7 روش برای افتادن دندان شیری بدون درد در خانه

افتادن دندان شیری

اکثر کودکان در ۶ سالگی دندان‌های شیریشان می‌افتد. به‌طور معمول در کودکان ابتدا دندان‌های جلویی می‌افتد. با رشد دندان های بزرگسالی، ریشه‌های دندان های شیری دوباره جذب‌ می‌شوند وتنها مقدار اندکی از بافت همبند نگهدارنده‌ی آنها باقی‌می‌ماند. در نتیجه، دندان های شیری کودک شروع به لق‌شدن می‌کنند.چنانچه سوالی درمورد چگونگی افتادن دندان های شیری و سر بیرون‌زدن دندان های بزرگسالی دارید می‌توانید به دندانپزشک مراجعه‌کرده و با او مشورت‌کنید. دندانپزشک قادر به بررسی دندان‌های کودک شما  و ارائه ارزیابی حرفه‌ای در مورد هرگونه مسئله در این مورد است.

افتادن دندان شیری کودکان


اکثر کودکان از طریق با زبان فشار واردکردن به دندان و یا جلو عقب بردن دندان با انگشت به افتادن دندان های شیری خود کمک‌می‌کنند بدون اینکه دردی داشته‌ باشند. فرزندتان را تشویق‌کنید تا از این روش ها استفاده‌کنند تا به افتادن دندان های شیریشان کمک‌کنند. البته ناگفته نماند که بیشتر کودکان از انجام این کار خوشحال‌می‌شوند.در برخی از موارد، یک دندان شیری به‌مدت چند هفته لق باقی‌خواهد‌ ماند و این می‌تواند خسته‌کننده و یا حتی ناراحت‌کننده باشد زیرا غذاخوردن و مسواک‌زدن را برای کودک سخت‌ می‌کند.

در این شرایط باید تصمیم بگیرید که زمان آن فرا رسیده‌ است که دندان بیفتد یا نه. اگر دندان هنوز ریشه‌دار است، آن را به حال خود رهاکنید زیرا کشیدن آن بسیار دشوار است اما اگر آویزان است می‌توانید به کودکتان کمک‌کنید تا آن را بیرون‌ بکشد.هرچند که بسیاری از کودکان از کشیدن دندان های شیری خود می‌ترسند اما در نهایت بهتر است که آنها خودشان این کار را انجام‌دهند. خود کودک بهتر از هرکسی می‌داند که دندان وی تا چه میزان لق‌ است و اینکه آیا کشیدن آن درد دارد یا نه. از فرزند خود بخواهید تا قبل خوش دندان خود را بیرون‌ بکشد زیرا بدین ترتیب میزان درد وی به حداقل خواهد رسید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

چگونه می‌توان به کودک خود کمک‌کرد تا دندان شیری خود را بیرون‌ بکشد؟


 در صورتی که کودک قادر به کشیدن دندان خود نیست از کمک‌کردن به وی نهراسید. برای این کار ابتدا مقداری داروهای خوراکی ضد درد به اطراف دندان بمالید. این مسکن‌های موضعی را می‌توان به راحتی و بدون‌نسخه پزشک از هر داروخانه‌ای تهیه‌کرد. بعد از زدن ماده‌ی بیحس‌کننده به مدت چند دقیقه صبرکنید تا اثر خود را بگذارد. همچنین چنانچه که کودک شما احساس دلهره دارد، می‌توانید مقداری مسکن به وی‌ بدهید.یک گاز پانسمان و یا یک دستمال‌کاغذی تمیز بردارید و به کمک آن، دندان را به جلو و عقب تکان‌دهید تا معلوم‌شود که آیا دندان آماده‌ی بیرون‌کشیدن است یا نه.

دندانی که آماده‌ی کشیدن‌ باشد به‌راحتی و آزادانه به جلو و عقب حرکت‌می‌کند. چنانچه دندان مقاومت کمی از خود نشان‌داد، آن را به آرامی بکشید اما اگر به سختی می‌توان آن را تکان‌داد به آن دست‌نزنید و این کار را به چند روز دیگر موکول‌کنید. هنگامی که دندان بیرون کشیده‌ شد، غالبا وجود اندکی خون در محل اصلی دندان غیرمعمول نیست.

می‌توانید با قراردادن یک گاز پانسمان تمیز بر روی محل از خونریزی جلوگیری‌کنید. فکرکردن به اینکه چقدر هیجان‌انگیز است که دندان شیری فرزندتان افتاده‌است و اینکه در آینده‌ای نزدیک صاحب دندان بزرگسالی می‌شود باعث می‌شود تا حواس وی از درد و خونریزی پرت شود.پس از آنکه خونریزی دندان متوقف‌ شد، لثه‌ها کودک بررسی‌کنید تا مطمئن‌ شوید که اثری از دندان شیری باقی‌ نمانده باشد. حتی شاید بتوانید، ببینید که آیا دندان بزرگسالی در لثه وی سر‌ بیرون‌ آورده است یا نه. چنانچه تکه‌های شکسته‌ی دندان در قسمت پشت لثه وجوددارد از بیرون‌ کشیدن آنها توسط خود خودداری‌کنید.

بیرون کشیدن تکه های کوچک

برای بیرون‌ کشیدن این تکه‌های باقی مانده دندان باید به دندانپزشک مراجعه‌ کنید. باقی ماندن تکه‌های دندان در لثه می‌تواند دردناک باشد و منجر به مشکلات دندانی دیگری شود.کشیدن دندان ممکن‌ است منجر به پارگی کوچکی در قسمت لثه‌ شود. هرگاه که در بدن منفذی بازشود احتمال خطر عفونت در آن قسمت نیز وجود خواهد‌ داشت. هرچند احتمال ابتلا به عفونت بسیار پایین است اما در طی یک هفته بعد از بیرون‌کشیدن دندان مراقب کودک خود باشید. در صورتی که فرزندتان دردی را احساس‌ می‌کند و یا دچار قرمزی در ناحیه لثه شده‌است  او را به نزد دندانپزشک ببرید.

نکاتی بدون‌درد برای افتادن یا کشیدن دندان شیری


تکان دندان

احتمالا تکان‌دادن دندان لق با زبان و یا از طریق عقب و جلو بردن آن به کمک انگشت اشاره و شست، بدون‌ درد‌ترین و آسان‌ ترین راه برای خلاص‌ شدن از شر یک دندان لق و مزاحم است.

خوردن غذاهای سفت و سخت

خوردن غذاهایی همانند سبزیجات ترد مثل میوه‌‌ های کرانچی از قیبل سیب که جویدن آنها سخت است به کل روند افتادن سریع و بی‌درد دندان کمک‌می‌کند.

استفاده از نخ‌دندان

 هنگامی که دندان بسیار لق‌شده اما باز هم بصورت طبیعی بیرون‌ نمی‌آید، استفاده از نخ دندان برای کمک به افتادن آن بهترین گزینه است. برای این کار، مقداری نخ‌دندان را در بین خط لثه و دندان قرار داده و سریع آن را به سمت بیرون بکشید.

بگذارید دندان خودش بیفتد

یکی دیگر از روش هایی که طبیعی و بدون‌ درد است این است که بگذارید دندان لق‌شده خودش بیفتد و کاری با آن نداشته‌ باشید. البته می‌توان گفت که این روش بهترین روش است چرا که کمترین دخالت را در آن داریم و مکانی بهتر برای رشد دندانی جدید مهیا‌ خواهد شد.

از گاز پانسمان برای تکان‌ دادن دندان لق‌ شده استفاده‌ کنید

این روش درست همانند روش اول است با این تفاوت که در این روش از گاز پانسمان جهت آسان ترکردن و استریل‌ کردن روند کشیدن دندان استفاده‌ می‌شود.

به آرامی از انبرک یا موچین استفاده‌ کنید 

این بهترین روش برای زمانی است که دندان لق‌شده اما هنوز بطوری طبیعی نمی‌افتد. در این مواقع، می‌توانید به کمک یک انبرک تمیز، دندان لق‌شده را تکان‌ دهید. این روش بدون‌درد و بدون ورود باکتری ناشی از انگشتان دست است.

مراجعه به دندانپزشک 

به عنوان آخرین راه‌حل به دندانپزشک مراجعه‌کنید. دندانپزشک می‌تواند دندان کودک شما را بدون درد بکشد.

خطرات ناشی از کشیدن دندان شیری چیست؟


خونریزی 

در صورتی که دندان شیری لق‌شده را بیرون‌بکشید، مخصوصا اگر دندان آماده افتادن‌ نباشد، احتمال خونریزی وجود دارد. پیشنهاد‌ می‌کنیم که با استفاده از یک تکه گاز مرطوب‌شده با آب سرد، خونریزی را بند بیاورید. گاز را بر روی محل خونریزی قرار‌ داده و به‌ مدت چند دقیقه به آرامی به آن فشار بیاورید. چنانچه خونریزی قطع‌ نشد به دندانپزشک مراجعه‌ کنید.

درد 

از آنجایی که با کشیدن دندان، لثه دچار پارگی می‌شود لذا کودک شما درد خواهد کشید. به گفته مجله "والدین"، احتمال دارد که این قسمت از لثه حساس باشد زیرا ممکن‌است که دندان های جدید بیرون‌ بیایند و دندان های شیری با افتادنشان لثه‌ را پاره‌ می‌کنند. در اینگونه مواقع احتمالا لثه ورم‌ کند و کودک دچار ناراحتی و درد شود. زمانی که دندان از دهان خارج‌ می‌شود، ممکن‌است که کودک تا چندین دقیقه احساس درد و ناراحتی کند. در صورتی که بعد از گذشت چند دقیقه درد متوقف‌نشود این یعنی ممکن‌ است که وی دچار عفونت شده‌ باشد.

عفونت 

جدی‌ترین عوارض بیرون‌ کشیدن دندان شیری لق‌ شده افزایش خطر ابتلا به عفونت است. قسمتی که دچار عفونت‌ شده، ورم‌کرده و دردناک می‌شود. در صورتی که احتمال‌ می‌دهید که کودک شما دچار عفونت‌ شده‌است حتما به دندانپزشک مراجعه‌ کنید. درمان‌ های رفع عفونت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها است.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."