انواع جراحی لثه (با و بدون لیزر)؛ مزایا،مراقبت ها و هزینه

جراحی لثه برای بازیابی شکل و عملکرد بافت لثه، رباط پریودنتال و استخوان پشتیبان دندان یا دندان فردی طراحی می‌شود. هدف بلند مدت واقعی هر جراحی پریودنتال، افزایش امید به زندگی دندان‌ها و نیز فایده‌ی آن‌هاست، این جراحی درمانی برای بیماری‌های لثه نیست. اساساً جراحی پریودنتال بافت انتقال یافته به دلیل بیماری را برداشته و سپس لثه‌ها و بافت‌های اطراف را برای پشتیبانی بهتر از دندان‌ها و نیز ایجاد دوباره‌ی ظاهری نرمال، بازسازی می‌کند.

اگر از بیماری رنج می‌برید که با روش‌های غیر جراحی قابل درمان نیست و یا بیماری شما درمان شده اما آسیب‌هایی دائمی به جا گذاشته است، جراحی لثه به رفع این مشکلات کمک می‌کند. خوشبختانه از طریق فناوری‌های پیچیده‌ی عکس‌برداری و استفاده از لیزرهای جراحی، پیوند لثه و افزایش طول تاج دندان می‌توان روش‌هایی دقیق و مؤثر را پیاده‌سازی کرد. متخصصین ما در کلینیک دندان پزشکی ویستا شرایط شما را معین کرده و مشکل لثه‌ی شما را برای ارائه‌ی بهترین راه حل به شما تشخیص می‌دهند. برای مشاوره یا تعیین وقت قبلی برای تعیین مناسب بودن یا نبودن جراحی پریودنتال، با شماره‌های تماس بگیرید.

مزایا


مزایای جراحی لثه دو برابر بقیه‌ی جراحی‌ها می‌باشد. نخست، این جراحی معمولاً بهترین راه حل برای درمان بیماری‌های پریودنتال می‌باشد. اگر روش‌های دیگر از قبیل عصب‌کشی دندان و جرم‌گیری و یا استفاده از آنتی بیوتیک شکست بخورند، جراحی می‌تواند مشکل را حل کند. به علاوه، انتخاب جراحی برای بیماری‌های شدید لثه می‌تواند از آسیب‌های برگشت‌ناپذیر که به جراحی مجدد نیاز دارند، جلوگیری می‌کند. مزیت دوم این است که اگر ساختارهای دهان شما با یک آسیب دائمی مواجه باشد، متخصص دندان‌پزشکی می‌تواند دهان و دندان شما را به حالت زیبا و دارایی کارایی کامل دربیاورد.

کاندیدای مناسب


اگر بیماری پریودنتال بر روی دهان و دندان شما تأثیر گذاشته و به درمانی برای درمان این بیماری یا روشی برای بازیابی دهان خود از تأثیرات این بیماری نیاز دارید، یک کاندیدای خوب برای این جراحی می‌باشید. با این حال، به این دلیل که استعمال تنباکو و شرایط خاص پزشکی مانند دیابت، ممکن است با بیماری پریودنتال ارتباط داشته باشد، نیاز است که گزینه‌های جراحی شما و تغییرات لازم برای این عمل به صورت کامل مورد بحث قرار گیرند تا تأثیر مثبت طولانی مدتی حاصل شود. به علاوه، شرایط خاص پزشکی ممکن است به شما بفهماند که برای عمل‌های جراحی مناسب نیستید.

انواع مختلف جراحی لثه


جراحی پیوند لثه

ریشه‌های نمایان شده‌ی دندان، نتیجه‌ی تحلیل رفتن لثه می‌باشد. جراحی پیوند لثه، این نقص را جبران کرده و از عقب رفتن بیشتر لثه و از دست دادن استخوان جلوگیری می‌کند. پیوند لثه می‌تواند برای پوشش دادن ریشه‌ها و رشد بافت لثه در جایی که لثه به دلیل تحلیل از دست رفته است، استفاده شود. در طول جراحی پیوند لثه، دندانپزشک بافت لثه را از سقف دهان شما یا یک مکان دهنده‌ی دیگر برای پوشش دادن ریشه‌ی نمایان شده برمی‌دارد.

این عمل می‌تواند برای یک یا چند ریشه و حتی برای خط لثه‌ی شما و نیز کاهش حساسیت دندان انجام شود. پیوند لثه می‌تواند از تحلیل رفتن بیشتر لثه و از دست دادن استخوان جلوگیری کند. در برخی موارد، این عمل می‌تواند ریشه‌های آشکار شده را برای محافظت از پوسیدگی بپوشاند. این فرایند ممکن است حساسیت دندان را کاهش داده و لبخند شما را زیباتر کند. خواه به دلیل کارایی یا به دلیل زیبایی عمل پیوند لثه را انجام دهید، غالباً مزیت‌های هر دو را به دست خواهید آورد، یک لبخند زیبای جدید و سلامت بیشتر پریودنتال، کلیدهای شما برای لبخند زدن، خوردن و صحبت کردن با راحتی و اعتماد به نفس می‌باشند.

جراحی فلپ لثه

هدف جراحی لثه، درمان بدشکلی‌ها و از دست دادن بافت ایجاد شده به دلیل فرایند بیماری، حذف کیسه‌های بافت بیمار به منظور ایجاد و حفظ بهداشت پریودنتال می‌باشد. روش‌هایی نیز برای مقابله با بافت‌های لثه‌ای و استخوان‌های زیرین به وجود آمده اند. اهداف جراحی فلپ پریودنتال موارد زیر می‌باشند:

  •  کاهش یا حذف کیسه‌ها
  •  ایجاد مجدد بافت‌های پریودنتال و اتصال دوباره‌ی آن‌ها به دندان‌ها
  •  ایجاد فرم، کارکرد و زیبایی نرمال‌تر لثه
  •  ایجاد محیطی مساعد برای فعالیت‌های خوب بهداشت دهان و دندان و مراقبت حرفه‌ای

بلند کردن تاج دندان

افزایش تاج دندان می‌تواند برای تغییر ظاهر لبخند لثه‌ای یا خط ناهموار لثه‌ای استفاده شود. اگر احساس می‌کنید که دندانتان خیلی کوتاه است و یا لثه‌ها حجم زیادی از برخی از دندان‌ها را پوشانده اند، بلند کردن تاج دندان می‌تواند راه حلی برای شما باشد. برای این منظور، دندانپزشک بافت لثه‌ای اضافی را برای آشکار کردن مقدار بیشتری از تاج دندان برمی‌دارد. سپس او می‌تواند خط لثه‌ی شما را برای ایجاد لبخندی سالم‌ و هموارتر، دستکاری کند.

پیوند استخوان

پیوند استخوان یک راه عالی برای جایگزین کردن بافت‌های استخوانی از دست رفته و تقویت رشد طبیعی استخوان است. عمل‌های جدید پیوند استخوان درمان ایمپلنت دندان را در مواردی ممکن می‌سازد که در غیر این صورت تا چند سال پیش ممکن نبودند. رایج‌ترین انواع پیوند استخوان دندان عبارتند از: پیوند اتوژنیک استخوان، در این نوع پیوند، استخوان از هر مکانی در بدن برداشته شده و در دهان قرار می‌گیرد. محل‌های رایج دهنده برای پیوند استخوان شامل چانه و قسمت سوم مولرهای خلفی فک می‌باشند. در آلوگرافت، ممکن است استخوان مصنوعی در آزمایشگاه ساخته شده و در فرایند پیوند استخوان استفاده شود. همچنین می‌توان استخوان را از بانک استخوان (استخوان اجساد) هم گرفت.

جراحی لیزری

جراحی لثه با لیزر که لیزر مقدار دقیقی از انرژی نوری متمرکز را از طریق یک فیبر کوچک که به آرامی بر روی کیسه‌ی پریودنتال قرار داده می‌شود، می‌تاباند. کیسه‌ی پریودنتال در میان دندان‌ها و بافت لثه می‌باشد. جراحی لثه با لیزر به کاهش باکتری‌های مضر کمک کرده و قسمت کوچکی از بافت لثه‌ی بیمار را برمی‌دارد. زمانی که ناحیه‌ی آسیب دیده به طور کامل تمیز شود، استخوان شروع به ترمیم می‌کند. سپس با تجهیزات کوچک دندانپزشکی و مقیاس اولتراسونیک، رسوبات که با قرمزی، خونریزی و ورم لثه مرتبط اند، به آرامی از سطح ریشه برداشته می‌شوند.

بازسازی بافت هدایت شده

بازسازی بافت هدایت شده (GTR) روشی است که استخوان و بافت را برای رشد مجدد در اطراف ریشه‌ی در معرض خطر یا دندان از دست رفته توانا می‌کند. این عمل برای افزایش استخوان برای قرار دادن ایمپلنت و در زمان قرارگیری یا قبل از آن انجام می‌شود. این عمل با دیگر درمان‌های لثه که در آنها رشد مجدد استخوان و بافت غالباً محدود و بسیار غیر قابل پیش‌بینی است، متفاوت می‌باشد. در درمان بازسازی بافت هدایت‌شده برای دندان، بافت نرم (لثه) در یک عمل جراحی از ریشه‌ی در معرض خطر جدا شده و سطح ریشه به طور کامل تمیز می‌شود.

بافت‌های عفونی از این مکان پاک می‌شوند. سپس یک قسمت کوچک از ماده‌ای به نام غشای GTR در مقابل دندان قرار داده می‌شود. اگر می‌بایست دندان کشیده شده و ایمپلنت جایگزین شود، بافت نرم بعد از آن در این مکان بخیه زده می‌شود تا ایمپلنت را در صورت جایگذاری و غشای مورد نیاز برای بازسازی استخوان هدایت شده را پوشش دهد. پلاسمای غلیظ پلاک PRF نیز می‌تواند استفاده شود در مدت زمان کمی، روند درمان انجام می‌شود.

فرنکتومی

گاهی اوقات، یک چین غشایی، یک نوار نازک از بافت چسبیده به مرکز لب بالا، ممکن است خیلی بالا به لثه‌ها چسبیده باشد که این موضوع باعث پس‌روی لثه یا ایجاد فاصله میان دندان‌های جلو می‌شود. روش ساده برای رفع بافت چسبیده میانه‌ دو دندان جلو به نام فرنکتومی لبی نامیده شده و یک روش جراحی رایج در دندانپزشکی و درمان‌های ارتودنسی می‌باشد. به علاوه، بیماران خواستار دندان مصنوعی غالباً یک عمل فرنکتومی لبی را برای دستیابی به سایز دندان صحیح انجام می‌دهند.

مراقبت


پزشک برای مراقبت بعد از جراحی لثه احتمالاً یک بانداژ پوشش محافظ را برروی محل جراحی قرار می‌دهد تا به محافظت از این محل از خراشیدگی و گیر افتادن غذا در چند روز اول کمک کند. این پوشش در طول هفته‌ی دوم می‌افتد که امری نرمال است. پس از عمل جراحی ایجاد ورم طبیعی است. به صورت نرمال، ورم در سومین روز بعد از عمل به بیشترین حد خود می‌رسد. پزشک ممکن است داروهایی را برای کم کردن ورم تجویز کند. از جویدن غذاها در محل‌های جراحی شده، سیگار کشیدن، تف کردن، شستشوش شدید، نوشیدن از طریق نی یا مسواک زدن آنها خودداری کنید.

هزینه


هزینه جراحی لثه و درمان‌ بیماری‌های لثه به شدت عفونت لثه، درجه‌ی تحلیل رفتن آن، میزان خونریزی لثه، یافته‌های اشعه‌ی ایکس و اینکه آیا بیمار بیماری لثه یا ورم آن را دارد، وابسته می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید