ارتودنسی ثابت: مراحل، انواع بریس‌ها و هزینه

لوازم ثابت رایج‌ترین نوع لوازم مورد استفاده در ارتودنسی هستند. در گذشته ارتودنسی های ثابت زیاد رواج نداشتند زیرا مانند ردیفی از واگن‌های قطار کاملا قابل رؤیت بودند و از سیم‌ها و براکت‌ها تشکیل می‌شدند. با این‌حال، همه چیز تغییر کرده، و امروزه افراد می‌توانند از مزایای ارتودنسی های ثابت استفاده کنند بدون اینکه معایب بریس‌های قدیمی را داشته باشند. بریس‌های ثابت در طول درمان همیشه بر روی دندان‌ها قرار دارند. بریس‌های ثابت دارای براکت‌هایی هستند که بر روی دندان‌ها نصب شده اند و سیم‌هایی دارند که دندان‌ها را حرکت می‌دهند تا دندان در موقعیتی که پیش از شروع درمان پیش بینی شده، قرار گیرد.

با وجود این که ارتودنسی های ثابت قدیمی معمولا دارای براکت‌های فلزی و سیم بودند، اکنون افراد می‌توانند از بریسهای ساخته شده از مواد شفاف و به رنگ دندان استفاده کنند. اگر بریس‌های فلزی را انتخاب کنید، پزشک می‌تواند آنها را با الاستیک‌های رنگی بسازد تا ظاهری منحصر به فرد داشته باشند. متخصصین ما در کلیپ دندانپزشکی ویستا در طول مشاوره، مراحلی که باید انجام شود را برایتان توضیح می‌دهند و یکی از انواع ارتودنسی‌های ثابت که برای شما مناسب است را توصیه می‌کنند.

برای دریافت مشاوره در خصوص ارتودنسی ثابت یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

انواع بریس‌های ثابت


بریس‌های فلزی

 

بریس‌های فلزی، که از استیل ضد زنگ ساخته شده‌اند، رایج‌ترین نوع بریس‌ها برای کودکان هستند. بریس‌های فازی روی سطح خارجی دندان‌ها استفاده می‌شوند، تنظیم آنها آسان است و گذاشتن آنها هیچ نوع ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کند. بسیاری از بزرگسالان هنوز هم از بریس‌های بزرگ و زشت قدیمی خاطرات دردناکی دارند. خوشبختانه، دوره و زمانه عوض شده و بریس‌ها نیز تغییر کرده‌اند. بریس‌های امروزی کوچک‌تر و راحت‌تر از بریس‌های قدیمی، که بدون استفاده از تکنولوژی‌های جدید ساخته شده‌ بودند، هستند. کودکان و نوجوانان این نوع بریس‌ها را دوست دارند زیرا دارای الاستیک‌های رنگی هستند که به سیم‌های قوس‌دار متصل می‌شوند. این نوع بریس‌های فلزی، جدید و جالب هستند و باعث می‌شوند درمان ارتودنسی برای جوانان خسته کننده و تکراری نباشد.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی باعث شادی شما می‌شوند. بریس‌های سرامیکی که از سرامیک شفاف ساخته شده‌اند، بسیار راحت‌تر بوده و کمتر جلب توجه می‌کنند. بریس‌های سرامیکی برای جوانان و نوجوانانی مناسب هستند که می‌خواهند در طول دوره درمان کمتر جلب توجه کنند. بریس‌های سرامیکی روی سطح خارجی دندان‌ها نصب می‌شوند تا بتوانند به بهترین نحو ممکن دندان‌ها را حرکت داده و برای تمام بیماران شادی به ارمغان بیاورند.

بریس‌های لینگوال

بریس‌های لینگوال، نوعی ارتودنسی های ثابت هستند با این تفاوت که روی سطح داخلی یا پشت دندان‌ها نصب می‌شوند و بنابراین غیرقابل رؤیت هستند. بریس‌های لینگوال برای درمان دندان‌های بالا یا پایین مناسب هستند. قرارگیری بریس‌های لینگوال در محل غیر قابل رویت باعث شده که این نوع بریس‌ها گزینه‌ای ایده‌آل برای جوانان و نوجوانان باشند. چند هفته طول می‌کشد تا فرد به بریس‌هایی که در دهانش هستند عادت کند، اما درمان با بریس‌های لینگوال موفقیت آمیز خواهد بود و افرادی که از این نوع بریس استفاده کرده‌اند، پس از عادت به خوردن و آشامیدن با وجود بریس‌ها، اصلا احساس نمی‌کردند که بریس در دهانشان وجود دارد. درمان با بریس‌های لینگوال معمولا هزینه‌ بیشتری دارد، بنابراین فقط برای بیماران خصوصی استفاده می‌شوند.

گذاشتن بریس‌های ثابت


قبل از اتصال بریس‌ها

قبل از اتصال بریس‌ها، دندان‌ها و لثه‌های شما کاملا بررسی می‌شوند. ممکن است برای بررسی دقیق‌تر از عکس‌های اشعه ایکس، اسکن و قالب‌گیری استفاده شود زیرا قبل از شروع کار، پزشک باید از سلامت دهان، دندان‌ها و لثه‌های شما اطمینان حاصل کند. نامرتبی بیش از حد دندان‌ها یک مشکل رایج است و اگر نیاز باشد، قبل از اتصال بریس، پزشک یک یا دو دندان را خواهد کشید. کشیدن دندان توسط دندانپزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شده و هیچ ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. گاهی لازم است از “جداکننده‌های” الاستیکی برای دندان‌های عقب استفاده کرد تا بدین وسیله فضای لازم برای اتصال بریس فراهم شود.

جلسه‌ نصب بریس‌ها

در حالت استاندارد، جلسه‌ی نصب بریس‌ها حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می‌کشد. قبل از اتصال براکت‌ها به دندان، دندان‌ها تمیز و آماده می‌شوند. از یک چسب قوی دندانپزشکی برای اتصال براکت‌ها به دندان‌ها استفاده می‌شود. سپس سیم‌ها وارد شده و توسط نوارهای الاستیکی سر جایشان محکم می‌شوند. بیمار باید هر چهار تا هشت هفته یکبار برای چک‌آپ و تنظیم بریس‌ها مراجعه کند. در جلسه چک‌آپ ممکن است پزشک سیم‌ها را تغییر داده و الاستیک‌ها، اسپرینگ‌ها و دیگر قطعات را تغییر داده یا اضافه کند.

برداشتن بریس‌های ثابت

پس از تکمیل مراحل ارتودنسی ثابت، باید یک جلسه برای ریباندیگ مراجعه کنید که در آن جلسه بریس‌ها برداشته می‌شود. برداشتن بریس بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. پس از برداشتن براکت‌ها و سیم‌ها، دندان‌های شما تمیز و صیقلی خواهد بود و می‌توانید از آن به بعد لبخند جدید و زیبایی را به همه هدیه دهید.

رتینر

برای حفظ و نگهداری لبخند زیبایی که تازه به دست اورده‌اید، باید از رتینر استفاده کنید. پس از هر نوع ارتودنسی باید از رتینر استفاده شود تا دندان‌ها در محل جدیدشان ثابت بمانند. برای رسیدن به این هدف می‌توانید از یک رتینر متحرک برای شب‌ها یا از یک بریس لینگوال ثابت که در سطح داخلی دندان‌ها نصب می‌شود استفاده کنید.

مراقبت از بریس‌های ثابت


زمانی‌که بریس‌ ثابت دارید، باید به دندان‌ها توجه ویژه داشته باشید و برای تمیز کردن انها وقت بگذارید تا سالم باقی بمانند. در هنگام استفاده از بریس، احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه افزایش می‌یابد زیرا ذرات غذا بین سیم‌ها و براکت‌ها می‌مانند، بنابراین بهتر است برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه، موارد زیر را رعایت کنید:

  • حداقل دو مرتبه در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر بتوانید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید خیلی بهتر است.
  • اگر دسترسی به مسواک ندارید، دهانتان را با آب بشوئید.
  • از یک محلول آشکارساز پلاک دندان برای آشکارسازی پلاک‌های باقیمانده استفاده کنید.
  • از مسواک‌های بین دندانی برای تمیز کردن قسمت‌های پنهان بین سیم‌ها و براکت‌ها استفاده کنید.
  • مراقب غذاهایی که می‌خورید باشید. از غذاهای خیلی سفت پرهیز کنید (یا غذاهای سفت را به قطعات ریز تقسیم کنید) تا به سیم‌ها آسیب نرسانند. به یاد داشته باشید که آب‌نبات‌های چسبنده و آدامس ممکن است به بریس‌ها بچسبند.
  • همیشه به موقع در نوبت‌هایی که برای چک‌آپ یا برای بررسی بهداشت دهان و دندان به شما داده می‌شود مراجعه کنید.
  • پس از هرجلسه که سیم‌ها و براکت‌ها محکم می‌شوند اگر احساس ناراحتی داشتید می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.
  • اگر سیم‌ها و براکت‌ها با قسمت داخلی لب‌ها و گونه‌های شما تماس داشتند، می‌توانیم یک موم دندانپزشکی به شما بدهیم تا درد را تسکین دهد.

سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود


اگر براکت‌ها، سیم‌ها یا نوارها شل شوند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بریس‌ها به هر دلیل شل شدند، فورا با ما تماس بگیرید تا ما تصمیم بگیریم که چه کنیم. براکت‌ها قسمت‌هایی از بریس‌ها هستند که با یک چسب مخصوص به دندان ‌متصل شده‌اند. براکت‌ها معمولا در وسط هر دندان قرار دارند اما اگر غذای سفت یا ترد خورده شود ممکن است شل شوند. اگر براکت شل شده روی سیم بچرخد و دوباره بچسبد و شما نتوانید فورا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، می‌توانید موقتا آن را تعمیر کنید تا ناراحتی ایجاد شده از بین برود و مانع آسیب بیشتر شود.

تعمیر موقت باید به عنوان آخرین راه حل انجام شود. مراقب باشید براکت را قورت ندهید یا به خود صدمه نرسانید. برای قرار دادن براکت در محل اولش از یک انبرک استفاده کرده و براکت را در طول سیم حرکت دهید تا به وسط دو دندان برسد. براکت را بچرخانید تا به حالت اولش بازگردد و سپس آنرا به مرکز دندان ببرید.

آیا وجود کمی احساس ناراحتی طبیعی است؟

هنگامی که برای اولین بار از لوازم ارتودنسی استفاده می‌کنید ممکن است به مدت یک یا دو روز کمی احساس ناراحتی داشته باشید زیرا دندان‌های شما حساس خواهند شد. این ناراحتی عادی و موقت است. اگر فکر می‌کنید مسکن‌ها می‌توانند برای شما مفید باشند می‌توانید از آسپرین، پاراستامول، یا دیگر داروهای مسکن که روی بسته ذکر شده، استفاده کنید و غذاهای نرم بخورید.

درمان چه مدت طول می‌کشد؟

طول دوره درمان به پیچیدگی مشکلات شما در هنگام شروع درمان بستگی دارد. برخی از درمان‌های تداخلی خاص در کودکان ممکن است شش ماه به طول انجامد. در اکثر بیماران، درمان بین یک تا دو سال طول می‌کشد. درمان‌های پیچیده‌تر ممکن است تا سه سال نیز طول بکشند، هرچند بسیار نادر است.

هزینه 

هزینه درمان به نوع بریس‌های ثابت مورد استفاده (فلزی/ سرامیکی) و اینکه آیا دندان‌های بالا به درمان نیاز دارد یا دتدان‌های پایین، بستگی دارد. ‌

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید