5 روش برای کاهش ورم و التهاب لثه و صورت بعد از کشیدن دندان

تورم و التهابی که پس از کشیدن دندان ایجاد می‌شود، واکنش طبیعی بدن محسوب می‌شود. التهاب و تورم علامت خوبی است که نشان دهنده پیشرفت طبیعی التیام ریشه دندان کشیده شده است. میزان التهاب و مدت زمان ورم ناشی از کشیدن دندان در افراد مختلف متفاوت است. میزان تورمی که پس از کشیدن دندان ایجاد می‌شود ارتباط مستقیمی با میزان آسیبی دارد که در جراحی دندان به بافت‌های اطراف وارد می‌شود. اگر لثه و بافت‌های اطراف زخم شوند و آسیب زیادی ببینند، پس از خارج کردن دندان میزان تورم بافت‌ها بیشتر خواهد شد.

معمولا در کشیدن دندان عقل یا جراحی برای کشیدن دندان، تورم یک مسئله شایع است. در جراحی‌های باز یا بسته کشیدن دندان میزان تورم به‌طرز قابل‌ توجهی کم است. آسیب دیدن بافت‌های نرم، آسیب رساندن به استخوان، جدا شدن قسمت‌های آویزان و التهاب ناشی از شکستگی استخوان از علل شایع تورم بیش از حد محسوب می‌شوند. معمولاً دو روز پس از کشیدن دندان، تورم به بالاترین سطح خود می‌رسد. پس از کشیدن دندان، دندان‌پزشک نکاتی را درباره روش‌های کاهش تورم ارائه می‌کند.

پس از کشیدن دندان تا چه مدت صورت ورم دارد؟


معمولا ورم حدود ۴ تا ۶ روز طول می‌کشد، و به طور طبیعی هفت روز پس از کشیدن دندان، ورم به طور کامل از بین می‌رود. اگر در این بازه زمانی، بهبودی حاصل نشد باید برای معاینه به دندان‌پزشک مراجعه کرد. در برخی موارد، در ابتدا تورم از بین می‌رود سپس مجددا عود می‌کند. این مسئله در مواردی رخ می‌دهد که زخم ریشه دندان کشیده شده عفونت کرده باشد. ورم ثابت پس از کشیدن دندان یا بیشتر شدن آن و چند روز پس از کشیدن دندان می‌تواند علامت عفونت باشد.

مطالعه در مورد ایمپلنت

تورم که به علت عفونت ایجاد می‌شود


باید براساس موارد زیر، تورم ناشی از بروز عفونت را از تورم پس از جراحی تفکیک کرد:
• در مواردی که تورم به علت بروز عفونت ایجاد می‌شود دمای پوست بالا می‌رود.
• در محل مورد نظر قرمزی بیشتری مشاهده می‌شود.
• در صورتی که محل زخم عفونی شده باشد ممکن است بیمار تب کند.
در مواردی که ورم به علت عفونت ایجاد می‌شود هر یک ساعت به مدت ۳۰ دقیقه از کیسه آب گرم استفاده می‌گردد و از خارج روی موضع قرار داده می‌شود. برای درمان عفونت به بیمار آنتی‌بیوتیک داده می‌شود. در صورتی که به خاطر بروز عفونت، آبسه تشکیل شود دندانپزشک آن را سوراخ می‌نماید و مایع درون آن را تخلیه می‌کند.

کنترل ورم بعد از کشیدن دندان


برخی از مواردی که به کاهش ورم ناشی از کشیدن دندان کمک می‌کنند عبارتند از:

سرما درمانی

قرار دادن کیسه آب سرد روی محل جراحی شده باعث کاهش تورم ناشی از کشیدن دندان می‌شود. سرما باعث تنگ شدن عروق خونی می‌شود و بدین وسیله از تراوش خون و مایعات به درون بافت جلوگیری می‌کند. باید پس از کشیدن دندان به صورت دوره‌ای از کیسه آب سرد برای کاهش تورم استفاده کرد تا عروق خونی تنگ شوند. می‌توان به مدت ۲۰ دقیقه از کمپرس آب سرد استفاده کرد سپس به مدت ۲۰ دقیقه استراحت کرد و مجددا به مدت ۲۰ دقیقه کمپرس را روی محل مورد نظر گذاشت.

باید ۱۲ ساعت پس از جراحی حدود یک ساعت از کمپرس آب سرد استفاده کرد. در ۳۶ ساعت اول نباید از کمپرس آب گرم استفاده کرد. باید یخ را درون کیسه کائوچویی ریخت و روی محل مورد نظر قرار داد. در صورتی که کیسه کائوچویی در دسترس نباشد می‌توان از کیسه پلاستیکی استفاده کرد. می‌توان به طور مستقیم یک تکه یخ را روی موضع قرار داد. بیمار باید در ۱۲ الی ۲۴ ساعت اول بعد از کشیدن دندان سر خود را بالا نگه دارد.

باند فشاری

می‌توان برای کاهش ورم ناشی از کشیدن دندان به شرح زیر از باند فشاری استفاده کرد:
• در صورتی که تورم در قسمت جلویی دندان ایجاد شده باشد باید باندهای تا شده را در قسمت بیرونی لب قرار داد و توسط چسب محکم نمود.
• در صورتی که تورم در قسمت انتهای دهان ایجاد شده باشد، باید باندهای تا شده را از روی پوست صورت روی ورم قرارداد و توسط باندکشی محکم نمود.

کمپرس آب گرم


معمولاً طی یک یا دو روز پس از کشیدن دندان، ورم به حداکثر خود می‌رسد. در این مرحله استفاده از کمپرس سرد مفید نیست. باید یک یا دو روز بعد از کشیدن دندان از کمپرس مرطوب و گرم استفاده کرد. این امر باعث باز شدن عروق خونی و افزایش جریان خون می‌شود. باید فقط به مدت نیم ساعت از کیسه گرم و مرطوب استفاده کرد. برای جلوگیری از سوختگی پوست می‌توان از ژل بی‌حس کننده استفاده کرد.

آنزیم‌ها و هورمون‌ها

آنزیم و هورمون‌های زیادی در بازار موجود هستند که با هدف درمان تورم پس از جراحی طراحی شده‌اند، اما نباید هر روز از آنها استفاده کرد. این آنزیم‌ها از بروز تورم جلوگیری نمی‌کنند اما با تجزیه بافت همبند و سدهای فیبرینی، مایع جمع شده را در نقاط بیشتری توزیع می‌کنند. با این حال احتمال گسترش عفونت به سایر نقاط وجود دارد.

هورمون‌ها کورتیکو استروئید

استفاده از هورمون‌های کورتیکو استروئید در مقادیر بالا می‌تواند باعث کاهش ورم شود. با این حال این هورمون‌ها عوارض جانبی زیادی دارند و نباید بعد از کشیدن ساده دندان از آنها استفاده کرد.

مواردی که باید از آنها اجتناب کرد


افرادی که دندان خود را کشیده‌اند باید به منظور جلوگیری از تشدید تورم از موارد زیر اجتناب کنند:
• محل زخم ریشه را دستکاری نکنند.
• بیمار باید حداقل طی ۴۸ ساعت اول پس از کشیدن دندان از استعمال دخانیات خودداری کند.
• باید از مک زدن، تف کردن، یا نوشیدن مایعات سرد توسط نی خودداری کند زیرا این کار با ایجاد فشار منفی باعث می‌شود لخته ایجاد شده در محل زخم از جای خود کنده شود و زخم خونریزی کند. در صورتی که فرایند التیام زخم به تعویق بیفتد منجر به تورم بیشتر می‌شود.
• بیمار باید طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از کشیدن دندان از مایعات و غذاهای نرم استفاده کند. بدین منظور بیمار می‌تواند از پودینگ، ماست، پوره سیب‌زمینی، سوپ، و غذاهای نرم استفاده نماید.

53 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • آذر کوهستانی
  اکتبر 6, 2020 8:11 ق.ظ

  من روز یکشنبه دندونی که عفونت داشت کشیدم ،روز اول بعد از جراحی یکم ورم داشت و الان روز دوم بعد از جراحی میباشد که ورمش بیشتر شده . چرک خشک کن هم استفاده میکنم هر 8 ساعت . آیا نباید نگران باشم ؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   اکتبر 6, 2020 8:09 ب.ظ

   سلام . تورم بعد از کشیدن دندان به سختی باشد طبیعی است . اما اگر دندان راحت خارج شده باشد باید بررسی دقیقتر شود

   پاسخ
   • سلام من هفته پیش دندان اخر پایین سمت راست رو کشیدم و نمیدونستم که نباید سیگار بکشم . الان بعداز گذشت ۴ روز خیلی درد دارم . با اب نمک هم تند تند میشورم . ولی تا شیاف نزارم دردم با اسیدمفناک و استامینفن ساکت نمیشه میشه لطفا یه رلهکار بدید که این درد ساکت شه الان ۴ روز گذشته . البته دندونم و خیلی سخت کشیدم و ریشه ها فک جوش بود که با خورد کردن دراوردن ریشه هام رو . ایا این درد طبیعیه؟ و اگه طبیعیه تا چند روز میمونه ؟

    پاسخ
    • کلینیک دندانپزشکی ویستا
     آوریل 10, 2022 7:46 ق.ظ

     سلام . به احتمال زیاد درای ساکت شده است و نیاز به پانسمان مخصوص دارد . باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

     پاسخ
 • سلام دخترم 13 سالشه دندان هفتش نهفته بود که از داخل به ریشه ی دندان کناری فشار وارد میکرد دکترش گفت باید خارج بشه که با یه جراحی سخت تونست درش بیاره الان دو روز گذشته صورتش ورم داره، آیا طبیعی هست؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   اکتبر 22, 2020 8:33 ق.ظ

   سلام . می تواند طبیعی باشد. در این مورد بهتر است با دنانپزشکی که جراحی را انجام داده مشورت نمایید.

   پاسخ
 • سلام مادرم دو روز پیش دندانش را کشیدن و دیشب خیلی درد زیادی داشتن ،یه درد که هی میگیره و ول میکنه و صورتشون ورم کرده،ایا این درد ممکنه نتیجه عفونت باشه؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   ژانویه 2, 2021 7:15 ق.ظ

   سلام بله به احتمال زیاد عفونت است . البته باید توسط دندانپزشک معاینه شود تا مطمئن شد.

   پاسخ
 • سلام . دندان های من خیلی خرابی داره و بیشترشون تیکه تیکه هستن و دنبال جایی هستم که بکشم مصنویی بزارم .
  الان باد عجیبی کرده بالای دوتا دندونم که تیکه تیکه هستن ، هیچ تغییر رنگی نکرده لثه من فقط باد داره و درد هم تقریبا نداره نه دندون نه لثه ….. وقتی روی قسمت باد کرده که زیاد هم هست به سمت پایین فشار میدم صدای باد بیرون آمدن میاد …..
  بردم بکشم گفتن نمیشه باید صبر بکنی بادش بخوابه ولی الان یک ماه باد داره و بدتر میشه همش ….
  چند نفر گفتن یه سوراخ ریز بکن این باد رفته داخلش و فشار بده بادش بره …. تاکید میکنم که وقتی فشار میدم به سمت پایین قشنگ صدای باد میاد …..
  به نظر شما اگر کنار دندونم یه سوراخ ریز بکنم مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • سلام لطفاً راهنمایی کنید من ریشه دندان بالاچپشماره ۴بع علت کیست خارج کردم الان جای جراحی عفونت کرده است چیکارکنم که بدتر نشه مکارم به کلینیک بازنشه چون تومنطقه محروم هستیم همین پیامک روهم ازطریق یه اشناداده ام لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم ترخدا هنوز 24ساعت نگذشته از جراحی و سیگار وموادی هستم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 29, 2021 7:31 ق.ظ

   سلام . آنتی بیوتیک باید مصرف کنید به همراه دهانشویه . کمتر سیگار بکشید

   پاسخ
 • سلام .. من عصب کشی انجام دادم و در همان سمت، صورتم ورم کرده .. حتی تا پلک پایین چشمم هم ورم کرده .. دکتر گفت که بخاطر التهابی که داره واست پانسمان میکنم و هنوز کامل کارم رو انجام نداده .. آیا طبیعیه؟

  پاسخ
 • سلام .من چهارروز دندان هام درد میکرد برای اروم کردنش از داروخانه دنتول خریدم الان زبونم سوخته و دونه زده ن میتونم حرف بزنم ن غذا بخورم میشه راهنمایی کنید برای زخم زبونم چکار باید بکنم انگار سوخته و سطح زبونم کامل سفیده و دونه زده مثل جوش چرکی سر سفید ؟

  پاسخ
 • سلام من چند روزی دندونم درد میکرد از داروخانه دنتول خریدم برای اروم کردن دردش الان زبونم سوخته و دونه زده اذیتم میکنه ن چیزی میتونم بخورم ن صحبت میتونم بکنم لطفا درمانی یا راهکاری بدین تا زخم زبونم خوب بشه .

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   اکتبر 12, 2021 8:02 ق.ظ

   سلام احتمالا به دنتول حساسیت دادید . دنتول را قطع کنید مشکلتان برطرف میشود.

   پاسخ
 • سلام من دیروز دندون نیش نهفته ام رو کشیدم و صورتم خیلی ورم کرده فکر میکنم امروز بیشتر از دیروز ورم کرده ، چند روز بعد درست میشه؟

  پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر دخترم 7سال دارد 3روز پیش دندان بالا راست آن را دکتر دندانپزشک کشید وقتی که می کشید خیلی جیغ می زد وگریه می کرد همان روز بعد ظهر از ساعت 5تا ساعت 7شب گریه کرد و خیلی درد داشت بعد آن ورم کرد برایش شربت آموکسی‌سیلین 400ومترونیدازول وایبروفن گرفتم ولی ورم آن بیشتر شد تا امروز برای آن آمپول پنیسلین و دکسامتازون دکترتزریق کردند کمی ورم آن بهتر شده ولی خیلی جای لپ آن قرمز و خارش می کند اگر
  زحمتی نیست من را راهنمایی کنید برای خارش صورتش چه کار ی کنم ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام من دیروز دندان عقل سمت راست را کشیدم… جراحی کردم خیلی از دیروز تا حال ورم زیادی کرده سمت راست فکم…برای درمان درد و کاهش ورم چی پیشنهاد میکنین

  پاسخ
 • امید صفرپور
  نوامبر 19, 2021 5:35 ب.ظ

  سلام و عرض ادب.
  من دیروز دندونم که درد میکرد رو کشیدم، پایین شماره ۹(البته شکسته بود و فقط ریشش مونده بود) الان هم ورم کرده و هم خیلی درد میکنه. طبیعیه یا برم دکتر؟ ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   نوامبر 20, 2021 7:21 ق.ظ

   سلام .حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید تا به شما آنتی بیوتیک تجویز شود .

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده حدود ۱۰ روز پیش دندون سمت چپ پایین شماره ۶ رو کشیدم الان روی لثه م ی چیزی مثل گوشت مانند روش هست و کنار دندون بغلیش هم گرفته اصلا درد نداره ولی دست بهش میزنم خون میاد ممنون میشم راهنمایی کنید چی هست؟؟؟ خیلی نگرانم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   دسامبر 19, 2021 7:35 ق.ظ

   سلام . لازم است که به جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا آن را احتمالا بردارند .

   پاسخ
 • سلام مامان من دندونشه کشید با جراحی ریشه اش خیلی محکم بوده خیلی درد داره کپسول آموکسی‌سیلین و متروماکس با یک دهانشو استفاده میکنه و همچنین خیلی ورم داره صورتش علاوه بر این کاری ک در سایت گفته شد دیگه بهترین و موثرترین روش چیه؟بهترین خوراکی چی باید بخوره ؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   مارس 2, 2022 6:53 ق.ظ

   سلام . احتمالا دچار حفره خشک شده اند . مطالب راجع به حفره خشک را مطالعه نمایید و لازم است در این رابطه به دندانپزشک مراجعه کنید .

   پاسخ
 • سلام من دیروز دوتا دندان عقلم رو کشیدم اما ی ذره هم ورم نکرده آیا این خوبه یا بد؟؟

  پاسخ
 • سلام من دیروز دندون ۷ بالا سمت چپ و راستم را پر کردم
  والان بعد ده ساعت طرف راست صورتم هنوز ورم داره دستم که ورم میزنم درد می گیره آیا باز باید برم دکتر؟؟؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 12, 2022 7:15 ق.ظ

   سلام . تورم بعد از عصب کشی طبیعی است ولی نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد . بله حتما به دندانپزشکتان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 • سلام من ۱۵ سالمه و دندون عقل کشیدم
  الان حدودا ۴ روزه ورم داره و غذای سفت نمیتونم بخورم طبیعیه؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 22, 2022 7:36 ق.ظ

   سلام . میزان ورم کردن صورت متناسب است با سختی بیرون آمدن دندان . هرچه دندانی سختتر خارج شود مقدار تورم صورت نیز بیشتر است .

   پاسخ
 • سلام من رفتم دندان عقلمو بکشم اما به محض اینکه امپول بیحسی زد صورتم تورم زیادی کرد علتش چیه؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 23, 2022 6:59 ق.ظ

   سلام . بستگی به این دارد که کجای دهان شما تزریق شده باشد.

   پاسخ
   • سلام برای منم امروز همبن اتفاق افتاده سمت چپ بالایی دندون عقلمو کشیدم باد کرده نمیتونم چیزیم بخورم توروخدا بگین چیکار کنم

    پاسخ
    • کلینیک دندانپزشکی ویستا
     آگوست 10, 2022 6:50 ق.ظ

     سلام . التهاب و تورم بعد از کشیدن دندان عقل بستگی به میزان سختی بیرون کشیدن دندان دارد . آنتی بیوتیک و مسکن ضد التهابی استفاده کنید.

     پاسخ
 • سلام، دندانم چون فقط ديواره دورش مونده بود روز پنجشنبه جراحي كردم در اوردم و پودر استخوان زدن براي اينكه ايمپلنت بشه در اينده، روز جمعه ورم كرد و امروز ورم بيشتر شد درد خيلي كمي هم داره و ازردس نصف صورتم، مشكلي هست بنظرتون؟برم دكتر دوباره؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 24, 2022 6:59 ق.ظ

   سلام . تورم بعد از جراحی پیوند استخوان طبیعی است . به احتمال زیاد آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده است .

   پاسخ
 • سلام من امروز دومین روز میشه دندون عقل سمت چپمو کشیدم یکم لثم التهاب داره و باد کرده و یکمم درد دارم این طبیعیه

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 25, 2022 6:54 ق.ظ

   سلام . گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان این اتفاق می افتد . بستگی به سختی در آمدن دندان دارد . داروی آنتی بیوتیک و مسکن ضد التهابی استفاده کنید خوب میشود .

   پاسخ
   • مسکن ضد التهاب بهم نوافن داده دکتر و نوشته هر ۸ ساعت باید زمانی که درد دارم فقط بخورم یا هر ۸ ساعت؟

    پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یه هفتس دندونمو کشیدم الان بهتر شده ولی موقع خواب ظهر و شب صورتم باد میکنه لطفا بگید باید چ کار کنم

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   جولای 28, 2022 7:25 ق.ظ

   سلام . به دندانپزشکی که کشیده مراجعه نمایید . بدون رادیوگرافی نمی توان نظر داد .

   پاسخ
 • یلدا نظری
  آگوست 3, 2022 3:03 ق.ظ

  سلام وقت بخیر،من برای مسافرت کاری خارج از ایران مجبور شدم درمان دندونمو قطع کنم و با گذشت یک ماه مجبور به کشیدن دندونم شدم امروز،دندون کرسی شماره ۶بالا سمت چپ،هم از داخل دهان تورم زیادی احساس میکنم هم از بیرون فضای داخلی دهان تورم سفت و کمی نبض دار از درد،من اینجا به پزشک ایرانی دسترسی ندارم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که این روند طبیعی هست یا باید به پزشک مراجعه کنم؟؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   آگوست 3, 2022 7:41 ق.ظ

   سلام . صد در صد نیاز است که جهت درمان به دندانپزشک مراجعه نمایید . اما تا رسیدن به دندانپزشک اگر که میتوانید از آنتی بیوتیک آموکسی سیلین استفاده کنید.

   پاسخ
 • وقت به خیر ،من حدود ۱۴ روز است که دندان عقل نهفته خودم رو جراحی کردم وکل آنتی بیوتیک رو مصرف کردم در حال حاضر هنوز درد دارم و با وجود اینکه مسواک و آب نمک رو به صورت مرتب استفاده میکنم بوی بد دهان دارم ،ایا عفونت دارم ؟

  پاسخ
  • کلینیک دندانپزشکی ویستا
   آگوست 8, 2022 6:58 ق.ظ

   سلام . مشکل شما حفره خشک یا درای ساکت است . برای درمان لازم است که مراجعه نمایید.

   پاسخ
 • سلام. من دیروز دندان های عقلم (چپ، بالا وچپ، پایین) رو جراحی کردم ولی امروز خیلی تورم داره و باد کرده، چیکار کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید