ارتودنسی جراحی یا درمان ارتوگناتیک: هزینه و مراقبت

جراحی "ارتوگناتیک"(فک و صورت) یک فرایند درمانی است که به کمک روش‌های ارتودنسی و جراحی فک به تغییر شکل صورت می‌پردازد. اگر فک بالا و پایین به‌درستی مقابل هم قرار نگیرند و دندان‌ها در فک در موقعیت صحیح خود قرار نداشته باشند، ممکن است فرد دچار نامرتبی دندانی شود. ممکن است در اثر این عارضه، تناسب صورت به هم بخورد، احتمال دارد در غذا خوردن و یا صحبت کردن فرد اختلال ایجاد شود. همچنین ممکن است چهره فرد جذابیت خود را از دست بدهد. این مشکل را می‌توان با تغییر موقعیت دندان‌ها و استخوان‌های صورت حل نمود تا تناسب صورت اصلاح شده و آرواره‌ها در موقعیت صحیح خود بر روی یکدیگر قرار بگیرند. جراح با تغییر شکل استخوان فک و در صورت لزوم دیگر استخوان‌های صورت، نامرتبی دندان‌ها را اصلاح کرده و ظاهر فرد را زیباتر می‌سازد. برش‌ها در داخل دهان ایجاد می‌شوند، در طول فرایندی که ممکن است 18 ماه یا بیشتر طول بکشد.

در طول اولین جلسه مشاوره، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا به توصیف اهداف عمل جراحی، روش‌های درمانی، خطرات بالقوه، مزایا و روش‌های جایگزین برای جراحی ارتوگناتیک خواهند پرداخت.در طول مشاوره، در صورت داشتن هرگونه سؤالی در خصوص فرایند درمان می‌توانید آن را با پزشک خود مطرح نمایید. درک کامل فرآیند درمان در کسب حداکثر نتیجه، نقش مهمی خواهد داشت.برای دریافت مشاوره از متخصصین ما. یا جهت رزرو وقت ملاقات می‌توانید با ماتماس حاصل فرمایید.

مزایا


 رهایی از درد

گاهی اوقات اصلاح تراز فک‌ها از طریق عمل جراحی تنها راه درمان برای اصلاح موقعیت آرواره‌ها است، درنتیجه فشار وارده بر بیمار کاهش یافته و درد او تسکین می‌یابد.

اصلاح الگوی غذا خوردن بیمار

اختلال در تراز بودن استخوان‌های فک می‌تواند جویدن و بلع را برای بیماران دشوار سازد، به‌خصوص اگر دندان‌ها به‌درستی در موقعیت خود مقابل یکدیگر قرار نگیرند. اغلب، بریس‌های ارتودنسی به‌تنهایی نمی‌توانند عدم تراز بودن دندان‌ها و فک را اصلاح کنند و در برخی موارد موقعیت استخوان فک باید تغییر کند. هنگامی که از طریق عمل جراحی، نامرتبی و تراز بودن دندان‌ها اصلاح شود، بیماران بهبودی قابل‌توجهی در کیفیت زندگی خود احساس خواهند کرد.

 افزایش سلامت عمومی

سلامتی بدن از دهان آغاز می‌شود. تغذیه مناسب، کلید طول عمر و دستیابی به رضایت طولانی‌مدت از زندگی محسوب می‌شود. اگر به دلایل آسیب‌دیدگی‌ها و یا مسائل ژنتیکی، استخوان‌های فک به‌درستی بر هم منطبق نگردند به میزان قابل‌توجهی عادت‌های تغذیه‌ای افراد می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. در برخی از شرایط ممکن است، جراحی ارتوگناتیک بهترین گزینه درمانی برای بازگرداندن سلامتی افراد محسوب شود.

متقاضیان درمان


هدف اصلی "جراحی ارتوگناتیک" یا "جراحی فک و صورت" تصحیح یا بهبود عملکرد دندان‌ها و فک می‌باشد. بیماری‌ها و شرایط مختلفی می‌تواند توسط این روش درمانی تحت درمان قرار بگیرد. اگر شما یک یا چندین علامت زیر را دارا باشید، ممکن است متقاضی مناسبی برای جراحی ارتوگناتیک در نظر گرفته شوید:

  • اختلال در جویدن یا بلع غذا
  • مشکلات تنفسی یا آپنه خواب
  • سایش بیش‌ازحد دندان‌ها
  • عقب رفت یا برجستگی بیش‌ازحد چانه
  • وجود اختلال در بستن دهان یا دندان‌ها به‌صورت کامل
  • دردهای مزمن فک یا اختلال در مفصل گیج گاهی- فکی (TMJ)
  • مشکل در باز کردن کامل دهان

اگر شما هر یک از علائم و یا شرایط فوق را تجربه نموده‌اید، باید به یک دندان‌پزشک متخصص مراجعه نمایید. پس از معاینه آن‌ها می‌توانند تعیین کنند که آیا درمان‌های غیر جراحی مانند استفاده از بریس‌های ارتودنسی یا محافظ‌های شبانه، گزینه مناسبی برای شما محسوب می‌شوند یا نه. ممکن است عمل جراحی مناسب‌ترین گزینه درمانی برای شرایط شما باشد.

فرایند درمان


اصلاحی نامرتبی دندان‌ها شامل مراحل متعددی است که می‌تواند چندین ماه طول بکشد. روند درمان شامل مراحلی همچون استفاده از بریس‌های ارتودنسی جراحی و دوره بهبودی می‌باشد. فرایند درمان به شرایط و نیازهای فردی شما بستگی دارد، جراح و متخصص ارتودنسی باهم کاری هم تلاش خواهند کرد، تا بهترین برنامه درمانی برای شما طرح رزی شده و بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.اولین قدم معمولاً با درمان‌های ارتودنسی و بریس‌ها آغاز می‌شود تا دندان‌ها تراز شده و بیمار برای عمل جراحی در آینده آماده گردد. این مرحله، که تحت نظر متخصص ارتودنسی انجام می‌شود، ممکن است چندین ماه طول بکشد. هنگامی که جراح فک و صورت و متخصص ارتودنسی تشخیص دهند و نتیجه تراز کردن دندان‌های شما رضایت‌بخش باشد، شما برای جراحی آماده خواهید بود.

مشاوره

طرح درمان شما به‌دقت تعیین شده و در جلسه مشاوره قبل از عمل به شما اعلام خواهد شد. جراح وضعیت نهایی شما را ارزیابی کرده و اطلاعات لازم در خصوص درمان و اهداف جراحی را به شما ارائه خواهد داد. این زمان فرصت بسیار خوبی است تا در صورت داشتن هرگونه سؤالی در خصوص درمان ، آن را با پزشک خود مطرح نمایید. همچنین دستورالعمل‌های لازم برای قبل و بعد از عمل جراحی در طول جلسه مشاوره  به شما داده خواهد شد تا بهترین آمادگی ممکن را برای عمل جراحی به دست آورید. همچنین ممکن است تاریخ عمل جراحی شما نیز در همین جلسه تعیین گردد.

جراحی

تمام جزئیات عمل جراحی به‌دقت مشخص و قبل از عمل جراحی به شما گفته خواهد شد. بنابراین شما می‌توانید با آگاهی کامل و به سهولت خود را برای جراحی آماده نمایید. قبل از عمل جراحی، جراح یا متخصص بیهوشی به شما داروی بیهوشی خواهند داد، بهوشی عمومی و یا تزریق داخل وریدی روشی متداول در جراحی فک و صورت محسوب می‌شود. هنگامی که شما هوشیاری خود را از دست می‌دهید، هیچ دردی حس نخواهید کرد و چیزی از عمل به یاد نخواهید داشت.جراح بخشی از فک که نیاز است دوباره تراز گردد را جدا و به کمک پیچ، سیم و صفحات کوچک جراحی در موقعیت صحیح خود قرار می‌دهد. پیشرفت‌های ایجاد شده در جراحی ارتوگناتیک، عملاً نیاز بستن فک با سیم‌های خاص جراحی را مرتفع ساخته است. پس‌ازآن که فرایند درمان کامل گردید، شما استراحت خواهید کرد تا اثرات بیهوشی از بدن شما خارج شود، زمانی که بهبودی لازم را به دست آوردید، می‌توانید به کمک همراه خود به منزل بازگردید.

دوره بهبودی

وجود ترشحات از محل جراحی در دهان و یا بینی غیرمعمول نیست. همچنین اگر فک بالای شما تحت عمل جراحی قرارگرفته باشد، ممکن است هنگام خم کردن سر خود به سمت جلو و یا عقب، خونریزی قابل‌توجهی را از بینی خود تجربه نمایید. شاید بزرگ‌ترین عارضه ایجاد شده پس از عمل جراحی فک، تورم باشد که شدت و میزان آن از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. باید ایجاد مقداری زیادی تورم را در گونه‌ها و گردن خود پیش‌بینی نمایید. اوج تورم حداکثر در روز 4 اول است و پس‌ازآن به‌آرامی ظرف 2 هفته فروکش خواهد کرد. گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی طبیعی است، به‌خصوص اگر شما فک بالا را تحت جراحی قرار داده باشید. تا دو هفته بعد از جراحی، داخل بینی خود ندمید. وجود تورم در گونه‌ها، مسواک زدن را دشوار خواهد کرد. برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی محل برش جراحی و افزایش خطر خونریزی تا یک هفته کامل پس از جراحی از مسواک زدن خودداری کنید.شما باید از دهان‌شویه سالین (نصف  قاشق چای‌خوری نمک در یک لیوان آب ولرم) و آب ولرم برای شستشوی دهان خود استفاده نمایید. شما می‌توانید دهان خود را با آب‌نمک به هر میزان که می‌خواهید، حتی هر دو ساعت یک‌بار شست‌وشو دهید. این کار دهان شما را تمیز نگه می‌دارد، همچنین باعث می‌شود خطوط برش داخل دهان شما کوچک‌تر گردند. ممکن است برای شما دهان‌شویه "پریدکس" (Peridex) تجویز شود که یک محلول ضد باکتری است، مطابق دستورالعمل روی بطری از آن استفاده نمایید.چند هفته طول می‌کشد تا استخوان‌ها التیام و ترمیم یابند. دوره بهبودی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از بیماران هفته اول را سخت‌ترین قسمت دوره بهبودی می‌دانند که با سپری شدن زمان ، راحتی و بهبودی آن‌ها افزایش خواهد یافت. برای مراقبت از فک خود باید به آن استراحت بدید که شامل حداقل جویدن نیز می‌شود. بنابراین در دوره بهبودی باید از مواد غذایی نرم استفاده نمایید. دستورالعمل‌های لازم و داروهای موردنیاز شما برای دوره بهبودی و بعد از جراحی به شما داده خواهد شد.به این پست امتیاز دهید.