ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان و نوجوانان:مزایا و هزینه

ارتودنسی می‌تواند نقش بزرگی در ظاهر کودکان و سلامت آن‌ها ایفا کند. ارتودنسی کودکان در راستای بهبودی در هماهنگی حالت فک و دهان آنها می‌باشد. اگر کودک بتواند دندان‌های ردیف بالا و پایین را به‌درستی روی‌هم قرار دهد، می‌تواند به ‌راحتی غذا بخورد و به‌ آسانی از دندان‌ها و لثه‌ها مراقبت کند؛ و زیبایی لبخندش تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر این درمان قرار خواهد گرفت. متخصص ارتودنسی دندان‌های کودک را در حدود سن 7 سالگی معاینه می‌کند، حتی در حالی‌که هنوز دندان‌های شیری در دهان داشته باشد.

اگرچه ممکن است دندان‌های کودکتان ردیف به نظر بیایند، اما شاید مشکلات زمینه‌ای وجود داشته باشد که در حالت رویش دندان‌های دائم، دندان‌های نامرتب، رابطه‌ی بین فک بالا و پایین و یا مشکلاتی که به خاطر مکیدن انگشت و عادات دیگر به وجود می‌آیند، تأثیر داشته باشند. متخصصین ارتودنسی می‌توانند این مشکلات را تشخیص دهند و کار اصلاح و درمان آن‌ها را آغاز کنند تا از بروز مشکلاتی در مورد دندان‌های دائمی در آینده جلوگیری به عمل آید.

درمان ارتودنسی در کودکان تحت عنوان ارتودنسی پیشگیری شناخته می‌شود. اگر کودکتان دچار کجی دندان یا نامرتبی دندان و فک باشد، زمان آن است تا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا، لبخندی زیبا را با استفاده از وسایل و تجهیزات ارتودنسی برای بیماران خود فراهم می‌سازند. متخصصین ما تجربه و مهارت کافی را در زمینهٔ تشخیص مشکلات نامرتبی‌های دندانی در سنین کودکی دارند. در هر صورتی که متخصصین ارتودنسی ما تشخیص دهند که کودک شما نیاز به سیم‌ کشی دندان دارد یا ندارد، با این کار شما آسوده‌خاطر خواهید شد که تشخیص زودهنگام و درمان بالقوه موجب داشتن لبخندی زیبا در طول عمر کودکتان می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

اولین جلسه‌‌ی ارتودنسی کودکان


تغییر دندان‌ها از دندان‌های شیری به دندان‌های دائمی مرحله‌ای بسیار مهم است. دندان‌های شیری، زیربنایی را برای دندان‌های دائمی و موقعیت مناسب آن‌ها فراهم می‌کنند. ازاین‌رو انجام معاینات ارتودنسی در کودکی وقتی‌که کودکان هنوز دندان‌های شیری‌ دارند بسیار حائز اهمیت است. دندان‌های کودک شما ممکن است صاف و ردیف به نظر بیاید، اما ممکن است مشکلاتی زمینه‌ای درباره‌ی دندان‌های آن‌ها وجود داشته باشد. بعضی از رفتارهای کودکان نیز ممکن است نشان‌دهنده‌ی نیاز به معاینات ارتودنسی توسط دندانپزشک در کودکی باشند.

در سن 7 سالگی، دندان‌های دائمی به حد کافی روییده شده‌اند تا متخصص ارتودنسی کودکان بتواند روابطی را که در حال ایجاد شدن  بین دندان‌ها، فک و حالات دندان‌ها هستند، ارزیابی کند و مطمئن شود که همگی آن‌ها به رشد مناسب خود ادامه خواهند داد.

مشکلات دندانی که نیاز به درمان دارند


اگر کودکتان یک یا چند مورد از این مشکلات را تجربه کند، با متخصص ارتودنسی کودکان مشورت کنید:

 • اپن بایت
 • دیپ بایت
 • کراس بایت
 • اورجت
 • شلوغی دندان‌ها
 • فاصله‌ی بین دندان‌ها
 • دندان‌هایی که در ترتیب درستی روییده نشده‌اند.
 • مشکل در جویدن و گاز زدن
 • مکیدن انگشت
 • جابجا شدن فک یا صدا دادن آن
 • مشکل در صحبت کردن
 • گزیدن لپ یا دندان زدن به سقف دهانشان
 • دندان ‌قروچه یا ساییدن دندان‌ها روی‌هم

پیش آمدگی دندان های جلویی و عدم تطابق خط میانی دندان‌ها از دیگر مشکلات دندانی است که نیاز به انجام ارتودنسی در کودکان دارد.

انواع سیم‌کشی‌های بکار رفته برای کودکان


امروزه وسایل و تجهیزات ارتودنسی متعددی به منظور بهره گیری از مزایای ارتودنسی کودکان وجود دارد؛ اما سیم ‌کشی‌ دندان هنوز ابزار اولیه‌ای برای صاف و ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح نامرتبی دندان‌ها در کودکان می‌باشند. کار سیم‌ کشی‌های دندان، اعمال فشار روی دندان‌ها و فک‌ها برای حرکت دادن آن‌ها در محل مناسب است.

سیم‌کشی‌های دندانی مثل گذشته شامل بریس‌های فلزی و براقی نمی‌باشند که کل فضای دهان را می‌گیرند. بلکه امروزه گزینه‌های دیگری نیز موجود می‌باشد. در گذشته کل دندان‌ها را کاملاً می‌بستند، اما امروزه براکت‌ها مستقیماً به سطح هر دندان چسبانده می‌شود. در برخی افراد این براکت‌ها در پشت دندان چسبانده می‌شود و ازاین‌رو کمتر جلب‌توجه می‌کنند.

ارتودنسی فلزی

سیم‌کشی‌های فلزی از براکت‌ها و سیم‌های فلزی تشکیل می‌شوند و همان چیزی است که اکثر افراد هنگام شنیدن کلمه‌ی  سیم‌کشی آن را تصور می‌کنند. اگرچه براکت‌های امروزی کوچک‌ترند و کمتر از سیم‌کشی‌های فلزی که بزرگ‌ترها به یاد دارند، جلب ‌توجه می‌کنند. علاوه بر این، سیم‌های قوس‌دار فعال‌شده با حرارت، از حرارت بدن شما استفاده می‌کنند تا به حرکت سریع‌تر دندان‌ها و احساس درد کمتر از گذشته کمک کنند.

 • مزایا: کم‌هزینه‌ترین نوع ارتودنسی، نوارها و کش‌های رنگی به کودکان این فرصت را تا سلیقه خود را بکار ببرند.
 • معایب: بیشتر از دیگر انواع جلب‌توجه می‌کند.

ارتودنسی سرامیکی

سیم‌کشی‌ها و بریس‌های سرامیکی دندان هم‌اندازه و هم‌شکل با سیم‌ کشی‌های فلزی هستند، به‌جز اینکه دارای براکت‌هایی هم‌رنگ دندان و شفاف هستند که با رنگ دندان ادغام می‌شوند. حتی استفاده از سیم‌های همرنگ دندان نیز ظاهر بریس‌ها را کمتر قابل‌توجه می‌کند.

 • مزایا: توجه کمتری را نسبت به سیم‌کشی‌های فلزی جلب می‌کنند، دندان‌ها را سریع‌تر از پلاک‌های شفاف (بریس‌های نامرئی اینویزالاین) حرکت می‌دهد.
 • معایب: هزینه آن‌ها بیشتر از سیم‌ کشی‌های فلزی است؛ اگر بیمار به‌خوبی از آن‌ها مراقبت نکند، براکت‌ها می‌توانند به‌آسانی لکه‌دار شوند.

بریس‌های لینگوال

بریس‌ها و سیم‌کشی‌های لینگوال یا پشت دندانی همانند سیم‌کشی‌های معمولی هستند به‌جز اینکه براکت‌ها و سیم‌ها در پشت و سطح داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

 • مزایا: غیرقابل رؤیت از روبرو هستند.
 • معایب: تمیز کردن آن‌ها دشوار است؛ برای موارد شدید مناسب نیستند؛ در ابتدا ممکن است باعث احساس ناراحتی شوند؛ جلسات ارتودنسی کودکان برای تنظیم آن‌ها طولانی‌تر بوده و دشوارتر از تنظیمات منظم سیم‌ کشی‌های معمول خواهد بود.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)

بریس‌های نامرئی اینویزیلاین از یک سری پلاک‌های ردیف کننده از جنس پلاستیک شفاف تشکیل می‌شوند که شبیه به محافظ‌های دهانی و به ‌صورت سفارشی و مخصوص هر بیمار هستند. این پلاک‌های ردیف کننده دندان متحرک هستند و هر 2 هفته‌ای یک‌بار جایگزین می‌شوند.

 • مزایا: تقریباً نامرئی و غیرقابل رؤیت هستند؛ بیماران می‌توانند هر چه که میل دارند بخورند و بنوشند.
 • معایب: برای مشکلات شدید دندانی کارآمد نیستند؛ تنها برای افراد بزرگسال و نوجوانان توصیه می‌شوند، نه کودکان؛ گران‌ترین روش درمان ارتودنسی است؛ به ‌آسانی گم می‌شود و جایگزین کردن آن هزینه در پی دارد؛ درمان ممکن است به‌طور بالقوه طولانی‌تر باشد.

چه مدت کودک باید از سیم‌کشی‌ها استفاده کند؟


به‌ طور متوسط اکثر کودکان به مدت 3 سال از سیم‌ کشی‌ها استفاده می‌کنند، اما این مدت ‌زمان ممکن است برای هر فرد، بر اساس میزان رشد و شدت مشکل دندانی، بسیار متغیر باشد. این مدت‌ زمان همچنین به همکاری بیمار بستگی دارد، این شامل حفظ بهداشت دهان و دندان، استفاده از وسایل کمکی مثل نوارهای لاستیکی طبق دستورالعمل و انجام منظم معاینات ارتودنسی می‌شود.

تفاوت بین ارتودنسی در بزرگسالان و در کودکان


در واقع تفاوت‌های بسیاری بین درمان‌های ارتودنسی بزرگسالان و کودکان وجود ندارد؛ اگرچه در کودکان و نوجوانان، رشد استخوان فک همچنان ادامه دارد. برای بزرگسالان، رشد این استخوان متوقف شده است که این به معنای احتمال نیاز به جراحی ارتوگناتیک یا جراحی فک می‌باشد که در آن استخوان‌های فک در طی جراحی جابجا و منظم می‌شوند. تفاوت‌های دیگر بین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • از بین رفتن لثه یا استخوان (بیماری‌های لثه): احتمال ابتلا به تحلیل لثه یا حتی تحلیل استخوان دندان براثر عفونت‌های لثه یا بیماری‌های پیشرفته‌ی لثه در افراد بزرگسال بیشتر از کودکان است. بیمارانی که دندان‌های قوی‌تری دارند احتمال کمتری برای ابتلا به بیماری‌های لثه در آن‌ها وجود خواهد داشت.
 • پوسیده شدن یا از دست دادن دندان‌ها: با گذشت زمان دندان‌ها پوسیده و فرسوده می‌شوند و به موقعیت‌های مختلفی جابجا می‌شوند که تنها با مراقبت‌های ارتودنسی قابل اصلاح خواهند بود. از دست دادن دندان‌ها می‌تواند باعث جابجایی و کج شدن دندان‌های دیگر گردد که این مشکلات منجر به نامرتبی دندان و احتمال بروز بیمارهای لثه می‌شوند.
 • درمان ارتودنسی ناقص در نوجوانی: بسیاری از افراد بزرگسال در کودکی و نوجوانی تحت درمان‌های ارتودنسی قرار گرفته‌اند، اما هیچ‌وقت آن را کامل به پایان نرسانده‌اند. در بزرگسالی آن‌ها تصمیم به تکمیل درمان ارتودنسی‌شان می‌گیرند تا به لبخندی زیبا و سالم که همیشه به دنبال آن بودند، دست یابند.

مراقبت از سیم‌کشی‌ها


کودک باید خود را برای این واقعیت آماده کند که مراقبت از دندان‌ها درحالی‌که دندان‌هایش سیم‌کشی شده است دشوارتر خواهد بود. سیم‌کشی‌ها فضاهای بسیار زیادی برای گیرکردن غذاها دارند و این غذاهای گیرکرده در بریس‌ها باعث ایجاد پلاک دندانی می‌شوند که منجر به بروز مشکلات دندانی دیگر خواهد شد. به همین خاطر، مسواک زدن دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی، شستن دهان با دهان‌شویه و کشیدن نخ دندان حداقل یک‌بار در روز بسیار حائز اهمیت است. این کار ممکن است به نظر خسته‌کننده یا مفرط باشد، اما غافل شدن از بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی در سلامت دهان و دندان‌ها شود و کودک مجبور خواهد شد که مدت ‌زمان بیشتری را صرف استفاده از سیم‌کشی‌ها کند، یا اینکه باعث لکه زدن دندان‌ها می‌شود. احساس مسئولیتی برای مراقبت مناسب از سیم‌کشی‌های دندان مورد نیاز است که کودکتان باید برای آن آمادگی کافی داشته باشد.

هزینه


هزینه‌ی ارتودنسی بسته به میزان کاری که انجام می‌شود، نوع سیم‌کشی‌های مورد استفاده و مکان زندگی شما متغیر خواهد بود. قبل از شروع درمان می‌توانید با متخصص خود درباره‌ی کل هزینه‌های درمان و روش‌های پرداخت آن صحبت کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من مینای دندان ناقص دارم که زرد رنگ و مرتب نیستن و لثم با ضربه های نه زیاد قوی خونریزی میگیره . دندونام کوچیک هم هستن میخواستم بدونم من دقیقا باید چیکار کنم و چقدر هزینه داره. و اینکه من 14 سالمه

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   ژانویه 14, 2022 7:35 ق.ظ

   سلام . در صورت تمایل یک عکس واضح از دندانهای خود به واتساپ ارسال کنید تا دکتر نظر بدهند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید