علت و درمان بیماری های لثه (التهاب،تورم،خونریزی و عفونت لثه) در کودکان

بیماری لثه

بیماری لثه، التهاب استخوان‌ها و بافت‌هایی است که دندان‌های فرزند شما را حمایت و پشتیبانی می‌کنند. این بیماری به عنوان بیماری پریودنتال نیز شناخته می‌شود. عمدتاً بیماری لثه در بزرگسالان دیده می‌شود اما بیماری اولیه لثه می‌تواند در کودکان نیز اتفاق می‌افتد. اگر مراقبت‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان رعایت نشوند، این بیماری ممکن است کودکان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اگر بیماری درمان نشود، می‌تواند به از دست دادن دندان منتهی شود.

پریودنتیت تهاجمی می‌تواند کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد؛ حتی اگر فرزندتان از جهات دیگر سالم باشد. اگر تصور می‌کنید کودک شما از التهاب لثه یا پریودنتیت رنج می‌برد، در اولین فرصت به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید. دندانپزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی ویستا می‌توانند مشکل را تشخیص دهند، میزان پیشرفت بیماری را تعیین کنند و درمان مناسب را به شما پیشنهاد دهند. برای اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت با شماره‌های 02122023658 تماس حاصل نمایید.

انواع مختلف بیماری لثه


انواع مختلف بیماری لثه اغلب بر اساس میزان پیشرفت بیماری در زمان بررسی و تشخیص آن، دسته بندی می‌شوند:

التهاب 

التهاب لثه، اولین مرحله بیماری لثه است. در صورت بروز التهاب که خفیف‌ترین نوع بیماری لثه است، به احتمال زیاد لثه ها، قرمز، متورم و حساس می‌شوند که همین امر باعث می‌شود آنها در حین تمیز کردن روزمره و استفاده از نخ دندان به آسانی دچار خونریزی شوند.
التهاب لثه را می‌توان به چهار گروه تقسیم بندی کرد:

 • حاد: التهابی که به صورت ناگهانی آغاز می‌شود و پایدار نمی‌باشد و نیز باعث درد می‌شود.
 • نیمه حاد: نوعی التهاب که نسبت به التهاب حاد، شدت کمتری دارد.
 • عود کننده: التهابی که مجدداً پس از درمان ظاهر شود.
 • مزمن: التهابی که به آرامی‌آغاز می‌شود، به مدت طولانی ادامه می‌یابد و معمولاً بدون درد است.

درمان به وسیله دندانپزشک و مراقبت‌های دائمی و صحیح در خانه به حل شدن مشکلات مربوط به التهاب کمک می‌کند. اگر التهاب درمان نشود، ممکن است به بیماری لثه منجر شود.

مطالعه در مورد ایمپلنت

بیماری لثه

التهاب درمان نشده به بیماری لثه خفیف منجر می‌شود. در این مرحله از بیماری لثه، نشانه‌هایی از ساییده شدن و تحلیل رفتن استخوان‌های اطراف دندان‌ها ظاهر می‌شود. موارد زیر شایع‌ترین علائم بیماری لثه می‌باشند:

 • لثه‌های قرمز و خونریزی کننده
 • طعم بد دهان
 • وجود کیسه‌های کوچک در اطراف بخش پایینی دندان‌ها در خط لثه
 • سست شدن دندان‌ها و کنده شدن آن‌ها (در صورت پیشرفت بیماری)
 • از دست دادن دندان

مراقبت و رسیدگی پزشکی برای جلوگیری از بیماری لثه و تحلیل بیشتر بسیار ضروری است. در پیشرفته‌ترین مرحله بیماری لثه، تحلیل رفتن بافت‌ها و استخوان‌های احاطه کننده‌های دندان‌ها به طور چشمگیری قابل مشاهده است.

علل بیماری لثه


مراقبت‌های دندانی نادرست و نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان به بیماری لثه در کودکان منجر می‌شود. روزانه صدها باکتری وارد دهان می‌شود. باکتری‌هایی که در دهان باقی می‌مانند موجب عفونت در لثه می‌شوند که دندان‌ها را احاطه می‌کند؛ این امر باعث می‌شود در اطراف دندان التهاب و در نهایت بیماری لثه ایجاد شود. هنگامی که باکتری‌ها بر سطح دندان‌ها تجمع کنند و زدوده نشوند، باعث ایجاد پلاک می‌شوند. این پلاک با گذشت زمان، محکم‌تر و سخت‌تر می‌شود و جرم را به وجود می‌آورد که زدودن آن به مراتب دشوارتر است. جرم به خط لثه منتقل می‌شود و هنگام تمیز کردن دندان سختی‌هایی را به وجود می‌آورد. در این مرحله، خارج ساختن تخصصی جرم برای جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه ضروری است.

نشانه‌ها و علائمکودک شما ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را نشان دهد:

اگر کودک دارای هر یک از این علائم می‌باشد، ممکن است یک مشکل دندانی جدی در حال بروز باشد. توصیه می‌شود اگر کودک از هر یک از این علائم رنج می‌برد، فوراً با دندانپزشک ملاقات کنید.

تشخیصبیماری لثه معمولاً بر اساس تاریخچه کامل و معاینه فیزیکی دهان کودک شما تشخیص داده می‌شود. پزشک کودک شما، احتمالاً برای ارزیابی کامل و درمان، شما را به یک دندانپزشک ارجاع خواهد داد. در مطب دندانپزشک، تصویر اشعه ایکس (یک تست تشخیصی که از پرتوهای الکترو مغناطیسی برای ایجاد تصویر از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها بر روی فیلم استفاده می‌کند.) ممکن است برای کمک به تشخیص و درمان بیماری لثه، گرفته شود.

درمان


اولویت اول درمانی، مهار عفونت می‌باشد. بیماری لثه اولیه، یعنی التهاب لثه، می‌تواند با رعایت مراقبت‌های دهانی و شستشوی منظم و تخصصی دندان‌ها درمان و‌ترمیم شود. بیماری لثه شدید‌تر یا پریودنتیت، نیز با موفقیت درمان می‌شود اما درمان آن معمولاً پیچیده‌تر است. برای تمیز کردن عمقی سطح ریشه‌های دندان‌ها در زیر لثه ها، درمان‌های گسترده‌تر، داروها و در موارد پیشرفته‌تر جراحی‌های‌ترمیمی لازم است. درمان‌های تخصصی بیماری لثه، بر اساس موارد زیر، توسط دندانپزشک کودک شما تعیین خواهد شد:

 • سن کودک، سلامت عمومی و تاریخچه پزشکی
 • میزان پیشرفت بیماری
 • تحمل کودک نسبت به برخی داروها و درمان‌های خاص
 • پیش بینی روند بیماری
 • نظر یا‌ترجیح شما به عنوان والدین

جرم گیری یا تصحیح سطح ریشه


جرم گیری ریشه، تمیز کردن عمقی سطح ریشه در بالا و زیر خط لثه می‌باشد که به منظور زدودن باکتری ها، رسوبات و پلاک دندانی که منجر به بیماری لثه می‌شوند، صورت می‌گیرد. جرم گیری به کودک شما کمک می‌کند تا کاهش چشمگیری را در علائم بیماری لثه تجربه کند.

آنتی بیوتیک‌ها


دندانپزشک به همراه جرم گیری، آنتی بیوتیک نیز تجویز خواهد کرد تا از گسترش عفونت و التهاب در دهان کودک جلوگیری کند. دندانپزشک ممکن است از آنتی بیوتیک‌های حاوی فیبر یا ژل استفاده کند که شما باید آن‌ها را بر روی پاکت‌های لثه بگذارید. همچنین از دهانشویه‌های دارویی برای از بین بردن تمامی باکتری‌های مضر و تسریع بهبود لثه‌ها استفاده می‌شود.

جراحی


در مرحله پیشرفته بیماری لثه، ممکن است دندانپزشک توصیه کند یک عمل جراحی برای باز کردن و تمیز کردن پاکت لثه ای تحت تأثیر انجام شود. پس از جراحی، جراح لثه‌های کودک را در جای خود بخیه می‌زند تا آنها را به صورت محکم در اطراف دندان‌ها قرار گیرند.

پیوند لثه

اگر بافت لثه ای به گونه ای دچار آسیب شده باشد که درمان و بخیه زدن آن غیر ممکن باشد، ممکن است دندانپزشک بخشی از یک لثه سالم را از نقاط دیگر دهان بردارد و به جای بافت آسیب دیده قرار دهد. بافت پیوندی، جایگزین بافت آسیب دیده خواهد شد و به محکم شدن دندان کمک می‌کند. این امر باعث می‌شود فرزند خردسال شما ظاهر و سلامت دندانی بهتری داشته باشد.

پیشگیری


به وجود آوردن یک لبخند سالم و عاری از بیماری که در تمام طول عمر پایدار باشد، از دوران کودکی آغاز می‌شود. آموزش بهداشت دهان و دندان صحیح به کودکان از ابتدا، بسیار حائز اهمیت است. این امر نه تنها برای جلوگیری از پوسیدگی و ارتقا وضعیت بهداشتی اهمیت دارد، بلکه از مشکلات دندانی در آینده، مانند بیماری لثه پیشگیری می‌کند. در اینجا چند نکته برای پیش بردن کودکان به سمت رعایت بهداشت دهان و دندان ارائه می‌شود:

 • به کودک بیاموزید که چگونه دندان‌های خود را به درستی مسواک بزند. کودکان باید دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک کنند، اما بهترین زمان، پس از هر وعده غذایی است. از یک مسواک نرم با موهای نرم و مرتب استفاده کنید چرا که این مسواک‌ها به بافت لثه آسیب نمی‌زنند. مسواک را پس از سه الی چهار ماه تعویض نمایید.
 • توصیه می‌شود کودکان قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنند.
 • با دندانپزشک در مورد سن مناسب برای تمرین‌های بهداشت دندانی کودکتان صحبت کنید.
 • وعده‌های غذایی مناسب برای سلامتی دندان را افزایش دهید و سعی کنید کودک را ریزه خواری بین وعده‌های غذایی منع نمایید.
 • استفاده از فوراید را برای حفاظت از دندان‌های کودکان در نطر داشته باشید. با دندانپزشک در مورد خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و درمان فلوراید وارنیش صحبت کنید. اغلب آب‌های لوله کشی حاوی فلوراید می‌باشند.
 • در مورد سیلانت‌های دندانی با دندانپزشک صحبت کنید. سیلانت‌ها دندان‌ها را از باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دندانی می‌شوند، حفظ می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *