ارتودنسی در دوران بارداری: ملاحظات و مراقبت ها

با توجه به روند رو به‌ رشد تمایل بزرگسالان به انجام درمان ارتودنسی، نگرانی‌های زنان باردار درخصوص چنین روش‌های درمانی نیز در حال افزایش است. خبر خوب اینکه به‌طور معمول بریس گذاشتن تاثیر چندانی بر بارداری زنان نخواهد گذاشت. یقیننا همانطورکه نیاز به توجه و اتخاذ اقدامات بیشتر است، در صورتی‌ که تصمیم به انجام درمان ارتودنسی حین وضع‌حمل دارید، روش‌های بسیار زیادی برای تضمین سلامت مادر و نوزاد وجود دارند. در اینجا تعدادی از این نگرانی‌ها را با جزئیات مطرح می‌کنیم و توضیحاتی را درخصوص نحوه برطرف کردن آنها ارائه می‌کنیم.

دوران بارداری تقریبا بر تمامی جنبه‌های زندگی، سبک‌ زندگی، رژیم‌ غذایی، سلامت و خیلی چیزی‌های دیگر تاثیرگذار است. یکی از مواقعی که دندان‌های کج و نامرتب افراد بیشتر در کانون توجه دیگران قرار می‌گیرد زمان خندیدن است، به‌همین دلیل افراد به دنبال راه‌حلی برای رفع مشکل هستند. شیوه‌های معینی برای سالم نگه داشتن خود و نوزادتان طی درمان‌های ارتودنسی وجود دارد. بهترین کار ممکن مشاوره گرفتن از یک متخصص ارتودنسی است. متخصصین ما در [shortcode-variables slug="clinic"] از تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستند. و آماده کمک به تصمیم‌گیری بهتر بیماران می‌باشند حتی حین بارداری نیز می‌توانند خنده‌ای زندگی‌بخش را به شما ببخشند. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر یا تعیین وقت با شماره‌های [shortcode-variables slug="number"] تماس حاصل فرمایید.

تاثیر بارداری بر ارتودنسی


در دوران بارداری به‌دلیل افزایش جریان خون در اثر تغییرات هورمونی بعضی‌ مواقع ممکن است دندان‌های بیمار حساس‌تر شوند، و این امری طبیعی است. در خلال درمان احتمال دارد تغییرات هورمونی حساسیت‌ و ناراحتی ارتودنسی بیمار را بیشتر کرده و معمولا درد و عدم‌رضایت آنها را در پی داشته باشد. انتظار می‌رود ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون طی دوران بارداری افزایش یابد و ممکن است نحوه واکنش لثه‌های بیمار به پلاک را تغییر دهد و ریسک بیماری لثه را بالا ببرد. نگرانی اصلی تمامی زنان باردار بیشتر شدن جرم دندان است، اما به خاطر داشته باشید موضوع اصلی حین بارداری چه با درمان ارتودنسی همراه باشد چه نباشد، مراقبت مستمر و توجه به بهداشت دهان و دندان است. بهداشت خوب دهان می‌تواند از عوارض عفونت لثه طی دوران بارداری پیشگیری کرده یا آن را به حداقل برساند. به‌همان اندازه ‌که ارتودنسی ثابت می‌تواند نظافت دندان را برای بیماران دشوارتر سازد، بیماران موظف هستند در زمان بارداری و انجام درمان ارتودنسی جدیت بیشتری درباره بهداشت دهان خود به خرج دهند. شاید برای نظافت مرتب دندان‌ها نیاز به چند بار مراجعه به مطب پزشک باشد.

انواع درمان‌ ارتودنسی طی دوران بارداری


درخواست‌های بیماران راجع به درمان ارتودنسی در بارداری با هم فرق می‌کند و هر کدام یک نوع درمان را پسند می‌کنند‌. به منظور برآوردن نیاز و خواسته هر بیمار، متخصص ارتودنسی تعدادی تکنیک‌های درمان ارتودنسی را به بیماران پیشنهاد می‌کند. درحالیکه احتمال دارد تمامی این گزینه‌‌های درمانی برای یک خانم باردار مناسب و ایده‌ال نباشند، چندین تکنیک وجود دارد که با آنها می‌توان بدون هیچ خطر و به‌طور موثری دندان‌های بیمار را حتی حین بارداری مرتب کرد. متخصص ارتودنسی پس از معاینه دندان‌های بیمار می‌تواند مناسب‌ترین گزینه درمان ارتودنسی را به هر یک پیشنهاد کند و آنها را از هرگونه نگرانی درخصوص ادامه فرآیند درمان حین بارداری مطلع سازد.

بریس فلزی

ارتودنسی ثابت یا فلزی مستلزم استفاده از بست فلزی و بریس جهت تحت فشار قرار دادن دندان‌ها است. این فشار به‌تدریج دندان‌ها را وادار به حرکت در جهت صحیح می‌کند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی روشی جدید برای مرتب کردن دندان‌هاست به‌این شکل که برای هر بیمار یک سری پلاک (قاشقک) پلاستیکی شفاف ساخته می‌شود تا از این طریق فشار مورد نیاز برای مرتب کردن دندان‌ها ایجاد شود. این پلاک‌های شفاف اصلا قابل مشاهده و تشخیص نیستند و امکان در آوردن آنها حین غذاخوردن و مسواک زدن میسر است. این پلاک‌ها نسبت به بریس‌های قدیمی کمتر باعث عفونت و ورم لثه می‌شوند و از این‌رو گزینه مناسب برای زنان باردار به حساب می‌آید.

نگه‌دارنده‌ها 

در برخی موارد ممکن است مشکلات ارتودنسی جزئی باشند. دراین‌صورت، استفاده از یک نگه‌دارنده برای ایجاد تغییرات، مرتب کردن دندان‌ها و بهتر کردن عملکرد گازگرفتن کفایت می‌کند.

نگرانی‌های قبل از آغاز درمان ارتودنسی


نخستین و مهم‌ترین موضوع قبل از انجام هر نوع درمان ارتودنسی یا جراحی حین بارداری این است که متخصص ارتودنسی را از باردار بودن خود آگاه سازید. فرقی نمی‌کند چند هفته یا چند ماه از بارداری‌تان گذشته است. نکته بسیار حائز اهمیت قبل از شروع هر نوع درمانی این است که ترتیب ملاقاتی با متخصص ارتودنسی و احتمالی خود بدهید. شاید تنها خود بیمار از وضعیت بارداری‌اش خبر داشته باشد اما ممکن است برای پزشکی که هر روز تعداد بی‌شماری بیمار را ویزیت می‌کند این موضوع به‌راحتی نادیده گرفته شود. همین موضوع حین مشاوره گرفتن از یک پزشک متخصص زایمان نیز صدق می‌کند. شفاف صحبت کردن در رابطه با هر مرحله از دوران بارداری، بخش جدایی‌ناپذیر درمان تلقی می‌شود. بنابراین پزشک متخصص باید مرهم شما باشد و شناخت بیشتری به شما ازهرکس دیگری داشته باشد. و البته آگاهی از هر درمانی که قصد انجام آن را دارید. بخشی از صحبت‌های بیمار با پزشک متخصص می‌بایست درباره مدت زمان احتمالی درمان و همچنین گزینه‌های مختلف درمانی ارتودنسی در بارداری صورت گیرد. درباره خوب یا بد بودن ارتودنسی ثابت به عنوان گزینه درمانی تصمیم گیری کنید. شاید گزینه درمانی دیگری برای شما مناسب باشد.

نگرانی‌های رایج در مورد درمان


اکنون که قرار است خنده‌ای زیبا بر لب‌های خود داشته باشید و قصد انجام درمان ارتودنسی در بارداری را دارید، بگذارید کمی به بررسی نگرانی‌های رایج درخصوص ارتودنسی دندان بپردازیم:

عکس‌برداری اشعه ایکس

طبق روال، مراحل اولیه یک درمان ارتودنسی شامل گرفتن اسکن‌های 3 بعدی از سر و دهان بیمار است. بسیاری از خانم‌های بیمار از قرار گرفتن در معرض تشعشات حین بارداری احساس نگرانی می‌کنند. احتمال تماس با پرتو‌های ایکس ناشی از تجهیزات پزشکی در بسیاری از مطب‌های ارتودنسی وجود دارد. اما ازآنجاکه این نوع درمان در بین خانم‌های باردار بیشتر و بیشتر متداول شده، از طرف‌دیگر فراهم کردن لباس‌ و تجهیزات محافظ برای این موارد خاص بین متخصصان ارتودنسی هم مرسوم‌تر شده است. برخی از این اقدامات شامل بکارگیری تجهیزاتی است که در اطراف شکم بیمار قرار داده می‌شود تا اطمینان از عدم تماس پرتو حاصل از تجهیزات پزشکی با نوزاد درون شکم مادر حاصل شود. در واقع اگر امروزه برای درمان ارتودنسی به مطبی مراجعه کردید و این نوع تجهیزات محافظ را مشاهده نکردید، جای تعجب دارد و غیر طبیعی است.

بی‌حسی

یک برداشت اشتباه درباره درمان ارتودنسی بسیار رایج شده است، اینکه به تزریق داروی بی‌حسی نیاز است. در حالی که بسیاری از جراحی‌های دندان مستلزم تزریق داروی بی‌حسی به منظور راحتی و حفظ سلامت بیمار است، ارتودنسی یکی از آن موارد نادر است. فرایند کارگذاشتن بست فلزی و بریس مستلزم کمترین تماس با سطوح بسیار حساس همچون لثه‌ها است و بیشتر تماس با خود دندان‌ها صورت می‌گیرد و از اینرو بیمار هیچ نوع درد یا ناراحتی را متحمل نمی‌شود. به‌همین‌دلیل تزریق داروی بی‌حسی حین انجام این نوع درمان ضرورتی ندارد. این موضوع درمورد سایر گزینه‌های درمانی هم‌چون ارتودنسی نامرئی نیز صدق می‌کند.

قرص مسکن

همین برداشت‌ها درباره مصرف قرص مسکن هم وجود دارد. کاملا ثابت شده که مصرف بی‌رویه دارو، بخصوص دارو مسکن بعضی‌ مواقع می‌تواند منجر به عوارضی حین بارداری و تولد نوزاد شود و در بعضی‌ مواقع ممکن است بر سلامت نوزاد حتی پس از تولد تاثیرگذار باشد، به‌هرحال چون امروزه درمان ارتودنسی کاملا بدون درد انجام می‌گیرد، معمولا نیاز به تجویز این نوع داروها نیست. درصورتی‌که از این نوع قرص‌ها مصرف نمی‌کنید، دیگر جای هیچ نگرانی برای سلامتی خود یا نوزادتان باقی نمی‌ماند.

کشیدن دندان

درصورتی‌که فرایند درمان شما آغاز شده باشد و نیاز به کشیدن دندان باشد، ممکن است دندانپزشک پروسه درمانی را تا پس از به دنیا آمدن نوزاد به تعویق بیندازد. علاوه‌بر این بعد از تولد نوزاد، برای کشیدن دندان بیماران می‌توانند درمان را با استفاده از یک نقشه از قبل برنامه‌ریزی‌شده آغاز کنند.به این پست امتیاز دهید.