جرم گیری و بروساژ دندان؛ روش ها و هزینه

اگر روی ظاهر دندان‌های‌ خود و  لکه‌های دندانی حساس شده‌اید، می‌توانید برای جرم‌گیری و بروساژ اقدام کنید. جرم‌گیری و تمیز کردن ریشه دندان که به تمیز کردن عمقی نیز شناخته می‌شود، یک روش غیر جراحی است که برای رفع جرم و پلاک دندانی، سموم باکتریایی و سایر عواملی که می‌تواند سبب ایجاد التهاب بافت لثه در اطراف دندان‌ها شود، استفاده می‌گردد. دندانپزشکان جرم‌ گیری و بروساژ را برای از بین بردن بیماری و ایجاد لثه‌های سالم برای حفاظت از دندان‌ها انجام می‌دهند.

جرم‌ گیری و تمیز کردن ریشه می‌تواند دهان را زیباتر کرده و بوی بد دهان که از ذرات و باکتری‌های موجود در مواد غذایی در حفره دهان ایجاد می‌شود را کاهش دهد. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را در طول فرآیند جرم‌گیری از بین می‌برند.
اگر مایل به دریافت وقت مراجعه برای جرم‌گیری و بروساژ هستید، با شماره‌های تماس حاصل نمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مزایا


پیشگیری از بیماری

وقتی عفونت لثه در حال پیشرفت است، مقدار زیادی باکتری در دهان وجود دارد. این باکتری می‌تواند از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن منتقل شود. بسیاری از امراض مانند بیماری‌های ریوی، سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و غیره به بیماری‌های لثه مرتبط است.

کاهش یا حذف تورم و خونریزی

برای داشتن سلامتی دهان و دندان، التهاب باید کاهش یابد. اگر این اتفاق نیفتد بدن شروع به تخریب لثه و استخوان می‌کند. این مسئله می‌تواند منجر به از دست دادن دندان‌های‌تان در طول زمان شود.

بوی بهتر دهان

بیماری لثه با عوارض جانبی بسیاری همراه است. یکی از قابل توجه‌ترین آن‌ها هالیتوز یا بوی بد دهان است. از بین بردن باکتری‌های دهان با روش جرم‌گیری می‌تواند بوی بد دهان را از بین ببرد.

شکل زیباتر دندان‌ها

با از بین بردن لکه‌های مقاوم دندان به لبخند زیبای خود افتخار خواهید کرد. این شرایط به شما این امکان را می‌دهد که با اطمینان به نفس هر جایی که می‌روید لبخندتان را به نمایش بگذارید.

آمادگی


مهم است که هنگام مشاوره در مورد درمان با دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید که او از سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما، از جمله هر دارویی که مصرف می‌کنید، شرایط پزشکی و درمان‌ها، و هر گونه واکنش قبلی به بی حسی در دندانپزشکی، اطلاع کامل دارد. این فرآیند می‌تواند باکتری‌هایی را وارد جریان خون کند، بنابراین مهم است که اقدامات احتیاطی برای افرادی که دارای عوامل خطر بالایی هستند، انجام شود. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیماری کبد یا ضعف سیستم ایمنی در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند. این بیماران ممکن است قبل از انجام روش، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا رقیق‌ کننده‌های خون داشته باشند.

قبل از جرم‌گیری و بروساژ دندان، معاينه‌ای برای استناد به وضعيت موجود در بافت‌های لثه باید انجام شود که شامل اندازه‌گيری فضای اطراف دندان، تحرک دندان (لقی دندان)، خونريزی، التهاب، تناسب بين ناحيه فک بالا و پايين، ارزيابی از دست دادن استخوان در اشعه ایکس، و بررسی کامل اطلاعات دندانی مرتبط به سلامت دهان می‌باشد.

فرایند درمان


بسته به شرایط فعلی لثه‌ها، مقدار جرم محاسبه شده (تارتار) موجود، عمق فضای خالی اطراف دندان و پیشرفت بیماری لثه، بی‌حسی موضعی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

جرم‌گیری

این روش معمولا با ابزارهای دندانپزشکی خاصی انجام می‌شود و ممکن است شامل ابزار جرم‌ گیری اولتراسونیک باشد. جرم‌گیر، جرم و پلاک را از سطح تاج و سطوح ریشه حذف می‌کند، و در نتیجه به سطح ریشه صاف منجر می‌شود. در بسیاری از موارد، جرم‌گیر التراسونیک شامل یک فرآیند آبریزی می‌شود که ممکن است برای رساندن آب استریل یا یک عامل ضد میکروبی زیر لثه استفاده شود و می‌تواند به کاهش باکتری‌های دهان کمک کند. جرم‌گیر التراسونیک همچنین دیواره سلولی باکتری‌ها را از بین می‌برد و باعث کاهش بار باکتریایی می‌شود.

عصب کشی

عصب کشی درمان خاصی است که در جهت حذف سلول‌های عفونی و سطوح ریشه‌ای که با میکروارگانیسم‌های ناخواسته، سموم و جرم دندانی پوشیده شده است استفاده می‌شود. ریشه دندان برای ترغیب بهبودی سریع، به اصطلاح صاف می‌شود. داشتن سطوح صاف و تمیز ریشه به حذف باکتری‌ها در آینده کمک می‌کند و به بافت نرم اجازه می‌دهد تا دوباره به دندان متصل شود.

برای ارزیابی نتایج درمان و قبل از برنامه‌ریزی برای جراحی، دندانپزشک دوباره به بررسی کامل لثه‌ها می‌پردازد تا چگونگی بهبود فضاهای اطراف دندان را مشاهده کند. اگر قسمت‌های خالی اطراف دندان بیش از 3 میلی متر عمق داشته باشد، ممکن است درمان‌های بیشتر و فشرده‌تر توصیه شود. با توجه به میزان مشکلات مختلف دهان، ترکیبی از درمان‌ها، یا جرم‌گیری و عصب‌کشی در برخی مناطق و جراحی لثه در سایر نقاط دهان، ممکن است بر اساس نیازهای درمانی خاص شما توصیه شود.

 بهبودی


پس از انجام جرم گیری بسیار مهم است که یک برنامه روزانه جدی برای بهداشت دهان و دندان را شروع کنید تا دندان‌هایتان را تمیز نگه داشته و از عفونت آن جلوگیری کنید. سعی کنید دندان‌های خود را پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید و به طور مرتب دهانشویه توصیه شده را استفاده کنید.

چند روز پس از جرم‌ گیری دندان، تا حدودی درد و ناراحتی خواهید داشت. برای رفع این مشکل می‌توانید هر چند ساعت از دهانشویه آب نمک، آب گرم استفاده کنید تا به تسکین درد کمک کرده و روند بهبودی را تسریع بخشد.

سعی کنید ناحیه جرم‌گیری شده را با زبان و یا انگشتانتان لمس نکنید. این امر تنها باعث تشدید التهاب لثه می‌شود. از آسپرین برای تسکین درد استفاده نکنید، این دارو خون را رقیق کرده و خونریزی را بیشتر می‌کند.

پس از جرم‌گیری باید از نوشیدنی‌های گرم و غذاهای تند اجتناب شود زیرا ممکن است لثه ها را تحریک کند. استفاده از یک رژیم غذاهای نرم‌تر طی چند روز پس از عمل برای شما بهتر خواهد بود.

خطرات جرم‌ گیری و بروساژ


ممکن است پس از جرم‌گیری و بروساژ، لثه‌هایتان شروع به کوچک شدن کنند. این مسئله می‌تواند باعث افزایش اندازه دندان‌ها گردد زیرا قسمت‌های پایینی بیشتر نشان داده می‌شود و به طور بالقوه باعث ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی می‌شود. هرچه بیماری لثه در ابتدا جدی‌تر باشد، بیشتر احتمال دارد که این اتفاق بیفتد. روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به پیشگیری از این مشکل کمک کند و دندانپزشک‌تان به شما مشاوره خواهد داد. گاهی اوقات غدد لنفاوی شما پس از این فرآیند متورم می‌شوند، که می‌تواند توسط پزشک درمان شود. جرم‌ گیری و تمیز کردن ریشه شامل روش‌هایی است که می‌تواند به عفونت منجر شود. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌ها و باکتری‌ها در جریان خون تجمع یابند و ممکن است این اتفاق در لثه رخ دهد. عفونت‌ها در صورتی که سریعا با آنتی بیوتیک‌ها گرفتار شوند، به راحتی درمان خواهند شد.

در اثر موارد زیر بیشتر در معرض عفونت خواهید بود:

  • اگر سیگار می‌کشید.
  • سیستم ایمنی ناکارآمد دارید.
  • بیماری قلبی داشته باشید.
  • اخیرا جراحی‌های مهم دیگری داشته‌اید.
  • دارای اندام یا قسمت‌های بدن مصنوعی هستید.

جرم‌ گیری و بروساژ روش ساده و ایمنی می‌باشد که در صورت دنبال کردن توصیه‌های دندانپزشک‌تان نتایج خوبی به دست خواهد آمد. دیگر کاربرد جرم گیری توقف بیماری لثه است که لثه‌ها را قادر به بهبودی مناسب در طول زمان می نماید.

هزینه


هزینه جرم گیری دندان قبل از انجام جرم‌گیری دندان و پس از بررسی دندان‌های شما و اینکه مراحل درمان چگونه باید باشد، توسط دندانپزشک به شما اعلام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید