تحلیل رفتن لثه و درمان آن با جراحی پیوند لثه

زمانی که بافت لثه که در اطراف دندان‌ها وجود دارند، فرسوده شده یا به طرف ریشه‌های دندان برمی‌گردد، حساسیت دندان‌ها افزایش می‌یابد. عقب‌نشینی لثه‌ها می‌تواند کیفیت لبخند شما را تحت تأثیر قرار دهد. تحلیل لثه نه تنها نشان دهنده‌ی وجود بیماری لثه است بلکه همچنین مشکلاتی فنی و عملکردی را نشان می‌دهد که نیاز به درمان دارند. زمانی که لثه‌ها عقب می‌روند، دیگر به سمت جلو رشد نمی‌کنند بنابراین مهم است که از عقب رفتن بیشتر آنها جلوگیری شود. بدون درمان مناسب، ممکن است در نهایت دندان‌های خود را از دست بدهید.

از آنجا که تحلیل لثه‌ها یک اتفاق بسیار تدریجی است، بسیاری از افراد حتی متوجه آن نمی‌شوند تا زمانی که فاصله‌ی بین دندان‌ها را ببینند یا حساسیت شدید دندان را تجربه کنند. اگر نشانه‌های تحلیل لثه را مشاهده کردید، در اسرع وقت با دندانپزشک خود صحبت کنید. یک متخصص دندان می‌تواند برنامه‌ای درمانی را به شما ارائه دهد که از پوسیدگی بیشتر لثه‌ها و به وجود آمدن مشکلات دندانی دیگر جلوگیری کند.

بهتر است که به محض مشاهده‌ی تحلیل لثه به دندانپزشک مراجعه کنید، چرا که این کار از دیگر بیماری‌های لثه جلوگیری کرده به علاوه‌ی اینکه هزینه‌ی درمان در مراحل ابتدایی بیماری کمتر است. خواه نیاز شما جراحی تحلیل لثه یا هر چیز دیگر باشد، متخصصین ما درکلینیک دندانپزشکی ویستا، مراقبت‌هایی استثنایی را به شما ارائه می‌دهند تا زیبایی طبیعی لبخند خود را بازیابید. در صورت داشتن هر گونه سؤال یا درخواست نوبت با شماره‌های تماس بگیرید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

علت‌ها


برخی از دلایل اصلی تحلیل لثه شامل موارد زیر می‌باشند:

بیماری پیرادندانی

بیماری بافت‌های نگهدارنده‌ی دندان و عفونت باکتریایی دهان می‌تواند بافت لثه و استخوان‌های پشتیبان را خراب کند.

ژنتیک

برخی از افراد به سادگی مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند، فارغ از اینکه چقدر خوب از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند.

روال مسواک زدن

اگر خیلی سفت مسواک بزنید و یا از روش مسواک زدن اشتباه استفاده کنید، ممکن است مینای دندان خود را از بین برده و موجب تحلیل لثه‌های خود شوید.

بهداشت دهان و دندان

بهداشت ضعیف دهان و دندان، زمانی که به طور مرتب دندان‌ها را مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، پلاک ایجاد شده بر روی دندان می‌تواند زمینه‌ی ایجاد بیماری لثه را فراهم کند، که به نوبه‌ی خود موجب تحلیل رفتن لثه می‌شود.

تغییرات هورمونی

تغییرات سطح هورمون در زنان می‌تواند حساسیت لثه‌های آنها را افزایش داده و باعث بالا رفتن خطر تحلیل رفتن لثه‌ها شود.

استفاده از محصولات دخانی

سیگار کشیدن و جویدن دخانیات می‌تواند باعث تشکیل شدن پلاک دندان می‌شود. رفع این پلاک‌ها، بدون یک روال مداوم برای بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن دقیق دندان امکان‌پذیر نیست.

دندان قروچه

دندان قروچه و وارد کردن فشار بیش از حد به دندان‌ها می‌تواند باعث تغییر مکان دندان شده و لثه‌ها را تحلیل ببرد.

دندان‌های کج شده

دندان‌های کج شده یا نامنظمی بیت، اگر دندان‌ها به صورت یکسان در کنار هم قرار نگرفته باشند، آنگاه ممکن است بر روی قسمت‌هایی از لثه و استخوان فشار زیادی وارد شود، که در نهایت می‌تواند باعث تحلیل رفتن لثه گردد.

پیرسینگ یا ایجاد سوراخ در بدن

اگر بر روی لب‌ها یا زبان خود پیرسینگ انجام داده باشید، آنگاه جواهر به کار رفته ممکن است لثه‌ی شما را تحریک کرده و در نهایت آن را فرسوده کند.

مشکلات ناشی از تحلیل رفتن لثه


بسیاری از افرادی که مشکل تحلیل رفتن لثه دارند، در مراحل اولیه نگرانی درباره‌ی آن احساس نمی‌کنند. بسیاری از افراد دیگر حتی نمی‌دانند که لثه‌ی آنها تحلیل کرده است. با این حال برخی دیگر نگرانی‌هایی پیرامون موارد زیر دارند:

 •  ظاهر دندان
 •  ترس از دست دادن دندان
 •  حساسیت دندان به دلیل بی حفاظ شدن ریشه‌های دندان

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟


 •  اگر تحلیل رفتن لثه پیشرفت کرده باشد.
 •  اگر دغدغه‌ی زیبایی آن ناحیه را دارید (ظاهر دندان).
 •  اگر ریشه‌ی دندان به مایعات سرد یا گرم حساس شده باشد.
 •  اگر درمان ارتودنسی (بریس)باعث پیش آمدگی دندان‌ها شود.
 •  اگر ترمیم انجام شده بر روی دندان (پر کردن دندان) در ناحیه‌ی تحلیل رفته، به لثه رسیده و یا زیر لثه قرار گرفته است.

گزینه‌های درمانی


تمیز کردن دقیق و حرفه‌ای

اگر دچار تحلیل لثه‌ی ناشی از بیماری‌های پیرادندانی هستید، یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند خدمات جرم‌گیری دندان را به شما ارائه دهد که پلاک‌ها و رسوبات ایجاد شده بر روی دندان و سطح ریشه‌ی قرار گرفته در زیر خط لثه را از بین می‌برد.

دارو

در برخی از موارد برای درمان تحلیل لثه، از آنتی بیوتیک‌ها نیز برای کاهش باکتری‌های مضر باقی مانده در فضای میان دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند.

جراحی پیوند لثه

اگر دچار تحلیل لثه‌ی ناشی از بیماری پیرادندانی و فاکتورهای فنی یا عملکردی هستید، دندانپزشک شما ممکن است عمل جراحی را برای مرمت بافت‌های آسیب دیده‌ی لثه پیشنهاد دهد. عمل پیوند لثه (که به نام‌های پیوند مرتبط با لثه یا جراحی پلاستیک پریودنتال نیز شناخته می‌شود)، یک نام اشتراکی برای تمامی اعمال جراحی پریودنتال است که به هدف پوشش دادن سطح بی حفاظ ریشه‌ی دندان با بافت دندانی پیوندی انجام می‌شود. در ادامه برخی از رایج‌ترین انواع پیوندهای لثه توضیح داده شده اند:

پیوند آزاد لثه:

این روش معمولاً برای ضخیم کردن بافت لثه اعمال می‌شود. یک لایه از بافت سقف دهان برداشته شده و جایگزین ناحیه‌ای می‌شود که لثه‌ی آن تحلیل رفته است. هر دو محل سریعاً و بدون هیچ آسیب دائمی، بهبود می‌یابند.

پیوند بافت همبند زیراپیتلیال:

این عمل معمولاً برای پوشش دادن ریشه‌های بی حفاظ انجام می‌شود. بافت به صورت نسبتاً بی‌دردی از لایه‌ی خارجی سقف دهان برداشته شده و در مکان تحلیل لثه جایگزین می‌شود.

آلوگرافت ماتریکس پوستی غیر سلولی:

این روش از بافت‌های انسانی اهدا شده‌ی فراوری شده به صورت پزشکی، به عنوان سطح بافت برای پیوند استفاده می‌کند. مزیت این روش این است که به هیچ ناحیه‌ی اهدایی از سقف دهان بیمار نیاز نیست (و در نتیجه بیمار با درد کمتری مواجه است).

عمل پیوند لثه معمولاً با بیهوشی موضعی انجام می‌گیرد. روش دقیق بسیار به این موضوع بستگی خواهد داشت که بافت از سقف دهان بیمار یا از بانک بافت تأمین شود. نخست، برش‌های کوچکی در محل دریافت ایجاد شده تا یک شکاف کوچک برای جای دادن پیوند ایجاد شود. سپس یک برش تقسیم ضخامت ایجاد می‌شود و پیوند بافت هم‌بند به فضای میان دو بخش از بافت وارد می‌گردد. بخش پیوندی معمولاً کمی بزرگتر از ناحیه‌ی تحلیل رفته است بنابراین بعضی بخش‌های اضافی دیده می‌شود. بخیه معمولاً برای ثابت نگه داشتن بیشتر پیوند و جلوگیری از هر گونه تغییر مکان از مکان خود انجام می‌شود. مواد جراحی برای محافظت از ناحیه‌ی جراحی شده و در طول نخستین هفته‌ی پس از عمل استفاده می‌شوند. یک نواخت شدن و بهبود لثه‌ها در تقریباً شش هفته حاصل می‌شود.

جلوگیری از تحلیل لثه


مراقبت صحیح از دهان و دندان و رعایت یک برنامه‌ی خوب بهداشت دهانی به جلوگیری از تحلیل رفتن لثه کمک می‌کند. برخی از دیگر معیارهای پیشگیرانه عبارتند از:

 •  ویزیت دندانپزشک و متخصص بیماری‌های لثه به صورت مرتب
 •  درمان بیماری‌های لثه. بیماری لثه باید در زودترین زمان ممکن درمان شود تا از آسیب بیشتر به لثه و بافت‌های استخوانی جلوگیری به عمل آید.
 •  ترک سیگار و دخانیات
 •  داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 •  نظارت بر تغییرات دهان و دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید