای دندان که باعث بد بو شدن دهان می‌شود کمک می‌کند. اگر شما خشکی مزمن دهان دارید یا داورهایی مصرف می‌کنید که باعث خشک شدن دهان می‌شوند با دندانپزشک خود صحبت کرده تا تقویت‌کننده‌های بزاق بدون نیاز به نسخه پزشک را به شما پیشنهاد دهند.

جویدن آدامس‌های بدون قند

جویدن آدامس‌های بدون قند می‌تواند ترشح غدد بزاق را تحریک نماید. بزاق داخل دهان و باقیمانده غذاها و باکتری‌ها را که باعث بوی بد دهان می‌شوند را می‌شورد.

خوردن سیب یا هویج

خوردن اسنک‌های ترد، میوه‌ها و سبزیجات تازه باعث افزایش بزاق بین وعده‌های غذایی شده و باکتری‌های روی دندان‌ها، زبان و لثه را که باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شود را می‌شورد. این میان وعده‌ها بوهای بد دهان را که ناشی از گرسنگی و تشنگی باشد را نیز برطرف می‌کند. خالی بودن معده می‌تواند باعث ایجاد بوهای بد در دهان شود زیرا اگر معده خالی شود، اسید در آن افزایش می‌یابد.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشید من یه چند وقتی هست که دهنم بوی بد میده و احساس خشکی دهان میکنم میخواستم بدونم دلیلش چی هست

  پاسخ
 • من تازگی دهنم خشک میشه ولی بوی دهان حدود یکسالی میشه هر کاری هم میکنم درست نمیشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید