بهترین انواع خمیردندان (ضد حساسیت، جرم گیر، سفید کننده): مزایا و مضرات

بهترین انواع خمیردندان

خمیردندان ‌های بسیار متنوعی در دنیا موجود است و هدف اولیه همه‌ی آن‌ها کمک به تمیز کردن دندان‌ها است. تمیز کردن دندان به معنی از بین بردن ذرات مواد غذایی باقی‌مانده لای دندان و پلاک و جرم ایجادشده توسط غذا است. پلاک و جرم دندان باید از بین برود تا دندان‌ها به پوسیدگی و بیماری لثه دچار نشوند.  خمیردندان ‌ها همچنین دارای طعم‌های مختلفی هستند تا فرد پس از استفاده احساس تازگی داشته باشد و بعضی از این خمیردندان‌ ها به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کنند. خمیردندان ‌ها حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که برای تمیز کردن دندان‌ها مناسب هستند.

انسان‌ها متفاوت هستند و هر کس نیازمند بهداشت دهان و دندان مختلف است. انتخاب بهترین خمیردندان برای هر فرد بستگی به این نیازها دارد. امروزه، خمیردندان‌ های متفاوتی برای رفع نیازهای مختلف دندان شما با بسیاری از طعم‌ها وجود دارند. اما اگر برای انتخاب خمیردندان مناسب برای خانواده‌تان سردرگم هستید، دندان‌پزشکان ما بهترین خمیردندان را متناسب با نیازتان به شما توصیه خواهند کرد. نکته مهم این است که صرف‌نظر از نوع خمیردندانی که انتخاب می‌کنید، باید حتماً دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و حتماً قبل از مسواک اول نخ دندان بکشید.

در کنار موارد گفته‌شده مراجعه به دندانپزشک برای معاینه مرتب را فراموش نکنید. متخصصان کلینیک دندانپزشکی ویستا آماده ارائه مشاوره درباره انواع خدمات مربوط به دندان به شما هستند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو زمان درمان می‌توانید با شماره تلفن 02122027384 و 02122023658 تماس بگیرید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مزایا


خمیردندان برای دستیابی به اهداف خاص به چندین روش عمل می‌کند:

  • مواد پاک‌کننده و ساینده‌ای در خمیردندان وجود دارد که مواد غذایی باقی‌مانده و پلاک و جرم دندان را از بین می‌برند. مواد پاک‌کننده بقایای مواد غذایی را تمیز می‌کند و مواد ساینده پلاک و جرم چسبیده به سطح دندان‌ها را حذف می‌کند.
  • خمیردندان باقی‌مانده‌های مواد غذایی و باکتری‌هایی که موجب بوی بد دهان می‌شوند را حذف می‌کند و باعث خوش بویی دهان می‌شود.
  • استفاده از فلوراید حفاظت در برابر پلاک و جرم را تضمین می‌کند و همچنین باعث تقویت مینای دندان می‌شود و نهایتاً از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. مسواک زدن دندان‌ها باعث تولید بزاق و افزایش رطوبت دهان می‌شود و درنتیجه چسبیدن پلاک و جرم به دندان‌ها سخت‌تر می‌شود.

انواع خمیردندان


خمیردندان حاوی فلوراید

مهم‌ترین عنصر برای انتخاب خمیردندان فلوراید است. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است و استفاده از آن در کاهش چشمگیر شدت پوسیدگی و سوراخ شدن دندان‌ها در طی 50 سال گذشته نقش مهمی ایفا کرده است. باکتری‌ها در دهان از قندها و نشاسته‌هایی که بعد از خوردن روی دندان‌ها باقی می‌مانند، تغذیه می‌کنند و باعث تولید اسید در دهان می‌شوند. فلوراید از دندان‌ها در برابر این اسید محافظت می‌کند. این محافظت به دو صورت انجام می‌شود. اول، فلوراید مینای دندان را قوی‌تر می‌کند و احتمال آسیب اسید را کمتر می‌کند. دوم، فلوراید می‌تواند مراحل اولیه آسیب توسط اسید را با بازسازی مناطقی که شروع به پوسیدگی کرده‌اند، معکوس کند.

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید راه مهمی برای اطمینان از این است که دندان‌های شما از مزایای این ماده معدنی مناسب دندانپزشکی استفاده می‌کنند. نواحی وجود دارند که آبشان حاوی فلوراید است اما این موضوع دلیل قانع‌کننده‌ای برای عدم استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید نیست. مطالعات نشان داده است که استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید باعث افزایش غلظت فلوراید در دندان‌ها می‌شود، حتی در مناطقی که منابع آبی‌شان حاوی مقادیر بالای مواد معدنی است.

خمیردندان‌های ضد پلاک و جرم گیر

جرم‌گیری دندان هنگامی انجام می‌شود که پلاک بیش از سه تا پنج روز روی دندان‌ها باقی بماند. در این زمان، پلاک دندان سفت و آهکی می‌شود و بدون جرم‌گیری دندان برداشته نمی‌شود. اگر دندان به‌صورت منظم تمیز و مراقبت نشود، می‌تواند منجر به پوسیدگی و سایش استخوان دندان شود. یک خمیردندان ضد پلاک معمولاً برای هرکسی که احتمال ابتلا به بیماری لثه را دارد، توصیه می‌شود.

با توجه به این موضوع، ممکن است همه فکر کنند که خمیردندان جرم‌گیر می‌تواند بهتر از خمیردندان ضد پلاک عمل کند. تفاوت بین این دو این است که خمیردندان ضد پلاک در وهله اول از ایجاد پلاک دندان و نهایتاً از تشکیل جرم جلوگیری می‌کند اما خمیردندان‌های جرم‌گیر محتوی روی و پری فسفات می‌تواند میزان جرم ایجادشده را کاهش دهند. مشکل خمیردندان‌های جرم گیر این است که برای فعال کردن مواد تشکیل‌دهنده باید آن را در مواد قوی‌تر از حد معمول حل کرد، که می‌تواند بر افراد حساس به PH بالا تأثیر منفی بگذارد.

خمیردندان مخصوص سیگاری‌ها

خمیردندان مخصوص سیگاری‌ها برای کسانی است که تنباکو مصرف می‌کنند. سیگاری‌ها اغلب به علت فرایند کشیدن دود سیگار به داخل دهان متوجه لکه‌دار شدن دندان‌هایشان می‌شوند. خمیردندان مخصوص افراد سیگاری معمولاً شامل مواد خاصی است که این لکه‌ها را حذف می‌کند و دندان‌ها را سفیدتر نشان می‌دهد.

خمیردندان سفیدکننده

خمیردندان سفیدکننده به شیوه‌ای مشابه با خمیردندان مخصوص سیگاری عمل می‌کند. این خمیردندان شامل موادی است که به حفظ سفیدی دندان‌ها کمک می‌کند. سفید کردن دندان توسط دندان‌پزشک نتیجه مؤثرتری دارد اما استفاده از خمیردندان سفیدکننده نیز برای حذف لکه‌ها مؤثر و ارزان‌تر از مراجعه به دندان‌پزشک است. این خمیردندان‌ها می‌تواند نسبتاً ساینده باشند و برای بچه‌ها یا کسانی که دندان‌های حساس دارند توصیه نمی‌شود.

خمیردندان ضد حساسیت

خمیر دندان ضد حساسیت حاوی نیترات پتاسیم است که می‌تواند به کاهش حساسیتی که بسیاری از افراد هنگام خوردن یا نوشیدن مواد گرم یا سرد در دندان‌هایشان دارند، کمک کند. معمولاً دلیل اصلی برای این حساسیت از بین رفتن لثه یا آسیب به مینای دندان است. دندان‌پزشکان تأکید می‌کنند که دلیل مشکلاتی که باعث حساسیت دندان می‌شود را بیابید و درمان کنید. به‌هرحال استفاده از خمیردندان ضد حساسیت می‌تواند مؤثر باشد.

خمیردندان مخصوص کودکان

خمیر دندان مخصوص کودکان معمولاً با فلوراید کمتر نسبت به بزرگ‌سالان طراحی‌شده است. دلیل این کار کاهش خطراتی است که بچه‌ها با قورت دادن فلوراید با آن مواجه می‌شوند. خمیردندان مخصوص کودکان اغلب ساینده‌های کمتری دارد به‌طوری‌که این محصولات می‌توانند توسط جوانانی که دندان‌های حساس دارند استفاده شوند.

این خمیردندان‌ها معمولاً با طعم‌های متفاوت و متنوع وجود دارند تا کودکان را به مسواک زدن ترغیب کنند.  والدین باید مسواک زدن فرزند خود را کنترل کنند تا اطمینان حاصل شود که بچه‌ها به دندان‌ها آسیب نمی‌زنند و به‌طور کامل همه‌ی دندان‌ها را مسواک می‌زنند. هر مشکل ایجادشده مرتبط با بهداشت دهان در کودکان ممکن است برای همیشه با آن‌ها باقی بماند. برای نوزادان هم حتی خمیردندان‌هایی وجود دارد که کاملاً بدون فلوراید است، زیرا مصرف فلوراید برای نوزادان زیر 18 ماه می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

خمیردندان گیاهی

استفاده از خمیردندان گیاهی به دلایلی هرروز در افراد محبوب‌تر می‌شود. برخی از افراد به مواد تشکیل‌دهنده‌ی خمیردندان‌های معمولی حساس هستند و ترجیح می‌دهند از خمیردندان‌های گیاهی استفاده کنند. این نوع خمیردندان همچنین مورد توجه افرادی قرارگرفته است که در مورد محیط‌ زیست نگران هستند، زیرا مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها طبیعی و تجدید پذیر است. بعضی از این خمیردندان ها هیچ فلورایدی ندارند بنابراین در مناطقی که آب حاوی مقدار زیادی فلوراید است، محبوب هستند. اگرچه دندان‌پزشکان همیشه توصیه می‌کنند که خمیر دندان حاوی فلوراید برای محافظت از مینای دندان و تقویت دندان استفاده شود.

استفاده اشتباه از خمیر دندان


امروزه اثبات‌شده است که استفاده غلط از خمیر دندان سبب آسیب به دندان می‌شود. افرادی که خمیردندان را به شیوه‌ی غلط مصرف می‌کنند معمولاً کسانی هستند که رنگ دندان‌هایشان را دوست ندارند. این افراد به‌اشتباه معتقدند که هرچه دندان‌هایشان را بیشتر مسواک بزنند سفیدتر می‌شوند. درواقع کاملاً برعکس است زیرا مینای دندان نازک‌تر می‌شود، عاج دندان به سطح نزدیک‌تر می‌شود و منجر به تیره‌تر شدن ظاهر دندان می‌شود.
ساینده‌ها مواد رایج در خمیر دندان هستند. مسواک زدن شدید و محکم به مینای دندان خسارت میزند و بسته به زمان، سرعت و فشار اعمال‌شده به دندان در حین مسواک زدن خسارات شدیدتر می‌شود. درنهایت برای درمان ساختار از بین رفته دندان ممکن است فرد نیاز به جراحی پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *