بیماریها و مشکلات دهان و دندان در بزرگسالان و کودکان

مشکلات دهان و دندان

شاید باور نکنید، اما سلامت دهان و دندان شما نقش مهمی در سلامت و تندرستی شما ایفا می‌کند. عدم رعایت بهداشت  دهان و دندان ممکن است  به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری زوال عقل، بیماری آلزایمر و خیلی مشکلات  دیگر که شما فکرش را هم نمی‌کنید ، منجر شود. دهان شما حاوی تعداد بی‌شماری از باکتری‌ها است و بهترین راه برای از بین بردن این باکتری‌ها رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌باشد. امروزه با پیشرفت‌های مدرن در تکنیک‌ها و مواد، بسیاری از اقدامات معمول عمومی و تخصصی دندانپزشکی  در طی مراجعات منظم به دندانپزشک به راحتی قابل اجرا است.

به محض احساس دندان درد، باید به آن توجه و رسیدگی شود، زيرا درد در واقع نشانگر وجود یک مشکل در دندان و به طور کلی در ساختار دهان است. درد دندان یا بیماری‌های لثه را نباید نادیده بگیرید. تحمل درد و یا به تعویق انداختن درمان منجربه وخیم‌تر شدن مشکل و بالا رفتن هزینه درمان در آینده می‌شود! متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا با ارائه تمام روش‌های درمانی و با در اختیار گذاشتن امکانات متنوع، آماده خدمت رسانی و جلب رضایت بیماران محترم می‌باشند.

اگر شما نیز دچار هر یک از مشکلاتی دندانی که در ادامه آمده هستید و نیاز به مشاوره و یا رزرو نوبت دارید، می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل نمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مشکلات دهان و دندان و روش‌های درمان


پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان دومین عامل رایج در بیماری‌های دهان و دندان به شمار می‌رود. پوسیدگی دندان هنگامی رخ می‌دهد که غذایی که ما می‌خوریم با پلاک روی دندان‌ها ترکیب شود. این ترکیب اسیدی را ایجاد می‌کند که به مینای دندان‌ها آسیب می‌رساند. خوردن و آشامیدن غذاهای سالم، اجتناب از مصرف مواد غذایی مانند نوشابه، رعایت مداوم بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. درمان‌های دندانپزشکی شامل پر کردن، عصب‌کشی، روکش دندان و در موارد حادتر کشیدن دندان می‌باشد.

حساسیت دندان

اگر شما نیز از حساسیت دندان رنج می‌برید، پس می‌دانید که بسته به شدت آن چقدر می‌تواند دردناک باشد. حساسیت دندان ممکن است ناشی از هوای سرد، خوردن شیرینی، بستنی، نوشیدنی‌های داغ یا سرد و … باشد.

درمان‌های خانگی برای حساسیت دندان شامل شست‌وشوی دندان‌ها با فلوراید یا مسواک زدن با خمیردندان‌های کاهش‌دهنده حساسیت یا مسواک زدن با خمیردندان‌های با فلوراید بالا باشد. درمان‌های پزشکی شامل وارنیش فلوراید دندان (فلورایدتراپی)، پرکردن به منظور پوشش ریشه‌های حساس و یا استفاده از رزین‌های پلاستیکی یا سیلرهای دندانی می‌باشد.

دندان‌درد

دندان درد دربرگیرنده همه مشکلات دهان و دندان می‌باشد و می‌تواند بر اثر تمام موارد ذکر شده مانند پوسیدگی، دندان عقل نهفته، بیماری‌های لثه و … ایجاد شود. برخی از موارد مانند شکستگی دندان بر اثر حادثه اجتناب‌ناپذیر هستند؛ اما به طور کلی، بهترین کار این است که شما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و به محض اینکه احساس کردید مشکلی وجود دارد به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نادیده گرفتن یک مشکل دندانی، تنها مشکل را تشدید می‌کند و باعث ایجاد پوسیدگی و احتمالاً نیازمند جراحی می‌شود. دندانپزشکان با توجه به مشکلات زمینه‌ای دندان ‌درد را درمان می‌کنند. درمان ممکن است از یک تجویز آنتی‌بیوتیک ساده تا کشیدن دندان باشد.

نامرتبی دندان‌ها

نامرتب بودن دندان‌ها‌، به مشکلات مربوط به نحوه برخورد دندان‌های بالایی و پایینی هنگام بستن دهان اشاره دارد. در حالت ایده‌آل، دندان‌های بالایی و پایینی شما باید به خوبی با هم چفت شوند، بطوریکه دندان‌های متضاد بالایی و پایینی روبروی یکدیگر قرار بگیرند.

موارد نامرتبی دندان خفیف تا متوسط معمولاً با ارتودنسی نامرئی قابل درمان هستند. ارتودنسی نامرئی یک جایگزین مناسب از نظر زیبایی برای بریس‌های فلزی محسوب می‌شوند. در موارد شدیدتر، تجهیزات ارتودنسی معمولی و یا حتی جراحی فک توصیه می‌شود.

زردی دندان

اگرچه زردی دندان‌ها ممکن است یک بیماری محسوب نشود، اما می‌تواند بر زیبایی لبخند و اعتماد ‌به‌ نفس افراد تاثیر منفی بگذارد. با اجتناب از مصرف موادی که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود (مانند قهوه، چای، سیگار)می‌توان از زرد شدن دندان‌ها پیشگیری کرد و با استفاده از محصولات سفید کننده و یا روش‌های حرفه‌ایی سفید کردن دندان توسط دندانپزشک می‌توان زردی دندان‌ها را برطرف کرد. روش‌های دیگر برای بهبود ظاهر دندان‌ها شامل روکش (ونیر) و یا باندینگ دندان توسط دندانپزشک می‌باشد.

دندان‌های عقل نهفته

اگر در فک شما فضای کافی برای رشد دندان‌های عقل وجود داشته باشد، این دندان‌ها به خوبی رشد می‌کنند و می‌توانید بدون بروز هیچگونه مشکلی آنها را برای همیشه  داشته باشید. اما در برخی افراد به علت کمبود فضا، فقط قسمتی از دندان عقل درمی‌آید که می‌تواند منجر به ایجاد عفونت شود. در نهایت، در اکثر افراد در استخوان فک اطراف دندان عقل عفونت ایجاد می‌شود و یا در بسیاری از موارد، در اطراف دندان عقل نهفته کیست ایجاد می‌شود. راه حل این مشکل کشیدن دندان عقل نهفته است .

فرسایش دندان

فرسایش دندانی ناشی از اسیدی است که به مینای دندان آسیب می‌زند و در نهایت منجر به آسیب به کل ساختار دندان می شود. علائم فرسایش دندان معمولا از یک حساسیت خفیف تا مشکلات شدیدتر است که باعث ایجاد ترک در دندان‌ها می‌شود. این یک مشکل دندانپزشکی بسیار رایج است، به آسانی با رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه منظم به دندانپزشکی و سبک زندگی سالم قابل پیشگیری می‌باشد.

دندان قروچه

دندان قروچه یک مشکل بسیار رایج در حوزه دندانپزشکی است که بسیار مخرب می‌باشد. دندان قروچه می تواند به کاهش شنوایی، درد در ناحیه فک و نیز سست شدن و شکستن دندان‌ها منجر شود.

دندان قروچه معمولا به علت استرس و  یا بهم ریختگی دندان‌ها ایجاد می‌شود. اقدامات لازم برای جلوگیری از دندان قروچه شامل انجام تمرینات آرامش‌بخش  روزانه برای کاهش استرس و مراجعه به دندانپزشک برای انجام ارتودنسی و یا ترمیم دندان‌های نامرتب می‌باشد.

اصلاح طرح لبخند

لبخند ناخوشایند یک مشکل رایج در دندانپزشکی است که ممکن است ناشی از هر یک از موارد گفته شده باشد. این مشکل باعث می‌شود هر ساله افراد زیادی به دنبال روش‌های دندانپزشکی زیبایی  باشند. این مشکل نیز با رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک و سبک زندگی سالم قابل اجتناب است.

مشکلات دهان و لثه


بیماری‌های لثه

بیماری لثه، که با نام‌های بیماری پریودنتال و ژنژیویت نیز شناخته می‌شود، بسیار رایج است و با مشکلات سلامتی مانند حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است. بیماری پریودنتال یک عفونت در داخل لثه است. رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین مراجعه منظم  به دندانپزشک می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند. درمان‌های بیماریهای لثه از روش‌های غیرجراحی تا درمان‌هایی که نیاز به عمل جراحی دارند، گسترده می‌باشند. روش‌های جراحی شامل جراحی پیوند لثه و روش کاهش عمق پاکت پريودنتال می‌باشد. درمان‌های غیر جراحی شامل جرم‌ گیری و عصب ‌کشی و تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت می‌باشد.

بوی بد دهان

بوی بد دهان، که همچنین به عنوان هالیتوز شناخته می‌شود، برای افراد مبتلا بسیار خجالت‌آور است.عواملی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند شامل بیماری‌های لثه (ژنژیویت)، پوسیدگی و باکتری‌های روی زبان می‌شوند.

مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، استفاده از شستشوی دهان و تمیز کردن روزانه زبان، می‌تواند بوی بد دهان شما را از بین ببرد، مگر اینکه مشکل جدی‌تری وجود داشته باشد. اگر این روش‌ها مشکلات تنفسی شما را متوقف نکند، باید با کمک دندانپزشک منشا مشکل را بیابید.

زخم‌های دهانی

اکثر افراد در طول عمر خود دچار زخم‌های دهانی شده‌اند که معمولاً این مشکل خود‌به‌خود از بین می‌رود. انواع مختلف زخم‌های دهان شامل تبخال، تاول، آفت دهانی، برفک می‌شود. اکثر افراد به این زخم‌ها اجازه می‌دهند که دوره خود را طی کنند، که معمولا حدود 12 روز طول می‌کشد، اما بیماران مزمن می‌توانند به وسیله لیزر که روشی نسبتاً جدید است و حدود 15 دقیقه طول می‌کشد  درمان شوند.

خشکی دهان

بسیاری از داروها و برخی از روش‌های درمانی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی و برخی شرایط بهداشتی خاص مانند ایدز، می‌توانند مقدار بزاق دهان را تحت تاثیر قرار دهد. بدون بزاق، شما قادر به پاک کردن باکتری‌های مضر موجود در دهان خود نیستید؛ بنابراین، به غیر از ایجاد احساس ناراحتی، دهان بسیار خشک می‌تواند منجر به بوی بد دهان، زخم‌های دهان، بیماری‌های لثه و خطر بیشتر پوسیدگی دندان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *