ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها: مدت درمان و هزینه

مرتب کردن دندانها

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فکی، درمان جفت شدن غلط دندان ها و ردیف کردن دندان های نامنظم است. از اصلی ترین وظایف ارتودنسی دندان تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی و فکی است.
طرح لبخند زیبا با دندان‌های مرتب گاهی اوقات برای خیلی‌ها آرزوست. آنها دندان کج یا نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فكر می‌‌كنند كه كاش دندان‌های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست همچنین سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ نیز می تواند لبخند شما را به زیباترین حالت برساند.

ارتودنسی نوین

درروش سفید کردن دندان با لیزر از ژل بلیچینگ سفید کننده، بر روی دندان ها استفاده می­شود و در ادامه پرتو شتاب دهنده بطور مستقیم بر روی دندان ها تابانده می شود تا به این ترتیب حداکثر نتایج بهینه حاصل شود. این روش سفید کردن دندان با لیزر یک روش بی­خطر و بدون درد است. به این ترتیب می توان رنگ دندان­ها را تا 8 درجه در مدت کمتر از یک ساعت سفید کرد. از لیزر در زمینه ارتودنسی دندان نیز بهره گرفته می شود. ارتودنسی دندان با لیزر به درمان‌های ارتودنسی سرعت می‌بخشد و نتیجه زیباتری را به دست می‌دهد. از آنجایی که لیزر از پرتو باریکی از نور در یک طول موج معین استفاده می‌کند، می‌توان عمل‌های بسیار دقیق را در نهایت ایمنی با لیزر انجام داد.

. علم دندانپزشكی نه تنها در زیباسازی دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند به خوبی پیشرفت كرده است بلكه روش‌های راحت‌تر و ساده‌تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به كار می‌گیرد. از ارتودنسی‌های پیشگیری تا ارتودنسی‌های نامرئی. در روش‌های جدید فرد كمتر به سیم‌ها و براكت‌هایی كه با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان می‌دهند، اذیت می‌شود و تا طی كردن دور كامل مشكلی از نظر ظاهری ندارد.
درمان های ارتودنسی از دو طرح لبخند زیبا  و اصلاح مشکلات و روابط بین فک ها و دندان ها قابل بررسی است.

183996_511

آیا درمان‌های ارتودنسی تنها برای زیبایی است؟

درمان‌های ارتودنسی به منظور برقراری رابطه بین دندانی و فكی بهتر انجام می‌گیرد. با این درمان‌ها نه تنها به زیبایی بیشتر دست می‌یابیم بلكه می‌توانیم با رعایت بهداشت از پوسیدگی‌ های بیشتر كه براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان‌ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری كنیم. این روش با قرار گرفتن دندان‌ها در محل خود و ایجاد روابط فكی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و كلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه می‌شود.

برای مرتب کردن دندان ها از چه روش هایی استفاده می شود؟

برای مرتب کردن دندان ها، به طور کلی از دو نوع دستگاه یا وسایل استخوانی استفاده می شود:

1- دستگاه متحرک ارتودنسی: که بیمار می تواند آن را از دهان خارج کند و دوباره در محل اولیه خود قرار دهد. این دستگاه اغلب در دوره دندان شیری یا شیری – دایمی و عموماً در کودکان کمتر از 12 سال استفاده می شود و دندان پزشکان عمومی مهارت استفاده از این نوع دستگاه ها را در دوره تحصیل خود فرا می گیرند.

2- دستگاه ثابت ارتودنسی: که به طور محکم به دندان ها متصل است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند. قرار دادن و به کارگیری و تنظیم این دستگاه فقط در دوره های تخصصی ارتودنسی آموزش داده می شود و از درمان های پیچیده محسوب می شوند که حتماً باید تحت نظر متخصصین ارتودنسی انجام شود. متأسفانه برخی از دندان پزشکان عمومی، بدون آموزش کافی و تجربه لازم اقدام به معالجه با این وسایل می کنند و صدمات وسیع و جبران ناپذیری از جمله تحلیل ریشه دندان ها یا خوردگی استخوان برای بیمار ایجاد می نمایند. این نوع دستگاه ها پس از رویش دندان های دایمی و به طور معمول پس از 12 سالگی برای مرتب کردن دندان ها به کار می رود.

 

مطالعه در مورد ایمپلنت

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

ارتودنسی نیازمند یک دورۀ سازگاری است که البته گاهی اوقات اندکی درد هم دارد.ارتودنسی شیوه ای است با اعمال کشش بر روی برخی دندان ها، حتی بر روی آنهایی که دقیقاً در ردیف دندانی قرار دارند، آنها را به حرکت وامی‌دارد.این در حالی است که این کشش نیروی شدیدی را به بافت های محافظ دندان وارد می‌کند که بنابر افراد مختلف این شدت تفاوت دارد. دردی که در ابتدای درمان ایجاد می‌شود بسیار محسوس است، یعنی در 3 تا 4 روز ابتدایی بعد از قرار دادن دستگاه ارتودنسی.

البته این درد دیگر خیلی شدید نیست، لازم است که بین درد داشتن و احساس ناراحتی و آزار تفاوت قائل شد. باید خاطر نشان شود که جراحان دندانپزشک مدتی است که از مواد کارا و مفیدتر استفاده می‌کنند، موادی که می‌تواند تا حدی درد ناشی از این کشش را در مراحل اولیه کاهش دهد.به طور کلی باید یک دورۀ زمانی 2 تا 6 روزه را برای سازگاری و انطباق با شرایط این دستگاه در نظر بگیرید.مسکن ها می‌توانند طی 3 تا 4 روز ابتدایی، درد را تسکین دهند

برای کاهش همۀ دردها، یک داروی مسکن، یک ساعت قبل از قرار دادن دستگاه و شب آن روز تجویز می‌شود، این دارو را در صورت نیاز یعنی زمان درد می‌توان مجدداً مصرف کرد.توجه! به هیچ وجه برای تسکین درد از آسپرین استفاده نکنید زیرا این مسکن باعث خونریزی می‌شود. در این مواقع فقط باید از پاراستامول کمک گرفت.

مدت درمان

درمان ارتودنسی بر اساس سن بیمار، شدت ناهنجاری، همکاری بیمار و میزان حرکت دندان متغییر است و بین 30-6 ماه طول می‌کشد. در بعضی موارد خاص، این مدت شاید از 30 ماه هم بیشتر طول بکشد. البته طول درمان در اکثر بیماران کمتر از 2 سال است.

درمان های جامع ارتودنسی بر خلاف سایر درمان های دندانپزشکی ، نسبتا طولانی تر می باشند و به طور متوسط حدود 2 تا 3 سال به طول می انجامند.

در این ارتباط چگونگی حرکت دندان ها، حتی برای دندان پزشکان نیز جالب و گاهی اوقات حیرت انگیز است. با اعمال نیرو به دندان ها بخشی از استخوان اطراف دندان خورده شده و بخش دیگری ساخته می شوند. اگر ناهنجاری فکی وجود نداشته باشد و فقط بی نظمی دندانی مشکل اصلی بیمار باشد، بهتر است درمان تا رویش همه دندان های دایمی یعنی حدود 12 سالگی به تعویق بیفتد.

قیمت ارتودنسی

هزینه ارتودنسی بسته به ماهیت مشکل و مدت زمان لازم جهت درمان متغیر می باشد. از عوامل تاثیرگذار دیگر بر قیمت درمان، نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی، نیاز یا عدم نیاز به عمل جراحی فک و استفاده از سیستم های خاص ارتودنسی (ارتودنسی دیمون، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی اینوزلاین، براکت های سرامیکی و …) می باشد.

از اینرو امکان عنوان تعرفه درمان ارتودنسی به صٍرف ارسال مدارک شما در پنل پرسش و پاسخ میسر نیست. با این وجود در ملاقات های اولیه بر اساس معاینه بالینی و رادیوگرافیک تعیین می گردد. ویزیت جلسه نخست مطب ما رایگان نیست و هزینه ریتینر ارتودنسی  جدای از مبلغ درمان اصلی لحاظ می گردد.بدیهی است هزینه درمان در مطب خصوصی نسبت به درمانگاه بالاتر است. کمترین دلیل برای این امر امکان صرف وقت بیشتر از سوی ارتودنتیست در مطب با توجه به ازدحام کمتر مراجعین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *