انواع محافظ های دهانی (نایت گارد و محافظ دندانی): مزایا و هزینه

نحوه و طرح لبخند نکته‌ای مهم در زندگی فرد است. چه هنگام خندیدن دندان‌های طبیعی شما نمایش داده شوند و یا دندان‌های خود را جهت زیبایی بیشتر بهبود داده باشید محافظ شب وسیله‌ای مناسب برای شماست تا از دندان‌هایتان محافظت نماید. نایت گارد وسیله‌ای دندانپزشکی است که به عنوان اولین درمان برای دندان قروچه در شب به کار می‌رود. نایت گارد با توجه به نیازهای بیمار ممکن است یک ردیف و یا هر دو ردیف دندان‌های فرد را بپوشاند. از این وسیله جهت کم کردن آثار دندان قروچه در طول شب بر روی بیمار استفاده می‌گردد.

محافظ دندان شب راحت‌ترین روش در درمان بسیاری از مشکلات دندان است. نایت گارد باکیفیت معمولاً اقتصادی است و هزینه بالایی ندارد اما جهت جلوگیری از آسیب‌های جدی به سطح دندان‌ها بسیار مناسب است. همچنین در زمانی که فرد جهت بهبود طرح لبخند خود مبالغی را هزینه کرده باشد با استفاده از نایت گارد به حفظ آن هزینه و محافظت از دندان‌های خود کمک خواهد کرد. در طول جلسه مشاوره، متخصصین کلینیک دندانپزشکی ویستا جزئیات دهان و دندان شما را مورد توجه قرار داده و نایت گاردی مختص به شما که هم مؤثر و مفید بوده و هم در استفاده از آن احساس راحتی کنید، طراحی و خواهند ساخت. برای دریافت مشاوره از متخصصین ما یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

انواع محافظ دهان


محافظ‌های دهان آماده

این محافظ‌های دهان ساخته شده و آماده برای استفاده هستند. آن‌ها ارزان‌قیمت بوده و در بیشتر مغازه‌های لوازم ورزشی و فروشگاه‌های بزرگ موجود هستند؛ اما قابلیت انعطاف آن‌ها کم است، حجیم بوده و تنفس و تکلم را سخت می‌کنند. این محافظ‌های دهانی باعث حفاظت از دندان نمی‌شوند و یا اینکه حفاظت کمی از دندان‌ها دارند. دندان‌پزشکان استفاده از آن‌ها را توصیه نمی‌کنند.

محافظ‌های سازگار با دهان یا محافظ‌های دهانی جوش و گاز

این محافظ نیز در بسیاری از مغازه‌های ورزشی موجود و قابل خریداری هستند و قدری بیشتر از محافظ‌های دهانی آماده منعطف هستند. این نوع محافظ‌ها از مواد پلاستیکی حساس به دما ساخته شده‌اند. این محافظ‌ها ابتدا در آب داغ انداخته می‌شوند تا نرم شوند. سپس در دهان قرار گرفته و با کمک انگشتان و فشار گلو فرم دندان‌ها را گرفته و با آن‌ها سازگار می‌شود.

محافظ‌های دهانی سازگار با مشتری

این محافظ‌های دندانی با توجه به ویژگی‌های بیمار طراحی شده و در مطب دندانپزشکی و یا آزمایشگاه تخصصی و بر مبنای دستورالعمل دندان‌پزشک شما ساخته می‌شود. در ابتدا پزشک اثر دندان‌های شما را گرفته و سپس  نایت گارد دندان بر روی مدل ایجاد شده و با استفاده از مواد مخصوص ذوب می‌شود. به دلیل استفاده از مواد مخصوص در تهیه این محافظ دندانی و صرف زمان زیاد جهت طراحی و تهیه آن، این نوع محافظ دندانی گران‌تر از سایر انواع آن است اما برای بیمار راحتی، حفاظت و اثر بیشتری را به همراه دارد و انتخاب بهتری خواهد بود. به طور کلی محافظ دندان فقط دندان‌های بالایی بیمار را می‌پوشاند اما در برخی موارد (مثلاً زمانی که بیمار از سیم‌کشی دندانی یا سایر تجهیزات ثابت دندانپزشکی استفاده کرده باشد)، دندانپزشک از محافظ دندان برای پوشاندن و حفاظت دندان‌های پایینی نیز استفاده می‌کند.

دندان‌پزشک می‌تواند بهترین نوع محافظ دندان را برای شما انتخاب و پیشنهاد کند. یک محافظ دندان مؤثر و مفید باید راحت، مقاوم در برابر شکستن و پارگی، پایدار و راحت برای شستشو بوده و برای تنفس و تکلم بیمار مشکلی ایجاد نکند. چنانچه در شب‌ها دندان قروچه دارید نوع خاصی از محافظ شب با نام صفحه گاز شبانه یا تراشه دهانی (NTI) برای شما طراحی و جهت حفاظت از آسیب‌دیدگی‌های دندان در دندان قروچه به شما داده می‌شود.

مزایا و موارد استفاده


استفاده از محافظ دهانی توصیه شده دندان‌پزشک می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها

عادت ناخودآگاه دندان قروچه و ساییدن دندان‌ها به هم در زمان خواب می‌تواند باعث لب پریده شدن و یا شکستن دندان‌ها، آسیب دیدن دندان‌های پرکرده و یا حساسیت زیاد مینای دندان گردد. جهت درمان این مشکلات نیاز است هزینه‌های زیادی صرف ترمیم و درمان دندان‌ها یا پر کردن آن‌ها شود. استفاده از محافظ دندانی مناسب سبب جلوگیری از تماس دندان‌های بالایی با دندان‌های پایینی شده و اثر دندان قروچه و ساییدگی را به حداقل می‌رساند.

تسکین درد و سردرد

نمونه‌هایی از دندان قروچه و بیماری‌های تمپوروماندیبولار (TMD) غالباً با سردرد، دندان‌درد و حساسیت دندان‌ها همراه هستند. سایر علائم TMD شامل درد یا حساسیت فک، خستگی ماهیچه‌ها، درد گردن، درد گوش و گرفتگی عضلانی است. استفاده از محافظ دندان سفارشی ساخته شده برای فرد می‌تواند باعث کنترل علائم فوق و تسکین دردها و ناراحتی‌های هرروزه گردد. محافظ‌های مناسب همچنین می‌تواند باعث هم‌تراز شدن دندان‌ها و کمک به کنترل دردهای فک مرتبط با بیماری TMJ گردد.

کاهش گرفتگی

محافظ شب دندان مناسب کم‌وزن، راحت و مفید برای مشکلات خاص دندان بوده و به کاهش فشار بر روی ماهیچه‌ها و مفاصل فک کمک می‌کند. این محافظ‌ها کوچک بوده و مشکلی در صحبت کردن، خوردن و خندیدن ایجاد نمی‌کند.

بهبود الگوی خواب

استفاده از محافظ شب باعث کنترل علائم دندان قروچه و مشکلات فک شده، ناراحتی‌ها و دردهای مرتبط با آن را به حداقل رسانده و کیفیت خواب فرد را بهبود می‌بخشد. نایت گارد مناسب و متناسب با ویژگی‌های شخص می‌تواند جهت جای‌دهی فک در شرایطی که ماهیچه‌ها موقعیت بهتر و آرام‌تری داشته باشند مفید باشد. کاهش فشار بر روی فک باعث می‌شود احساس آرامش کرده و بتوانید خواب و استراحت راحت‌تری داشته باشید.

جلوگیری از خرناس کشیدن

دندان قروچه و مشکلات فک می‌تواند بر ماهیچه‌های فرد تأثیر گذاشته و سبب ایجاد مشکل در تنفس و در نتیجه خرناس کشیدن فرد گردد. استفاده از نایت گارد مناسب باعث جدا نگه داشتن فک و افزایش راه ورود هوا و بهبود تنفس شده و در نتیجه از خرناس کشیدن بیمار جلوگیری می‌کند.

کرم‌ها و پمادهای موضعی

MI Paste، کورتیکواستروئیدها و سایر داروهای خوردنی گاهی می‌توانند به‌راحتی توسط محافظ دهان دریافت شوند که باعث می‌شود داروها در محل خود و بر خلاف دندان و لثه قرار گیرد.

خطر آسیب‌های دندانی

اگر به طور مرتب در فعالیت‌های شدید مانند فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنید استفاده از محافظ دهان با ایجاد یک دیواره بر روی دندان‌ها و کاهش هرگونه ضربه بر دندان‌ها می‌تواند از آسیب رسیدن به دندان‌ها جلوگیری کند.

افزایش زیبایی و حفاظت از دندان

همانند کاربرد محافظ دندان در رساندن مواد دارویی به دندان، محافظ دندان می‌تواند جهت استفاده از ژل‌های سفیدکننده دندان به فرد کمک کند. ممکن است توصیه شود علاوه بر محافظ دندان از محافظ اکلوزالی نیز جهت حفاظت بیشتر و درمان بهتر دندان‌ها استفاده شود (تاج دندان موقت، روکش دندان و…).

ساخت نایت گارد دندانی


هنگامی‌که متخصص دندان‌پزشک تشخیص داد شما نیاز به استفاده از محافظ دندان دارید، شروع به ساخت نمونه‌ای مخصوص به شما و متناسب با ویژگی‌های فردی شما خواهد کرد. یک نایت گارد مناسب از مواد نرم و لغزنده بر روی یک ردیف دندان‌های شما تشکیل شده است. هنگامی‌که از نایت گارد استفاده می‌کنید می‌توانید با خیال راحت به خواب روید زیرا حتی اگر بدانید در خواب با مشکل دندان قروچه مواجه هستید نایت گارد از تماس و ساییده شدن دندان‌های شما ممانعت خواهد کرد.

محافظت از نایت گارد


یک محافظ دندان آلوده می‌تواند منبعی از انواع باکتری‌ها، مخمرها و قارچ‌ها باشد. این موجودات ذره‌بینی می‌توانند عامل ایجاد آلرژی، ایجاد عفونت، خرابی دندان‌ها و بیماری‌های لثه شود. به همین دلیل لازم است همانند دندان‌ها، محافظ دندان‌ها نیز روزانه محافظ دندان تمیز شود. در ادامه نکاتی در رابطه با تمیز کردن روزانه نایت گارد ارائه شده است:

  • نایت گارد را مسواک بزنید: هنگامی‌که در صبح محافظ دندان شب را از دهان خارج می‌کنید با یک مسواک نرم، صابون مایع ضد باکتری یا مایع ظرف‌شویی آن‌ها را تمیز کنید (مسواک محافظ دندان باید مجزا از مسواک دندان باشد). این تمیزکننده‌های ملایم خانگی به خوبی محلول‌های شیمیایی که مختص تمیز کردن وسایل دهانی طراحی شده‌اند کار می‌کنند. از آب گرم و نه داغ استفاده کنید زیرا آب داغ باعث پیچ خوردن و خراب شدن نایت گارد می‌شود. قبل از ذخیره کردن نایت گارد، آن را خشک کنید.
  • پوشش را تمیز و سپس از آن استفاده نمایید: هیچ امتیازی در قرار دادن یک محافظ دندان تمیز در یک پوشش آلوده وجود ندارد؛ بنابراین پوشش آن را شسته، خشک و سپس استفاده نمایید. شما می‌توانید جهت تمیز کردن پوشش نایت گارد از صابون استفاده کنید اما این بار حتماً از آب داغ بهره بگیرید. بهترین محل برای نگهداری نایت گارد قرار دادن آن در جعبه مخصوص به آن است زیرا از گردوغبار و سایر آلودگی‌ها محافظت می‌گردد. این پوشش همچنین اجازه می‌دهد هوا به دور نایت گارد گردش داشته و آن را از آسیب حفظ می‌کند.

بررسی کردن مرتب نایت گارد، گذاشتن آن در آب خنک و … از دیگر موارد مراقبت از نایت گارد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید