فیسینگ دندان:موارد کاربرد و هزینه آن

فیسینگ

همه انسان‌ها مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند اما برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از این آرزو محرومند. اینجاست که دندان‌پزشکی ترمیمی به میدان وارد می‌شود و با معجزه‌ای به نام فیسینگ دندان، لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می‌گرداند.
فیسینگ دندان در واقع به منظور ایجاد دندان هایی زیبا و خوش فرم به کار گرفته می شود . افراد زیادی هستند که آرزوی داشتن یک لبخند زیبا به واسطه داشتن دندان هایی بد شکل و رنگ برایشان تبدیل به یک افسانه شده است. با پیشرفت روز افزون علم پزشکی خوشبختانه در زمینه دندانپزشکی نیز تغییر و تحولات زیادی انجام شده و امروزه با معجزه ای به نام لمینت شما براحتی می توانید دندان هایی زیبا و خوش فرم و خوش رنگ را تجربه نمایید.

موارد عدم کاربرد لامینت (فیسینگ):

در برخی از موارد، بعضی از دندان‌ها یا حتی برخی اشخاص به خصوص، کاندیداهای خوبی برای این روش نیستند. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از:

الف) دندان‌هایی که نیاز به تقویت و محکم‌سازی دارند: دندان‌هایی که مقدار قابل توجهی از ساختار خود را به دلیل ساییدگی، پوسیدگی یا شکستگی از دست داده‌اند و همچنین آن‌هایی که بخش زیادی از آن‌ها با فیلر پر شده است برای این روش مناسب نیستند.

ب) دندان‌هایی که مینای ناچیزی دارند : یک ونیر سرامیکی تنها زمانی محکم در جای خود باقی می‌ماند که بخش اعظم آن به مینای دندان چسبیده باشد.

ج) نیروهای زیادی به دندان‌ها وارد شود: افرادی که دندان‌هایشان را به شدت به هم می‌فشارند و می‌سایند (یا به گفته دندانپزشک ها دندان‌قروچه می‌کنند)، یا آن‌هایی که دندان‌های جلویی‌شان ارتفاع کمی دارند و به هم نمی‌رسند، کاندیداهای خوبی برای ونیرهای سرامیکی نیستند.

ممکن است مقدار نیروهایی که در چنین شرایطی به دندان‌ها وارد می‌شوند زیاد بوده و بتوانند باعث لب پریده شدن، شکستن یا جدا شدن لامینت‌ها از دندان‌ها بشوند.

مطالعه در مورد ایمپلنت

مشکلاتی که با فیسینگ دندان درمان می شوند عبارتست از:

دندان هایی که رنگ آنها تغییر پیدا کرده است که ناشی از عصب کشی ، لکه های داروهایی مثل تتراسایکلین ، مصرف بیش از حد فلوئورید یا علت های دیگر یا وجود مواد پر کننده رزین که باعث تغییر رنگ دندان شده اند، می باشد.
دندان هایی که پوسیده شده اند
دندان هایی که شکسته یا لب پر شده اند
دندان هایی که هم طراز یا مسطح نیستند یا شکل منظمی ندارند ( برای مثال، فرو رفتگی یا برآمدگی در آنها وجود دارد)
دندان هایی که بین آنها شکاف وجود دارد ( به منظور نزدیک کردن فاصله این دندان ها)

شرایط انجام کامپوزیت دندان:

فیسینگ برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می‌نای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت می‌شود.

تفاوت هزینه ارتودنسی با فیسینگ:

هزینه ارتودنسی در نگاه اول ممکن است نسبت به درمان لامینت زیادتر بنظر برسد. توجه داشته باشید که درمان ارتودنسی صحیح توسط متخصص ارتودنسی یکبار در طی عمر فرد و با یک هزینه انجام می شود ولی درمان های ترمیمی زیبایی، در طی دوره های متفاوت نیاز به تکرار دارند. بنابراین هزینه ها و مراجعات دوره های بعدی درمان های ترمیمی زیبایی به مراتب از درمان ارتودنسی بیشتر خواهدشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *