انواع براکت رنگی ارتودنسی،قیمت و تشخیص مناسبترین بریس با عکسبرداری

بریس‌ها چیزی هستند که هر نوجوانی در برخی موارد با آن مواجه خواهد شد. بریس‌ها به صاف نگه داشتن دندان‌ها کمک می‌کنند و به اطمینان از اینکه فضا برای در آمدن دندان‌ها وجود دارد نیز کمک می‌کنند. این روش با استفاده از اعمال فشار پیوسته به دندان‌ها در طول یک دوره زمانی، برای حرکت دادن دندان‌ها به آرامی در جهت خاص انجام می‌شود. با حرکت دندان‌ها، استخوان داخل دهان شما در مسیر مناسب قرار می‌گیرد و امکان سازگاری و قرارگیری راحت‌تر در لثه‌ها برای همه‌ی دندان‌ها ایجاد می‌شود. بریس‌ها بهبود سلامت دندان‌ها و ایجاد لبخند کلی جدید، زیبا و سالم را تضمین می‌کنند. تمام مشکلات ارتودنسی باید قبل از شروع درمان تشخیص داده شوند. یک تشخیص مناسب شامل مطالعات دقیق اشعه ایکس، عکس‌ها و حتی قالبگیری‌های دندانی برای تعیین مشکل و محل شروع خواهد بود.

انواع مختلف بریس‌های دندان


بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی که اغلب بریس‌های معمولی نیز نامیده می‌شوند، دو جزء اصلی دارند. اینها براکت فلزی هستند که روی دندان‌ها به کار گرفته می‌شوند و سیم فلزی قابل انعطاف از میان براکت‌ها به منظور اعمال فشار به دندان‌ها و سرانجام حرکت دادن آن‌ها رد می‌شود. این‌ها نوعی بریس‌ هستند که بیشتر نوجوانان دریافت می‌کنند، زیرا آنها ارزان‌ترین نسخه هستند و اغلب سریع‌ترین راه برای حرکت دندان به مکان‌های ایده‌آل هستند و رنگ‌های مختلف دارند. در گذشته، براکت‌ ارتودنسی و سیم‌های مورد استفاده برای بریس‌های فلزی بسیار قابل توجه بود و می‌توانست برای کسانی که بریس‌ها را روی دندان‌هایشان داشتند به دلیل اندازه و مزاحمتشان آزار دهنده باشد. بریس‌های فلزی امروزه بسیار کوچکتر و کمتر قابل مشاهده‌‌تر از آنچه در گذشته بودند، هستند. تکنولوژی جدید همچنین سیم‌هایی را ایجاد کرده‌اند که دندان‌ها را سریع‌تر و با درد کمتری نسبت به سال‌های گذشته حرکت می‌دهند. بسیاری از نوجوانان همچنین توانایی انتخاب رنگ نوارهای لاستیکی اطراف هر براکت دندان را دوست دارند، زیرا این امر فرصتی است برای هر کس که بریس‌ها را برای خودش اختصاصی کند.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی سابقا یک جایگزین بسیار محبوب برای بریس‌های فلزی بود. از آنجایی که براکت‌ها از یک ماده سرامیکی که یک رنگ است و دارای همان بافت مانند دندان است ساخته شده بود، مشاهده‌ی براکت‌های سرامیکی روی دندان‌ها بسیار دشوار بود. بسیاری از متخصصین ارتودنسی همچنین از سیم‌هایی که رنگ دندان‌های بیمار بودند استفاده می‌کردند، بنابراین مشاهده براکت‌ها در کل درمان تقریبا غیرممکن بود. از آنجا که بریس‌های سرامیکی بسیار کمتر از بریس‌های فلزی قابل توجه بودند، پس از عرضه، تقاضا برای انجام این روش بالا بود. ارتودنسی با براکت سرامیکی امروزه هنوز توسط برخی از متخصصین ارتودنسی ارائه می‌شود. در حالیکه بریس‌های سرامیکی گرانتر از بریس‌های معمول هستند، آنها به مراتب کمتر قابل توجه هستند و نسبت به درمان با بریس‌های اینویزیلاین، درمانی سریع‌تر برای بیمار فراهم می‌کنند. با این حال، مانند دندان واقعی، در صورتی که بیماران برای برنامه تمیز کردن بریس‌ها سخت‌ کوش نبوده باشد، براکت‌ها به راحتی می‌توانند لکه‌دار و چرک شوند و بریس‌های سرامیکی و سیم‌های فلزی اغلب به همان اندازه ناراحت کننده هستند که بریس‌های فلزی معمول ناراحت کننده می‌باشند.

بریس‌های لینگوال یا پشت دندانی

بریس‌های لینگوال در اصل، دقیقا مثل بریس‌های فلزی هستند، با این تفاوت که به جای اینکه در خارج از بایت روی دندان‌ها قرار گیرند در داخل بایت قرار می‌گیرند، بریس‌های لینگوال مزایای متعددی را ارائه می‌دهد. آنها می‌توانند به اندازه‌ی بریس‌های قرار گرفته به طور معمول موثر باشند، چه فلزی چه سرامیکی، اما نمی‌توانند از خارج از دهان دیده شوند. در حالی که وقتی شخص دهانش را باز می‌کند می‌توانند دیده شوند، نسبت به براکت‌ها و سیم‌هایی که جلوی دندان قرار می‌گیرند بسیار کمتر مزاحم هستند و احتمال دیده شدنشان بسیار کمتر است. بریس‌های لینگوال تعدادی نکات منفی هم دارند که باعث می‌شود برای بسیاری از بیماران انتخاب نامناسبی باشند. تمیز کردنشان می‌تواند بسیار دشوار باشد، از آنجایی که شخص نمی‌تواند بریس‌ها را ببینید، نمی‌تواند نواحی که باید به طور وسیع تمیز کند را تمیز کند. همچنین این نوع بریس‌ها می‌توانند صحبت کردن را دشوار کنند. مانند تمام درمان‌های ارتودنسی، منحنی یادگیری برای گفتار وجود دارد، اما بریس‌های لینگوال اغلب مشکل‌تر از انواع دیگر بریس‌ها هستند. بریس‌های لینگوال همچنین برای کسانی که عارضه‌های شدید ارتودنسی دارند و نیاز به درمان وسیع دارند، گزینه خوبی نیست و چون درمان با این نوع بریس‌ها بیشتر طول می‌کشد و اغلب گران‌تر از بریس‌های معمول هستند، اکثر بیماران این نوع درمان را انتخاب نمی‌کنند.

بریس‌های سلف لیگیت

مانند بریس‌های سرامیکی و فلزی معمول، بریس‌های سلف لیگیت از سیستم براکت‌ و سیم استفاده می‌کنند. این ممکن است نوع بریس‌هایی باشد که اکثر متخصصین ارتودنسی امروزه استفاده می‌کنند اما بسیاری هنوز از سیستم معمول‌تر استفاده می‌کنند. این نوع بریس‌ها به جای بندهای پلاستیکی از براکت‌ها با گیره‌هایی استفاده می‌کنند که سیم را نگه می‌دارد. این بریس‌ها غذای کمتری را در خود نگه می‌دارند و نسبت به انواع دیگر بریس‌ها کمتر دردناک هستند. این نوع بریس‌ها در 2 نوع فلزی و سرامیکی هستند، اما برای هر بیمار انتخاب مناسبی نیستند. در حالی که دوره‌ی درمان آنها کوتاه‌تر است، ممکن است تمام ویژگی‌هایی که بیمار نیاز دارد تا درمان ارتودنسی موفقی داشته باشد را ارائه ندهند.

اینویزیلاین یا نامرئی

ارتودنسی نامرئی رایج‌ترین و موثرترین سیستم بریس‌های تراز کننده نامرئی در بازار است. در حالی که آنها برای هر بیمار ایده‌آل نیستند، این نوع بریس‌ها تعدادی از مزایا را شامل می‌شوند، از جمله توانایی برداشتن ارتودنسی به طور کامل برای تمیز کردن دندان و تراز کننده‌ها در صورت لزوم. آنها اساسا نامرئی هستند و هنگامی که بیمار از آنها استفاده می‌کند، می‌توانند بسیار راحت‌تر از بریس‌های فلزی باشند. اینویزیلاین معمولا گران‌تر از بریس‌های معمول است و سیستم هنوز راه حل‌هایی برای عارضه‌های بسیار شدید ارتودنسی ندارد. با این حال، این انتخاب بسیار عالی برای کسانی است که برای مشکلات تراز نسبتا استاندارد، درمان نسبتا قابل انعطافی می‌خواهند.

بریس‌های دیمون

بریس‌های دیمون ممکن است شبیه به بریس‌های دندانی فلزی باشند، اما در واقعیت تفاوت کمی دارند و این تفاوت شامل این است که بریس‌های دیمون برای تنظیم بریس‌ها نیازی به بندهای لاستیکی ندارند. سیم بریس‌ها می‌‌تواند از طریق بریس‌ها سر بخورد، که این ویژگی باعث می‌شود این بریس‌ها انتخاب مقدم برای بسیاری از افراد باشند.

اجزای ارتودنسی


بریس‌ها از اجزای مختلفی ساخته شده‌اند، اما در کل براکت‌ها و آرچ وایرها مهم‌ترین قطعات هستند. براکت‌ها قطعاتی هستند که مستقیما به دندان‌ها متصل هستند و آرچ وایرها چیزی هستند که به براکت‌ها وصل می‌شوند. آرچ وایرها چیزی هستند که در حقیقت به حرکت دندان در اطراف دهان شما کمک می‌کنند. برخلاف آنچه که بسیاری از ما فکر می‌کنیم، براکت‌ها فقط به عنوان دستگیره‌ها برای آرچ وایرها عمل می‌کنند. آرچ وایر یک فشار ملایم و مداوم به دندان‌ها اعمال می‌کند و این چیزی است که در واقع باعث می‌شود دندان‌ها به سمت موقعیت درست حرکت کنند. بندهای الاستیکی همچنین برای اطمینان از اینکه دندان‌های بالایی و پایینی به درستی روی هم جفت می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عوامل دیگر هنگام انتخاب بریس‌های دندان


اکنون که شما در مورد انواع مختلف بریس‌ها و یکی از انواع آنها که سریعتر کار می‌کنند شناخت پیدا کردید، باید عوامل دیگری را که ممکن است بر روی انتخاب بریس شما تأثیر بگذارند را در نظر بگیرید. برای آن شما باید تعدادی از عوامل را در نظر بگیرید.

نوع مال اکلوژن

انواع مختلف مال اکلوژن وجود دارد که ممکن است از یکی از آن‌ها رنج ببرند. این‌ها شامل موارد زیر هستند:

هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، دندانپزشک نوع مال اکلوژن شما را تعیین خواهد کرد و به همین ترتیب نوع بریس‌هایی را که مناسب شما است، توصیه می‌کند.

نگرانی شخصی در مورد بریس‌ها

برخی افراد در مورد چگونگی به نظر رسیدن بریس‌ها روی دندان‌هایشان خیلی نگران نیستند. این افراد از داشتن بریس‌های فلزی روی دندان‌هایشان خوشنود هستند و از این رو همیشه بریس‌های فلزی را انتخاب می‌کنند. با این حال، اگر شما در مورد ظاهر بریس‌ها نگران هستید، بریس‌های سرامیکی، بریس‌های لینگوال یا بریس‌های اینویزیلاین گزینه بهتری برایتان هستند. مقدار زمان مصرف شده با بریس‌های فلزی، لینگوال، یا اینویزیلاین در اصلاح مال اکلوژن تقریبا یکسان هستند.

هزینه

اگر چه این یک واقعیت شناخته شده است که در صورتی که فردی گزینه‌ی بریس‌های قابل مشاهده یا کمتر قابل مشاهده را داشته باشد و بخواهد آنها را انجام دهد، هزینه براکت می‌تواند یک مانع باشد. زیرا بریس‌های لینگوال و دیگر بریس‌های نامرئی و همچنین اینویزیلاین نسبت به بریس‌های فلزی معمول گران‌تر هستند.به این پست امتیاز دهید.
انواع براکت رنگی ارتودنسی،قیمت و تشخیص مناسبترین بریس با عکسبرداری
5 از 1 رای