ایمپلنت دندانی به‌­عنوان بهترین راه برای جایگزین کردن دندان شکسته، دندان از دست رفته یا محافظت از بریج، روکش، و دندان مصنوعی شناخته می­شود. بیماران حق دارند درباره هزینه مربوط به کاشت ایمپلنت نگران باشند. کاشت ایمپلنت تلفیقی از چند روش مختلف (تشخیص، جراحی، و بازسازی) است که معمولاً توسط دندان­پزشک­‌های مختلف انجام می­شود. این موضوع یکی از موارد اصلی در برآورد  هزینه ایمپلنت محسوب می‌شود که در بیماران مختلف و دندان­پزشکی که کاشت ایمپلنت را انجام می‌دهد، متفاوت است. به‌­علاوه شناخت عواملی که بر هزینه کاشت ایمپلنت دندان تاثیر می­گذارند، حائز اهمیت است. عوامل مختلفی بر هزینه کلی کاشت ایمپلنت تاثیر می‌گذارند.

اگر از ظاهر دندان­‌های خود ناراضی هستید یا دندان­‌هایتان را از دست داده­اید، کاشت ایمپلنت بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. محاسبه سلامت و زیبایی دندان کار دشواری است. شما هر روز با افراد زیادی سروکار دارید و داشتن لبخندی زیبا به شما برای موفقیت در موقعیت­‌های اجتماعی کمک می­کند.
برای محاسبه دقیق هزینه ایمپلنت­‌های دندانی در کلینیک دندان‌پزشکی ویستا می­توانید با شماره­­‌های  تماس حاصل نمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

عوامل مهمی که بر هزینه کاشت ایمپلنت تاثیر می­گذارند


هزینه­‌های مربوط به آماده‌­سازی

عواملی که بر هزینه‌­های مرحله آماده­‌سازی ایمپلنت تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • هزینه مشاوره: برخی از دندان­پزشکان برای مشاوره اولیه ویزیت دریافت می‌کنند، و برخی دیگر این کار را به صورت رایگان انجام می­دهند.
 • هزینه سی­تی­اسکن: در برخی از موارد که دندان­پزشک نمی‌تواند به­‌طور دقیق وضعیت استخوان فک را برای کاشت ایمپلنت بررسی کند، عکس‌برداری توسط اشعه­‌ایکس اطلاعات کافی در اختیار دندان­پزشک قرار نمی­دهد. در این حالت سی­تی­اسکن، تصاویر دقیق سه بعدی از استخوان فک و موقعیت اعصاب و سینوس‌­ها را ارائه می‌کند و به دندان­پزشک در خصوص برنامه­‌ریزی برای درمان کمک می­کند. متاسفانه سی­تی­اسکن یا سایر روش­‌های رادیوگرافی می‌توانند باعث افزایش هزینه­‌های کاشت ایمپلنت شوند.
 • کشیدن دندان: اگر قرار است ایمپلنت جایگزین یک یا چند دندان آسیب­‌دیده یا دندان لق شود که نیاز به کشیدن دارند، هزینه کشیدن دندان به هزینه­‌های درمان اضافه خواهد شد.
 • پیوند استخوان: اگر موقعیت فک مناسب نباشد احتمال شکست درمان ایمپلنت وجود دارد زیرا ایمپلنت به خوبی به فک پیوند نخورده است. پیوند استخوان روشی است که دندان­پزشک برای حمایت بهتر از ایمپلنت، استخوان کوچکی را از یک قسمت بدن به فک پیوند می­زند. اگر انجام پیوند استخوان ضروری باشد، اندازه استخوانی که باید پیوند شود و میزان دشواری انجام این کار می‌تواند باعث افزایش هزینه­‌های کاشت ایمپلنت شود.
 • پیوند لثه: اگر به علت تحلیل لثه، بافت کافی برای پوشاندن ایمپلنت و بازسازی آن وجود نداشته باشد، دندان­پزشک اقدام به پیوند لثه می­کند که این امر باعث افزایش هزینه کاشت ایمپلنت می­شود.

هزینه­‌های مربوط به جراحی

عوامل مختلفی که بر هزینه­های مرحله جراحی تاثیر می­گذارند عبارتند از:

 • متخصص کاشت ایمپلنت: میزان تجربه و مهارت متخصص کاشت ایمپلنت و اجرای صحیح نصب آن از عوامل بسیار مهم در موفقیت درمان محسوب می­شود. هر چه میزان مهارت و تجربه دندان­پزشک بیشتر باشد، احتمال شکست ایمپلنت کمتر خواهد بود. به این ترتیب دستمزد دندان­پزشکی که به‌­طور تخصصی در زمینه کاشت ایمپلنت فعالیت دارد بیشتر از دندان­پزشکی است که گاهی به انجام این کار می پردازد.
 • محل کاشت ایمپلنت (کشور/ شهر): هزینه کاشت ایمپلنت در کشور­ها و حتی شهرهای مختلف، متفاوت است. هزینه کاشت ایمپلنت در شهرهایی که هزینه زندگی در آنجا پایین است، کمتر از شهرهای است که مخارج زندگی بالاست.
 • نوع ایمپلنت: ایمپلنت­‌های داخل استخوانی یا ایمپلنت‌­های روکش که رایج­‌ترین نوع ایمپلنت محسوب می‌شود به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما کاربرد ایمپلنت ساب­پریواستیل که فضای کافی برای نصب ایمپلنت درون استخوانی وجود ندارد، باعث افزایش هزینه کل کاشت ایمپلنت می‌شود.
 • برند ایمپلنت: تولیدکنندگان و برندهای مختلف ایمپلنت وجود دارند.
 • روکش ویژه ایمپلنت: در برخی موارد که ساختار استخوان اطراف ایمپلنت فاقد تراکم است (نرم بودن استخوان)، دندان­پزشک از ایمپلنت با روکش ویژه استفاده می‌کند که به فرآیند پیوند استخوان کمک می­کند.

انواع ایمپلنت:

اگر فضای بین دندان­‌های مجاور برای نصب ایمپلنت کافی نباشد، دندان­پزشک از ایمپلنتی که قطر کمتری دارد استفاده می‌کند. اگر ارتفاع استخوان مناسب نباشد یا قرار باشد ایمپلنت جایگزین دندان آسیاب شود، دندان­پزشک از ایمپلنتی که قطر بیشتری دارد استفاده می‌کند، این مسئله باعث افزایش هزینه کاشت ایمپلنت می‌شود.

 • مینی ایمپلنت: برخی از دندان­پزشکان به­‌منظور کاهش هزینه‌ها استفاده از مینی­ ایمپلنت را به جای ایمپلنت­‌های رایج پیشنهاد می‌کنند. مینی ایمپلنت ارزان­تر از ایمپلنت­‌های رایج هستند که به عنوان محافظ دندان مصنوعی به کار می روند اما جایگزین دندان نمی‌شوند. اگر استخوان فک سالم باشد، دندان­پزشک از مینی ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌­های کوچک جلو استفاده خواهد کرد. به­‌خاطر نصب راحت و سریع مینی ایمپلنت­‌ها اصطلاحا به آنها ایمپلنت فوری گفته می‌شود. اما با گذر زمان ریسک شکست درمان افزایش می­یابد.
 • محل ایمپلنت: برخی از دندان­پزشکان به ­علت سخت بودن جراحی در قسمت انتهای فک پایین، هزینه بیشتری را مطالبه می‌کنند.
 • تعداد ایمپلنت­‌ها: به­‌طور­کلی، هزینه کاشت یک ایمپلنت کمتر از کاشت چندین ایمپلنت است.
 • اباتمنت ایمپلنت: پس از تکمیل مرحله پیوند استخوان، دندان­پزشک روی ایمپلنت پست قرار می­دهد که به عنوان پایه برای بازسازی دندان عمل می‌کند. برخی از انواع خاص اباتمنت مانند روکش زیرکونیوم باعث افزایش هزینه کاشت ایمپلنت می­شوند.

هزینه­‌های مربوط به مرحله بازسازی

عواملی که بر هزینه­‌های مربوط به مرحله بازسازی ایمپلنت تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • روکش موقت: در مرحله پیوند استخوان، ایمپلنت توسط بافت لثه پوشانده می‌شوند و فضای روی لثه خالی می­ماند. در مواردی که بیمار چند عدد از دندان­های جلو را از دست داده باشد و بیمار حدود ۳ تا ۶ ماه دندان نداشته باشد و این وضعیت به شدت بر ظاهر او تاثیر گذاشته بگذارد، دندان­پزشک اقدام به نصب روکش‌­های موقت می‌کند که قطعاً باعث افزایش هزینه می­شود.
 • نوع بازسازی دائمی دندان: نوع بازسازی دندان (روکش، بریج، یا دندان مصنوعی) در برآورد هزینه نقش مهمی دارد. حتی اگر بیمار فقط به یک روکش نیاز داشته باشد، روکش­‌های مختلفی با مزایا و قیمت­‌های متفاوت وجود دارند.

سایر گزینه­‌های موثر در برآورد هزینه

اگرچه هزینه مربوط به کاشت ایمپلنت متفاوت است، یک روش درمانی پرهزینه برای جایگزین کردن دندان محسوب می­شود. روش­‌های دیگری نیز وجود دارند که هزینه کمی را بر بیمار تحمیل می‌کنند. اما با گذر زمان با هزینه­‌های نگهداری، ترمیم، و بازسازی همراه هستند. ایمپلنت­‌های دندانی به­‌گونه­‌ا‌ی طراحی شده­‌اند که با استخوان پیوند می­خورند و راه‌­حل مناسبی برای جبران دندان‌های ازدست­‌رفته محسوب می­شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید