لبخند شما زیبا است و بااین‌حال هنوز قادر نیستید که آن‌ها را نشان دهید زیرا به خاطری زردی دندان ‌ها همه‌ی عکس‌هایتان خراب می‌شوند. شما به‌سادگی نمی‌توانید متوجه شوید که چرا چنین مشکلی دارید، به‌ویژه وقتی‌که هرروز دندان‌ها را مسواک می‌زنید و دخانیات مصرف نمی‌کنید. احتمالاً لکه‌ی روی دندان‌ها به دلیل عادت‌های بد در مسواک زدن می‌باشد که در طول زندگی با شما همراه بوده‌اند. برای زردی دندان علل مختلفی وجود دارد. برخی از شرایط به‌وسیله‌ی روش‌های مختلف قادرند که دندان‌ها را سفید کنند. بهترین راه برای اصلاح زردی دندان‌ها، تشخیص علت زردی آن‌ها است.

هیچ‌کسی دوست ندارد که دندان‌های زرد یا بدرنگ داشته باشد. این وضعیت می‌توانند خجالت‌آور و مانع از این شود که فرد به هنگام لبخند زدن اعتمادبه‌نفس داشته باشد. اگر شما دارای دندان‌های زردی هستید، می‌توانید برای رفع این مشکل اقدام کنید. زردی دندان‌ها می‌تواند پریشان کننده و حتی تضعیف‌کننده‌ی روحیه در شخص مبتلا باشد.
کلینیک دندانپزشکی ویستا روش‌های مختلفی را برای رفع زردی دندان ارائه می‌دهد این روش‌ها شامل: باندینگ، سفیدکردن دندان و ونیر می‌باشد. متخصصین ما پس از بررسی‌های لازم روش مناسب شما را پیشنهاد داده تا نتیجه مطلوب را کسب کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های درمانی یا رزرو نوبت از متخصصین می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

نوع بدرنگی دندان


برای ایجاد یک تغییر واقعی در رنگ دندان، لازم است که میزان تأثیر بدرنگی دندان را بدانید. شما احتمالاً ملاحظه کرده‌اید که رنگ دندان‌ها هر لحظه تغییر می‌کند، اما نمی‌توان علت آن را تشخیص داد. اصولاً 3 نوع زردی وجود دارد:

  • بدرنگی دندان از بیرون بسیار رایج می‌باشد. این زمانی روی می‌دهد که لایه‌های بیرونی‌تر دندان (مینای دندان) به‌وسیله‌ی چیزی‌های لکه‌دار می‌شوند.
  • دندان‌ها همچنین از داخل به بیرون نیز می‌توانند زرد شوند. وقتی‌که ساختار درونی دندان‌ها (در عاج) تیره‌تر یا مایل به زرد باشند این امر روی می‌دهد. این نوع از زردی «بدرنگی درون اندامی» نامیده می‌شود.
  • ترکیب هر دو عامل. امکان اینکه شما دچار دو گونه‌ی زردی بیرونی و درونی باشید وجود دارد، زیرا هر دو نوع باهم قابل‌جمع می‌باشند و تضادی با هم ندارند.

دندانپزشک علت بدرنگی را تشخیص خواهد داد تا مشخص نمایید که چه فرایند (فرایندهای) بر روی دندان مؤثر می‌باشند.

عامل‌ها


چند عامل برای بدرنگی دندان وجود دارد، اما بعضی از آن‌ها بسیار شایع می‌باشند که شامل:

غذا و نوشیدنی‌های تیره

نوشابه‌های قهوه‌ای‌رنگ، قهوه، شکلات، گوجه‌فرنگی‌ها، سرکه‌ی بلسان و دیگر مواد غذاهای تیره‌رنگ که می‌توانند از بیرون موجب ایجاد لکه بر روی دندان‌ها شوند. بر این اساس، ذرات ریز غذاها و نوشیدنی‌ها روی مینای دندان باقی می‌مانند و رنگ دندان را تغییر می‌دهند.

مصرف تنباکو

نیکوتین دخانیات نه‌تنها برای سلامتی مضر است بلکه؛ روکش زردرنگ یا قهوه‌ای‌رنگی روی سطح دندان ایجاد می‌کنند (یک عامل مهم برای ترک اعتیاد می‌باشد). استفاده از محصولات و فراورده‌های تنباکو خطر ابتلا به سرطان دهان و دیگر سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

داروهای خاص

برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها و دیگر داروهایی از درون به ساختار دندان آسیب وارد می‌کنند و موجب می‌شوند که دندان‌ها رنگ زرد پیدا کنند. این مسئله بالأخص در میان کودکان شایع می‌باشد. اگر مادری در نیمه‌ی دوم بارداری آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند، یا پیش از سن 8 سالگی از این داروها استفاده شود، احتمالاً در بزرگ‌سالی دندان‌ها برای همیشه دارای لکه خواهند شد.

مصرف بیش‌ازحد فلوراید

شاید باورکردنی نباشد، اما مصرف بیش‌ازحد فلوراید واقعاً مشکل‌ساز می‌باشد. فلوراید برای دندان‌ها مفید می‌باشد، اما مصرف زیاد آن موجب ایجاد لکه ‌های زرد یا قهوه‌ای بر روی دندان‌ها شده که به این عارضه فلوئوروزیس دندانی گفته می‌شود. این بدرنگی نیز از نوع درونی می‌باشد.

تأثیرات مادرزادی

مانند رنگ پوست یا رنگ چشم، احتمال اینکه از بدو تولد نسبت به دندان‌های افراد دیگر، دندان‌های بسیار زرد (سفید) داشته باشیم زیاد می‌باشد، اگر مینای دندان شما نازک باشد، رنگ واقعی دندان شما طبیعتاً زرد و کاملاً مشهود خواهد بود.

وجود جرم زیاد دندان 

مواد چسبناکی که سطح دندان‌ها را می‌پوشاند در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان می‌تواند منجر به پوسیدگی و زردی در دندان‌ها شوند. جرم روی دندان همچنین موجب کرم‌خوردگی و بدرنگ شدن دندان‌ها می‌شود. به‌این‌علت مهم است که ما در سال 2 بار نزد دندان‌پزشک برویم تا از مراقبت‌های پزشکی جلوگیری نماییم.

ضربه خوردن

شکستگی یا دندان‌قروچه ممکن است که عاج دندان‌های پایین را در معرض زردی قرار دهد. شناخت این عامل‌ها در درمان سریع بدرنگی دندان بااهمیت می‌باشد، زیرا دندان نسبت به دیگر بافت‌ها آسیب‌پذیرتر و آزاردهنده‌تر می‌باشد.

گزینه‌های درمان


رعایت بهداشت دهانی

رعایت بهداشت دهان با انجام مراقبت‌های مناسب از دندان. دندان‌پزشک کمک خواهد کرد تا رنگ کدر و زردی دندان‌ها محدود شود و در صورت وجود آسیب‌دیدگی بهترین درمان‌ها را به بیمار ارائه می‌دهد.

مراقبت مناسب از بهداشت دهان یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که شما می‌توانید برای لثه و دندان انجام دهید. مراقبت مناسب از بهداشت دهان معمولاً شامل مسواک زدن منظم دندان‌ها با مسواک مناسب می‌باشد. پس از مسواک زدن باید دندان‌ها را با نخ دندان تمییز کنید. خمیردندان حاوی فلوراید به مسواک زدن دندان‌ها کمک می‌کند. نخ دندان بهترین تمیزکننده‌ی دهان و برای سلامتی دهان مفید می‌باشد.

ونیر

وقتی‌که بیمار از بابت زیبایی خود احساس نگرانی می‌کند می‌توان از ونیر  استفاده کرد اما از سوی دیگر دندان‌ها باید کاملاً سالم باشند. ونیر برای دندان‌های دارای سابقه‌ی عصب‌کشی و پر شده یا دندان خراب یا کم رشد تجویز نمی‌شود. ونیر یک‌لایه‌ی نازک تولیدشده از سرامیک می‌باشد که به سطح دندان چسبانده می‌شود. در بیشتر موارد، برای بهبود یافتن لایه‌ی جایگزین مینا لازم است که سطح جلوی دندان را کاهش داد. در بهترین شرایط در مواقع نادری دندان‌ها کوچک هستند و تنها کاری که باید انجام داد این است که سطح دندان را صاف نمود و ونیر جایگزین را جایگزین کرد و سپس ونیر را باید تثبیت نمود.

باندینگ دندان

باندینگ معمولاً فرایندی ساده‌ای می‌باشد. ابتدا، دندانپزشک سطح‌رویی دندان را می‌خراشد. اصلاح ساختار به‌منظور آماده‌سازی دندان برای ترکیب مواد در باند می‌باشد. پس‌ازآن، ماده‌ی کامپوزیت در چند لایه و با کمک نور پخت مخصوصی به‌کاربرده می‌شود.

وقتی بر روی لایه‌ی پایانی قرار داده شود، کامپوزیت ترکیبی براق و صاف و صیقلی خواهد بود بنابراین با مینای دندان ترکیب خواهد شد. خاصیت کامپوزیت این است که با دندان‌های طبیعی بیمار مطابق خواهد داشت بنابراین باندینگ ترکیب خوب و غیرقابل تشخیص خواهد بود.

سفید کردن دندان‌ها در مطب

برای انجام بلیچینگ دندان لازم است که یک جلسه نزد دندان‌پزشک مراجعه نمایید. دندان‌پزشک از ترکیب سفیدکننده‌های بسیار قوی با نور لیزر استفاده می‌کنند. در فرایند سفیدسازی پس‌ازآنکه از نور استفاده شد آب‌اکسیژنه حاوی ژله روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. نور لیزر دندان‌ها را سفید نمی‌کند. بلکه تنها فعال‌کننده‌ی ژله بلیچینگ و آغازگر واکنش شیمیایی در فرایند سفیدسازی می‌باشد. این فرایند حدود یک ساعت و نیم زمان می‌برد و نتایج آن فوراً قابل‌مشاهده می‌باشد، هرچند که ممکن است برای دستیابی به بهترین سطح از بلیچینگ به بیش از یک جلسه نیاز باشد.

پیشگیری


مسواک زدن دندان‌ها پس از هر وعده‌ی غذایی در پیشگیری از ایجاد بعضی لکه‌ها کمک خواهد کرد. دندان‌پزشک‌ها توصیه می‌کنند که پس از مصرف الکل، قهوه یا دیگر نوشیدنی یا غذاهایی که موجب ایجاد لکه بر روی دندان‌ها می‌شوند، دهان را با آب شست‌وشو نمایید. جرم‌گیری منظم دندان‌ها به‌وسیله‌ی دندانپزشک به پیشگیری از ایجاد لکه بر روی دندان‌ها کمک خواهد کرد.

لکه‌های درونی که در مواقعی موجب آسیب‌دیدگی عصب یا رگ‌های خونی درون دندان (در گوشت) می‌شوند با انجام عصب‌کشی می‌توان از بروز آن‌ها پیشگیری کرد، چراکه پیش از پوسیدگی یا تغییر رنگ مواد درونی را از بین می‌برند. بااین‌وجود، دندان‌های که به‌وسیله‌ی عصب‌کشی درمان می‌شود درهرحال تیره‌تر خواهند بود. به‌منظور پیشگیری از ایجاد لکه‌های درونی در دندان کودکان، باید از مصرف مایع حاوی فلوراید غلیظ اجتناب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید