دندان‌ درد شدید و ناگهانی که به عمق دندان نفوذ می‌کند و تیر می‌کشد اغلب نشانه‌ای از حساسیت دندانی است. بسیار مهم است که هرگونه حساسیت جدید توسط دندانپزشک بررسی شود تا احتمال پوسیدگی یا شکستگی دندان تشخیص و اقدامات موردنیاز برای درمان انجام شود.
حساسیت معمولاً توسط غذاهای داغ، سرد، شیرین یا اسیدی یا نوشیدنی‌ها ایجاد می‌شود. گاهی اوقات فقط  کافی است فرد دهانش را برای تنفس باز کند تا درد ایجاد شود.
در بعضی افراد درد می‌تواند چند دقیقه یا حتی چند ساعت باقی بماند، درحالی‌که در بعضی دیگر درد سریعاً برطرف می‌شود. درد طولانی‌تر نشان می‌دهد که احتمالاً مشکل جدی‌تری وجود دارد، بنابراین هرگونه درد که بیش از چند ثانیه طول می‌کشد باید توسط دندانپزشک در اسرع وقت بررسی شود. حساسیت دندانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد، اما گزینه‌های درمان نزد دندانپزشک شما وجود دارد.

اجازه ندهید حساسیت دندانی زندگی شما را مختل کند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا حساسیت دندانی شما را درمان خواهند کرد، بنابراین شما دیگر به علت تغییرات دما و فشار زیاد از درد رنج نخواهید برد. درمان‌هایی که دندانپزشک انجام می‌دهد، می‌تواند حساسیت دندان را کاهش دهد. درمان عوامل اصلی و زمینه‌ای بیماری‌های دندان بسیار اهمیت دارد. برای رزرو نوبت دندانپزشکی برای جهت درمان حساسیت دندانی لطفاً با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس بگیرید.

علل حساسیت دندان


عاج دندان که ماده‌ی نرم‌تر از مینای دندان است و شامل سوراخ‌های کوچک و یا لوله‌هایی است که از طریق آن اسیدها، قندها و مایعات می‌تواند به عصب حساس دندان برسد. حساسیت دندانی شما نشان می‌دهد که عاج دندان، که لایه‌ی زیرین سطح مینای دندان است، دارای ترک یا مشکل است.

پوسیدگی دندان

حساسیت دندانی ممکن است به دلیل پوسیدگی دندان ایجاد شود. پوسیدگی باعث می‌شود غذا، نوشیدنی و هوای سرد به لایه‌های حساس دندان نفوذ کنند.

پلاک

داشتن پلاک و جرم دندان در سطح دندان‌هایتان می‌تواند ایجاد حساسیت کند. این عارضه به علت اسیدهایی است که توسط باکتری‌های پلاک تولید می‌شوند. این اسیدها وارد حفره‌های عاج دندان آسیب‌دیده می‌شوند و انتهای عصب دندان را تحریک می‌کنند و باعث درد و تیرکشیدگی می‌شوند.

اسید موجود در غذا، نوشیدنی و دهان‌شویه

اسیدهای موجود در بعضی از دهان‌شویه‌ها، در خوراکی‌هایی مانند پرتقال و گوجه‌فرنگی و نوشیدنی‌هایی مثل آبمیوه‌ها و سایر نوشیدنی‌های غیرالکلی به‌تدریج می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند و عاج دندان را به‌عنوان لایه‌ی اول دندان در معرض اسید قرار دهند.

بیش‌ از حد مسواک زدن

شایع‌ترین علت حساسیت دندانی بیش ‌از حد مسواک زدن است. اگر شما دندان‌های خود را به‌صورت مداوم و با خشونت مسواک بزنید، به‌ زودی لثه‌هایتان از بین می‌رود. از بین رفتن لثه، دندان‌ها را به‌شدت حساس می‌کند. در افراد مسن‌تر، تحلیل لثه با گذشت زمان به‌عنوان نتیجه‌ی طبیعی  در روند پیری رخ می‌دهد. مسواک زدن با یک برس نرم با حرکت به سمت بالا و پایین می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به حساسیت دندانی کمک کند.

ترک دندان

ترک‌خوردگی در مینای دندان اجازه می‌دهد ذرات و مایعات غذایی به لایه‌های عمیق‌تر دندان‌ها دسترسی پیدا کنند. این ترک‌ها همچنین می‌توانند با باکتری‌ها پر شوند و باعث التهاب شوند.

از بین رفتن مینای دندان

با گذشت زمان، جویدن و دندان ‌قروچه می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و عاج دندان را تحت تأثیر قرار دهد.

سفیدکننده‌های دندان

محصولاتی که حاوی بیکینگ سودا یا پراکسید پودر شده برای سفید کردن دندان‌ها هستند، می‌توانند آسیب میکروسکوپی به مینای دندان وارد کنند و باعث حساسیت دندان شوند.

علائم


علائم پیشرفت حساسیت دندانی، دندان‌ درد یا احساس ناراحتی است. علل حساسیت شما ممکن است متفاوت باشد، اما عوامل شایع، شامل جویدن غذاهای سفت، خوردن غذاهای شیرین، ترش یا اسیدی؛ داغ یا سرد شدن دندان‌هایتان مثلاً با نوشیدن قهوه یا خوردن بستنی؛ یا حتی فشار جزئی هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.

مطالعه در مورد ایمپلنت

درمان


دندانپزشک شما دندان‌هایتان را بررسی خواهد کرد، علل حساسیت را می‌یابد و توصیه‌های درمانی را مطرح می‌کند. دندانپزشک می‌تواند شدت حساسیت دندانی را با استفاده از اسپری هوا در هر قسمت از دندان‌ها اندازه‌گیری کند تا مکان دقیق حساسیت را تعیین کند.برای درمان حساسیت دندانی می توان از درمان های خانگی استفاده کرد. برخی از گزینه‌های درمان احتمالاً عبارت‌اند از:

خمیردندان ضد حساسیت

این نوع خمیردندان حاوی ترکیباتی است که باعث تماس عوامل حساسیت‌زا با عصب دندانی شما را مسدود و از تحریک دندان جلوگیری می‌کند. ممکن است تأثیرگذاری خمیردندان مدتی زمان ببرد.

ژل فلورايد

فلوراید تراپی که در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود، می‌تواند به بازگرداندن مینای دندان آسیب‌دیده کمک کند و از عاج دندان و اعصاب زیر آن حفاظت کند.

پر کردن، روکش کردن، اینله، یا باندینگ

اگر علت حساسیت دندانی پوسیدگی باشد، دندانپزشک ممکن است یکی از این ترمیم‌ها را تجویز کند:

یکی از این روش‌ها برای درمان دندان آسیب‌دیده استفاده می‌شود و به این ترتیب از مینای دندان دوباره محافظت می‌شود.

جراحی پیوند لثه

اگر حساسیت دندان در نتیجه تحلیل لثه باشد، ممکن است نیاز به جراحی پیوند لثه داشته باشید تا لثه از بین رفته جایگزین شود.

عصب‌کشی
 

اگر هیچ درمان دیگری کارساز نباشد، دندانپزشک ممکن است عصب‌ کشی دندان را توصیه کند تا اعصاب دندان را از بین ببرد و حساسیت نیز رفع شود.

پیشگیری


کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری و کاهش حساسیت دندان انجام دهید عبارت‌اند از:

استفاده از مسواک نرم

استفاده از مسواک نرم، سایش و پوسیدگی دندان را که موجب از بین رفتن بافت مینا و عاج دندان می‌شود، کاهش می‌دهد.

استفاده از خمیردندان ضد حساسیت

خمیردندان ضد حساسیت می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند اما فقط تا زمانی که استفاده می‌شود تأثیر دارد و به محض اینکه  استفاده از آن را قطع کنید  اثر آن از بین می‌رود.  علاوه بر استفاده از این نوع خمیردندان بر روی مسواک، می‌توانید مقدار کمی را هم قبل از رفتن به رختخواب مستقیماً بر روی مناطق حساس بگذارید.

استفاده از خمیردندان و دهان‌شویه حاوی فلوراید


فلوراید به بهبود دندان‌ها کمک می‌کند و در طول زمان می‌تواند حساسیت را کاهش دهد. خمیردندان حاوی فلوراید برای دندان‌های حساس به‌راحتی در دسترس هستند.

کاهش مصرف غذاهای اسیدی 

اسیدهای نوشابه، نوشیدنی‌ها، میوه‌ها و آبمیوه‌ها مانند پرتقال و کیوی مینای دندان را از بین می‌برند. آن‌ها همچنین می‌توانند حساسیت موجود را تشدید کنند.

اجتناب از مسواک زدن دندان‌ها 20تا30 دقیقه پس از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی‌ها

انتظار باعث می‌شود که بزاق دهان pH مناسب دهان را بازگرداندند و متعادل  کند و شروع به ترمیم آسیب‌های ناشی از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی اسیدی کند.

درمان دندان‌ قروچه

دندان‌قروچه مینای دندان را آسیب میزند و از بین می‌برد. اگر مشکل دندان‌قروچه دارید با دندان‌پزشک خود صحبت کنید. برخی افراد در خواب دندان‌قروچه می‌کنند و حتی ممکن است از آن باخبر نباشند. سفتی یا درد فک ممکن است از نشانه‌هایی باشد که دندان‌قروچه علت مشکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید