مراقبت‌ های حین و بعد از ارتودنسی (سیم‌کشی دندان)

سیم‌کشی

هنگامی‌که از سیم‌کشی ‌های دندان استفاده می‌کنید، چند نکته‌ی مهم را باید به‌طور منظم برای مراقبت مناسب از سیم‌کشی ‌ها و نیز دندان‌هایتان رعایت کنید. خصوصاً وقتی‌که برای اولین بار سیم‌کشی ‌ها روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرند، باید از خوردن غذاها و میان وعده‌های بخصوصی اجتناب کنید. همچنین توجه بیشتر به بهداشت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در این درمان بسیار حیاتی است، زیرا ذرات غذا و پلاک و جرم دندانی می‌توانند در بین براکت‌ها گیر کنند و منجر به بد بو شدن دهان و پوسیدگی دندان‌ها شوند. در اینجا به برخی روش‌ها برای مراقبت ویژه از دندان‌هایتان در حین درمان ارتودنسی و بعدازآن خواهیم پرداخت.

مراقبت از دندان‌ها در حین استفاده از سیم‌کشی ‌های دندان کاری دشوار است. اکثر بیماران ارتودنسی می‌بایست سیم‌کشی‌ ها را به مدت 1 تا 3 سال داشته باشند. درنتیجه مراقبت صحیح از دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی مهم‌تر خواهد بود. اگر شما یا کودکتان درصدد انجام ارتودنسی هستید، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا ، روند این درمان و روش‌های سالم نگه‌داشتن دندان‌ها در حین داشتن سیم‌کشی‌ ها را برای شما توضیح خواهند داد و نیز مراقبت‌های بعد از برداشتن آن‌ها را تا تلاش برای مراقبت دقیقی را که در طی این دوره داشته‌اید بی‌نتیجه نماند. برای دریافت مشاوره در خصوص مراقبت‌های ارتودنسی یا جهت تعیین وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل نمایید. همکاران ما در کلینیک، دراین‌باره شمارا راهنمایی خواهند کرد.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مراقبت‌های حین درمان ارتودنسی


عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی روی لثه‌ها و دندان‌هایتان داشته باشد. مراقبت صحیح از دندان‌ها در حین داشتن سیم‌کشی ‌ها ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، اما ارزش دارد. بدون مراقبت صحیح، پلاک‌های دندانی شروع به انباشته شدن بروی دندان‌ها می‌کنند، خصوصاً در اطراف براکت‌ها. اگر این پلاک‌ها از بین نروند، با غذاهایی که می‌خورید ترکیب می‌شوند و اسیدهایی تولید می‌کنند که باعث خوردگی دندان‌ها و پوسیدگی آن‌ها می‌شود. در اینجا به چند توصیه در این مورداشاره خواهیم کرد:

مسواک زدن

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در حین درمان ارتودنسی بیش‌ از پیش دارای اهمیت بیشتری خواهد بود تا بعد از درمان ارتودنسی دندان‌ها و لثه‌هایی سالم داشته باشیم. بیمارانی که دندان‌هایشان را تمیز نگه نمی‌دارند ممکن است به معاینات دندانپزشکی بیشتری برای جرم‌گیری دندان نیاز پیدا کنند. افراد بزرگ‌سالی که سابقه‌ی بیماری‌های لثه دارند نیز باید در حین درمان ارتودنسی به یک متخصص لثه مراجعه کنند.

کشیدن روزانه نخ دندان

کشیدن نخ دندان در حین داشتن سیم‌کشی کاری دشوار است، اما واقعاً مهم است. ابزارهایی مانند ابزار کمکی نخ دندان و یا Super Floss می‌تواند کمک‌کننده باشند. همچنین ابزارهای بسیار خوبی بنام نخ دندان‌های پلاتی پوس Platypus Flossers برای بیماران ارتودنسی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. متخصصین دندانپزشکی همیشه ابتدا نخ‌های دندانی معمولی را توصیه می‌کنند، اما نخ دندان‌های پلاتی پوس راحت هستند و استفاده از آن‌ها آسان است.

استفاده از دهان شویه

لثه‌ها ممکن است در طول درمان ارتودنسی ملتهب شوند (هم به خاطر واکنش بدن نسبت به براکت‌های فلزی، که برخی افراد نسبت به آن حساسیت دارند، وهم بخار انباشته شدن پلاک بیشتر در اطراف براکت ها). روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است و همچنین استفاده از دهان‌شویه می‌تواند به سالم نگه‌داشتن لثه‌ها کمک بسیاری کند.

خمیردندان استحکام‌بخش تجویزی

برای بیمارانی که در ریسک بالاتری برای پیشرفت پوسیدگی‌های دندان هستند، خمیردندان فلورایدی استحکام دهنده که پزشک تجویز می‌کند، می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی‌ها در حین درمان ارتودنسی کمک کند که در این مدت تمیز کردن دندان‌ها کاری دشوار است و نیز از بروز لکه‌های سفید و پراکنده در اطراف براکت‌ها جلوگیری می‌کند.

دهانتان را اغلب با آب بشویید.

این کار همانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کامل و تمام‌کننده نیست اما بهترین کار بعد از آن‌ها می‌باشد. بعد از هر وعده‌ی غذایی و هرزمانی که خوراکی شیرین می‌خورید یا می‌نوشید، دهان خود را پر از آب کنید و ان را برای چند ثانیه دردهان خود بچرخانید و سپس بیرون بریزید.

از معاینات دندانپزشکی سر باز نزنید.

انجام معاینات دندانپزشکی و تمیز کردن و جرم‌گیری منظم دندان در حین درمان ارتودنسی اهمیت بسیاری دارد. درواقع، برای کودکانی که در انجام روش‌های خانگی تمیز نگه‌داشتن دندان‌هایشان مشکل‌دارند، مراجعه به دندانپزشکی برای تمیز کردن، هر 3 تا 4 ماه در حین درمان ارتودنسی توصیه می‌شود.

استفاده از محافظ دهانی در حین ورزش

ادامه دادن فعالیت‌های ورزشی برای بسیاری از کودکان (و بسیاری از بزرگ‌سالانی که ورزش می‌کنند) واقعاً اهمیت دارد. ادامه‌ی این فعالیت‌ها و تمرینات در حین استفاده از سیم‌کشی‌ های دندانی کاملاً بی‌ضرر و امکان‌پذیر است، البته مادامی‌که از محافظ‌ های دهانی استفاده کنند. ممکن است نیاز باشد تا محافظ دهانی مخصوص و متناسب با دهان و سیم‌کشی ‌های شما طراحی و ساخته شود.

درد عمومی

وقتی‌که سیم‌کشی‌ ها دردهان شما قرار گرفتند، ممکن است کمی احساس ناراحتی و درد دردهانتان داشته باشید و ممکن است در سه تا پنج روز اول دندان‌هایتان با گاز زدن و فشار دادن روی‌هم دردناک و حساس باشند. این درد را می‌توان با شستشوی دهان با محلول آب‌نمک تسکین داد. یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و دهانتان را با فشار زیاد بشویید. اگر درد شدیدتر باشد، می‌توانید آسپرین مصرف کنید یا هر داروی مسکنی که بطورعادی برای سردرد یا دردهای مشابه استفاده می‌کنید. لب‌، لپ‌ها و زبان نیز ممکن است برای یک یا دو هفته دردناک باشند، به خاطر اینکه سفت و کشیده می‌شوند تا سطح سیم‌کشی‌ها عادت می‌کنند. می‌توانید برای کاهش این درد مقداری موم روی بریس‌ها قرار دهید.

لق شدن دندان‌ها

بروز این مشکل در طی روند ارتودنسی قابل پیش‌بینی است. نگران نباشید، این امر طبیعی است. دندان‌ها باید در ابتدا کمی لق شوند تا بتوانند برای اصلاح نامرتبی حرکت کنند. دندان‌ها سپس مجدداً در موقعیت جدید و اصلاح‌شده‌ی خود ثابت و محکم باقی خواهند ماند.

لق شدن و دررفتن سیم یا بند

اگر یک سیم یا بند شل شود نگران نباشید. این اتفاق گاهی ممکن است رخ دهد. اگر سیم از جای خود بیرون بیاید و ایجاد ناراحتی کند، از یک ابزار نوک پهن (پشت قاشق یا پاک‌کنی که در انتهای مداد قرار دارد) استفاده کنید. به‌دقت و به‌آرامی سیم بیرون زده را زیر سیم قوسی قرار دهید. به همین آسانی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. اگر ناراحتی لب‌ها و دهان هنوز ادامه داشته باشد، برای کاهش این درد موم یا پنبه‌ای مرطوب را روی سیم‌ها قرار دهید؛ و در اسرع وقت با کلینیک ما تماس بگیرید تا متخصصین ما سیم‌کشی ‌ها را بررسی و ترمیم کنند. اگر قطعه‌ای از سیم‌کشی‌ ها کنده شود، آن را نگه‌دارید و با خود به نزد متخصص خود ببرید.

بعد از برداشتن سیم‌کشی دندان


وقتی بر یس‌های ارتودنسی برداشته شد، دو چالش اصلی برای بیماران وجود خواهد داشت:

  • آن‌ها دچار لکه‌های دندانی (لینک) و تشکیل پلاک دندان در اطراف محلی که سیم‌کشی‌ ها قرار داشته‌اند می‌شوند.
  • دندان‌های آن‌ها به‌صورت ردیف و مرتب (لینک به‌ردیف کردن دندان‌ها) باقی نمی‌مانند.

در اینجا به چند نکته که دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند می‌پردازیم:

انجام معاینات کلی دندانپزشکی و تمیز کردن دندان

همیشه توصیه می‌کنیم که بعد از برداشتن سیم‌کشی ‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر در طی درمان ارتودنسی، پلاک یا لکه دندانی روی دندان‌ها باقی‌مانده باشد، با یک جرم‌گیری دندان یا تمیز کردن حرفه‌ای دندان می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

از یک مسواک نرم استفاده کنید.

افرادی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده کرده‌اند بیشتر احتمال دارد به تحلیل لثه مبتلا شوند. متخصصین دندانپزشکی توصیه می‌کنند که دندان‌هایتان را به‌آرامی و با مسواکی نرم مسواک بزنیم تا از ساییدگی و تحلیل رفتن لثه‌ها جلوگیری کنیم. مسواک‌های برقی گزینه‌ی خوبی برای جلوگیری از تحلیل رفتن لثه هستند، زیرا به نرمی روی لثه‌ها حرکت می‌کنند.

از ریتینر استفاده کنید.

هیچ‌کس علاقه‌ای به استفاده از ریتینر یا نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی ندارد، اما متخصصین ارتودنسی درباره اهمیت استفاده از آن‌ها بسیار جدی هستند. حتی بعد از استفاده از سیم‌کشی ها به مدت چند سال، دندان‌ها تمایل دارند که به‌جای قبلی خود برگردند.. سال‌ها طول می‌کشد تا آن‌ها به موقعیت جدیدشان عادت کنند.

جعبه‌ی ریتینر را با خود همراه داشته باشید.

بیشتر ریتینرها باید هنگام غذا خوردن از دهان خارج شوند. معمولاً راحت‌ترین کار این است که موقع غذا خوردن آن را از دهان خارج کنند و روی یک دستمال کنار خود قرار دهند، اما با این کار ممکن است رینتری که روی دستمال گذاشته‌شده است به‌طور اتفاقی دور انداخته شود.

نگه‌دارنده‌ها یا ریتینرهایتان را تمیز کنید.

بسیاری از انواع نگه‌دارنده‌های ارتودنسی را می‌توان روزانه با یک مسواک و خمیردندان معمولی تمیز کرد. همچنین می‌توان برای اکثر آن‌ها، از پاک‌کننده‌های مخصوص دندان مصنوعی و یا مخصوص ریتینر استفاده کرد. باید به این فکر کنید که: نمی‌خواهید یک ریتینر آلوده و مملو از باکتری را بروی دندان‌های تمیز و مسواک زده‌تان قرار دهید.

تغذیه در حین درمان ارتودنسی


غذاهایی که نباید خورد.

برخی از غذاها ممکن است آسیب جدی به سیم‌کشی‌ های شما وارد کنند، ممکن است تمیز کردن آن‌ها از روی دندان‌هایتان دشوار باشد و ممکن است باعث پیشرفت پوسیدگی دندان در حین استفاده از سیم‌کشی‌ها شود.
به‌طورکلی، بهترین کار این است که مصرف میان وعده‌ها را کمتر کنید. تمیز کردن سیم‌کشی ‌ها کاری دشوار است و هر چه مدت‌زمان بیشتری غذا در سیم‌کشی‌ هایتان باقی بماند، باکتری‌هایی که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود بیشتر تغذیه و رشد خواهند کرد.

غذاهایی که باید بااحتیاط خورد.

باید از خوردن غذاهایی که می‌توانند به بریس‌ها آسیب وارد کنند خودداری کرد. این غذاها شامل هر نوع غذایی می‌شود که باید آن را گاز بزنید مثل استیک‌ها، جوجه یا گوشت‌های دیگر بااستخوان یا قطعات بزرگ گوشت. می‌توانید گوشت را به قطعات کوچک‌تری برش دهید و استخوان آن را جدا کنید. همچنین از گاز زدن رول‌های سفت، نان‌های خشک یا قسمت‌های خشک پیتزا که احتمال دارد براکت‌ها را از جای خود خارج کنند اجتناب کنید. میوه‌ها و سبزی‌های ترد و سفت نیز ممکن است به بریس‌ها آسیب وارد کنند، میوه‌هایی مثل هویج، سیب و کرفس. می‌توانید برای خوردن، این میوه‌ها را به تکه‌های کوچک برش دهید یا آن‌ها را بپزید تا نرم شوند. دانه‌های ذرت را باید از ساقه آن جدا کنید و بعد بخورید.

غذاهایی که کاملاً باید از خوردن آن‌ها اجتناب کرد.

نحوه ی تغذیه در ارتودنسی دارای مشکلاتی است به عنوان مثال برخی از غذاها را اصلاً نمی‌توان در حین ارتودنسی خورد. این غذاها شامل کارامل، آدامس و تافی‌های چسبنده می‌باشند، زیرا این خوراکی‌ها در بریس‌ها گیر می‌کنند و باعث دررفتن براکت‌ها می‌گردند. آدامس و ذرت بوداده (پاپ کرن) می‌توانند در بین سیم‌کشی ‌ها گیر کنند و تمیز کردن آن‌ها دشوار خواهد بود.

در طول ارتودنسی خوردن غذاهایی مانند ماست،بستنی و … مفید هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *