ایمپلنت دندانی به‌­عنوان بهترین راه برای جایگزین کردن دندان شکسته، دندان از دست رفته یا محافظت از بریج، روکش، و دندان مصنوعی شناخته می­شود. بیماران حق دارند درباره هزینه مربوط به کاشت ایمپلنت نگران باشند. کاشت ایمپلنت تلفیقی از چند روش مختلف (تشخیص، جراحی، و بازسازی) است که معمولاً توسط دندان­پزشک­‌های مختلف انجام می­شود. این موضوع یکی از موارد اصلی در برآورد  هزینه ایمپلنت محسوب می‌شود که در بیماران مختلف و دندان­پزشکی که کاشت ایمپلنت را انجام می‌دهد، متفاوت است. به‌­علاوه شناخت عواملی که بر هزینه کاشت ایمپلنت دندان تاثیر می­گذارند، حائز اهمیت است. عوامل مختلفی بر هزینه کلی کاشت ایمپلنت تاثیر می‌گذارند.

اگر از ظاهر دندان­‌های خود ناراضی هستید یا دندان­‌هایتان را از دست داده­اید، کاشت ایمپلنت بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. محاسبه سلامت و زیبایی دندان کار دشواری است. شما هر روز با افراد زیادی سروکار دارید و داشتن لبخندی زیبا به شما برای موفقیت در موقعیت­‌های اجتماعی کمک می­کند.
برای محاسبه دقیق هزینه ایمپلنت­‌های دندانی در کلینیک دندان‌پزشکی ویستا می­توانید با شماره­­‌های  تماس حاصل نمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

عوامل مهمی که بر هزینه کاشت ایمپلنت تاثیر می­گذارند


هزینه­‌های مربوط به آماده‌­سازی

عواملی که بر هزینه‌­های مرحله آماده­‌سازی ایمپلنت تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • هزینه مشاوره: برخی از دندان­پزشکان برای مشاوره اولیه ویزیت دریافت می‌کنند، و برخی دیگر این کار را به صورت رایگان انجام می­دهند.
 • هزینه سی­تی­اسکن: در برخی از موارد که دندان­پزشک نمی‌تواند به­‌طور دقیق وضعیت استخوان فک را برای کاشت ایمپلنت بررسی کند، عکس‌برداری توسط اشعه­‌ایکس اطلاعات کافی در اختیار دندان­پزشک قرار نمی­دهد. در این حالت سی­تی­اسکن، تصاویر دقیق سه بعدی از استخوان فک و موقعیت اعصاب و سینوس‌­ها را ارائه می‌کند و به دندان­پزشک در خصوص برنامه­‌ریزی برای درمان کمک می­کند. متاسفانه سی­تی­اسکن یا سایر روش­‌های رادیوگرافی می‌توانند باعث افزایش هزینه­‌های کاشت ایمپلنت شوند.
 • کشیدن دندان: اگر قرار است ایمپلنت جایگزین یک یا چند دندان آسیب­‌دیده یا دندان لق شود که نیاز به کشیدن دارند، هزینه کشیدن دندان به هزینه­‌های درمان اضافه خواهد شد.
 • پیوند استخوان: اگر موقعیت فک مناسب نباشد احتمال شکست درمان ایمپلنت وجود دارد زیرا ایمپلنت به خوبی به فک پیوند نخورده است. پیوند استخوان روشی است که دندان­پزشک برای حمایت بهتر از ایمپلنت، استخوان کوچکی را از یک قسمت بدن به فک پیوند می­زند. اگر انجام پیوند استخوان ضروری باشد، اندازه استخوانی که باید پیوند شود و میزان دشواری انجام این کار می‌تواند باعث افزایش هزینه­‌های کاشت ایمپلنت شود.
 • پیوند لثه: اگر به علت تحلیل لثه، بافت کافی برای پوشاندن ایمپلنت و بازسازی آن وجود نداشته باشد، دندان­پزشک اقدام به پیوند لثه می­کند که این امر باعث افزایش هزینه کاشت ایمپلنت می­شود.

هزینه­‌های مربوط به جراحی

عوامل مختلفی که بر هزینه­های مرحله جراحی تاثیر می­گذارند عبارتند از:

 • متخصص کاشت ایمپلنت: میزان تجربه و مهارت متخصص کاشت ایمپلنت و اجرای صحیح نصب آن از عوامل بسیار مهم در موفقیت درمان محسوب می­شود. هر چه میزان مهارت و تجربه دندان­پزشک بیشتر باشد، احتمال شکست ایمپلنت کمتر خواهد بود. به این ترتیب دستمزد دندان­پزشکی که به‌­طور تخصصی در زمینه کاشت ایمپلنت فعالیت دارد بیشتر از دندان­پزشکی است که گاهی به انجام این کار می پردازد.
 • محل کاشت ایمپلنت (کشور/ شهر): هزینه کاشت ایمپلنت در کشور­ها و حتی شهرهای مختلف، متفاوت است. هزینه کاشت ایمپلنت در شهرهایی که هزینه زندگی در آنجا پایین است، کمتر از شهرهای است که مخارج زندگی بالاست.
 • نوع ایمپلنت: ایمپلنت­‌های داخل استخوانی یا ایمپلنت‌­های روکش که رایج­‌ترین نوع ایمپلنت محسوب می‌شود به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما کاربرد ایمپلنت ساب­پریواستیل که فضای کافی برای نصب ایمپلنت درون استخوانی وجود ندارد، باعث افزایش هزینه کل کاشت ایمپلنت می‌شود.
 • برند ایمپلنت: تولیدکنندگان و برندهای مختلف ایمپلنت وجود دارند.
 • روکش ویژه ایمپلنت: در برخی موارد که ساختار استخوان اطراف ایمپلنت فاقد تراکم است (نرم بودن استخوان)، دندان­پزشک از ایمپلنت با روکش ویژه استفاده می‌کند که به فرآیند پیوند استخوان کمک می­کند.

انواع ایمپلنت:

اگر فضای بین دندان­‌های مجاور برای نصب ایمپلنت کافی نباشد، دندان­پزشک از ایمپلنتی که قطر کمتری دارد استفاده می‌کند. اگر ارتفاع استخوان مناسب نباشد یا قرار باشد ایمپلنت جایگزین دندان آسیاب شود، دندان­پزشک از ایمپلنتی که قطر بیشتری دارد استفاده می‌کند، این مسئله باعث افزایش هزینه کاشت ایمپلنت می‌شود.

 • مینی ایمپلنت: برخی از دندان­پزشکان به­‌منظور کاهش هزینه‌ها استفاده از مینی­ ایمپلنت را به جای ایمپلنت­‌های رایج پیشنهاد می‌کنند. مینی ایمپلنت ارزان­تر از ایمپلنت­‌های رایج هستند که به عنوان محافظ دندان مصنوعی به کار می روند اما جایگزین دندان نمی‌شوند. اگر استخوان فک سالم باشد، دندان­پزشک از مینی ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌­های کوچک جلو استفاده خواهد کرد. به­‌خاطر نصب راحت و سریع مینی ایمپلنت­‌ها اصطلاحا به آنها ایمپلنت فوری گفته می‌شود. اما با گذر زمان ریسک شکست درمان افزایش می­یابد.
 • محل ایمپلنت: برخی از دندان­پزشکان به ­علت سخت بودن جراحی در قسمت انتهای فک پایین، هزینه بیشتری را مطالبه می‌کنند.
 • تعداد ایمپلنت­‌ها: به­‌طور­کلی، هزینه کاشت یک ایمپلنت کمتر از کاشت چندین ایمپلنت است.
 • اباتمنت ایمپلنت: پس از تکمیل مرحله پیوند استخوان، دندان­پزشک روی ایمپلنت پست قرار می­دهد که به عنوان پایه برای بازسازی دندان عمل می‌کند. برخی از انواع خاص اباتمنت مانند روکش زیرکونیوم باعث افزایش هزینه کاشت ایمپلنت می­شوند.

هزینه­‌های مربوط به مرحله بازسازی

عواملی که بر هزینه­‌های مربوط به مرحله بازسازی ایمپلنت تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • روکش موقت: در مرحله پیوند استخوان، ایمپلنت توسط بافت لثه پوشانده می‌شوند و فضای روی لثه خالی می­ماند. در مواردی که بیمار چند عدد از دندان­های جلو را از دست داده باشد و بیمار حدود ۳ تا ۶ ماه دندان نداشته باشد و این وضعیت به شدت بر ظاهر او تاثیر گذاشته بگذارد، دندان­پزشک اقدام به نصب روکش‌­های موقت می‌کند که قطعاً باعث افزایش هزینه می­شود.
 • نوع بازسازی دائمی دندان: نوع بازسازی دندان (روکش، بریج، یا دندان مصنوعی) در برآورد هزینه نقش مهمی دارد. حتی اگر بیمار فقط به یک روکش نیاز داشته باشد، روکش­‌های مختلفی با مزایا و قیمت­‌های متفاوت وجود دارند.

سایر گزینه­‌های موثر در برآورد هزینه

اگرچه هزینه مربوط به کاشت ایمپلنت متفاوت است، یک روش درمانی پرهزینه برای جایگزین کردن دندان محسوب می­شود. روش­‌های دیگری نیز وجود دارند که هزینه کمی را بر بیمار تحمیل می‌کنند. اما با گذر زمان با هزینه­‌های نگهداری، ترمیم، و بازسازی همراه هستند. ایمپلنت­‌های دندانی به­‌گونه­‌ا‌ی طراحی شده­‌اند که با استخوان پیوند می­خورند و راه‌­حل مناسبی برای جبران دندان‌های ازدست­‌رفته محسوب می­شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید