درمان اوربایت (اورجت) یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالایی با ارتودنسی

اوربایت که با عنوان نامرتبی دندان یا اورجت نیز شناخته می‌شود، زمانی است که فک پایین به درستی با فک بالایی جفت نباشد و باعث می‌شود دندان‌های بالا دندان‌های پایین را بپوشانند. این وضعیت رایج اغلب ارثی است، هرچند این امر می‌تواند ناشی از عادت‌های نادرست جویدن و یا ضربه باشد. این که اوربایت تنها یک مشکل مربوط به زیبایی است، یک تصور غلط است. اگرچه نگرانی اصلی بسیاری از افرادی که از ابتلا به اوربایت رنج می‌برند ظاهر فیزیکی آنها است، اما اوربایت می‌تواند باعث به وجود آمدن طیف وسیعی از مشکلات سلامتی و مشکلات دندانی شود.

امروزه خدمات مراقبت از دندان‌ها به طرز چشمگیری پیشرفت کرده است. انواع درمان‌های قابل استفاده برای اوربایت و سایر مشکلات دندان وجود دارد. با این حال، باید درمان مناسب برای اوربایت توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا وضعیت شما را بررسی کرده و سوالاتی را در مورد مشکلاتی که ممکن است مواجه شوید می‌پرسند، که به متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک در پیشنهاد کردن بهترین گزینه‌ی درمان برای دستیابی به بهترین نتایج کمک می‌کند. برای دریافت رزرو نوبت از متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658  تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

انواع اوربایت


2 نوع اوربایت (اورجت) وجود دارد:

  • اوربایت عمودی: خط فک بالایی در جهتی عمودی روی خط فک پایین قرار گرفته است.
  • اوربایت افقی: این حالت اورجت نیز نامیده می‌شود. دندان‌های بالایی بیش از حد بیرون زده‌اند یا روی دندان‌های پایینی را می‌پوشانند.

دلایل


اوربایت به علت رشد بیش از حد فک بالا و یا کمبود رشد کافی در فک پایین رخ می‌دهد. برخی از دلایل به شرح زیر است:

  • عوامل ژنتیکی یا ارثی: اینکه چگونه این امر باعث آسیب‌های ناشی از اوربایت می‌شود هنوز مشخص نیست.
  • عادات اشتباه: منجر به رشد نامنظم دندان می‌شود؛ عاداتی مانند مکیدن انگشت شست و یا فشار انگشت شست می‌تواند منجر به اوربایت شود. انگشت شست دندان‌ها و فک بالا را به جلوی دندان‌های پایین فشار می‌دهد. این امر باعث می‌شود که فک بالا جلوی فک پایین قرار بگیرد.
  • استفاده‌ی بیش از حد شیشه یا پستانک
  • جویدن ناخن‌ها

مشکلات اوربایت


اصلاح یک اوربایت (اورجت) ممکن است تنها به منظور بهبود ظاهر خنده باشد، اما باید بخاطر داشته باشید که یک اوربایت اصلاح نشده می‌تواند باعث مشکلات سلامتی و دندانی گسترده‌ای مانند دندان قروچه شود همچنین اوربایت ممکن است مشکلات تنفسی را نیز ایجاد کند. برخی از مشکلات دیگر عبارتند از:

آسیب لثه

در اوربایت شدید جلوی دندان‌های پایینی می‌توانند به خط لثه در قسمت پشتی دندان‌های جلوی در قسمت بالا برخورد کنند، در حالیکه قسمت جلوی دندان‌های بالایی ممکن است به خط لثه جلوی دندان‌های پایینی برخورد کند که این امر منجر به تحلیل لثه می‌شود. لثه‌ی آسیب دیده می‌تواند منجر به بیماری‌های لثه و از دست رفتن دندان شود.

مشکل صحبت کردن و جویدن

اوربایت می‌تواند باعث مشکل در تکلم شده و در نتیجه منجر به لکنت زبان یا تلاش زیاد برای ادای برخی از کلمات گردد. اوربایت همچنین می‌تواند در جویدن صحیح نیز مشکل ایجاد کند.

سایش و آسیب دندان

هنگامی که فک نامیزان است اغلب دندان‌ها به صورت نامرتب روی هم قرار گرفته و به هم می‌خورند (دندان قروچه) که این امر منجر به ساییده شدن مینای دندان، پوسیدگی دندان و حتی از دست رفتن دندا‌ن‌ها می‌شود.

وقفه تنفسی در خواب

افراد مبتلا به اوربایت که دهان کوچکی دارند بیشتر مستعد ابتلا به وقفه تنفسی در خواب (آپنه) هستند.

فک درد

انحراف فک می‌تواند منجر به درد مزمن فک و سردرد شود و ممکن است در ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی-فکی نقش داشته باشد.

اعتماد نفس پایین

اوربایت شدید ممکن است فک را سست کرده و به قرینگی صورت آسیب بزند. هم مردان و هم زنان ممکن است متوجه این موضوع شوند که اورجت باعث می‌شود از ظاهرشان خجالت زده باشند و در موقعیت‌های اجتماعی دارای اعتماد به نفس پایینی باشند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#c48eb9″]

لبخند شما نیاز به مراقبت و توجه کافی جهت دستیابی به بهترین حالت خود دارد. دستیابی به لبخندی زیبا یک نیاز طبیعی در نوجوانان و بزرگسالان است اما مراقبت به تنهایی کافی نیست، در صورتی که مشکلاتی در مرتب بودن دندان‌ها، اوبایت یا دندان‌های شکسته دارید، ممکن است لبخندی که آرزوی آن را دارید نداشته باشید. این مشکلات نیاز به درمان ارتودنسی خاص دارند که به اصلاح نواقص کمک می‌کند و لبخند شاداب و جذاب را برای شما به ارمغان می‌آورند. همیشه برای هر درمان یک زمان مناسب وجود دارد و درمان ارتودنسی نیز در یک زمان خاص بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.[/alert]

گزینه‌های درمان


مشکل اوربایت در کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله در مقایسه با بزرگسالان بیشتر قابل درمان است. در زیر انواع مختلفی از گزینه‌های درمانی موجود است:

موارد پیچیده‌ی اوربایت به تعدادی روش برای درمان نیاز دارند.

سیم کشی‌

هدف از سیم کشی، ردیف کردن دندان‌ها است. سیستم سیم کشی پیچیده و براکت برای اصلاح دندان‌های ناهموار استفاده می‌شود. دندانپزشک بریس‌ها را بطور سفارشی مطابق با دندان‌های بیمار تهیه می‌کند.

سیم کشی‌ها به طور کلی برای مدت کوتاهی در حدود دو سال استفاده می‌شود. در مرحله اول، سیم کشی‌ها به مرتب و ردیف شدن دندان‌ها کمک می‌کند. در حالی که در مرحله دوم، اوربایت به طرف عقب رانده شده و دندان‌های پایین به جلو کشیده می‌شوند. بنابراین کل مجموع دندان‌ها به درستی در یک ردیف قرار می‌گیرند. استفاده از سیم کشی در درمان اوربایت موفق بوده است.

کشیدن دندان

این کار زمانی انجام می‌شود که دندان‌ها بیش از حد به هم فشرده باشند. دندان‌های اضافی برای ایجاد فضای مناسب که به مرتب شدن صحیح دندان‌ها کمک می‌کند کشیده می‌شوند.

بریس نامرئی

این روش درمانی نسبتا جدید و آسان است. این روش شامل استفاده از پلاک شفاف است. این وسیله یک نوع مدرن از بریس است و به شکل یک سیستم فنجان پلاستیکی طراحی شده که بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد. این بریس‌ها از نظر زیبایی مطلوب‌تر از بریس‌های معمول هستند.

بریس نامرئی دندان‌ها را در موقعیتی قرار می‌دهد که در نهایت می‌توانند در ردیف درست خود ثابت شوند. بیمار باید به مدت ۲۲ ساعت در روز از این پلاک‌ها استفاده کند. پلاک‌ها باید هر دو هفته یک بار تعویض شوند و بیمار ست جدید را استفاده نماید. این درمان برای اوربایت بیش از یک سال طول می‌کشد. این امر به تراز کردن خطوط دندان‌ها در صورت وجود اوربایت خفیف کمک می‌کند. با این حال، موارد شدید اوربایتی را نمی‌توان به طور موثر با استفاده از بریس نامرئی درمان کرد.

تجهیزات ارتودنسی

نگهدارنده‌ها، گسترش دهنده‌های فک و دیگر تجهیزات ارتودنسی نیز به خصوص در مورد اوربایتهای اسکلتی استفاده می‌شود.

جراحی فک بالا

جراحی در صورتی که در یک بزرگسال نیاز به اصلاح اوربایت با ماهیت اسکلتی باشد، انجام می‌شود. روش جراحی به تغییر موقعیت کل فک کمک می‌کند. در میان تمامی روش‌ها، جراحی فک کارآمدترین و سریع‌ترین راه برای اصلاح اوربایت است، اما این روش درمان اوربایت روشی گران قیمت است.

پیشگیری از اوربایت 


تنها روش برای پیشگیری از اوربایت و جلو آمدن فک بالا این است که والدین به خوبی مراقب عادات فرزندان خود در حین رشد باشند. آنها باید مطمئن شوند که کودکان عادات مضر مانند مکیدن انگشت، جویدن ناخن و استفاده از پستانک را ادامه نمی‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید