درمان دندان درد در کودکان


از آنجایی که ارزیابی خطر توسط کودکان بسیار متفاوت از بزرگسالان است، کوکان اغلب در اثر ضربه زدن به دندان‌های خود در هنگام بازی کردن یا کشیدن محکم دندان دچار دندان درد می‌شوند. حتی کودکان بسیار کوچک در حین بیرون آمدن دندان‌ها می‌توانند دچار درد شوند.هنگامی که فرزند شما می‌گوید که دندان‌هایش درد می‌کند، اولین کاری که باید انجام داد این است که داخل دهان را برای کنترل وجود ذرات بزرگ غذا در بین دندان‌ها یا یک مشکل بدتر بررسی کرد. درمان‌های خانگی می‌توانند به تسکین دندان درد در کودکان کمک کنند، اما برای دندان دردهایی که بیشتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشند باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

یک کودک مبتلا به دندان درد باید برای شناسایی دلیل درد به پزشک مراجعه نماید. گاهی اوقات زخم یا عفونت در دهان می‌تواند شبیه به دندان درد باشد. در صورتی که زخم یا عفونت دهان باعث مشکل نشده باشد، کودک باید به دندانپزشک مراجعه نماید. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا علت دندان درد کودک شما را تعیین می‌کنند و بر اساس شرایط، درمانی را برای تسکین درد در اسرع وقت پیشنهاد می‌کنند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی جهت تشخیص و درمان دندان درد شدید در کودک دلبندتان با شماره‌های 02122027384 و 02122023658  تماس حاصل فرمایید.

علت


برخی دلایل شایع برای دندان درد وجود دارند که می‌توانند بر کودکان اثر بگذارند.

پوسیدگی دندان

 یکی از شایع‌ترین دلایل برای دندان درد کودک، پوسیدگی دندان می‌باشد. غذاهای شیرین، عدم مسواک زدن بطور منظم، عدم استفاده از نخ دندان، عدم مصرف سبزیجات به مقدار کافی و برخی عوامل دیگر می‌توانند در پوسیدگی نقش داشته باشند. این پوسیدگی می‌تواند باعث سوراخ شدن یا کرم خوردگی دندان شود. هرچه زودتر به این مشکل رسیدگی شود، نتیجه‌ی آن بهتر خواهد بود.

آبسه

یک دلیل احتمالی دیگر برای دندان درد کودک، آبسه دندان می‌باشد. این وضعیت اغلب ناشی از پوسیدگی دندان می‌باشد. هرچند می‌تواند در نتیجه‌ی روش‌های دیگر مانند ضربه به دندان نیز رخ دهد. برای مثال، کودکی که در ورزش‌هایی شرکت می‌کند که توپ به دهان برخورد می‌کند ممکن است دچار شکستگی دندان و در نتیجه آبسه شود.

حرکات تکراری

دلیل شایع سوم برای دندان درد در کودکان انجام حرکات تکراری است. این وضعیت می‌تواند برای کودکانی که بطور مکرر آدامس می‌جوند، مشکل ساز باشد. همچنین دندان قروچه شدید نیز می‌تواند چنین مشکلی ایجاد کند. دندان قروچه معمولاً نشان دهنده‌ی اضطراب است.

ترک خوردن مینای دندان

گاز گرفتن ناخودآگاه اشیاء سخت می‌تواند باعث ترک خوردن دندان شود. دندان نسبت به گرما و مایعات سرد حساس می‌شود. ممکن است دندان ظاهر طبیعی داشته باشد. احتمال دارد خط شکستگی پایین خط لثه باشد یا به آسانی مشاهده نشود.

بیماری لثه

ژنژیویت اصلاح پزشکی برای التهاب لثه‌ها می‌باشد. در این وضعیت لثه‌ها قرمز و حساس می‌باشند. در صورتی که نسبت به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بی توجهی شود، ممکن است لثه‌ها دچار خونریزی نیز بشوند. این مشکل می‌تواند بسیار دردناک باشد. التهاب لثه با تمیز کردن دندان‌ها و کشیدن روزانه نخ دندان بهبود پیدا می‌کند.

گیر افتادن غذا

ذرات غذاهای سخت ممکن است بین دو دندان گیر کنند. نخ دندان کشیدن بطور مناسب باعث بیرون راندن ذرات غذا و جلوگیری از درد می‌شود.

علائم


هر کودک ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد. اما در ادامه شایع‌ترین علائم دندان درد ذکر شده‌اند:

  • درد مداوم و ضربان‌دار در یک دندان
  • درد دندانی که هنگام لمس آن بدتر می‌شود.
  • درد در دندان که با غذاها یا مایعات سرد یا گرم بدتر می‌شود.
  • زخم و حساس بودن فک در اطراف دندان
  • تب
  • احساس کلی خستگی و بی قراری

تشخیص


ممکن است برای تشخیص دندان درد فرزند شما رادیوگرافی انجام شود. رادیوگرافی تصاویری را از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و دندان‌ها تهیه می‌کند. دندانپزشک با استفاده از وسیله‌ای به نام ترانس ایلومینیتور، پوسیدگی‌های دندان را کنترل می‌کند. در این روش از هیچ پرتویی استفاده نمی‌شود. علائم دندان درد ممکن است شبیه به سایر مشکلات سلامتی و دندانی باشد. جهت تشخیص باید حتما فرزند خود را نزد دندانپزشک ببرید.

روش‌های کاهش درد و درمان دندان درد کودکان


نخ دندان

شما باید به فرزند خود جهت بیرون راندن ذرات غذایی که ممکن است بین دندان‌ها گیر افتاده‌اند کمک کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام کشیدن نخ دندان باید با ملایمت و دقت برخورد کنید، زیرا لثه‌های کودک ممکن است حساس باشند.

شستن با محلول آب نمک گرم

حدود یک قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. دهان کودک باید تقریباً ۳۰ ثانیه با این محلول شسته شود و سپس آن را به بیرون بریزد. این کار باعث کشتن باکتری‌های موجود بر روی ناحیه‌ی متاثر و اطراف آن و تسریع بهبودی می‌گردد.

کمپرس سرد

یک کمپرس سرد را بر روی گونه‌ی کودک در نزدیکی ناحیه‌ی دردناک یا متورم قرار دهید. در صورتی که کمپرس سرد ندارید می‌توانید با گذاشتن یخ داخل یک حوله یا پارچه کوچک، یک کمپرس سرد تهیه کنید. یخ گذاشتن را به مدت ۱۵ دقیقه ادامه دهید و ۱۵ دقیقه آن را بردارید و مجدداً تکرار کنید.

داروی مسکن

در صورتی که درد ادامه پیدا کند، کودک می‌تواند داروهای ضد التهابی مانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کند. مطمئن شوید که داروهای مصرفی توسط کودکتان برای وی بی خطر باشد.تحت هیچ شرایطی نباید آسپرین یا هرگونه داروی ضد درد را بر روی لثه‌های کودک خود بمالید زیرا بسیار اسیدی بوده و می‌توانند باعث سوختگی شوند. در صورتی که نیاز به درمان موضعی داشته باشید، درمان خانگی که پیشنهاد می‌شود، روغن گل میخک است که یک اسانس ضد میکروبی و ضد قارچ می‌باشد. روغن گل میخک را با ملایمت با استفاده از یک گوش پاک کن بر روی ناحیه‌ی متاثر در اطراف دندان بمالید تا درد بطور موقت تسکین پیدا کند.

درمان‌های دندانپزشکی

نخ دندان کشیدن، شستن دهان، گذاشتن یخ و دارو درمانی هیچ کدام درمان‌های دائمی فراهم نمی‌کنند. در صورتی که دندان درد کودک ناشی از پوسیدگی باشد، نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت پر کردن، عصب کشی یا احتمالاً کشیدن دندان و تخلیه‌ی آبسه خواهد بود. اگر کودک دچار درد شدید، خستگی یا تب باشد، باید بلافاصله به متخصص اطفال مراجعه نمود.

پیشگیری از دندان درد


آموزش نحوه صحیح مسواک زدن

رعایت بهداشت دندان از ابتدای تولد آغاز می‌شود. دندان‌های کودک خود را با یک مسواک نرم نوزاد و حداقل یک یا دو روز قبل از خوابیدن تمیز کنید. با بیرون آمدن دندان‌ها، از مقدار کمی خمیردندان استفاده کنید. باید از خمیردندانی استفاده شود که حاوی فلوراید است که یک ماده معدنی مهم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌باشد. میزان خمیردندان را برای کودکان ۳ تا ۶ ساله به اندازه‌ی یک نخود افزایش دهید و دندان‌های آنها را مسواک بزنید یا به آنها نحوه مسواک زدن را یاد دهید.

کشیدن نخ دندان بطور منظم

برای بهداشت لثه و بیرون راندن ذرات غذا، به فرزند خود نحوه‌ی کشیدن منظم نخ دندان را یک بار در روز آموزش دهید. این امر به پیشگیری از بیماری لثه با افزایش سن کمک خواهد کرد. در صورت شروع زود هنگام این کار، کودکان متوجه می‌شوند که بدون وجود ذرات غذا در بین دندان‌های خود راحت‌تر می‌باشند.

پیشگیری از پوسیدگی با یک رژیم غذایی سالم

مانند رعایت بهداشت دندان، رژیم غذایی سالم نیز باید از زمان تولد آغاز شود. در هنگام شب از شیر دادن به فرزند خود پرهیز کنید و قبل از خواب فقط آب به وی بدهید. هرگونه شیر خشک یا آب میوه می‌تواند حاوی قندهایی باشد که باعث تشکیل باکتری می‌گردد. مطمئن شوید که فرزندتان یک رژیم غذایی متعادل مصرف می‌کند که شامل سبزیجات، میوه، غلات و محصولات لبنی است تا دندان‌ها و استخوان‌هایی سالم داشته باشد. محدود کردن قند و نشاسته به محافظت از دندان‌ها و کاهش احتمال پوسیدگی کمک می‌کند.

بطور منظم به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید

مراجعه به دندانپزشک باید با بیرون آمدن اولین دندان آغاز شود که قطعاً نباید بعد از یک سالگی باشد. کودکان باید هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمایند تا دندان‌ها و لثه‌ها بطور حرفه‌ای تمیز و معاینه شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک به پیشگیری از پوسیدگی، دندان درد و سایر مشکلات دندانی کمک می‌کند.به این پست امتیاز دهید.