درمان لبخند لثه‌ای (روش های جراحی و غیر جراحی)

درمان لبخند لثه‌ای

لثه‌های مناسب و سالم تأثیر بسیار زیادی در نما و طرح لبخند شما دارد. لثه‌ها مانند قاب‌های یک تصویر هستند. یک قاب نازیبا می‌تواند یک تصویر زیبا را زشت نشان دهد. فرم لثه بر فرم دندان‌های شما تأثیرگذار است. نگرانی شما از لبخندتان زمانی که می‌دانید هنگام لبخند بیشتر از آنکه دندان‌های شما نمایان شود، لثه‌هایتان نشان داده می‌شود می‌تواند بر روی رفتار افراد با شما مؤثر باشد.اصطلاح لبخند لثه‌ای ممکن است اصطلاحی دندانپزشکی نباشد اما به خوبی وضعیت لبخند را نشان می‌دهد.

این موقعیت زمانی است که لثه‌ها قسمت بیشتر دندان‌های شما را می‌پوشاند. در حالت طبیعی، لثه‌ها باید فقط ریشه دندان‌ها را دربر گیرند. ولی در لبخندهای لثه‌ای، لثه‌ها قسمتی از تاج دندان را نیز می‌پوشانند و باعث می‌شوند دندان‌های شما کوچک به نظر رسیده و در لبخند شما بیشتر از دندان‌ها، لثه‌ها نمایان شوند. خوشبختانه جهت حل این مشکل درمانی تحت عنوان تغییر فرم لثه‌ها جهت زیبایی لثه وجود دارد که در آن لثه‌ها را تا جایی که لازم است به عقب می‌رانند.

اگر موقع خندیدن بیشتر از حد معمول لثه‌های شما نمایان می‌شود و به نظر می‌رسد دندان‌های بالایی شما در مقایسه با بافت لثه بسیار کوچک است آنگاه شما نیاز به انجام عمل تصحیح لبخند لثه‌ای دارید. لبخند لثه‌ای بر روی ظاهر دندان‌های شما اثر منفی دارد ولی درمان آن بسیار ساده است. قبل از اینکه متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا درمان را آغاز کنند، علت لبخند لثه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مسئله باعث تأثیرگذاری بیشتر درمان می‌گردد. پس از تشخیص علت، دندانپزشک بهترین روش را با توجه به ویژگی‌های شما جهت اصلاح لبخند لثه‌ ای پیشنهاد می‌کند. اگر فکر می‌کنید نیاز به درمان لبخند لثه‌ای دارید، می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید و برای مشاوره یا رزرو نوبت از متخصصین ما راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

دلایل


لبخند یا خنده لثه‌ ای می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. در ادامه برخی از آن‌ها اشاره شده است:

  • ممکن است بافت لثه اضافه در اثر انفصال غیرطبیعی دندان‌های بالایی اتفاق افتاده باشد. در این صورت دندان‌ها بسیار کوچک نشان داده می‌شوند زیرا توسط لثه‌ها پوشیده شده‌اند. اگر از زیر لثه‌ها بیرون آورده شوند اندازه صحیح و واقعی خود را نمایان خواهند کرد.
  • ماهیچه‌های کنترل کننده حرکات لب بالایی ممکن است بیش از اندازه فعال باشند به نحوی که سریع‌تر از آنچه لازم است لب را به عقب بکشند. در این صورت با اینکه دندان‌های شما اندازه طبیعی را دارند اما لثه‌ها بیش از اندازه در معرض دید قرار می‌گیرند.
  • گاهی فک بالایی به نحو صحیح رشد نکرده است و این مسئله باعث ایجاد لبخند لثه‌ ای شده است. در این صورت پیش آمدگی اضافه یا برآمدگی در فک بالایی و در زیر بافت‌های لثه وجود دارد.

مزایای درمان لبخند لثه‌ای


  • باعث می‌شود تمرکز لبخند شما بر روی دندان‌هایتان قرار گیرد.
  • دندان‌های شما به راحتی در معرض دید قرار می‌گیرد.
  • درحالی‌که به دلیل داشتن لبخند لثه‌ ای همیشه از خندیدن می‌ترسیدید، اکنون اعتمادبه‌نفس شما بهبود پیدا کرده است.
  • بهبود توپری لب بالایی
  • ایجاد لبخندی که احساس آرامش می‌دهد.
  • ایجاد هماهنگی و تناسب بین لبخند شما و سایر اجزای صورت

متقاضیان درمان


در حدود 10 تا 25 درصد از بزرگسالان از میزان لثه‌ ای که هنگام خندیدنشان نمایان می‌شود ناراضی هستند. هر کسی که از میزان لثه اضافه که هنگام خنده نمایان می‌شود ناراضی است می‌تواند کاندید مناسبی جهت درمان لبخند لثه‌ ای باشد. این افراد جهت انجام عمل جراحی می‌باید در سلامتی کامل بوده و از مزایا و معایب این روش درمانی آگاه باشند.

مطالعه در مورد ایمپلنت

تشخیص


چنانچه تصور می‌کنید میزان لثه‌ ای که در لبخند شما نشان داده می‌شود بیش از اندازه معمول است با متخصص دندانپزشکی جهت تشخیص بهترین روش درمانی مشورت نمایید. جهت تشخیص میزان بافت اضافه لثه و دلایل آن آزمایش‌هایی نیاز است.
در حین این آزمایش‌ها ممکن است نیاز به عکس‌برداری اشعه ایکس از دندان و نشانه‌گذاری بر دندان و لثه باشد که برای تشخیص مشکل و برنامه‌ریزی برای درمان استفاده می‌شود.

روش‌های جراحی و غیر جراحی لبخند لثه‌ای


سیم‌کشی دندان

دندان‌پزشک در مواردی که لبخند لثه‌ای نتیجه دندان‌های کج، درهم یا بافاصله باشد، درمان با کمک سیم‌کشی دندان را به بیمار پیشنهاد می‌کند. سیم‌کشی دندان جهت مرتب کردن دندان‌ها و تغییر فرم گزش و بهبود عملکرد دهان بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد و فعالیت‌های روزمره مانند صحبت کردن و خوردن را آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند. علاوه بر آن و به طور هم‌زمان، سیم‌کشی دندان می‌تواند باعث بهبود تناسب بین لثه و دندان‌ها هنگام خندیدن شود.

ونیر دندانی

در برخی موارد دندان‌ها و لثه‌ها به اندازه کافی در سلامتی نیستند تا بتوان از درمان‌های ارتودنسی مانند سیم‌کشی دندان بر روی آن‌ها استفاده کرد. در این‌گونه موارد دندانپزشک استفاده از ونیر دندانی را جهت تصحیح لبخند لثه‌ ای پیشنهاد می‌کند. ونیر مشابه پلاک دندان است که به طور یکپارچه در جلوی دندان‌ها کشیده شده است و سبب رفع کجی دندان‌ها، لثه‌های اضافه و رفع لکه‌های دندان می‌گردد.

تغییر مکان لب

در این روش یک شکاف کوچک در طول بافت لثه جهت جداسازی قسمت داخلی لب بالایی از محلی که خط لثه را لمس می‌کند و تغییر مکان آن ایجاد می‌شود. این کار حرکات انقباضی لب را محدود می‌کند و باعث می‌شود موقعیت پایین‌تری نسبت به قبل داشته باشد و هنگام خنده نزدیک‌تر به دندان قرار گرفته و لثه بیشتری را پوشش دهد. این روش درمانی دائمی بوده و روند بهبودی بسیار سریع و کمترین درد و ناراحتی پس از عمل را در بردارد.
روش تغییر مکان لب در حدود 30 تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد. مزایای این روش درمانی بلافاصله پس از عمل قابل‌ مشاهده است. هنگامی‌که تورم‌های احتمالی برطرف گردید نتیجه بهتر نیز می‌شود. در این روش بیمار به محض خارج شدن از مطب پزشک دارای لبخندی زیبا و با اعتمادبه‌نفس خواهد بود.

جراحی ارتوگناتیک

گاهی ممکن است مکان فک بالایی و اندازه عمودی آن در بیمار بیشتر از حد معمول بوده و بر میزان پوشش دهی لثه لب بالایی تداخل تأثیرگذار باشد. جراحی لبخند لثه‌ای یا جراحی ارتوگناتیک گاهی جهت تغییر مکان کامل فک بالایی برای زیبایی لثه به کار می‌رود و باعث ایجاد یک لبخند زیبای دلپسند برای بیمار می‌شود.

فرنوکتومی

اگر لب بالایی خود را بالا بگیرید می‌بینید که یک بافت اتصالی وجود دارد که قسمت داخلی لب بالایی را به لثه وصل می‌کند. این بافت فرنوکتومی نامیده می‌شود و با استفاده از یک عمل جراحی و بی‌حسی موضعی می‌توان آن را قطع کرده و آزاد کرد یا آن را طولانی‌تر کرد. در این صورت لب بالایی میزان لثه بیشتری را پوشش خواهد داد.

افزایش طول تاج دندان

در این روش مقداری از بافت‌های لثه برداشته می‌شود تا تاج دندان بیشتری آشکار شده یا میزان لثه قابل نمایش متناسب‌تر گردد. با استفاده از لیزر در دندانپزشکی یا دستگاه‌های الکترو جراحی می‌توان لثه‌ها را به نحوی تغییر فرم داد که ظاهری زیباتر و هماهنگ‌تر و خط لثه‌ ای متناسب‌تر داشته باشند. این کار هنگامی انجام می‌شود که دندان‌ها کوچک بوده و به اندازه کافی از لثه خارج نشده‌اند. گاهی در این روش نیاز است استخوان‌ها نیز تغییر فرم داده شوند.

تزریق بوتاکس

روش درمانی تزریق بوتاکس یک راه‌حل موقت مناسب برای افرادی است که آمادگی انجام روندهای پایین آوردن لب بالایی را ندارند. تزریق بوتاکس در ماهیچه‌هایی که وظیفه حرکت لب بالایی را بر عهده دارند باعث کاهش قدرت کشش آن‌ها شده و سبب می‌شود لب بالایی بهتر بر روی بافت‌های لثه قرار گیرد. بوتاکس می‌تواند بعد از عمل جراحی و جهت کمک به ریلکس قرار گرفتن ماهیچه‌های لب به کار رود.

هزینه درمان لبخند لثه‌ای


هزینه درمان خنده لثه‌ ای به روشی که برای شما انتخاب و اجرا می‌شود بستگی دارد. درحالی‌که روش تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش‌ها کم هزینه‌تر است اما روشی موقتی بوده و راه‌حلی دائمی محسوب نمی‌شود. هزینه سایر روش‌ها مانند پایین آوردن لب بستگی به بیمار و میزان اصلاحاتی دارد که برای وی مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *