کاربرد ترمیم های زیبایی اینله و آنله در دندانپزشکی زیبایی

ترمیم‌های زیبایی اینله و انله دو روش بازسازی ساختار دندان طبیعی پس از پوسیدگی یا آسیب‌های دیگر هستند که ایمنی‌تر از روکش هستند. رستوریشن‌های اینله و انله به‌ عنوان پرکننده‌های غیرمستقیم شناخته می‌شوند زیرا برخلاف پر کردن سنتی که در مطب انجام می‌شود، هر دو اینله و اونله در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و در طی مراجعه دوم بر سطح دندان قرار می‌گیرند و برخلاف پر کردن سنتی، اینله و آنله ساختار دندان را تضعیف نمی‌کنند بلکه در واقع آن را تقویت می‌کنند. پس از عمل، دندان می‌تواند تا 50 تا 75 درصد بیشتر نیروی جویدن را تحمل کند. اینله و انله برای افرادی مناسب است که خرابی یا آسیب دندان‌هایشان به‌ قدری زیاد است که نمی‌توان با استفاده از پر کردن دندان آن‌ها را درمان کرد اما از طرفی بخش سالم دندان به‌ قدری است که بهتر است آن را دست‌ نخورده نگه داشت و نیازی به استفاده از روکش دندان نیست. به این ترتیب می‌توان از ساختارهای سالم دندان محافظت کرد. از اینله هنگامی استفاده می‌شود که ساختار دندان جایگزین شده در داخل حفره‌های دندان قرار می‌گیرد. اگر آسیب گسترده‌تر است و ساختار جدید تمام سطح دندان که شامل یک یا چند حفره دندان است را در برمی‌گیرد این روش انله نامیده می‌شود.

تفاوت اینله و اونله چیست؟


اینله و آنله قبل از اینکه به دندان آسیب‌ دیده یا پوسیده متصل شوند، هر دو در لابراتوار شکل اولیه می‌گیرند. تفاوت استفاده از اینله و انله بستگی به مقدار ساختار آسیب دیده و پوسیده دندان دارد. دندانپزشک شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است. اینله در داخل شیارهایی که در داخل دندان‌های شما هستند، قرار می‌گیرند. انله که از اینله بزرگ‌تر است در داخل شیارها قرار می‌گیرد اما سطح بیشتری از دندان را پوشش می‌دهد. هنگامی‌ که آسیب بیشتر است و بازسازی در تمام سطح دندان باید انجام شود از انله استفاده می‌شود.

اینله دندان


پیشرفت‌های تکنولوژیکی این امکان را برای شما فراهم کرده است که حتی با وجود پوسیدگی دندان بتوانید لبخندی زیبا داشته باشید. بسیاری از دندانپزشکان هنوز از پرکننده‌های آمالگام استفاده می‌کنند اما امروز روش‌های دندانپزشکی در دسترس است که برای پر کردن حفره‌های دندان از مواد مطابق با رنگ دندان شما استفاده می‌کند. اگر شما در مورد پرکننده‌های آمالگام آگاه هستید ممکن است بخواهید آن‌ها را با اینله هم‌رنگ دندان جایگزین کنید. اینله‌های دندان به دندانپزشکان اجازه می‌دهند تا پرکننده‌های تقریباً نامرئی‌تر ارائه دهند.

اینله دندان چه می‌کند؟

اینله دندان سطح دندان شما را ترمیم می‌کند. دندانپزشکان ممکن است از اینله دندان استفاده کنند تا دندان‌هایی را که دارای گزینه‌های ترمیم دیگری مانند پر کردن دندان هستند، ترمیم کنند. شما می‌توانید اینله دندانی داشته باشید که از رزین چینی یا کامپوزیت هم‌رنگ دندان ساخته‌ شده است. شما همچنین می‌توانید اینله‌ای از جنس طلا سفارش دهید. بیشتر اینله‌ها دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت یا پرکننده آمالگام دارند. آن‌ها همچنین ارزان‌تر از روکش دندان هستند.

روش درمانی اینله دندان

آزمایشگاه دندان مصنوعی را با استفاده از مشخصات دقیق دندانی که نیاز به ترمیم دارد ایجاد می‌کند. دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را یا دندانی که با اینله قرار است جایگزین شود را برمی‌دارد و به آزمایشگاه ارسال می‌کند. در آزمایشگاه اینله مطابق با اندازه دندان شما ساخته می‌شود. دندانپزشک از رستوریشن موقت استفاده می‌کند تا زمانی که اینله دائمی شما ساخته شود. ترمیم موقت از دندان شما محافظت می‌کند و به شما اجازه می‌دهد با خیال راحت غذا بخورید. هنگامی‌ که اینله آماده شد دندانپزشک اطمینان حاصل می‌کند که آن کاملاً متناسب دندان است و سپس آن را در محل خود قرار می‌دهد.

مزایا اینله

برخی از مزایای استفاده از اینله در مقایسه با پرکننده‌های آمالگام عبارتند از:

 •  هنگامی‌ که از اینله دندان به‌ جای پرکننده امالگام استفاده شود، دندانپزشک می‌تواند قسمت بیشتری از دندان طبیعی شما را حفظ کند.
 •  اینله دندان رنگ طبیعی دندان دارد.
 •  دندان‌هایتان با استفاده از اینله قوی‌تر می‌شوند برخلاف پرکننده امالگام که دندان را آسیب پذیر می‌کند.
 •  اینله‌های دندان با غذاهای گرم یا سرد منقبض و منبسط نخواهند شد و به این معنی است که دندان‌های شما را دچار ترک نخواهند کرد.
 •  اینله‌های دندان دوام بیشتری نسبت به پرکننده امالگام دارند.
 •  اینله دندان در برابر نیروهای وارد شده به دندان هنگام جویدن مقاومت می‌کند.
 •  اینله دندان لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد.

مراقبت

همان‌طور که به دندان‌های طبیعی خود توجه می‌کنید شما باید مراقب اینله‌های دندان خود نیز باشید. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب روزانه بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. معاینه دندانپزشکی منظم به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا هرگونه مشکلات دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

انله دندان


دندانپزشکان به بیماران انواع روش‌های ترمیم دندان را ارائه می‌دهند. یکی از این روش‌ها انله‌های دندانی است. انله دندان می‌تواند جایگزین روش‌های سنتی پر کردن دندان شود. بسیاری افراد اونله دندان را روش پر کردن غیرمستقیم می‌دانند. این اونله‌ها برای بیماران ترمیم قوی‌تر، مناسب‌تر و طولانی‌تر در برابر تخریب دندان یا دیگر آسیب‌های ساختاری ارائه می‌دهند. اینله دندان زمانی انجام می‌شود که فقط بخش کوچکی از دندان نیاز به پر کردن دارد اما انله به‌عنوان پرکننده‌ای در نظر گرفته می‌شود که تمام سطح دندان را پوشش می‌دهد.

روش درمان

ممکن است شما از مواد مختلف از جمله طلا و رزین در روش اونله دندان استفاده کنید که تفاوت این مواد در ظاهر آن‌هاست. به‌ طور کلی برای تکمیل روش انله دو جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز است. در اولین مراجعه دندان‌هایتان برای ترمیم به روش آنله اماده خواهند شد. قالب‌های اماده شده از دندان‌ها به آزمایشگاهی فرستاده می‌شوند که در آن اونله ایجاد می‌شود. دندانپزشک ممکن است در طی مراجعه اول انله موقتی را برای شما قرار دهد تا به دندان آسیبی وارد نشود. در مراجعه دوم، دندانپزشک اونله موقت را حذف می‌کند و اونله دندان دائمی را جای می‌دهد. دندانپزشک دندان را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که دندان‌های شما صاف و یک‌دست هستند.

مزایای روش انله

مزایای آنله عبارتند از:

 •  تمیز کردن آسان: انله‌ی دندانی با حداقل آماده‌سازی هم به‌ صورت متناسب روی دندان قرار می‌گیرد. این باعث می‌شود تمیز کردن دندان ساده‌تر از تمیز کردن روکش باشد.
 •  رنگ: پوشش دندانی هم‌رنگ دندان طبیعی است.
 •  اندازه واقعی: پرکننده کامپوزیت ممکن است دچار سایش و تحلیل شود اما آنله‌های ساخته‌ شده بدون این مشکل خواهد بود.
 •  حفاظت از دندان طبیعی: اونله دندان اجازه می‌دهد دندانپزشک ساختار سالم دندان را در هنگام تخلیه مناطق آسیب دیده یا فاسد حفظ کند که باعث طول عمر مفید دندان می‌شود.
 •  پایداری: انله دندان قوی و پایدار است. مواد مناسب و انعطاف‌پذیر آن انتخابی عالی است و گاهی حتی دندان آسیب دیده را تقویت می‌کند. این تقویت قدرت به این دلیل اتفاق می‌افتد که در انله دندانی لازم نیست که دندان‌ ترمیم شده کاملاً تغییر شکل دهد.

مواد

انتخاب بهترین مواد برای استفاده از انله‌های دندانی شما بستگی به محل قرارگیری آن‌ها دارد. به‌عنوان مثال اگر شما آنله را روی دندان عقب قرار می‌دهید می‌توانید از طلا استفاده کنید. مواد رزین برای افرادی مناسب هستند که دندان‌قروچه دارند و دندانپزشکان از مواد چینی در دندان‌هایی استفاده می‌کنند که هنگام لبخند مشخص هستند.

انله جایگزینی برای روکش دندان

اونله دندان جایگزینی ارزان‌تر نسبت به روکش دندان برای بیماران است. هنگامی‌ که دندانپزشک از آنله دندان برای پوشش دهی استفاده می‌کنند تا جای ممکن قسمت‌های سالم دندان را دست‌نخورده باقی می‌گذارند. اگر پوسیدگی متوسط یا خفیف دارید انله دندان گزینه‌ای مناسب و عالی برای شما است.

هزینه اینله و اونله


فاکتورهایی که ممکن است بر هزینه این روش تأثیر بگذارند عبارتند از:

 •  محل مطب دندانپزشک
 •  میزان تحصیلات دندانپزشک
 •  هزینه آزمایشگاه دندانپزشکی
 •  تعداد دندان‌هایی که نیاز به ترمیم دارند.
 •  مواد مورد استفاده برای بازیابی دندان (رزین طلا، چینی یا کامپوزیت)
 •  محل دندان و مقدار ترمیم


به این پست امتیاز دهید.