درمان دندانپزشکی در دوران بارداری : دندان درد، کشیدن، پر کردن عصب کشی و ارتودنسی دندان ها

اگر باردار هستید، حتماً می‌دانید که در نه ماه سرنوشت‌ساز آتی با تغییرات بزرگی در بدن‌تان مواجه خواهید شد؛ اما ممکن است ندانید که بین بارداری و سلامت دهان و دندان نیز ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. شکی نیست خانواده‌ای که مشتاقانه در انتظار به دنیا آمدن یک فرشته کوچک است، دغدغه‌های زیادی دارد، اما این مشغله‌ها نباید باعث نادیده گرفتن سلامت دندان‌ها و لثه‌ها شود. تغییر در میزان هورمون‌ها احتمال بروز مشکلات دهان و دندان، از جمله بیماری لثه را افزایش می‌دهد و گاهی باعث ایجاد توده‌های برآمده کوچکی روی لثه‌ها می‌شود که به تومورهای بارداری معروف است.

متخصص دندانپزشکی در دوران بارداری کمک شایان توجهی به حفظ سلامت دهان و به تبع آن سلامت نوزاد می‌کند. حتماً بارداری خود را به دندانپزشک اطلاع دهید تا ایشان داروها یا درمان‌های لازم را متناسب با شرایط‌تان برایتان تجویز کنند، برای مثال گاهی اوقات لازم است که بعضی درمان‌ها تا زمان متولد شدن نوزاد به تاخیر انداخته شود تا هیچ خطری نوزاد و مادر را تهدید نکند.

بارداری تغییرات بزرگی را در بدن و سبک زندگی ایجاد می‌کند، در این دوران نیز باید از دندان‌ها و لثه‌های خود محافظت کنید تا بعدها مجبور به انجام درمان‌های گسترده و پرهزینه دندانپزشکی نباشید. بااین حال گاهی لازم است که درمان‌های دندانپزشکی در دوران بارداری انجام شود. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا شرایط را در جلسه مشاوره بررسی می‌کنند و درمان لازم را توصیه می‌نمایند. اولویت نخست ما سلامت شما و فرزندتان است و متخصصین ما همواره ایمن‌ترین درمان را برای به حداقل رساندن عوارض پیشنهاد می‌نمایند.
در صورت نیاز به مشاوره در خصوص روش‌های درمانی دندانپزشکی در دوران بارداری می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید. همکاران ما جهت ارائه مشاوره یا رزرو نوبت شما را راهنمایی خواهند کرد .

مطالعه در مورد ایمپلنت

مشکلات دهان و دندان در دوران باردرای


بارداری تغییراتی را در بدن ایجاد می‌کند که لثه‌ها و دندان‌ها را نیز درگیر می‌کند. در دوران بارداری جریان خون در بدن افزایش می‌یابد، اسید بیشتری در دهان تولید می‌شود و میزان هورمون‌ها یعنی مواد شیمیایی تولید شده توسط بدن بالا می‌رود.

این تغییرات به این معنا است که احتمال بروز مشکلات دندانی از جمله دندان درد در بارداری بیشتر است. در ادامه شایع‌ترین مشکلاتی را که بانوان باردار مستعد ابتلا به آنها هستند، بررسی می‌کنیم.

جینجیویت

جینجیویت به قرمز، متورم یا ملتهب و زخم شدن لثه‌ها گفته می‌شود؛ همچینین لثه‌ها هنگام مسواک زدن خونریزی دارد. افزایش میزان هورمون پروژسترون در دوران بارداری منجر به بیماری لثه می‌شود. چنانچه بیماری لثه درمان نشود، مشکل جدی دیگری به نام پیوره برای لثه‌ها به وجود می‌آید.

پیوره

پیوره یکی از بیماری‌های جدی لثه است. در صورت ابتلا به این بیماری لثه‌ها و استخوان‌های نگهدارنده دندان عفونت می‌کند و متورم می‌شود؛ نتیجه نهایی لق شدن دندان است که ممکن است به از دست دادن دندان نیز بیانجامد.

تومورهای بارداری

این تورموها سرطانی نیست. این توده‌ها روی لثه‌های متورم، معمولاً بین دندان‌ها ایجاد می‌شود و خونریزی لثه را به دنبال دارد. تومور گاهی در اثر جمع شدن بیش از حد پلاک (باکتری‌های چسبناک روی دندان) ایجاد می‌شود. تومورهای بارداری معمولاً خود به خود از بین می‌رود. البته گاهی باید تومور را پس از زایمان جراحی کرد.

پوسیدگی دندان

زمانی که اسید موجود در دهان مینای دندان را از بین می‌برد، پوسیدگی دندان آغاز می‌شود. چون میزان اسید دهان در دوران بارداری افزایش می‌یابد، احتمال پوسیدگی دندان‌ها در این مدت بیشتر است. اگر ویار صبحگاهی دارید و مرتب استفراغ می‌کنید، اسید موجود در دهان باز هم بیشتر خواهد شد.

علائم مشکلات دندان در دوران بارداری


نشانه‌ها و علائم مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری به شرح زیر است:

  • بوی بد دهان
  • حساس بودن لثه‌ها به لمس یا خونریزی لثه‌ها هنگام مسواک زدن
  • لق شدن دندان‌ها
  • آفت دهان، وجود برجستگی یا زائده‌های دیگر در دهان
  • درآمدن لثه‌ها به رنگ قرمز یا ارغوانی متمایل به قرمز
  • متورم، درخشان یا زخم شدن لثه‌ها
  • دندان درد یا دردهای دیگر

در صورت بروز هر یک از نشانه‌ها یا علائم فوق با دندانپزشک تماس بگیرید.

تشخیص


ممکن است خودتان متوجه وجود مشکل در لثه‌ها یا دندان‌ها بشوید یا دندانپزشک مشکل را در چک‌آپ‌های دوره‌ای تشخیص دهد. ویزیت‌های دندانپزشکی در دوران بارداری اهمیت مضاعفی دارد و دندانپزشک می‌تواند مشکل را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان کند. جرم‌گیری منظم نیز از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. دندانپزشک زمان مناسب درمان را تعیین می‌کند و توصیه می‌نماید که درمان حین بارداری یا پس از زایمان انجام شود.

چنانچه مشکلی وجود داشته باشد، دندانپزشک از دندان‌ها عکس می‌گیرد. تشعشع رادیولوژی دندان بسیار کم است، بااین حال چنانچه برای عکسبرداری دندان مراجعه کردید، حتماً بارداری خود را اطلاع دهید و با پیشبند و یقه سربی دور شکم و گردن را بپوشانید تا خود و فرزندتان را خطری تهدید نکند.

درمان‌های دندانپزشکی در بارداری


عصب‌کشی در دوران بارداری

عصب‌کشی تنها راه جلوگیری از کشیدن و حفظ کردن دندانی است که به شدت عفونت و آبسه کرده است. حال سوال اینجا است که آیا عصب‌کشی در بارداری خطری ندارد؟

بسیاری از بانوان باردار نگران عوارض عصب‌کشی برای جنین هستند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است نوزاد در حال رشد در معرض هیچ گونه خطری قرار نگیرد، حتی اگر این خطر بسیار ناچیز باشد. ایمن‌ترین کار این است که کلیه درمان‌های غیرضروری دندانپزشکی تا زمان زایمان به تعویق انداخته شود. در هر حال عصب‌کشی در دوران بارداری درمانی کاملاً ایمن است که هیچ گونه عوارض جانبی برای جنین ندارد. هزینه عصب کشی دندان با توجه به شدت مشکل ایجاد شده و وضعیت دندان آسیب دیده متفاوت می باشد.

بانوان باردار باید حاملگی خود را به دندانپزشک اطلاع دهند تا متخصص روش و زمان مناسب درمان را تعیین کند.

کشیدن دندان در دوران بارداری

بدن بانوان باردار تغییرات هورمونی متعددی را تجربه می‌کند که یکی از پی‌آمدهای آن انواع مختلف درد است. بنابراین عجیب نیست که تغییرات هورمونی باعث ورم کردن، حساسیت یا خونریزی لثه‌های اطراف دندان بشود و به درد دندان دامن بزند.

دندانپزشک هنگام کشیدن دندان در دوران بارداری احتیاط می‌کند که میزان داروی بی‌حسی در کمترین حد ممکن و در عین حال به اندازه‌ای باشد که بیمار کاملاً آرام باشد. لیدوکائین پرکاربردترین ماده‌ای است که به عنوان داروی بی‌حسی موضعی برای کشیدن دندان در دوران بارداری به کار برده می‌شود. بی‌حسی موضعی در اکثر موارد برای کشیدن دندان در دوران بارداری کفایت می‌کند.

البته کشیدن دندان در دوران بارداری توصیه نمی‌شود و بهتر است این عمل را به پس از زایمان موکول نمود. اما اگر درد غیرقابل تحمل شود و دندانپزشک حس کند که کشیدن دندان ضروری است، کشیدن دندان با رعایت احتیاط‌های لازم مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

ارتودنسی در دوران بارداری

ارتودنسی درمانی زمان‌بر است و هیچ فردی نباید صرفاً به دلیل مرتب کردن دندان‌ها وقفه‌ای طولانی مدت را در زندگی خود ایجاد کند. این نکته درباره بانوان باردار نیز صدق می‌کند، اگرچه بارداری چالش‌ها و نیازهای خاصی را در تمامی جوانب سلامت دهان و دندان ایجاد می‌کند که ارتودنسی و مرتب بودن دندان‌ها نیز یکی از آنها است.

اکثر بانوانی که تحت درمان ارتودنسی در بارداری قرار می‌گیرند، با هیچ محدودیت و مشکلی روبرو نمی‌شوند. چون عادت کردن به ارتودنسی نامرئی و دیگر وسایل ارتودنسی مدتی طول می‌کشد، بهتر است درمان قبل از آبستنی شروع شود تا دهان فرصت لازم را برای سازگار شدن با این وسایل داشته باشد. به علاوه به این ترتیب خطرات و عوارض مربوط به رادیولوژی دندان وجود ندارد و مادر در دوران حساس بارداری متحمل ناراحتی نمی‌شود.

سیم‌کشی دندان‌ها و تنظیم سیم‌ها و براکت‌ها در دوران حاملگی هیچ خطری ندارد، به ویژه اگر درمان از قبل از آبستنی شروع شده باشد. اگر عکسبرداری دندان‌ها قبلاً انجام شده باشد و مادر با عوارض مختلف بارداری دست و پنجه نرم نکند، متخصص ارتودنسی و مادر آینده می‌توانند طرح درمانی مناسبی را با همکاری یکدیگر تهیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید