ایمپلنت فوری (کاشت دندان در یک روز): مزایا، مراحل و مراقبت

ایمپلنت

یک ایمپلنت فوری دندان یک ایمپلنت دندانی است که فوراً بعد از کشیدن دندان در استخوان فک کاشته می‌شود. این کار معمولاً در همان جلسه‌ی کشیدن دندان انجام می‌شود، البته می‌توان آن را دو هفته بعد از کشیدن دندان انجام داد و با این‌ حال نیز هنوز به ‌عنوان ایمپلنت فوری دندان محسوب می‌شود. در صورتی‌که یک روکش دندانی یا بریج دندانی برای جایگزینی ساختار دندان روی ایمپلنت فوری قرار بگیرد، به آن بارگیری فوری میگویند. بارگیری فوری یک ایمپلنت دندانی مطلوب‌ترین گزینه برای هر بیمار می‌باشد.

انتخاب بیمار و نیز مهارت و تکنیک جراحی بروی نتیجه و موفقیت این روش تأثیر گذار می‌باشند. گرچه این عوامل برای همه‌ی انواع درمان ایمپلنت دندانی صدق می‌کند و فقط در کاشت فوری دندان اهمیت ندارند. عواملی که بر کاشت فوری دندان در یک روز اثرگذار هستند عبارت‌اند از: خصوصیات ایمپلنت، کیفیت و کمیت استخوان و پایداری و استحکام اولیه‌ی آن.

پیشرفت‌هایی در طراحی ایمپلنت دندان توانسته‌اند مدت‌زمان درمان را بدون مختل کردن نتایج ظاهری آن، کوتاه‌تر سازند. کاشت فوری دندان و ایمپلنت‌های دندانی طول مدت درمان را کاهش می‌دهند، حتی تشخیص نمی‌دهید که دندانی را از دست ‌داده‌اید. ایمپلنت‌های دندانی دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی شما یا حتی بهتر از آن‌ها می‌باشند و آسیبی نمی‌بینند. متخصصین ما بر اساس نیازها و شرایط فردی شما و آخرین تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، تصمیم درستی برای درمان شما خواهند گرفت. برای رزرو نوبت یا مشاوره می‌توانید از طریق شماره‌های کلینیک دندانپزشکی  تماس حاصل فرمایید.

مزایا


مزایای اصلی استفاده از ایمپلنت فوری دندانی شامل موارد زیر می‌باشند:

  • استفاده از ایمپلنت‌های فوری دندان می‌تواند کمک بزرگی به بسیاری از بیمارانی کند که دندان‌های جلویی‌شان و بخش آشکار دندان‌هایشان را از دست‌ داده‌اند. در این موارد، در طی سه تا شش ماه انتظاری که باید بعد از قرار دادن ایمپلنت دندان تا زمان قرارگیری روکش و پر کردن فواصل خالی صرف شود، زندگی و روابط اجتماعی بیمار با مشکل مواجه خواهد شد.
  • بسیاری از بیماران ممکن است تصمیم بگیرند که از روشی سریع‌تر، یعنی بریج دندان بجای ایمپلنت استفاده کنند، حتی اگر استفاده از مزایای ایمپلنت دندانی را ترجیح دهند. امروزه ایمپلنت‌های فوری دندان می‌توانند نیازهای بیماری را با روشی بهتر و مناسب‌تر و ارائه‌ی همان درمان ایمپلنت‌های معمولی، برطرف سازند.
  • روش ایمپلنت معمولی یک فرایند دومرحله‌ای می‌باشد. ایمپلنت دندانی در طی اولین جلسه‌ی جراحی کاشته می‌شود و بعد از آن دوره‌ی چندماهه‌ای برای بهبودی در نظر گفته می‌شود، که در این زمان به ایمپلنت فرصت داده می‌شود تا با استخوان فک جوش ‌خورده شود. سپس در مرحله‌ی بعدی روی ایمپلنت را برمی‌دارند و اباتمنت روی ایمپلنت قرار می‌گیرد و بعد از آن روکش دندان را روی آن می‌چسبانند. در ایمپلنت فوری دندان، انجام این عمل در یک جلسه امکان‌پذیر است، در حالی‌ که زمان انتظار برای ترکیب استخوانی (ایمپلنت با استخوان) و جراحی بعدی حذف می‌شود. با معرفی ایمپلنت‌های فوری و کاشت دندان در یک روز، ایمپلنت‌های دندانی به درمانی مناسب برای بیمار تبدیل ‌شده‌اند.

مطالعه در مورد ایمپلنت

متقاضی درمان


ایمپلنت‌های فوری دندان تنها برای بیمارانی که استخوان فک سالمی دارند و از سلامت عمومی و سلامت دهان و دندان خوبی برخوردارند توصیه می‌شوند. در صورت وجود هر نوع بیماری یا مشکلاتی که می‌تواند در فرایند پیوند استخوانی اختلال وارد کند، کاشت فوری دندان گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود. این شرایط عبارت‌اند از:

  • تراکم پایین استخوان فک
  • برخی از بیماری‌ها
  • سیگار کشیدن یا مصرف الکل
  • دندان‌ قروچه یا ساییدن دندان‌ها

ایمپلنت‌های فوری دندان چگونه عمل می‌کنند؟


فرآیند پیوند استخوانی یعنی پیوند و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، در ایمپلنت‌های فوری دندان نیز حائز اهمیت است. تحقیقات نشان داده‌اند که این فرایند با حرکتی بسیار کوچک ایمپلنت‌ها در استخوان مختل خواهد شد. به همین دلیل، متخصصین دندانپزشکی، برای اجتناب از لرزش ایمپلنت که ممکن است باعث مشکلاتی در پیوند استخوانی گردد، به مدت چند ماه از وارد کردن هر گونه فشاری (بار) روی ایمپلنت خودداری کنند. عامل دیگر، مقدار نیرویی است که از جانب ایمپلنت به روی استخوان وارد می‌شود. وقتی‌که ایمپلنت در استخوان پیچ ‌خورده می‌شود نباید لق باشد اما نباید آن‌قدر سفت و محکم باشد که به استخوان آسیب بزند.

هنگامی‌که فناوری ایمپلنت توانست این عوامل را کنترل و مدیریت کند، انجام ایمپلنت فوری دندان امکان‌پذیر شد. تکنیک‌های جدیدی مانند کاشت دندان در یک ساعت که از تصاویر سی ‌تی ‌اسکن و تصویربرداری سه‌بعدی استفاده می‌کند، به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا کاشت ایمپلنت دندان را با بیشترین دقت ممکن انجام دهد. ابزارها و آچارهای مخصوص این کار به دندانپزشکان این امکان را می‌دهند تا اندازه‌ی گشتاور واردشده بر ایمپلنت‌ها را در زمان کاشت آن در استخوان به‌ دقت اندازه‌گیری کنند. با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، می‌توان ایمپلنت را تحت شرایط ایده آلی در استخوان فک سالم کاشت، به‌طوری‌که فرایند پیوند استخوانی به‌ خوبی صورت می‌گیرد، حتی اگر ایمپلنت تحت ‌فشار (بار اباتمنت و روکش دندان) باشد.

فرایند درمان


 پیش از جراحی یک جلسه برای بررسی سطح سلامتی و نیز بررسی همه‌ی داروهای مصرفی انجام می‌شود. روش‌های بی‌حسی و بیهوشی مورد بحث و برنامه‌ریزی قرار می‌گیرند. داروهای آنتی ‌بیوتیک، داروهای مسکن، ضدالتهابی و دهان‌شویه مخصوص همراه با دستورالعمل‌هایی برای چگونگی و زمان مصرف آن‌ها تجویز می‌شوند. همه‌ی مطالعات و آزمایش‌های لازم، قبل از درمان صورت می‌گیرند. این فرآیند با یک آزمایش و تصاویر رادیولوژی دو و سه‌بعدی آغاز می‌شود. تشخیص‌ها انجام می‌شود و گزینه‌های درمانی موردبحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

مرحله‌ی اول:

عمل کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت دندان همگی در طی یک جلسه انجام می‌شوند. گاهی اوقات، ماده‌ی پودری استخوان مصنوعی در محل خالی دندان کشیده شده قرار می‌گیرد تا مطمئن شوند که استخوان کافی برای نگه‌داشتن ایمپلنت وجود دارد. به این کار، پیوند استخوانی خفیف یا پیوند ساکت دندانی می‌گویند. اگر برای کاشت دندان‌های عقبی و نیش در فک بالا استخوان کافی وجود نداشته باشد، ماده‌ی استخوانی در محل کشیدن دندان قرار داده می‌شود و غشای سینوسی به ‌طرف بالا حرکت داده می‌شود. به این کار لیفت سینوس میگویند. در اکثر موارد، عمل کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت‌های دندانی، پیوند ساکت دندانی و یا لیفت سینوس همگی در طی یک جلسه انجام می‌گیرند.

اگر به پیوند استخوان بیشتری نیاز باشد، ممکن است قبل از کاشت ایمپلنت دندان، یک جلسه‌ی دیگری نیز شامل درمان شود. لزوم انجام این عمل را می‌توان از طریق مشاهده‌ی تصاویر رادیولوژی یا سی‌تی‌اسکن کاملی تعیین کرد. بعد از کاشت ایمپلنت در استخوان، لثه‌ها مانند پوششی روی ایمپلنت قرار می‌گیرند. سپس 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا فرایند ترکیب استخوان با ایمپلنت صورت بگیرد تا ایمپلنت استحکام کافی برای تحمل اباتمنت و روکش به دست آورد. کاشت ایمپلنت می‌تواند تنها در یک جلسه انجام بگیرد، البته به یک جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه و تشخیص، جلسه‌ی معاینه‌ای برای کشیدن بخیه‌ها و جلسات بعد از عمل نیاز است.

مرحله‌ی دوم:

بعد از اینکه ایمپلنت‌ها در جای خود محکم شدند، باید برای قرار دادن اباتمنت و روکش دندان دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید. در طی این جلسه، لثه ‌ها باز می‌شوند، آباتمنت‌ها به ایمپلنت‌ها بسته می‌شوند و سپس از اباتمنت‌ها و دندان‌های اطراف آن‌ها قالب‌گیری می‌شود تا به لابراتوار دندان‌سازی برای ساخت روکش دندان بفرستند. قالب‌گیری خوب و دقیق بسیار اهمیت دارد تا روکش‌ها به‌خوبی در جای خود منطبق شوند و با دندان‌های دیگر در ردیف دندانی خود هم‌ردیف و هماهنگ باشند و برای داشتن ظاهری عالی و طبیعی کمترین حاشیه‌ی مناسب در خط لثه را داشته باشد. ساختن روکش دندان در لابراتوار چند روز طول می‌کشد و کل فرایند معمولاً حدود 3 جلسه در طی یک هفته به طول می‌انجامد.

مراقبت‌ها


مراقبت‌های بعد از کاشت دندان و رژیم غذایی بعد از آن تضمین‌کننده‌ی موفقیت در دوره‌ی بهبودی می‌باشد. متخصصین از بیماران خود می‌خواهند تا به مدت 3 تا 4 ماه، با دندان کاشته شده‌ی جدیدشان چیزی را گاز نزنند. باید به خاطر داشته باشید که اتصال ایمپلنت با استخوان در یک یا چند روز محکم نمی‌شود. در واقع این پیوند در 6 روز اول کمی ضعیف‌تر می‌شود و سپس با گذشت چند روز قوی‌تر خواهد شد.

معایب


در روش ایمپلنت فوری دندان، دو عیب عمده وجود دارد:

  • در این روش به همکاری جراح و دندانپزشک ترمیمی نیاز است، مگر آنکه هردوی این کارها را یک نفر انجام دهد.
  • آماده‌سازی اباتمنت محکم و همرنگ دندان در زمان کاشت ایمپلنت دندان تا حدودی دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *