نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

مسواک زدن

مسواک زدن و نخ دندان عامل سلامت دهان و دندان است. این دو روش زمانی که دارای ارتودنسی با سیم‌کشی دندان یا ارتودنسی نامرئی هستید اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. در بیمارانی که دندان‌هایشان را سیم‌کشی کرده‌اند، ذرات کوچک غذا در سیم‌ها گیر می‌کند و باعث ایجاد باکتری در دندان‌ها می‌شوند. اگر بعد از غذا خوردن بدون مسواک زدن ارتودنسی نامرئی را بر روی دندان‌هایتان بگذارید باقی‌مانده غذا برای چند ساعت روی دندان‌هایتان می‌ماند.

اگر شما یا فرزندانتان قرار است به مدت شش ماه یا دو سال سیم‌کشی دندان داشته باشید بسیار مهم است که چگونگی مسواک زدن با دندان‌های سیم‌کشی شده را یاد بگیرید. سیم‌کشی دندان باعث سخت شدن مسواک زدن دندان‌ها می‌شود، زیرا ذرات غذایی و پلاک‌ها می‌توانند به پایه‌ها و دندان‌ها بچسبند. تعداد دفعاتی که فرد با سیم‌کشی باید هرروز مسواک بزند بسته به نظر متخصصان ارتودنسی متفاوت است اما مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی الزامی است. سالم نگه‌داشتن دندان‌ها و لثه‌ها بسیار اهمیت دارد. متخصصین کلینیک دندانپزشکی ویستا با توضیح چگونگی سیم‌کشی و کشیدن نخ دندان در طول دوره ارتودنسی می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین نتایج را از درمان ارتودنسی دریافت کنید. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره های تماس بگیرید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مسواک زدن با سیم‌کشی


ذرات و باکتری‌های غذایی با غذا خوردن به‌طور طبیعی در طول روز دردهان تجمع می‌یابند. اکوسیستم دهان از بسیاری از این تجمعات جلوگیری می‌کند و باکتری‌های بد را با باکتری‌های خوب تجزیه می‌کند. بااین‌حال، مهم است که وظیفه‌ی خود را برای حفظ و تنظیم اکوسیستم دهان با رعایت بهداشت دهان و دندان انجام دهید که شامل مسواک زدن کامل و منظم می‌شود. اگر از اکوسیستم دهان به‌درستی حفاظت نشود دندان‌ها در معرض خطر پوسیدگی، بیماری لثه و سایر عوارض جانبی منفی قرار می‌گیرند.

پزشکان متوجه می‌شوند که سیم‌کشی دندان روند حفظ بهداشت دهان و دندان را دشوار می‌کند. دندانپزشک ها توصیه می‌کنند باوجود سیم‌کشی حداقل چهار بار در روز صبح، بعد از ناهار، بعد از شام و قبل از خواب باید مسواک بزنید. این کار تضمین می‌کند که ذرات غذایی در طول روز انباشته نمی‌شوند. قبل از مسواک، دهان را با آب فراوان بشویید. این کار می‌تواند به پاک شدن غذایی که در داخل و اطراف سیم‌کشی وجود دارد کمک کند. مسواک با برس نرم و دارای دو سطح (برس کوتاه در قسمت میانی و بلند در اطراف) بهترین گزینه برای ارتودنسی است. حداقل دو دقیقه مسواک بزنید.

چگونه باوجود سیم‌کشی مسواک بزنیم.

از مسواک زدن خطوط لثه با زاویه 45 درجه‌ای شروع کنید. بعد از مسواک زدن خطوط لثه مسواک را بالای سیم‌کشی قرار دهید و به سمت پایین تا پایه سیم به حالت دورانی بکشید. سپس مسواک را قسمت پایین سیم‌کشی قرار دهید و به حالت دورانی به دندان‌ها بکشید. حرکت را آرام انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که هر دندان را در خط لثه و همچنین در بالا و پایین سیم‌کشی کامل شسته‌اید و پلاک و مواد غذایی باقی‌مانده را از دندان پاک‌کرده‌اید.

بچه‌ها برای استفاده درست از مسواک ممکن است به کمک نیاز داشته باشند تا یاد بگیرند که چطور دندان‌های خود را باوجود سیم‌کشی مسواک بزنند. توجه داشته باشید که مسواک باوجود سیم‌کشی دردهان سریع‌تر از بین می‌رود بر این اساس بایستی مسواک خود را به‌طور مرتب تعویض کنید. هنگامی‌که متوجه می‌شوید که براش مسواک پخش یا ساییده شده بدان معنی است که وقت آن رسیده است تا یک مسواک جدید بخرید.

نخ دندان


برای تمیز و سالم نگه‌داشتن دندان‌ها و لثه‌ها بیمار حداقل یک‌بار در روز نیاز به نخ دندان دارد. استفاده از نخ دندان حتماً باید با مسواک زدن همراه باشد که به طرز چشمگیری احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد. اگرچه باوجود سیم‌کشی ممکن است نخ دندان کشیدن کمی پیچیده‌تر و دشوارتر باشد، ابزار ارتودنسی خاصی وجود دارد که می‌تواند روند را ساده‌تر کند.

چگونه باوجود سیم‌کشی دندان نخ دندان بکشیم.

نخ دندان کشیدن با استفاده از فلاس تریدر خیلی سخت نیست. استفاده از این دستگاه تا حدودی شبیه سوزن نخ کردن است. طول کوتاهی از نخ دندان را از داخل فلاس تریدر رد کرده و سپس به کمک فلاس تریدر نخ را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید. در ادامه نخ را در ناحیه تماس دندان‌ها بالا و پایین ببرید. سرانجام آن را بیرون بکشید و از قسمت جدید نخ دندان برای منطقه بعدی استفاده کنید. تنها یک‌بار در روز نیاز به نخ دندان کشیدن برای اطمینان از تمیزی دندان دارید. مهم نیست که نخ دندان را قبل از مسواک زدن دندان‌ها و یا پس‌ از آن می‌کشید. اما پزشکان همیشه توصیه می‌کنند که نخ دندان را شب‌ها بکشید بنابراین ذرات غذایی در سیم‌کشی باقی نمی‌مانند.

ابزارهای ویژه برای بهداشت دهان و دندان

گاهی اوقات ممکن است ذرات غذا در دندان یا سیم‌کشی گیر کرده باشند. به همین دلیل است که ابزارهای خاصی برای ساده و مؤثرتر کردن مسواک زدن هنگام سیم‌کشی دندان تولیدشده‌اند.

  • اگر بیمار در تمیز کردن مناطق اطراف سیم‌کشی دچار مشکل باشد ابزارهای خاصی وجود دارد که ممکن است کمک کنند. یکی از این ابزار مسواک بین‌دندانی است که یک پاک‌کننده کوچک است که در فضای بین دندان‌هایتان قرار می‌گیرد و دندان را به‌آرامی و کامل تمیز می‌کند.
  • یکی دیگر از ابزارهای تمیز کردن واترپیک است. این دستگاه جریان کوچکی از آب تحت‌فشار در دندان‌های بیمار ایجاد می‌کند که می‌تواند کمک کند که باقی‌مانده‌های غذایی را که در گوشه‌های دندان یا سیم‌کشی به دام افتاده‌اند را بیرون بیاورند. اگرچه استفاده از این ابزار آسان است اما واترپیک جایگزین مسواک یا نخ دندان نیست و زمانی که با مسواک زدن و نخ دندان همراه شود، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *