کاهش درد بعد از ارتودنسی ثابت با روشهای خانگی در منزل و دارو

ارتودنسی

یکی از رایج‌ترین سؤالات و موضوعی که به نظر می‌آید تقریباً برای همه افرادی که قصد انجام ارتودنسی دندان را دارند اول از همه‌چیز به ذهنشان خطور می‌کند، این است که: آیا سیم‌کشی دندان درد دارد؟
پاسخ کوتاه به این سؤال مثبت است، سیم‌کشی‌های دندان باعث درد و ناراحتی دندان‌ها می‌شوند. علت این درد هنوز کاملاً مشخص نشده است، اما آن را با تغییراتی در جریان خون که هنگام وارد آمدن فشار به دندان‌ها حاصل می‌شوند و نیز ترشح پروتئین‌های بخصوصی ازجمله ماده‌ی p و پروستاگلندین در ارتباط می‌دانند. این امر اساساً واکنش بدن نسبت به یک صدمه، مانند یک واکنش در برابر التهاب، می شود.

درد ارتودنسی

اگرچه این درد، چیزی بیشتر از یک واکنش بیولوژیکی ساده می‌باشد، زیرا بیمار تاکنون چنین دردی را قبلاً تجربه نکرده است که بتواند روی واکنش‌های بعدی آن تأثیر بگذارد. به همین علت برخی بیماران می‌گویند که داشتن سیم‌کشی در دهان دشوار است، درحالی‌که به نظر می‌آید که برخی دیگر مشکل چندانی با این موضوع ندارند. همچنین تفاوت‌هایی بین جنسیت‌های زن و مرد، سطوح استرس، وضعیت عاطفی و سن برای احساس این درد وجود دارد.

تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری روی سیم‌کشی دندان، امری بسیار مهم است. درنهایت، نتیجه‌ی این درمان داشتن لبخندی زیبا و سالم خواهد بود. اگرچه در طی این مسیر ممکن است گاهی دچار درد و ناراحتی شوید، خصوصاً بعد از هر بار تنظیم سیم‌کشی‌ها. خبر خوب این است که این درد معمولاً موقتی است و می‌توان آن را با روش‌هایی برطرف کرد. در طول درمان ارتودنسی‌تان، جلسات منظمی با متخصص ارتودنسی‌تان در هر چهارتا شش هفته انجام می‌گیرد و برای اطمینان از اینکه همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رود، این جلسات اجباری می‌باشند.

این ملاقات و جلسات به متخصص ارتودنسی این اجازه را می‌دهد تا پیشرفت درمان را بررسی کند و سیم‌کشی‌ها را مجدداً تنظیم کند. تنظیم کردن سیم‌کشی‌ها می‌تواند شامل محکم کردن، خم کردن یا حتی عوض کردن سیم‌ها در صورت لزوم می‌باشد. هنگامی‌که سیم‌ها را تنظیم می‌کنند، فشار مضاعفی روی لثه‌ها و دندان وارد می‌شود و می‌تواند موجب ایجاد کمی درد و ناراحتی گردد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از روش‌های ساده و سریع خانگی برای تسکین درد بعد از ارتودنسی و رزرو نوبت با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

استفاده از داروهای مسکن

هر فردی واکنش منحصربه‌فرد خود را دارد، بنابراین بیمار باید از گزینه‌های موجود برای کاهش درد مطلع باشد. یکی از مؤثرترین روش‌ها برای کنترل درد این است که قبل از مراجعه به متخصص ارتودنسی از داروهای مسکن داروخانه‌ای که در همه خانه‌ها پیدا می‌شود استفاده کنید. مطالعات فراوانی انجام‌گرفته‌اند که تأثیر استفاده از ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم ونیز تایلنول و آسپرین را در کمک به کنترل درد اثبات می‌کنند. البته این نکته را بدانید که در برخی مطالعات اخیراً انجام‌گرفته ثابت‌شده است که احتمالاً رابطه‌ای بین مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) و کند شدن حرکت دندان وجود دارد.

آزمایش داروهای آسپرین و ایبوپروفن در موش‌ها، بازداری استئوکلاست‌ها را (سلول‌هایی که در حرکت دندان‌ها مؤثر هستند) نشان داد. استامینوفن (مانند تایلنول) تأثیری روی حرکت دندان‌ها در موش‌ها نداشت و بنابراین می‌تواند داروی مناسبی برای در ناشی از سیم‌کشی‌های ارتودنسی باشد. همچنین پیش از تصمیم‌گیری درباره‌ی مصرف داروها، به توصیه‌های متخصص ارتودنسی و دندانپزشک خود و نیز دستورالعمل‌هایی درباره مقدار مصرف دارو، سنین مناسب جهت مصرف دارو و عوارض جانبی آن توجه کنید.

روشهای دیگر

روش‌های دیگری نیز برای تسکین و کنترل درد موجود هستند، اگرچه این روش‌ها به‌اندازه‌ی روش‌های دارویی مؤثر نیستند. در برخی از بیمارانی که واکنش شدید نسبت به درد ندارند (درد زیادی احساس نمی‌کنند)، این روش‌ها می‌توانند به حد کافی درد را تسکین دهند. نمونه‌ای از این روش‌ها، گاز زدن روی یک قطعه‌ی پلاستیکی یا جویدن آدامس برای تحریک کردن جریان خون می‌باشد. شاید جویدن آدامش در این دوران توصیه نشود زیرا ممکن است باعث شل شدن بندها و سیم‌ها شود.

بعد از یک جلسه‌ی ارتودنسی، خوردن غذاهای نرم (مانند ژله، پودینگ، پوره، پاستا، سبزیجات پخته و غیره) نیز می‌تواند راهی برای کاهش مقداری از درد بعد از آن باشد. گاهی ممکن است زخم‌هایی در بافت‌های نرم دهان (داخل لپ‌ها، لب‌ها و زبان) ایجاد شود. این مشکل معمولاً درست بعد از قرار گرفتن سیم‌کشی‌ها در دهان بروز می‌کند. این بافت‌ها معمولاً زبر می‌شوند و با گذشت زمان، پینه زده و زخمی می‌شوند. می‌توان در این مدت‌زمان بعد از تنظیمات سیم‌کشی‌ها، از دهان‌شویه‌ها و مواد بی‌حس‌کننده‌ی موضعی استفاده کرد.

10 توصیه برای کاهش درد ناشی از سیم‌کشی دندان


چند روش آسان و مؤثر برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از سیم‌کشی‌های دندان وجود دارد. در پایین به 10 مورد از توصیه‌های لازم دراین‌باره اشاره می‌کنیم:

کیسه یخ یا غذاها و نوشیدنی‌های سرد

تأثیر یخ در دهان مانند تأثیر آن برای سایر اندام‌های آسیب‌دیده‌ی بدن است. اگر بعد از قرار دادن و محکم کردن سیم‌کشی‌های دندان، دچار درد و ناراحتی دردهانتان شدید، یک کیسه یخ را روی ناحیه‌ی دردناک قرار دهید یا مقداری بستنی یا غذای سرد دیگر بخورید. کیسه‌های یخ یا غذاهای سرد می‌توانند به کاهش درد، ورم و التهاب در دهان کمک می‌کنند.

قرقره کردن آب‌ نمک

در برخی موارد، زخم‌هایی ممکن است در داخل لپ‌ها و لثه‌ها، هنگام مطابق شدن با سیم‌کشی‌ها، ایجاد شود. قرقره کردن آب گرم با نمک برای 60 ثانیه، می‌تواند درد و ناراحتی و نیز زخم‌های دهان را کاهش دهد.

غذاهای نرم‌تر

پس از بستن و محکم کردن سیم‌کشی‌ها، احتمال حساس شدن لثه‌ها و دندان‌هایتان بیشتر می‌شود. این امر می‌تواند باعث بروز درد در هنگام خوردن بعضی از غذاها شود. درنتیجه، بهتر است از خوردن خوراکی‌های سخت و شکننده‌ای مانند سبزی‌های خام و چیپس‌ها خودداری کنید. در عوض می‌توانید غذاها و خوراکی‌های نرم و نوشیدنی‌های ملایم‌تری را مانند اسموتی‌ها، ماست، انواع سوپ و پوره‎ی سیب‌زمینی انتخاب کنید. بعدازآنکه دردتان کاهش یافت، می‌توانید رژیم غذایی نرمال و روزانه‌ی خود را از سر بگیرید.

ماساژ دندان لثه‌ها

همان‌طور که ماساژ می‌تواند درد در عضلات در اندام‌های مختلف بدن کاهش دهد، ماساژ دادن لثه‌ها با انگشتانتان می‌تواند به کاهش درد آن‌ها کمک کند. اگر لثه‌هایتان ورم‌کرده‌اند، ماساژ دادن می‌تواند با اندکی راحت‌تر کردن سیم‌کشی‌های محکم بسته‌شده‌ی جدید، به کاهش ورم آن‌ها نیز کمک کند.

محافظ دهان

یک محافظ دهان (mouth guard) می‌تواند برای محافظت از بافت‌های نرم دهان شما در برابر سیم‌کشی‌ها، بسیار مؤثر باشد. اگرچه شما باید حتماً از آن‌ها در هنگام شرکت در فعالیت‌های ورزشی یا بدنی استفاده کنید، درصورتی‌که براکت‎ها یا سیم‌ها موجب ایجاد زخم و درد در داخل لپ‌ها یا قسمت‌های دیگری از دهانتان شوند، این محافظ‌ها همچنین می‌توانند مفید واقع شوند.

حلقه‌های پلاستیکی دندان‌گیر یخ‌زده

اگرچه شاید فکر کنید که حلقه‌های دندان‌گیر تنها برای نوزادان است، اما واقعیت این است که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای کاهش درد ناشی از سیم‌کشی‌های دندان نیز استفاده کرد. حلقه‌های پلاستیکی دندان‌گیر وقتی یخ‌زده هستند، مؤثرتر خواهند بود. وقتی حلقه‌ی پلاستیکی منجمد شد، آن را در دهانتان قرار دهید و به‌آرامی آن را در قسمتی از دهان که درد در آنجا بیشتر احساس می‌شود فشار دهید. آن را همه‌ی نقاط دردناک حرکت دهید تا وقتی‌که درد و ناراحتی کمتر شود.

موم ارتودنسی

اگر به خاطر وجود سیم‌کشی دردهانتان، دردی در قسمت داخلی لپ‌ها، لثه‌ها یا حتی لب‌هایتان دارید، می‌توانید از موم ارتودنسی استفاده کنید. این موم بروی سیم‌ها و بخش‌های فلزی سیم‌کشی‌ها قرار می‌گیرد تا از درد و آزاری که در داخل دهان ایجاد می‌کند بکاهد.

بی‌حسی موضعی

اگر قسمت‌های مشخصی از دهانتان دردناک هستند، می‌توانید از مواد بی‌حسی دندان مانند اورابیس (Orabase) یا اوراژل (Orajel) استفاده کنید. این نوع ژل‌های بی‌حسی که بدون نسخه در داروخانه بفروش می‌رسد اغلب برای کمک به نوزادانی که دندان‌هایشان در حال رویش است، برای کاهش درد ناشی از رویش دندان‌ها و خوابیدن آن‌ها، استفاده می‌شود. مراقب باشید که طبق دستورالعمل روی دارو، آن را استعمال کنید. البته این محصولات می‌توانند روشی مؤثر برای کاهش درد ناشی از سیم‌کشی‌های دندان باشند.

پد گرمایشی

اگر در قسمت فکتان دچار درد هستید، می‌توانید از یک پد گرمایی نیز برای کاهش این درد استفاده کنید. اگر این پد را ندارید، می‌توانید از یک لیف یا حوله‌ی گرم نیز استفاده کنید. اگر دردی غیرقابل‌تحمل دارید و استفاده از یخ یا غذاهای سرد کمکی نمی‌کنند، استفاده از پدهای گرمایی تأثیر بسزایی دارد. شاید لازم باشد چند بار در روز از این پدها استفاده کنید تا درد ناشی از سیم‌کشی‌هایتان به‌خوبی تسکین بیابد.

داروهای مسکن بدون نسخه

در برخی موارد، نه ایده‎ی فوق‌الذکر، بهبودی لازم را حاصل نمی‌کنند. در این شرایط می‌توانید از داروهای مسکنی که بدون نسخه در داروخانه‌ها بفروش می‌رسند، مانند ایبوپروفن، استفاده کنید. حتماً از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود درباره‌ی دوز مصرفی مناسب آن دارو سؤال کنید و تنها زمانی از آن‌ها استفاده کنید که هیچ روش دیگر برای تسکین درد مؤثر نباشد.

بعد از آنکه سیم‌کشی‌ها روی دندان‌هایتان تنظیم شدند، ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید. اگرچه این درد برای هرکسی متفاوت خواهد بود، برخی درد بیشتری نسبت به دیگری دارند. به خاطر داشته باشید که هرگاه دهانتان به این سیم‌کشی‌ها یا تنظیمات جدید انجام‌شده عادت کند، این درد و ناراحتی از بین خواهد رفت. درنهایت، شما قرار است یک لبخند زیبا و سالم داشته باشد، این نتیجه به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید درد را تحمل‌کنید و همه‌ی این ناراحتی‌ها برایتان باارزش باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *