فیشور سیلانت ، شیار بندی (شیارپوشی) دندانها، درزگیری مینای دندان

فیشور سیلانت

اغلب افرادی که برای درمان مشکلات خود به دندانپزشکی مراجعه کرده‌اند این سؤال را از خود کرده‌اند که آیا نمی‌توان دندان‌ها را با چیزی پوشاند تا از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری کرد؟ خوشبختانه متخصصین دندانپزشکی قبلاً به این فکر افتاده‌اند و روشی را ابداع کرده‌اند که بسیار خوب عمل می‌کند. این روش فیشور سیلانت نام دارد و می‌‌تواند از تبدیل شدن جرم‌های دندانی به پوسیدگی جلوگیری کند و بنابراین سلامت دندان و دهان شما را حفظ کند.

سیلانت‌ها برای پوشش دادن و محافظت از نواحی خاصی از دندان‌ها طراحی شده‌اند که غذا به راحتی در آن گیر می‌کند و خارج کردن آن با مسواک و نخ دندان به سختی صورت می‌‌گیرد. در اغلب موارد از سیلانت‌ها برای دندان کودکان استفاده می‌‌شود چرا که آن‌ها از زدن مسواک به طور کامل و صحیح خودداری می‌کنند.

اگر به دنبال راهی برای پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان هستید، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا انجام سیلانت را به شما توصیه می‌‌کنند. سیلانت‌ها سطح دندان را هموار می‌‌کنند و بنابراین غذا به راحتی درون دندان‌ها گیر نمی‌افتد و باکتری‌ها درون شیارهای آن تجمع پیدا نمی‌کنند و همچنین، تمیز کردن دندان نیز کار بسیار آسانی خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌‌توانید از طریق شماره‌های با ما تماس بگیرید و یک وقت قبلی جهت مشاوره تعیین کنید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

سیلانت دندانی چیست؟


منظور از فیشورسیلانت ، زدن ماده‌ای به دندان‌ها است که شیار‌های دندان را پوشش داده و اصطلاحاً مینای دندان را درزگیری می‌کند و بنابراین دندان را در برابر پوسیدگی و آسیب حفاظت می‌کند. برای انجام این کار یک لایه‌ی بسیار نازک از نوع خاصی ماده‌ی پلاستیکی استفاده می‌‌شود که درون شیار‌های دندان جای می‌گیرد. این ماده‌ی پلاستیکی، درز‌ها، شیارهای نازک و حفره‌های ریز روی سطح دندان را پوشش می‌‌دهد و بنابراین نفوذ باکتری‌ها در دندان و بروز پوسیدگی بسیار سخت‌تر می‌‌شود.

در اغلب موارد سیلانت‌های دندانی روی دندان‌های آسیاب زده می‌‌شوند. این موضوع بدین خاطر است که دندان‌های آسیاب بیش از همه در معرض پوسیدگی هستند و از سوی دیگر مسواک زدن کامل آن‌ها نیز سخت‌تر است. شما از دندان‌های آسیاب خود برای جویدن هر چیزی استفاده می‌‌کنید و بنابراین آن‌ها در معرض انواع باکتری‌ها هستند. از طرف دیگر این دندان‌ها در عقب دهان قرار دارند و تمیز کردن کامل آن‌ها و کشیدن نخ دندان در بین آن‌ها کار مشکل‌تری است. سیلانت‌های دندانی تا حدی به رفع این مشکل کمک کرده و از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت می‌‌کنند.

متقاضیان مناسب


تمامی افراد می‌‌توانند از مزایای این روش درمانی پیشگیرانه‌ی عالی بهره‌مند شوند اما دو گروه از افراد بیش از همه از این تکنیک سود می‌‌برند:

افرادی که مستعد بروز پوسیدگی دندان هستند

برخی از افراد بیش از دیگران مستعد بروز پوسیدگی دندان هستند. وجود این تفاوت بین افراد مختلف، امری طبیعی است. برای کمک به بیمارانی که دندان آن‌ها به راحتی دچار پوسیدگی می‌‌شود، سیلانت دندانی تجویز می‌‌شود تا این افراد شانس بیشتری برای داشتن دندان‌های سالم داشته باشند.

کودکانی که دندان دائمی آن‌ها به‌تازگی درآمده است

معمولاً برای کودکان و نوجوانانی که دندان‌های دائمی آن‌ها به‌تازگی در آمده است، انجام سیلانت دندانی تجویز می‌‌شود. این موضوع بدین خاطر است که کودکان بین 6 تا 14 سال بیش از دیگران در معرض بروز پوسیدگی‌های دندانی هستند. در این زمان دندان‌ها در مرحله‌ی حساسی از رشد خود قرار دارند و به محافظت بیشتری نیاز دارند و این در حالی است که کودکان در این سن کمتر به بهداشت دهان و دندان‌های خود توجه می‌‌کنند. مجدداً یادآوری می‌‌کنیم که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر فرق می‌کند اما در هر حال داشتن محافظت بیشتر در برابر پوسیدگی دندان هیچ ضرری ندارد.

مسلماً لازم نیست که شما حتماً جزء یکی از دسته‌های بالا باشید تا بتوانید از مزایای فیشور سیلانت بهره‌مند شوید. ایجاد محافظت بیشتر بر روی دندان‌های آسیاب به نفع شماست و هیچ ضرری ندارد. این فکر بسیار خوبی است ما کاری کنیم که دندان‌هایمان مقاومت بالاتری در برابر باکتری‌ها داشته باشند و نفوذ باکتری‌ها در دندان‌ها را مشکل کنیم. شما می‌‌توانید در مورد انجام این کار با دندانپزشک خود مشورت کنید و او با توجه به شرایط شما، بهترین توصیه را به شما خواهد کرد.

انواع فیشور سیلانت


  • سیلانت‌های رزینی: این فیشور سیلانت‌ ها بیش از همه کاربرد دارند. رزین مورد استفاده توسط مواد شیمیایی یا با استفاده از نور پاکسازی می‌‌شود تا بتوان آن را روی دندان قرار داد. آخرین نسل از سیلانت‌های رزینی دارای فلوراید هستند تا به تقویت مینای دندان کمک کنند.
  • سیلانت آینومر شیشه‌ای: این فیشور سیلانت ‌ها با پلی اکرلیک اسید پاکسازی می‌‌شوند و سپس روی سطح دندان قرار داده می‌‌شوند. اسید پلی اکرلیک باعث می‌‌شود که آینومر شیشه‌ای به طور کامل به سطح مینای دندان پیوند بخورد.

چگونگی انجام فیشور سیلانت و شیاربندی دندان


انجام فیشور سیلانت دندانی کاری بسیار ساده است و تنها طی یک مراجعه به دندانپزشک انجام می‌‌شود. در ابتدا دندان‌هایی که قرار است سیلانت شوند، با دقت زیادی تمیز می‌‌شوند. این کار بدون منظور انجام می‌‌شود که دندانپزشک شما مطمئن شود که هیچ تکه‌ی غذا یا باکتری در زیر فیشور سیلانت نمی‌ماند و سطح دندان به خوبی به فیشور سیلانت می‌‌چسبد. پس از این مرحله دندان به دقت خشک می‌‌شود و با ماده اسیدی مخصوصی شسته می‌‌شود. این ماده کاملاً ایمن است و تنها کاری که انجام می‌‌دهد این است که سطح مینای دندان را کمی زبر و خشن می‌کند و باعث می‌‌شود که سیلانت و دندان به خوبی به هم متصل شوند. پس از زدن اسید به سطح دندان، مجدداً دندان شسته می‌‌شود و مجدداً خشک می‌‌شود.

در این مرحله دندانپزشک، فیشور سیلانت را روی دندان می‌‌زند. بسته به این که دندانپزشک شما از چه نوع سیلانتی استفاده می‌کند، روند کار کمی متفاوت خواهد بود. در اغلب موارد، سیلانت به صورت مایع است و قلم کوچکی روی دندان کشیده می‌‌شود. برای خشک شدن و سفت شدن فیشور سیلانت و محکم شدن آن روی دندان از تابش نور خاصی استفاده می‌‌شود. با سفت شدن فیشور سیلانت، یک پوشش دائمی و بسیار مقاوم روی دندان ایجاد می‌‌شود. کل جلسه‌ی درمانی معمولاً بیش از 30 دقیقه طول نمی‌کشد.

ماندگاری فیشور سیلانت


در اغلب افراد، فیشور سیلانت‌ها تا 10 سال همچنان از دندان‌ها محافظت می‌‌کنند. با این حال لازم است که شما مراجعات منظم به دندانپزشکی داشته باشید تا دندانپزشک شما اطمینان حاصل کند که سیلانت‌ها دچار تحلیل نشده یا شکسته نشده‌اند.‌ در صورت بروز این اتفاق، دندانپزشک می‌‌تواند سیلانت شما را ترمیم یا جایگزین کند. تا زمانی که سیلانت روی دندان قرار دارد، از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

معایب


  • هزینه‌ی ابتدایی فیشور سیلانت ممکن است بالا باشد چرا که بیمه به راحتی، پرداخت هزینه‌ی سیلانت را تقبل نمی‌کند. از آنجایی که این روش از انجام بسیاری درمان‌های دیگر در آینده جلوگیری می‌کند، در بلندمدت بسیار مقرون‌به‌صرفه و ارزان محسوب می‌‌شود اما قبول پرداخت این هزینه برای بسیاری از افراد مشکل است چرا که این کار را غیرضروری می‌‌دانند.
  • متأسفانه سیلانت‌ها ماندگاری مادام‌العمر ندارند و لازم است که هر 10 سال یک‌بار تجدید شوند. همچنین لازم است که وضعیت آن‌ها به طور منظم توسط دندانپزشک بررسی شود.
  • در صورتی که پوسیدگی دندان قبل از زدن فیشور سیلانت آغاز شده باشد، با زدن سیلانت روی آن، پوسیدگی دندان مخفی می‌‌شود و از زیر سیلانت گسترش پیدا کرده و درنتیجه آسیب آن بیشتر خواهد بود. سیلانت‌ها را نمی‌توان روی دندان‌هایی که قبلاً پر شده‌اند قرار داد.

فیشور سیلانت در مقایسه‌ی با پرکردگی دندان


فیشور سیلانت و پرکردن دندان دو درمان کاملاً متفاوت هستند. فیشور سیلانت‌ها روشی پیشگیرانه برای حفظ سلامت دندان‌ها هستند اما پرکردن دندان‌ها روشی ست که بعد از بروز پوسیدگی درمان و به منظور درمان به کار می‌‌رود. پرکردن دندان‌ها یک درمان کامل و همیشگی نیست و هر بار که دندان‌ها پر می‌‌شود به تراشیدن بیشتر دندان نیاز است که باعث تضعیف دندان می‌‌شود. سیلانت‌ها قبل از بروز پوسیدگی دندان به کار می‌‌روند و از بروز پوسیدگی جلوگیری می‌‌کنند. سیلانت دندان همراه با مسواک زدن دندان‌ها با خمیردندان حاوی فلوراید و کشیدن نخ دندان، درواقع جزئی از اقدامات مربوط به حفظ بهداشت دهان و دندان هستند تا از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری شود. سیلانت نمی‌تواند جایگزین سایر روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان شود اما همراه با آن‌ها به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند.

هزینه


هزینه فیشور سیلانت دندان‌ها بر اساس تعداد دندان‌هایی که سیلانت شده است حساب می‌‌شود و تفاوتی نمی‌کند که چند طرف از دندان‌ها یا نواحی مختلف سیلانت شده‌اند. هزینه‌ی سیلانت دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی معمولاً یکسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *