افتادن دندان شیری

اکثر کودکان در ۶ سالگی دندان‌های شیریشان می‌افتد. به‌طور معمول در کودکان ابتدا دندان‌های جلویی می‌افتد. با رشد دندان های بزرگسالی، ریشه‌های دندان های شیری دوباره جذب‌ می‌شوند وتنها مقدار اندکی از بافت همبند نگهدارنده‌ی آنها باقی‌می‌ماند. در نتیجه، دندان های شیری کودک شروع به لق‌شدن می‌کنند.چنانچه سوالی درمورد چگونگی افتادن دندان های شیری و سر بیرون‌زدن دندان های بزرگسالی دارید می‌توانید به دندانپزشک مراجعه‌کرده و با او مشورت‌کنید. دندانپزشک قادر به بررسی دندان‌های کودک شما  و ارائه ارزیابی حرفه‌ای در مورد هرگونه مسئله در این مورد است.

افتادن دندان شیری کودکان


اکثر کودکان از طریق با زبان فشار واردکردن به دندان و یا جلو عقب بردن دندان با انگشت به افتادن دندان های شیری خود کمک‌می‌کنند بدون اینکه دردی داشته‌ باشند. فرزندتان را تشویق‌کنید تا از این روش ها استفاده‌کنند تا به افتادن دندان های شیریشان کمک‌کنند. البته ناگفته نماند که بیشتر کودکان از انجام این کار خوشحال‌می‌شوند.در برخی از موارد، یک دندان شیری به‌مدت چند هفته لق باقی‌خواهد‌ ماند و این می‌تواند خسته‌کننده و یا حتی ناراحت‌کننده باشد زیرا غذاخوردن و مسواک‌زدن را برای کودک سخت‌ می‌کند.

در این شرایط باید تصمیم بگیرید که زمان آن فرا رسیده‌ است که دندان بیفتد یا نه. اگر دندان هنوز ریشه‌دار است، آن را به حال خود رهاکنید زیرا کشیدن آن بسیار دشوار است اما اگر آویزان است می‌توانید به کودکتان کمک‌کنید تا آن را بیرون‌ بکشد.هرچند که بسیاری از کودکان از کشیدن دندان های شیری خود می‌ترسند اما در نهایت بهتر است که آنها خودشان این کار را انجام‌دهند. خود کودک بهتر از هرکسی می‌داند که دندان وی تا چه میزان لق‌ است و اینکه آیا کشیدن آن درد دارد یا نه. از فرزند خود بخواهید تا قبل خوش دندان خود را بیرون‌ بکشد زیرا بدین ترتیب میزان درد وی به حداقل خواهد رسید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

چگونه می‌توان به کودک خود کمک‌کرد تا دندان شیری خود را بیرون‌ بکشد؟


 در صورتی که کودک قادر به کشیدن دندان خود نیست از کمک‌کردن به وی نهراسید. برای این کار ابتدا مقداری داروهای خوراکی ضد درد به اطراف دندان بمالید. این مسکن‌های موضعی را می‌توان به راحتی و بدون‌نسخه پزشک از هر داروخانه‌ای تهیه‌کرد. بعد از زدن ماده‌ی بیحس‌کننده به مدت چند دقیقه صبرکنید تا اثر خود را بگذارد. همچنین چنانچه که کودک شما احساس دلهره دارد، می‌توانید مقداری مسکن به وی‌ بدهید.یک گاز پانسمان و یا یک دستمال‌کاغذی تمیز بردارید و به کمک آن، دندان را به جلو و عقب تکان‌دهید تا معلوم‌شود که آیا دندان آماده‌ی بیرون‌کشیدن است یا نه.

دندانی که آماده‌ی کشیدن‌ باشد به‌راحتی و آزادانه به جلو و عقب حرکت‌می‌کند. چنانچه دندان مقاومت کمی از خود نشان‌داد، آن را به آرامی بکشید اما اگر به سختی می‌توان آن را تکان‌داد به آن دست‌نزنید و این کار را به چند روز دیگر موکول‌کنید. هنگامی که دندان بیرون کشیده‌ شد، غالبا وجود اندکی خون در محل اصلی دندان غیرمعمول نیست.

می‌توانید با قراردادن یک گاز پانسمان تمیز بر روی محل از خونریزی جلوگیری‌کنید. فکرکردن به اینکه چقدر هیجان‌انگیز است که دندان شیری فرزندتان افتاده‌است و اینکه در آینده‌ای نزدیک صاحب دندان بزرگسالی می‌شود باعث می‌شود تا حواس وی از درد و خونریزی پرت شود.پس از آنکه خونریزی دندان متوقف‌ شد، لثه‌ها کودک بررسی‌کنید تا مطمئن‌ شوید که اثری از دندان شیری باقی‌ نمانده باشد. حتی شاید بتوانید، ببینید که آیا دندان بزرگسالی در لثه وی سر‌ بیرون‌ آورده است یا نه. چنانچه تکه‌های شکسته‌ی دندان در قسمت پشت لثه وجوددارد از بیرون‌ کشیدن آنها توسط خود خودداری‌کنید.

بیرون کشیدن تکه های کوچک

برای بیرون‌ کشیدن این تکه‌های باقی مانده دندان باید به دندانپزشک مراجعه‌ کنید. باقی ماندن تکه‌های دندان در لثه می‌تواند دردناک باشد و منجر به مشکلات دندانی دیگری شود.کشیدن دندان ممکن‌ است منجر به پارگی کوچکی در قسمت لثه‌ شود. هرگاه که در بدن منفذی بازشود احتمال خطر عفونت در آن قسمت نیز وجود خواهد‌ داشت. هرچند احتمال ابتلا به عفونت بسیار پایین است اما در طی یک هفته بعد از بیرون‌کشیدن دندان مراقب کودک خود باشید. در صورتی که فرزندتان دردی را احساس‌ می‌کند و یا دچار قرمزی در ناحیه لثه شده‌است  او را به نزد دندانپزشک ببرید.

نکاتی بدون‌درد برای افتادن یا کشیدن دندان شیری


تکان دندان

احتمالا تکان‌دادن دندان لق با زبان و یا از طریق عقب و جلو بردن آن به کمک انگشت اشاره و شست، بدون‌ درد‌ترین و آسان‌ ترین راه برای خلاص‌ شدن از شر یک دندان لق و مزاحم است.

خوردن غذاهای سفت و سخت

خوردن غذاهایی همانند سبزیجات ترد مثل میوه‌‌ های کرانچی از قیبل سیب که جویدن آنها سخت است به کل روند افتادن سریع و بی‌درد دندان کمک‌می‌کند.

استفاده از نخ‌دندان

 هنگامی که دندان بسیار لق‌شده اما باز هم بصورت طبیعی بیرون‌ نمی‌آید، استفاده از نخ دندان برای کمک به افتادن آن بهترین گزینه است. برای این کار، مقداری نخ‌دندان را در بین خط لثه و دندان قرار داده و سریع آن را به سمت بیرون بکشید.

بگذارید دندان خودش بیفتد

یکی دیگر از روش هایی که طبیعی و بدون‌ درد است این است که بگذارید دندان لق‌شده خودش بیفتد و کاری با آن نداشته‌ باشید. البته می‌توان گفت که این روش بهترین روش است چرا که کمترین دخالت را در آن داریم و مکانی بهتر برای رشد دندانی جدید مهیا‌ خواهد شد.

از گاز پانسمان برای تکان‌ دادن دندان لق‌ شده استفاده‌ کنید

این روش درست همانند روش اول است با این تفاوت که در این روش از گاز پانسمان جهت آسان ترکردن و استریل‌ کردن روند کشیدن دندان استفاده‌ می‌شود.

به آرامی از انبرک یا موچین استفاده‌ کنید 

این بهترین روش برای زمانی است که دندان لق‌شده اما هنوز بطوری طبیعی نمی‌افتد. در این مواقع، می‌توانید به کمک یک انبرک تمیز، دندان لق‌شده را تکان‌ دهید. این روش بدون‌درد و بدون ورود باکتری ناشی از انگشتان دست است.

مراجعه به دندانپزشک 

به عنوان آخرین راه‌حل به دندانپزشک مراجعه‌کنید. دندانپزشک می‌تواند دندان کودک شما را بدون درد بکشد.

خطرات ناشی از کشیدن دندان شیری چیست؟


خونریزی 

در صورتی که دندان شیری لق‌شده را بیرون‌بکشید، مخصوصا اگر دندان آماده افتادن‌ نباشد، احتمال خونریزی وجود دارد. پیشنهاد‌ می‌کنیم که با استفاده از یک تکه گاز مرطوب‌شده با آب سرد، خونریزی را بند بیاورید. گاز را بر روی محل خونریزی قرار‌ داده و به‌ مدت چند دقیقه به آرامی به آن فشار بیاورید. چنانچه خونریزی قطع‌ نشد به دندانپزشک مراجعه‌ کنید.

درد 

از آنجایی که با کشیدن دندان، لثه دچار پارگی می‌شود لذا کودک شما درد خواهد کشید. به گفته مجله “والدین”، احتمال دارد که این قسمت از لثه حساس باشد زیرا ممکن‌است که دندان های جدید بیرون‌ بیایند و دندان های شیری با افتادنشان لثه‌ را پاره‌ می‌کنند. در اینگونه مواقع احتمالا لثه ورم‌ کند و کودک دچار ناراحتی و درد شود. زمانی که دندان از دهان خارج‌ می‌شود، ممکن‌است که کودک تا چندین دقیقه احساس درد و ناراحتی کند. در صورتی که بعد از گذشت چند دقیقه درد متوقف‌نشود این یعنی ممکن‌ است که وی دچار عفونت شده‌ باشد.

عفونت 

جدی‌ترین عوارض بیرون‌ کشیدن دندان شیری لق‌ شده افزایش خطر ابتلا به عفونت است. قسمتی که دچار عفونت‌ شده، ورم‌کرده و دردناک می‌شود. در صورتی که احتمال‌ می‌دهید که کودک شما دچار عفونت‌ شده‌است حتما به دندانپزشک مراجعه‌ کنید. درمان‌ های رفع عفونت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها است.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

59 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام من قبلاً که به دندان پزشکی رفتم گفت که اگر به دندان ور بریم دندان کج در نیاید

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   می 13, 2020 3:15 ق.ظ

   سلام . تا سن 25 سالگی دندان ها تحت تاثیر نیرو های داخل دهانی از طرف زبان و لب هستند و از هر طرف که نیرو وارد شود به سمت مقابل هدایت می شوند

   پاسخ
  • بله درسته

   پاسخ
   • سلام دندان بغلی دخترم شیریه و چند هفته است که درد داره اصلا هم لق نشده از دندان پزشک میترسه انقدر هم تکان میده ولی لق نمیشه یه روشی دارید

    پاسخ
 • دمتون گرم باوت راهکار ها خودم از طریق روش تکان دادن دندان نیشمو کندم مرسی واقعا

  پاسخ
 • من در این کرونا دندونم درد میکنه و نمیتونم به دندانپزشکی برم چکار کنم دندونم شیری هستش

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   می 20, 2020 2:56 ق.ظ

   سلام . مراجعه به دندانپزشکی تنها راه حل است . نگرانی از کرونا نداشته باشید . بیماریهای خطرناکتری هست که اگر یک جایی آلوده باشد در روز عادی خطرناک تر از کروناست

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید خدمت دکتدمحترم ببخشید من دخترم هشت ساله است الان بیشترازیک ساله دندوناش ریخته ولی نتاسفانه دوتا ازدندونای بالاش درنمیاد اون یکی ها دراومدن ولی این دوتا اصلا علامت هم نداره که بخواد دربیاد لطفا راهنمایی میکنین؟

  پاسخ
 • سلام من الان نه سالمه دندون نشیمم حلقه رفتم چند ماه پیش رفتم دکتر گفتم اینو بکن گفت نه گفتم چرا گفت تا سن ۱۰ سالگیونباید این بی افته الان خیلی لق شده شب که غذا هم نخوردم چیکار کنم???

  پاسخ
 • سلام ۱۲ سالمه یک دندان دارم خیلی لقه ول شده میترسم بکنمش چه کار کنم

  پاسخ
 • سلام
  من ۱۴سالمه و دندان های شیری ام افتاده.اما بعد از سه چهار سال باز دندانم لق شده و شکسته من نگرانم اگر دندانم بیفتد دیگر در نیاید.چه کنم؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   ژانویه 6, 2021 7:31 ق.ظ

   سلام . شما احتمالا مسواک نزده یا خوب نمی زنید که دندان دائمی تان خراب شده است

   پاسخ
 • ارشیا آباد
  فوریه 7, 2021 5:35 ب.ظ

  سلام من دوازده ساله هستم و یکی از دندان هایم سوراخ شده و خیلی کم لق شده « خیلی کم» و امروز دیدم که یک دندان همیشگی داره از لثه هایم میزنه بیرون و در این شرایط کرونا هم نمیشه رفت دندان پزشکی.
  میخواستم بدانم باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
 • من یاز ده سالمه‌و دندون نیشم خیلی لقه اما میترسم بندازمش به مادرم هم نگفتم

  پاسخ
  • ارشیا آباد
   مارس 31, 2021 9:31 ق.ظ

   اگه خیلی لقه باید دستمال کاغذی بکشیش

   پاسخ
  • منم یازده سالمه چند ماه پیش دندونم خیلی لق شد و دندون نیش بود رفتم تو دستشویی و با دسمال اروم کندمش اصلا درد نداشت
   و خون هم یکی دو قطره ریخت

   پاسخ
  • سلام عزیزم اگع دندونتو نکنی هی بزرگتر و بزرگتر میشی و آخرش دیه بکنی در نمیاد اصن کندنش درد نره من خودم کندم یدونه هیچی حس نکردم پس بکن نترس

   پاسخ
 • اگه خیلی لقه باید دستمال کاغذی بکشیش

  پاسخ
 • سلام من دوازده سالمه یه دونه آرواره دارم شیری الان خیلی لقه الان میترسم شبه بخام بخورمش ولی از طرف چپ نمیکنه از همه جا لغه و کنده و لی به طرف چپ لسه مثل سنگ چسبیده و وقتی از سمت چپ به راست تکونش میدی خیلییییی درد میکنه و تیر میکشه
  چکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام من ¹⁰ سالمع
  ⁴ تا دندون لق دارم یکی کنار دندون کناری دوتاعم پایین هم دارم بقل
  چجوری باید اینارو بکنم؟من دردی ندارم ولی وقتی ناخونمو میکنمپایین دندون بقلیم میبینم باز هس چجوری درشون بیارم؟

  پاسخ
 • سلام یکی از بخش ها گفتید تکه های کوچک رو خودتون بیرون نکشین. یه شب دخترم ریشه دندونش رو نشون داد و گفت گیر کرده. بعد از 2-3 هفته خودش اونو کند. مشکلی نداره؟

  پاسخ
 • من میگم اینکارو انجام بدین دندونتونو با یه نخ ببندین به در یه لگد محکم بزنین به در بسته شه راحت در میاد

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر
  دخترم ۱۰ سالشه
  یکی از دندون های
  نیش فک پایینش
  کاملا لقه و خیلی
  سخت میشه
  اونو در بیارم
  و هر کاری میکنم
  در نمیاد چیکار کنم؟
  لطفا راهنماییم
  کنید؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   فوریه 16, 2022 7:43 ق.ظ

   سلام . چاره ای جز مراجعه به دندانپزشک و درآوردن با اسپری بیحسی ندارید .

   پاسخ
 • سلام آیا میشه که فردی که 13 سالش باشه
  دندان شیری هم داشته باشه
  من 13 سالمه دندونم لق شده
  آیا دندونم شیری هست؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر دخترم پنج سال و دوماهشه دندون شیری اولش خودش افتاد بعد دندون اصلیش دراومد حالا دندون دومیش یه ذره لق شده اما دندون اصلیش از پایین داخل دهان دراومده دندون لق نمیافته چیکار کنم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   آوریل 16, 2022 7:09 ق.ظ

   سلام نگران نباشید . اگر تا شش ماه لق نشد و خودش نیافتاد به دندانپزشک مراجعه نمایید .

   پاسخ
 • سلام من دندونم و کندم ولی اون نصفش مونده اولش یکم لق بود اما من انقدر بهش ور رفتم را لق تر شده حالا میخولم بکنمش اما صدا میکنه وقتی تکونش میدم و همش به دندون پشتیش گیر میکنه و همون جا ثابت میشه و من میترسم وبعد دوباره فشارش میدم که بره سر جاس نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید از راهنماییتون ممنون

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 4, 2022 7:25 ق.ظ

   سلام . به دندانپزشک مراجعه نمایید .

   پاسخ
   • سلام من ۱۱ سالمه یکی از دندون های تقریبا آسیابم داره میفته و یه طرفش که طرف دهنم و زبونمه کاملا لقه ولی اون یکی طرف خیلی چسبیده الان دو روزم هست که نمیتونم غذامو درست بخورم پیشنهاد میکنین به دندان پزشک مراجعه کنم یا وایسم خودش بیفته خیلی درد داره

    پاسخ
    • کلینیک دندانپزشکی ویستا
     آگوست 13, 2022 7:06 ق.ظ

     سلام .بستگی به خودتان دارد . اگر که خیلی اذیت می کند به دندانپزشک مراجعه کنید تا سریع خارجش کند .

     پاسخ
 • سلام من چند سال پیش دندونمو میله گذاشتم توش دکترش گفت تا ۱۲ سالگی میوفته الان هم خیلی لق شده و به دوقسمت تقسیم شده دندونم ۱۲ سالم هم هست
  چیکار کنم خیلی لقه؟
  خیلی هم کوچک شده و هر هفته تکه ریزی از دندانم می ریزه

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 26, 2022 7:14 ق.ظ

   سلام . نگران نباشید یا خودش می افته یا در نهایت دکتر براتون در میاردش.

   پاسخ
 • سلام من ۱۳ سالمه چهار تا دندون پایین دارم جلو لق هم نیستن چکار کنم من از دندان پزشک میترسم نه
  از آوردن دندان از آمپول میترسم درد داره خودم می‌خوام یه کاری کنم

  پاسخ
 • من دندونم لغه و میخواد بیوفته 17 سالمه شیریه چیکار کنم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   آگوست 11, 2022 6:34 ق.ظ

   سلام . تا این سن همه دندانهای شیری افتاده است . حتما به دندانپزشک مراجعه کنید .

   پاسخ
 • سلام.پسر من ۶سال و نیمه.اولین دندان شیری بالاییش خیلی اومده جلو و لق شده طوری که یه طرف یه کم جدا شده از لثه،همینطور یه دندان پشت همین دندان داره درمیاد و بهش فشار میاره.میخوام دندونش رو بکشم پسرم میگه دردم میاد‌.نمیدونم چکار کنم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   آگوست 15, 2022 6:58 ق.ظ

   سلام . تلاش نکنید خودش میافته یا اینکه به دندانپزشک مراجعه نمایید تا با اسپری لیدوکایین محل را بیحس کرده و در آورد.

   پاسخ
 • سلام. من 37 سالم هست یه دندون شیری دارم که خیلی لق شده. صبر کنم خودش می افته؟
  مطمن هستن که شیری هست.

  پاسخ
 • با سلام و احترام .تشکر از راهنمایی تون
  ببخشید دخترم چهار سال و پنج ماه سن داره .چند تا از دندوناش مشکل داره بعضی وقتهام درد داره میترسم ببرمش دندانپزشکی .دخترم کوچیکه خاطره بدی نشه ونترسه . اسونترین و بی دردترین راه چیه .ایا حتما باید پر بشه یا کشیده بشه.بچه ها تحمل دارن .ممنون از راهنمایی

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   سپتامبر 6, 2022 7:16 ق.ظ

   سلام . با مراجعه به دندانپزشک اطفال امکان بیهوش کردن هم است . حتما باید مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۱۱ سالمه دوندونم لق جلوش کاملا در اومده ولی عقباش محکمه و چند روزه نمیتونم غذا بخورم باید چیکارکنم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   سپتامبر 19, 2022 7:41 ق.ظ

   سلام . یک غذای سفت روش بجوید کنده می شود . در غیر اینصورت به دندانپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام پسر شش ساله‌ی من دندونش لقه ولی دندون دائمیش داره از پشت همین دندون درمیاد و کج هست . دندون لق شده اونقدر لق نیست که بشه با دراوردش چیکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید من دندونم لقه ۱۱ سالمه و می‌خوام بکنم درد بیش از حد داره و شبا هم میترسم قورت بدم آخه زیادی لقه

  پاسخ
 • منم یازده سالمه و دندون آسیابم خیلی لقه میترسم تو مدرسه بیفته اگر افتاد چیکار کنم

  پاسخ
 • عالی بود واقعا ممنون آیا مسواک برقی برای بچه های ۶سال و بالاتر توصیه میکنید؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   اکتبر 12, 2022 6:50 ق.ظ

   سلام . در صورتیکه آنها را علاقمند به مسواک زدن کند مسواک برقی گزینه خوبی است

   پاسخ
 • فاطمه نجاتی
  نوامبر 4, 2022 1:19 ق.ظ

  پسرم ۷سالشه دوتا دندون پشت دندون های شیری پایینش دراومده ولی دندون شیریش نمیوفته. خیلی زیاد از دندون پزشکی میترسه اصلا همکاری نمیکنه لطفا بگین چیکار کنم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   نوامبر 4, 2022 7:02 ق.ظ

   سلام . صبر کنید تا خودش بیافتد . در غیر اینصورت مراجعه به دندانپزشک.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید