عصب‌کشی (ترمیم عفونت ریشه) دندان کودکان : مزایا و مراحل

عصب‌کشی کودکان

اگر کودکان بهداشت روزانه دندان‌هایشان را رعایت نکنند، شیرینی زیادی مصرف کنند و یا به دلایلی دیگر دندان‌هایشان دچار پوسیدگی شود و تا حد عفونت پیشرفت کند آن‌ها به عصب‌کشی دندان نیاز پیدا خواهند کرد. سالم نگه‌داشتن دندان شیری به‌اندازه مراقبت از دندان بزرگسالان که به‌طور کامل رشد کرده اهمیت دارد. افتادن زودهنگام دندان‌های شیری، جویدن، پیشرفت گفتار و مهم‌تر از همه تراز و هم‌ردیفی دندان‌های دائمی تازه رشد کرده را با مشکل مواجه می‌کند. دلیلش این است که هر دندان شیری فضایی برای دندان دائمی است که در پشت آن ظاهر می‌شود و تمام دندان‌ها هم‌زمان نمی‌ریزند بنابراین با افتادن زودهنگام دندان شیری فضای باز ایجاد می‌شود که پیش از موعد شکل‌گرفته و دندان‌های باقی‌مانده برای پر کردن آن فضا وضعیتشان را تغییر می‌دهند که این امر می‌تواند ردیف و تراز بودن نهایی دندان دائمی را تحت تأثیر قرار دهد.

دندان آسیب‌دیده‌ی پوسیده و دارای هرگونه عفونت باید درمان شود. در مورد عفونت دندان های کودکان، عصب‌کشی ریشه برای از بین بردن عفونت ریشه و مناطق اطراف آن به‌احتمال زیاد مورد نیاز است. با استفاده از ترکیبی از آرام‌بخش و بیهوشی، کودک شما در طی عصب‌کشی ریشه ناراحتی را حس نخواهد کرد. متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا پس از ارزیابی و شدت پوسیدگی دندان کودک بهترین درمان را انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

آناتومی و عفونت دندان


تمام دندان‌ها، موقت و دائمی، دارای پوشش محافظتی خارجی به نام مینا هستند که سخت‌ترین ماده در بدن انسان است. اما پوسیدگی عمیق یا آسیب به دندان مثلاً با برخورد توپ به دندان می‌تواند به پالپ داخلی دندان آسیب برساند. پالپ در اصطلاح عامیانه عصب نام دارد که شامل سلول‌ها، عروق خونی و اعصاب می‌باشد و در یک فضای مرکزی درون دندانی قرار دارد که از طریق کانال‌های دندان به ریشه‌ها متصل می‌شود. پالپ در رشد تمام دندان‌ها اهمیت دارد، اما دندان کاملاً رشد یافته دیگر به آن نیازی ندارد اگرچه اعصاب دندان همیشه حساس هستند به همین علت آسیب پالپ به‌طور معمول (هرچند نه همیشه) موجب درد می‌شود که واضح‌ترین نشانه وجود مشکل در دندان است. درمان عفونت ریشه دندان را رفع می‌کند. تمام پالپ را از داخل دندان حذف می‌کند و آن را با پرکننده‌های استریل جایگزین می‌کند.

علائم و تشخیص


دندانپزشکان اطفال و دندانپزشکان عمومی و متخصص با آموزش‌های اضافی می‌توانند ریشه دندان را در کودکان انجام دهند. در تست بالینی اولیه دندانپزشک سابقه پزشکی کامل کودک را بررسی می‌کند زیرا بیماری سیستمیک عمومی ممکن است نیاز به درمان ویژه‌ای داشته باشد. او همچنین مقدار درد را ارزیابی خواهد کرد. اشعه ایکس تشخیصی برای نشان دادن آنچه در داخل دندان زیر لثه دندان وجود دارد ضروری است. ازآنجاکه عفونت می‌تواند از ریشه دندان به نواحی اطراف حرکت کند و باعث درد بیشتر و یا احتمالاً تشکیل آبسه شود. اگر کودک دچار علائم زیر شود باید بلافاصله به دندانپزشکی مراجعه کنید:

  •  حساسیت طولانی مدت به مایعات سرد
  •  حساسیت طولانی به مایعات داغ
  •  حساسیت به شیرینی
  •  درد هنگام گاز گرفتن
  •  دردی که از دندان به ناحیه دیگری مانند گردن یا گوش منتقل می‌شود
  •  دندان‌درد ناگهانی مانند دردی که هنگام خواندن مجله، تماشای تلویزیون و غیره تجربه می‌کنید
  •  درد دائمی یا متناوب
  •  دندان‌درد شدید
  •  دردي كه ممكن است در واکنش به تغييرات جوي رخ دهد، مانند هنگام پرواز يا شنا در استخر
  •  درد که ممکن است در پاسخ به تغییر وضعیت بدن، مانند زمانی که از حالت ایستاده به خوابیده رخ می‌دهد

چه زمانی کودک نیاز به عصب‌کشی ریشه دارد؟


هنگامی‌که پوسیدگی باعث ایجاد عفونت می‌شود عصب‌کشی مورد نیاز است. اگر یک پوسیدگی ساده باشد که در مراحل اولیه درمان می‌شود پر کردن ساده و یا حتی یک روکش می‌تواند درمانی باشد که توصیه می‌شود. اما در موارد شدیدتر که در آن درمان به تعویق افتاده و یا در صورت عدم مراجعه به دندانپزشک، فرزند شما ممکن است به عصب‌کشی ریشه نیاز داشته باشد. اگر عصب‌کشی ریشه دندان کودکان درمان توصیه‌شده باشد، نیازی به نگرانی نیست. هنگامی‌که عصب‌کشی دندان کودکان انجام می‌شود، پالپ در مرکز دندان برداشته می‌شود.

مزایای عصب‌کشی ریشه


عصب‌کشی ریشه در کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند تا دندان (یا دندان‌ها) از عفونت باکتریایی یا التهاب، درد و پوسیدگی اضافی نجات یابند. اگرچه بچه‌ها دارای دندان‌های اولیه شیری هستند که درنهایت به دندان دائمی تغییر می‌کند، انواع درمان ریشه هنوز هم ممکن است مؤثرترین شکل درمان برای درمان دندان‌های شیری یا دائمی باشد.

فرآیند درمان


عصب‌کشی دندان کودکان معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود که متخصص دندان آسیب‌دیده را کاملاً خالی می‌کند. خلاصه‌ای از روش‌های درمانی مدرن برای مراحل مختلف تخلیه‌ی پالپ در دندان‌های آسیب‌دیده و پوسیده کودک عبارت‌اند از:

درمان غیرمستقیم پالپ

درمان غیرمستقیم پالپ برای دندان‌ها با پوسیدگی عمیق بدون ایجاد حفره در پالپ انجام می‌شود اگرچه برداشتن تمام قسمت‌های پوسیدگی دندان ممکن است پالپ را نیز سوراخ کند. در عوض اگر تا جای ممکن فقط پوسیدگی‌های نرم دندان برداشته شود بقیه‌ی قسمت‌های سخت‌تر دندان بدون نفوذ به پالپ دست‌نخورده باقی می‌ماند. سپس عامل ضد باکتری استفاده می‌شود و پر کردن دندان مانع از عفونت بیشتر می‌شود. در این روش، لایه‌های بیرونی عفونی عاج دندان برداشته می‌شود و یک لایه سمنت دندانی بر روی عاج دندان ‌ترمیم شده قرار می‌گیرد. این مواد باعث کاهش اسیدیته ناشی از پوسیدگی و استریل کردن عنصر آلوده اطراف عاج می‌شوند. سپس پرکننده موقت برای اطمینان از راحتی و بهبودی در دندان قرار می‌گیرد. بعد از 10 تا 12 هفته پرکننده دائمی استفاده می‌شود.

درمان مستقيم پالپ

پوشش مستقيم پالپ در زمان مجاورت جزئی پالپ هنگامی‌که فاقد پوسیدگی است، توصيه می‌شود. در اينجا، دندانپزشک اساساً با استفاده از مواد مشابهی که در بالا ذکر شد، به‌طور مستقيم حفره‌ی ایجادشده را براي ايجاد پل در عاج دندان پوشش می‌دهد.

پالپوتومی

معنای لغوی کلمه پالپوتومی “حذف قسمتی از پالپ” است که یک روش آزمایش‌شده است و در 90 درصد موارد موفق بوده است. این روش برای درمان حفره ایجادشده در پالپ درنتیجه‌ی پوسیدگی دندان‌های شیری است و زمانی استفاده می‌شود که التهاب یا عفونت محدود به ناحیه کرونال (درون تاج) پالپ می‌باشد .این روش شامل حذف بخش کرونانی پالپ و حفظ قدرت و حیات قسمت‌های باقی‌مانده‌ی ریشه‌ی پالپ می‌باشد. موفقیت بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد که آیا پالپ باقیمانده سالم است یا ملتهب شده است. کنترل مؤثر عفونت نیز بسیار مهم است که شامل حذف کامل بافت ملتهب، پانسمان مناسب زخم و مؤثر بودن پر کردن دندان است.

پالپکتومی

پالپکتومی شامل حذف کامل بافت پالپ به دلیل عفونت است. اگر کودکی دندان‌درد داشته باشد به‌خصوص اگر تورم لثه و یا گونه نیز وجود داشته باشد، ابتدا باید آن‌ها را کنترل کنید. یک سوراخ کوچک در سطح دندان برای تخلیه عفونت و استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها ایجاد می‌شود. این مرحله برای حذف کامل بافت آلوده از ریشه دندان است. این روش شبیه عصب‌کشی سنتی با حذف تمام بافت آلوده و عفونت ریشه است؛ محل ضدعفونی و تمیز می‌شود و سپس از پرکننده‌ها برای پر کردن آن استفاده می‌شود.

ایمنی


برخی از دندانپزشکان نظرات زیادی در مورد اثرات منفی عصب‌کشی ریشه، به‌ویژه در کودکان داده‌اند. بااین‌حال با همه این بحث‌های مطرح‌ شده و انجام‌ شده، والدین مسئول مراقبت از بهداشت دهان و دندان بهداشت دهان و دندان کودکان خود و مراقبت از دندان‌های تازه رشد یافته‌ی آن‌ها هستند. به این ترتیب نظر والدین در مورد روش‌های دندانپزشکی استفاده‌شده در زمان پوسیدگی و عفونت دندان کودک مهم است. دندانپزشکان منبع اطلاعات هستند و اگر عصب‌کشی ریشه بهترین روش نباشد آن را توصیه نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *