کاشت ایمپلنت تمام فک به روش all on 4: مزایا، مراحل و عوارض

ALL ON 4

ایمپلنت AL4 یا ALL ON 4 جدیدترین روش برای افرادی است که دندان‌های آنها در اثر تصادف، بیماری یا عوارض دیگر افتاده است. این روش انقلابی جایگزین دندان‌های از دست رفته با بریج دندانی کامل است. نتایج این روش دائمی بوده که به وسیله 4 ایمپلنت برای هر قوس انجام می‌شود. ایمپلنت‌ها با زوایای دقیقی کاشته می‌شوند تا بیشترین ثبات را در استخوان پیدا کنند. با ایمپلنت ALL ON 4، ظرف مدت چند ساعت با استفاده از حداقل ایمپلنت‌های دندانی جایگزین قوس کامل می‌شود. ایمپلنت‌های ALL ON 4 یک روش انقلابی برای جایگزینی همه دندان‌های بالایی یا پایینی فقط با استفاده از 4 ایمپلنت است و نتیجه آن نیز در همان روز مشخص می‌شود.

All On 4

در اصل، اصطلاح ALL ON 4 به جایگزینی همه دندان‌ها اشاره دارد که به آن دندان مصنوعی یا بریج هم گفته می‌شود که به وسیله 4 ایمپلنت‌های دندانی ثابت به استخوان متصل می‌شوند. این دندان‌ها در برخی موارد با دندان‌های مصنوعی قدیمی اشتباه گرفته می‌شوند که برای ثابت ماندن به مکش نیاز دارند، روی بافت نرم قرار داده می‌شوند و قابل تعویض و متحرک هستند. به جای آن ساختار بریج ها در ALL ON 4 به گونه‌ای است که به صورت دائمی به وسیله پیچ‌هایی که به دقت به ایمپلنت‌ها متصل شده‌اند برای هر قوس در محل قرار داده می‌شوند و آنها را فقط یک متخصص دندانپزشکی یا به بیان بهتر یک متخصص پروتز دندان بردارد.

استفاده از روش ALL ON 4 روشی عالی برای افرادی است که به دلیل پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه، اتفاقات ناگوار و حتی تصادف، دندان‌های خود را از دست داده‌اند. شما نباید مدام به خاطر لبخند خود خجالت‌زده باشید! روش درمانی ALL ON 4 یک‌روزه لبخند و اعتماد به نفس را به شما باز می‌گرداند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت ALL ON 4 و یا رزرو نوبت می‌توانید با متخصصین ما از طریق شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مزایای ایمپلنت ALL – ON – 4


برخی از مزایای کاشت ایمپلنت تمام فک یا ALL ON 4 عبارتند از:

 • دست‌یابی فوری به نتایج: کل انجام فرایند کاشت ایمپلنت‌های تمام فک به جز جلسات معاینه و تنظیم در یک روز انجام می‌شود. این شامل کشیدن تمام دندان‌های آسیب‌دیده، قرار دادن ایمپلنت‌ها و وصل کردن یک ست کامل موقتی با ظاهر و عملکرد طبیعی می‌شود.
 • زیبایی و ظاهر طبیعی: ایمپلنت‌های ALL ON 4 از هر جنسی چه آکریلیک، چه پورسلین یا هر ماده دیگری که باشند به صورت یکپارچه در دهان ترکیب شده و ساختار و ویژگی‌های صورت را حفظ می‌کنند. نکته مهم‌تر این که این ایمپلنت‌ها به تحریک و حفظ ساختارهای استخوانی موجود در دهان به خصوص در فک کمک کرده و باعث می‌شوند که صورت پرتر، کامل‌تر و با ظاهری مناسب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد.
 • عملکرد طبیعی: بر خلاف دندان‌های مصنوعی قدیمی که با مکش در محل خود قرار داده می‌شوند، ایمپلنت‌های دندانی ALL – ON – 4 مانند یک سری دندان کامل رفتار می‌کنند. زمانی که فرایند بهبودی به پایان رسید، شما می‌توانید بخورید، بیاشامید و هر چه را که می‌خواهید در هر جایی و در هر زمانی بجوید.
 • نتایج مادام‌العمر: وقتی که ایمپلنت‌های دندانی ALL ON 4 در دهان قرار داده شدند، با مراقبت و توجه منظم و دوره‌ای می‌توان آن را مادام‌العمر در دهان داشت. مواد بادوام و ساخت سفارشی دندان‌های جدید شما پس از اتمام دوران بهبودی دهه‌ها در دهان شما باقی خواهند ماند.
 • بسیار مقرون‌به‌صرفه: این روش بسیار مقرون‌به‌صرفه است زیرا تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز در این روش کم بوده و نیازی به انجام پیوندهای استخوانی برای انجام آن نیست.

چه افرادی شرایط کاشت ایمپلنت‌های ALL – ON -4 را دارند؟


کاشت ایمپلنت‌های ALL ON 4 برای افرادی که به دنبال روشی برای جایگزینی دائمی برای همه دندان‌ها، دندان‌های افتاده و دندان‌های پوسیده یا دندان‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند هستند گزینه بسیاری مناسبی است. کاشت ایمپلنت‌های ALL ON 4 برای افرادی که بافت نرم آنها به دلیل بیماری یا مشکلات دیگر نمی‌تواند دندان‌های مصنوعی معمولی را نگه دارد بسیار مناسب است همچنین این ایمپلنت‌ها برای افرادی که استخوان‌های فک آنها تحلیل رفته و نمی‌توانند از ایمپلنت‌های عمودی استفاده کنند نیز به کار می‌روند. از نظر زیبایی نیز ایمپلنت‌های تمام فک جایگزین تمام دندان‌ها شده و عملکردان نیز مشابه دندان‌های طبیعی بوده و یک روش جذاب برای افرادی خواهد بود که به دنبال داشتن لبخندی زیبا هستند.

نحوه انجام فرایند


در حالی که ممکن است تغییرات و تفاوت‌های جزئی در روش کاشت ایمپلنت‌های ALL ON 4 در مطب دندانپزشک‌های مختلف وجود داشته باشد، معمولاً روش کاشت ایمپلنت‌های تمام فک یا ALL ON 4 به شرح زیر است:

 • متخصص پروتز قالبی از فک بالایی یا پایین می‌سازد. با این کار تکنسین‌های آزمایشگاه قادر به طراحی و ساخت بریج‌های دندانی مصنوعی خواهند بود.
 • شما باید عکس‌های کوچک‌تری به وسیله اشعه ایکس از دندان‌ها و فک‌ها گرفته شود تا امکان برنامه‌ریزی جامع از فرایند وجود داشته باشد.
 • شما به اندازه کافی بی‌حس و بیهوش می‌شوید که اضطراب، درد یا ناراحتی را در حین درمان احساس نکنید.
 • پوسیدگی‌ها، شکستگی‌ها یا مشکلات دیگر دندانی برطرف می‌شوند. بافت‌های بیمار و آسیب‌دیده نیز برداشته می‌شوند.
 • دو ایمپلنت از جنس تیتانیوم در جلوی فک جایی که معمولاً بافت‌های استخوانی مقاوم به آرتروفی بیشتری وجود دارد قرار داده می‌شود. دو ایمپلنت دیگر نیز در پشت فک و با زاویه در فک قرار داده می‌شود (معمولاً با زاویه بین 30 تا 45 درجه)
 • پس از اتمام عمل جراحی، متخصص پروتز، بریج‌های مصنوعی دندان شما که موقتی هستند را لمس می‌کند. وی مجموعه جدید دندان‌ها را به ایمپلنت وصل کرده و آنها را متناسب با بایت و لثه شما تنظیم می‌کند که حداکثر راحتی برای شما حاصل شود.

کل این فرایند در کمتر از یک روز انجام می‌شود ولی فرایند بهبودی 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. زمانی که بهبودی حاصل شد، بریج نهایی دندان به آنها متصل می‌شود تا فرایند کاشت ایمپلنت تمام فک به اتمام برسد.

مراقبت‌های پس از عمل


با گذشت چند هفته و چند ماه از جایگذاری ایمپلنت‌ها، بافت استخوانی در فک شما با سطح ایمپلنت‌ها یکپارچه می‌شود که به آن اسئواینتگریشن هم گفته می‌شد. نخست این باندها ضعیف هستند. پس از چند هفته یا چند ماه، باندهای بین استخوان فک و ایمپلنت‌های به اندازه کافی قوی می‌شوند و شما می‌توانید از رژیم غذایی و سبک زندگی گذشته خود پیروی کنید. مراقبت‌های پس از عمل شامل بهداشت دهان و دندان، مصرف غذاهای نرم در رژیم غذایی (برای این که ایمپلنت‌ها به نحو مطلوبی بهبود یابند) و پرهیز از برخی عادات مانند استعمال دخانیات، مصرف زیاد نوشیدنی‌ها، انجام ورزش‌های پربرخورد و تمرینات سنگین می‌شود. با این کارها ایمپلنت‌های دندانی به خوبی با استخوان فک یکپارچه می‌شوند. همچنین ممکن است مصرف برخی داروهای مسکن، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدالتهاب یا برخی داروهای دیگر برای شما تجویز شود

عوارض جانبی و مشکلات بالقوه


برخی عوارض جانبی احتمالی ناشی از کاشت ایمپلنت‌های ALL ON 4 شامل موارد زیر می‌شود:

 • عوارض ناشی از انجام عمل جراحی: هر عمل جراحی با برخی خطرات احتمالی همراه است. این خطرات شامل احتمال بروز عفونت، کندی روند بهبودی، ناراحتی‌های بیش از حد انتظار و خونریزی شدید می‌شود. بیشتر عوارض ناشی از عمل‌های جراحی قابل اصلاح هستند و اثر بلند مدتی بر شما نخواهند گذاشت.
 • یکپارچه نشدن ایمپلنت‌های دندانی: اثر معجزه‌آسای ایمپلنت‌های دندانی به قدرت آنها در یکپارچه شدن با استخوان شما بستگی دارد اما ایمپلنت‌ها همیشه به خوبی با استخوان ادغام نمی‌شوند. برخی عوامل که احتمال عدم یکپارچه شدن ایمپلنت‌ها و استخوان را افزایش می‌دهند عبارتند از استعمال دخانیات، پوکی استخوان، نحوه تغذیه و …
 • عدم موفقیت کاشت ایمپلنت‌های دندانی: اصلی‌ترین علت شکست عمل کاشت ایمپلنت‌های دندانی پری‌ایمپلانتیت است که نوعی بیماری لثه است که به ایمپلنت‌ها آسیب وارد می‌کند. با مراقبت صحیح از ایمپلنت‌ها، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.
 • عدم سازگاری با ترمیم انجام‌شده: برخی مردم در سازگار شدن و عادت کردن به دندان‌های مصنوعی ALL ON 4 مشکل دارند. این مشکلات بیش از مشکلات استفاده از دندان‌های مصنوعی معمولی نیست. در برخی موارد، افرادی که نمی‌توانند با این دندان‌های مصنوعی سازگاری پیدا کنند دوباره از دندان‌های مصنوعی قدیمی استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *