ارتودنسی به روش دیمون :مزایا و هزینه

ارتودنسی دیمون نمونه دیگری از ارتودنسی‌های پیشرفته در حوزه‌ی دندانپزشکی است. این نوع سیم‌کشی به‌دلیل ظاهر زیبایی که دارد جایگزین مناسبی برای ارتودنسی فلزی است. در این سیستم که با کمک تکنولوژی بدون سایش صورت می‌گیرد، درمان سریع‌تر به نتیجه رسیده و دندان ها به‌ راحتی و با ظرافت کامل جابه‌ جا و مرتب می‌شوند. این نوع ارتودنسی دارای پوشش سخت بوده، ضد زنگ است و مهمتر از همه این‌که چون نیاز به کش کوچک اطراف هر براکت نیست، تمیز کردن دندان‌ها بسیار راحت صورت می‌گیرد. با وجود این‌که ارتودنسی دیمون همانند ارتودنسی اینویزیلاین کاملا نامرئی نیست اما نسبتا کمتر جلب توجه می‌کند. بریس‌های دیمون درواقع بریس های خود تنظیم (سلف لیگیت) هستند این بدین معناست که آرچ وایر بدون نیاز به باندهای الاستیک (لیگاتورها)، وایر و اتصالات فلزی در موقعیت مناسب خود قرار می‌گیرد.

درعوض مجموعه‌ای از براکت‌ها به روی آرچ وایر چسبیده و بدون اعمال فشار غیرضروری با یک مکانیسم لغزشی عمل می‌کنند. مکانیسم لغزشی موجود در این نوع ارتودنسی به ترویج بهداشت دهان و دندان کمک کرده و دیگر نیازی به سفت کردن منظم دستگاه نخواهد بود. ارتودنسی دیمون گزینه مناسبی است برای افرادی که مشکلات ارتودنسی دارند و بدنبال روش های درمانی دقیق و سریع هستند که طول درمان زیادی هم ندارد.

ارتودنسی دیمون

طول درمان در ارتودنسی دیمون معمولا کوتاه‌تر از ارتودنسی فلز ی است. طول درمان کوتاه بدین معناست که در این روش تعداد دفعات مراجعه به متخصص کمتر بوده و از طرفی سریع‌تر به نتیجه می‌رسد. گاهی‌اوقات بیمار از مشاهده سریع نتیجه حاصل از درمان در چهره و لبخند زیبا بسیار شگفت‌زده می‌شود. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا با درنظرگرفتن چهره بیمار، شرح حال و عوامل دیگر پیش‌بینی می‌کنند که بیمار در سن 40 سالگی یا 50 سالگی و یا بعد از آن چه وضعیتی پیدا خواهد کرد. دندان‌های مرتب و لبخند زیبا در هر سنی علاوه‌بر بهبود سلامت و بهداشت دهان و دندان اعتماد به‌نفس را نیز افزایش می‌دهد.

با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک می‌توانید اطلاعاتی درخصوص ارتودنسی دیمون و مزایای آن کسب کنید. فراموش نکنید که برای درمان و لذت بردن از زیبایی چهره هیچ وقت دیر نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و یا جهت رزرو نوبت می توانید با شماره های  تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

بریس‌ دیمون چگونه کار می‌کند؟


این نوع ارتودنسی از طریق یک مکانیسم لغزشی هوشمندانه کار می‌کند و تضمین می‌کند که دندان‌ها در یک فرایند نسبتا کوتاه، با اعمال فشارملایم به آرامی مرتب می‌شوند. در طی این مکانیسم، نیروی وارده به دندان‌ها موجب جابه‌جایی آن‌ها در وضعیت بهتر می‌شود. این مکانیسم ساده و درعین‌حال تاثیربخش بدون درد بوده و در طول یک دوره کوتاه صورت می‌گیرد. ماهیت خود تنظیمی (سلف لیگیت) در این نوع ارتودنسی بدین معناست که براکت‌ها قابلیت باز و بسته شدن خودکار دارند و بیمار مجبور نخواهد بود برای تنظیمات مجدد به متخصص مراجعه کند در نتیجه این امر موجب افزایش سرعت روند درمان می‌گردد.

مزایا


مکانیسم لغزشی و آرام یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی دیمون است که موجب حرکت سریع و راحت دندان‌ها می‌گردد. به‌عبارت ساده‌تر، به‌دلیل متحرک و تاشو بودن بریس‌ها، اصطکاک کمتری بر روی دندان‌ها و لثه ایجاد می‌شود و درنتیجه دندان‌ها با درد و ناراحتی کمتری حرکت می‌کنند.مزایای دیگر ارتودنسی دیمون عبارتند از:

  • ظاهر زیبایی دارد.
  •  تمیز کردن دندان‌ها در مقایسه با سایر روش‌های دیگر راحت‌ تر است.
  •  راحت و بدون درد است.
  •  درمان سریع‌ تر صورت می‌گیرد.
  •  بسیاری از مشکلات دندانی را برطرف می‌کند.

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دیمون این است که احتمال کشیدن دندان که معمولا در درمان‌های ارتودنسی‌های معمولی مشاهده می‌شود در این نوع ارتودنسی بسیار کم است. بریس‌های دیمون در مقایسه با بریس‌های اینویزیلاین انتخاب مناسبی برای رفع مشکلات پیچیده دندانی هستند. هزینه ارتودنسی دیمون نسبتا بالا است. این نوع ارتودنسی سریع‌تر و موثرتر از روش‌های دیگر ارتودنسی است که هزینه کمتری دارند. بریس‌های دیمون گران‌تر از بریس‌های معمولی است.

بریس‌های دیمون چه مشکلاتی را درمان می کنند؟


این نوع بریس‌ها برای درمان انواع مشکلات دندانی استفاده می‌شوند. موارد درمانی ارتودنسی دیمون شامل :

  •  اوربایت
  •  شلوغی بیش از حد دندان‌ها
  •  رفع فاصله دندانی
  •  شکستگی دندان
  •  مال‌ اکلوژن یا نامرتبی دندان‌ ها

انواع ارتودنسی دیمون


دیمون 3 براکت

این نوع بریس مزایای فراوانی برای بیماران دارد. وجود استیل ضدزنگ و مواد شفاف در این بریس‌ها موجب دوام بالا و همچنین زیبایی این نوع ارتودنسی گردیده‌ است. ساختار گرد ارتودنسی دیمون با حفظ عملکرد خوب موجب می‌شود بیمار در طول درمان درد کمتری را تحمل نماید. این سیستم دارای تکنیک خودتنظیمی (سلف لیگیت) است. در این روش از آن جایی‌که دندان ها با کمک وایرهای سبک‌ و منعطف جابه‌جا می‌شوند و از طرفی براکت‌ها اصطکاک کمتری بر روی دندان‌ها ایجاد می‌کنند در نتیجه درمان با سرعت بالایی صورت می‌گیرد.

دیمون 3MX براکت

این نوع بریس‌ها از براکت‌های خودتنظیم (سلف لیگیت) و تمام فلز ساخته شده و از قدرت بالا وعملکرد خوبی برخوردارند. سیستم 3MX که نوعی از سیستم دیمون است از جنس فولاد بوده، ظاهر زیبایی دارد و نتایج و کارایی حاصل از آن نیز بسیار رضایت بخش است.

دیمونQ بریس


این نوع بریس‌ها آخرین پیشرفت در تکنولوژی ارتودنسی دیمون است. براکت‌ها در این نوع دیمون از استیل ضدزنگ با کیفیت بسیار بالایی ساخته شده‌اند و از استحکام و دوام بالایی برخوردارند. براکت‌ها به‌دلیل این‌که صاف و نرم هستند و گوشه‌های گردی دارند کمتر برای بیماران مشکل و ناراحتی ایجاد کرده و در مقایسه با بریس‌های معمولی در ارتودنسی دیمون کمتر جلب توجه می‌کنند.

دیمون شفاف 

ارتودنسی دیمون شفاف دارای براکت‌های خود تنظیم بوده و از زیبایی خاصی برخوردار است. این نوع ارتودنسی به‌دلیل ظاهر زیبا، راحت بودن، استحکام و کارایی خوب تقریبا تمام انتظارات بیماران را برآورده می‌کند.

نصب بریس دیمون


متخصص ارتودنسی در ابتدا مراحل و روش سیم‌کشی و ارتودنسی دیمون، مزایا، عوارض جانبی و همچنین هزینه ارتودنسی دیمون را به بیمار شرح خواهد داد. سپس به معاینه دندان‌ها و وضعیت آن‌ها می‌پردازد و از بیمار می‌خواهد قالبی که با مواد دندانپزشکی پر شده را در دهان گرفته و خوب با دندان‌هایش فشار دهد تا جای دندان‌ها روی قالب بیفتد. این قالب دراصل به ساختن بریس‌های دیمون کمک می‌کند.

بعد از آماده شدن بریس‌ها زمان ارتودنسی فرا می‌رسد. براکت‌ها با چسب مخصوص به سطح دندان‌ها می‌چسبند. بعد از چسباندن براکت‌ها، آرچ وایر از طریق مکانیسم لغزشی از درون براکت‌ها عبور می‌کند. این فرایند بیش‌تر از 1 ساعت و نیم طول نمی‌کشد. در انتها متخصص ارتودنسی نکات ضروری درخصوص اهمیت رعایت نطافت منظم بریس‌ها، استفاده از دهانشویه و چکاپ مرتب را به بیمار توضیح می‌دهد.

آیا نیازی به کشیدن دندان هست؟


امروزه به‌ندرت پیش می‌آید بعد از درمان‌ های ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان باشد اما با این حال هنوزهم کشیدن دندان بخشی از برنامه درمان‌های ارتودنسی است. در برخی موارد و قبل از بریس‌ها به منظور ایجاد فضا در دهان و یا بهبود خط فک نیاز به کشیدن دندان پیش می‌آید. بسیاری از بیماران از آن جایی‌که ارتودنسی دیمون معمولا بدون نیاز به کشیدن دندان‌ها نصب می‌شود، آن را به دیگر ارتودنسی‌ها ترجیح می‌دهند. البته شایان ذکر است که در ارتودنی دیمون نیز گاهی شرایطی وجود دارد که در آن متخصص ارتودنسی برای تضمین موفقیت درمان مجبور به کشیدن دندان می‌شود. متخصص ارتودنسی درخصوص موارد زیر توصیه‌هایی به بیمار خواهد کرد:

مراقبت از بریس‌های دیمونعلی‌رغم این حقیقت که در بریس‌ های دیمون نیازی به استفاده از کش نیست و درنتیجه امکان تجمع جرم و باکتری کمتر است اما این بدین معنا نیست که نیازی به رعایت  بهداشت دهان و دندان وجود ندارد. در طول تمام انواع درمان‌های ارتودنسی، مسواک زدن منظم و روزانه بسیار حائز اهمیت است. درحقیقت تمام متخصصین دندانپزشک که ارتودنسی دیمون را ارائه می‌دهند به بیماران توصیه می‌کنند روزی 2 تا 3 بار مسواک بزنند. نکته مهم بعدی استفاده از نخ دندان و چکاپ‌های منظم است. رعایت تمام موارد بهداشتی اعم از مسواک، نخ دندان و چکاپ منظم موجب تمیز شدن بریس‌ها می‌شود.

هزینه


هزینه درمان ارتودنسی دیمون به پیچیدگی مشکل و شرایط دندانی هر بیمار بستگی دارد. دندان‌ های برخی از بیماران نیاز به اصلاح کمتری داشته و درطی دوره کوتاه جابه‌جا شده و درمان می‌شوند. در چنین حالتی هزینه درمان نیز به‌ نسبت کمتر است.
مورد دیگر، انتخاب نوع سیستم ارتودنسی دیمون و متخصص ارتودنسی است که در هزینه درمان تاثیر می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید