نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

ممکن است دندانپزشکتان به شما گفته باشد که نواحی در بین دندان‌ها و لثه‌ها قرار دارند که با مسواک و نخ دندان به آن‌ها دسترسی ندارید و بنابراین برای سالم و تمیز نگه داشتن دندان‌های خود لازم است هر 6 ماه یکبار برای جرمگیری به دندانپزشکی بروید. این موضوع کاملاً درست است اما یادگیری اصول صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان تأثیرات مثبت بسیار زیادی دارد. صحبت در مورد چگونه مسواک زدن کودکان و بزرگسالان ممکن است موضوعی تکراری و پیش‌پاافتاده به نظر برسد. اما اگر چگونگی صحیح مسواک زدن را به خوبی در مدرسه نیاموخته باشید لازم است این مطلب را بخوانید و آن را به عنوان یک دوره‌ی بازآموزی در نظر بگیرید که به شما کمک می‌کند دندان‌ها و لثه‌های خود را سالم نگه دارید.

برخی از افراد دندان‌های خود را بسیار کم مسواک می‌زنند و برخی دیگر بیش‌ازحد به دندان خود مسواک زده یا محکم مسواک می‌زنند که باعث آسیب به لثه و مینای دندان می‌شود.  به همین خاطر بسیار مهم است که دندان‌های خود را به صورت منظم و صحیح مسواک بزنید تا به خوبی از دندان‌های خود محافظت کنید. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا چگونگی مسواک زدن صحیح را به شما آموزش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند که مسواک مناسبی برای خود انتخاب کنید؛ انتخاب مسواک مناسب خصوصاً برای کودکان اهمیت زیادی دارد. بنابراین با توجه به توصیه‌ی دندانپزشک، بهترین مسواک را برای او انتخاب کنید تا از آسیب‌های دندانی کودک خود پیشگیری کنید.

برای دریات مشاوره  از متخصصین یا  رزرو نوبت می‌توانید باشماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید .

مزایای داشتن دندان‌های تمیز


داشتن دندان‌های تمیز موجب پیشگیری از تشکیل جرم، پوسیدگی و از دست دادن دندان‌ها می‌شود. برخی از بیماری‌ها و مشکلات دندانی که می‌توان با مسواک زدن از بروز آن‌ها پیشگیری کرد عبارتند از:

تحقیقات نشان داده‌اند که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان با ابتلا به بیماری‌های قلبی  و طول عمر کوتاه‌تر در ارتباط است، بنابراین اهمیت مسواک زدن صحیح و منظم دندان‌های خود را فراموش نکنید. بسیار مهم است که حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان‌های شما را به صورت حرفه‌ای جرمگیری کند و وضعیت دندان‌های شما را معاینه و ارزیابی کند. دندانپزشکان همچنین می‌توانند به شما کمک کنند که بهترین خمیردندان مناسب برای دندان خود را انتخاب کنید. فراموش نکنید که داشتن دندان‌های سالم نه‌تنها نشان‌دهنده‌ی بهداشت دهان و دندان شما است بلکه می‌تواند از بروز سایر بیمارهای بدن نیز جلوگیری کند.

نحوه صحیح مسواک زدن


مسواک زدن دندان‌ها به روش صحیح حداقل دو دقیقه طول می‌کشد و این اشتباهی است که اکثر ما مرتکب آن می‌شویم : مسواک نزدن به اندازه‌ی کافی! برای آنکه مطمئن شوید دندان‌های خود را به اندازه کافی مسواک می‌زنید، می‌توانید برای دو هفته‌ی اول، برای خود یک تایمر دودقیقه‌ای بگذارید تا تخمینی از مدت زمان مسواک زدن خود به دست بیاورید. مسواک زدن شما همچنین می‌تواند به اندازه‌ی یک آهنگ یا خواندن شعر باشد.

 • مسواک را به نحوی در دست خود بگیرید که با لثه‌ی شما زاویه 45 درجه داشته باشد و مسواک را در جهت لثه به تاج دندان حرکت دهید.
 • در هنگام مسواک زدن، فشار ملایمی به دندان‌ها وارد کنید. به خط لثه‌ای، دندان‌های آسیاب، دندان‌هایی که ترمیم شده یا روکش دارند و نواحی که دسترسی به آن مشکل است، توجه بیشتری داشته باشید.
 • با حرکت مسواک به عقب و جلو، سطح خارجی و سطح بالایی دندان که با آن غذا می‌جوید را بشویید.
  • در ابتدا سطح خارجی دندان‌های بالا و پایین را بشویید.
  • سپس سطح داخلی دندان‌های بالا و سپس دندان‌های پایین را بشویید.
  • با کشیدن مسواک به عقب و جلو، سطح بالایی دندان‌ها را بشویید.
 • زبان خود را فراموش نکنید. برای از بین بردن باکتری‌ها به آرامی مسواک را روی زبان خود بکشید.

می توان بریا بهداشت دندانها از مسواک زدن به روش bass استفاده کرد.

نحوه کشیدن نخ دندان


 اگر می‌خواهید نخ دندان بکشید و برای این کار وقت بگذارید پس باید این کار را به شیوه صحیح انجام دهید. در ادامه مراحل ساده اما مهم کشیدن نخ دندان را مرور می‌کنیم:

 • در حدود 18 اینچ از نخ دندان را بردارید و یک سر آن را به دور انگشت وسط یک دست و سر دیگر آن را به دور انگشت وسط دیگر بتابانید.
 • نخ را بین انگشت شست و سبابه خود بگیرید و آن را وارد فضای بین دو دندان کنید و آن را مانند واکس کفش، به سمت عقب و جلو حرکت دهید.
 • زمانی که نخ دندان به لثه رسید، آن را به طرف یکی از دو دندانی که بین آن قرار دارد، خم کنید (مانند حرف C).
 • در عین حال که نخ دندان را به سمت دندان فشار می‌دهید، آن را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید.
 • تمامی دندان‌های خود را به همین نحو نخ دندان بکشید و در صورت نیاز نخ دندان بیشتری استفاده کنید. هر دندان را با قسمت استفاده‌نشده‌ی نخ دندان، تمیز کنید. کشیدن نخ دندان به پشت آخرین دندان‌های آسیاب را فراموش نکنید. اغلب بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌های دندانی در پشت دندان‌های عقبی ایجاد می‌شود.

نکاتی در مورد مسواک زدن


مسواک مناسب انتخاب کنید

انتخاب یک مسواک از بین انبوهی از مسواک‌های مختلف موجود می‌تواند کار گیج‌کننده‌ای باشد. از کجا باید بدانیم که مسواکی که انتخاب کرده‌ایم برای دندان ما مناسب است؟ این مسواک بیش‌ازحد بزرگ یا کوچک نیست؟ بیش‌ازحد نرم یا سخت نیست؟ سؤال‌هایی زیادی در این مورد وجود دارد و از سوی دیگر هیچ راهنمایی برای خرید مسواک مناسب در بازار نیست. در ادامه نکاتی را در مورد انتخاب مسواک مناسب (برقی یا دستی) بیان می‌کنیم.

 • مسواکی انتخاب کنید که فکر می‌کنید به نحو بهتری به تمامی نواحی دندان‌های شما دسترسی پیدا می‌کند.
 • سر مسواک باید به‌اندازه‌ای کوچک باشد که سر آن بر روی دندان‌های شما به خوبی قرار گیرد. اگر سر مسواک بیش‌ازحد بزرگ باشد، به تمامی نواحی مخالف دندان‌های خود دسترسی نخواهید داشت.
 • موهای سر مسواک باید نرم باشند به طوری که با برخورد به لثه‌ی شما کاملاً خم شوند. اگر سر مسواک سخت باشد می‌تواند لثه‌های شما را زخم کند و به آن‌ها آسیب بزند.

محکم مسواک نکشید

برخی از مواقع، افراد به جای اینکه دندان‌های خود را ماساژ دهند و بشویند، آن‌ها را لایه‌برداری می‌کنند. مسواک زدن محکم و سخت تأثیر منفی بر روی دندان‌ها و لثه‌ها دارد و باعث خونریزی لثه و حساسیت دندان‌ها می‌شود. پلاکی که بر روی دندان‌ها تشکیل می‌شود بسیار نرم است و بنابراین برای شستن و از بین بردن آن نیازی به محکم مسواک زدن نیست. اگر می‌خواهید لبخندی سفیدتر و زیباتر داشته باشید، خمیردندان مخصوص سفید کردن دندان‌ها تهیه کنید.

در مسواک زدن عجله نکنید

مسواک زدن دندان‌ها وقت زیادی از شما نمی‌گیرد پس برای این کار عجله نکنید. شما باید دو بار در روز مسواک بزنید و هر بار این کار باید حداقل دو دقیقه طول بکشد. بهتر است که زمان مسواک زدن خود را کوتاه نکنید. برخی از افراد دوست دارند که زمان خود را اندازه بگیرند و یا به آهنگی گوش دهند که حدود 2 تا 3 دقیقه طول می‌کشد. انجام این کار بسیار عالی است، خصوصاً به عنوان اولین کاری که در صبح انجام می‌دهید.

عوض کردن مسواک قدیمی

بسیاری از افراد دوست ندارند برای خود مسواک جدیدی بخرند چرا که به مسواک قدیمی خود عادت کرده‌اند و با آن راحت هستند. اما زمانی که موهای سر مسواک فرسایش پیدا می‌کنند و بدشکل می‌شوند، بهترین کار این است که مسواک قبلی را دور بیندازید  و یک مسواک جدید تهیه کنید.  مسواک فرسوده و قدیمی کارایی لازم را در کنار زدن پلاک‌های موجود روی لثه‌ها و دندان‌ها ندارد و موهای سر آن ممکن است به خوبی وارد فضای بین دندان‌ها و بین دندان و لثه نشود. بهترین قاعده کلی این است که هر 3 الی 4 ماه مسواک خود را عوض کنید و بعد از هر بار مسواک زدن، مسواک را در فضایی باز قرار دهید تا خشک شود و باکتری درون آن تجمع پیدا نکند. واضح است که به خاطر پیشگیری از سرایت بیماری‌های دهان، نباید مسواک خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مسواک زدن لثه‌ها و زبان

بسیاری از افراد موقع مسواک کردن، لثه‌های خود را فراموش می‌کنند به طوری که انگار لثه‌ها در دهان نیستند . روی لثه‌ها و خصوصاً در محل تلاقی لثه و دندان باکتری‌های زیادی ممکن است جمع شود. بهترین راه برای دسترسی و فضای بین دندان‌ها و لثه‌ها این است که مسواک را با زاویه 45 درجه در برابر لثه قرار دهید. مسواک زدن زبان نیز به اندازه مسواک زدن لثه‌ها اهمیت دارد چرا که باکتری‌های بسیار زیادی می‌توانند روی زبان تجمع پیدا کنند و موجب بوی بد دهان شوند. سقف دهان و کناره‌های داخلی لثه‌ها که با زبان در تماس هستند نیز ممکن است باکتری داشته باشند و باید مسواک زده شوند.

چه زمانی باید دندان‌ها را مسواک بزنیم؟


تقریباً واضح است که صبح پس از بیدار شدن باید دندان‌های خود را مسواک بزنید. اصلی‌ترین مزایای مسواک زدن دندان‌ها در صبح عبارتند از:

 • رهایی از بوی بد دهان در صبح
 • کاهش میزان باکتری در دهان

توجه کنید باید دندان‌های خود را قبل از صبحانه بشویید و نه بعد از آن.

غذاهایی که در دهان و بین دندان‌های شما گیر کرده و در طول شب در دهان شما باقی‌مانده است موجب تشکیل باکتری‌هایی می‌شود که به مینای دندان آسیب می‌زند، خصوصاً اگر این غذاها شیرین و اسیدی بوده باشند. از آنجایی که تقریباً تمامی چیزهایی که می‌خورید حاوی شکر هستند و شکر نیز موجب رشد باکتری‌ها می‌شود، لازم است شب‌ها قبل از خواب نیز دندان‌های خود را مسواک بزنید. اصلی‌ترین مزایای مسواک زدن دندان‌ها در شب عبارتند از:

 • خارج کردن غذاهای مانده در بین دندان‌ها
 • کاهش میزان رشد باکتری‌ها
 • کاهش میزان بوی بد دهان


به این پست امتیاز دهید.