bleaching (1)

چرا نیاز است دندانها را سفید کنیم؟

با افزایش سن دندانها تیره تر میشوند و این به دلیل پیرتر شدن،استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی ها و به خاطر عادات دیگر از جمله سیکار کشیدن ایجاد میشود .همچنین خوردن چای، قهوه، آب انگور سیاه، شراب قرمز و دیگر غذاهایی که دارای رنگ های قوی هستند میتوانند رنگ دندانها را تغیر دهند. دندانها نیز به خاطر اثرات برخی انتی بیوتیک ها ممکن است تیره تر شوند. .برخی افراد به طور طبیعی دندانهایشان کمی خاکستری تر از دیگران به نظر میرسد و این میتواند به خاطر فاسد شدن دندانها و بیماری های دندانها که از قبل تشکیل شده است باشد.دلایل متعددی میتواند وجود داشته باشد که شما باید به تقبل  قیمت سفید کردن دندان بپردازید و همانند رنگ مو و پوست هر فرد که متفاوت است دندانها نیز میتوانند رنگشان متغیر باشد .

سنگ ها و رسوبات نیز میتوانند رنگ دندان شما را تغیر دهند برخی از افراد ممکن است لکه ای در سطح مینا و یا ترک خوردگی هایی در دندان داشته باشند که به صورت لکه نمایان شده یاشد.

اگر دندان هايم را سفيد کنم، چند درجه روشن تر مي شوند؟

اين شايد اولين سوالي باشد که درباره سفید کردن دندان از دندان پزشک مي پرسيد. در تبليغ هاي بسياري از محصول ها سفيدکننده دندان مي بينيم که ادعا مي کنند، با يک بار استفاده از آن محصول، دندان هاي شما تا 8درجه روشن تر مي شوند ولي اين يک فريب تبليغاتي است. معمولا اين محصول ها، پس از هر بار استفاده، فقط 2 تا 3 درجه دندان ها را سفيدتر مي کنند. براي اينکه بفهميد رنگ دندان هايتان، چقدر سفيدتر شده است، بايد رنگ آنها را قبل و بعد از درمان، ثبت کنيد. متاسفانه هنوز سيستم استانداردي در دندان پزشکي براي مشخص کردن رنگ دندان ها وجود ندارد و رايج ترين وسيله اي که در مطب هاي دندان پزشکي استفاده مي شود، نمونه رنگ «Vita» «وايتا» است. در اين نمونه رنگ، رنگ دندان ها به چهار گروه تقسيم مي شود:

A (قهوه اي مايل به سرخي)، B(زرد مايل به سرخي)، C(خاکستري) و D (خاکستري مايل به سرخي) که در هر يک از اين چهار گروه، 4 يا 5 نوع تيرگي و روشني وجود دارد. دندان پزشک به شما کمک خواهد کرد رنگ دندان تان را قبل و بعد از درمان، با مقايسه با نمونه رنگ اصلي تعيين کنيد و متوجه شويد سفيد کردن دندان ها، چند درجه دندان هايتان را روشن تر کرده. بد نيست بدانيد که همه دندان هاي شما يک رنگ نيستند. معمولا دندان هاي جلويي روشن تر و دندان هاي آسيا تيره ترند. هدف اصلي از سفيد کردن دندان ها اين نيست که به روشن ترين درجه برسيم، بلکه دندان هايتان را بايد تا درجه اي روشن کنيد که با رنگ چهره شما هماهنگي داشته باشد.

سفيد کردن دندان ها در خانه، بدون مراجعه به دندان پزشک هم ممکن است؟

علاوه بر جرم گیری دندان ، سفيد کردن دندان ها در خانه، اين روزها طرفداران زيادي پيدا کرده است و شما را از رفت وآمدهاي مکرر به مطب دندان پزشکي نجات مي دهد. اگر به هر داروخانه اي سر بزنيد، بسته هاي رنگارنگ و متفاوتي از محصولات سفيد کننده دندان ها را پيدا خواهيد کرد که درمان جرم دندان ار انجام میدهند  . اما بهتر است به توصيه دندان پزشکان، يک نوع مناسب را از ميان آنها انتخاب کرده و پس از يادگرفتن نحوه صحيح استفاده از اين محصولات و تعيين مقداري از ژل سفيدکننده در هر بار مصرف توسط دندان پزشک، از اين محصولات استفاده کنيد.

اين محصولات معمولا حاوي ژل هيدروژن پراکسايد هستند. دندان پزشک ابتدا از دهان شما قالب گيري خواهد کرد و يک جفت قاشقک پلاستيکي که متناسب دهان شماست، تهيه مي کند. شما بايد ژل را داخل اين قاشقک بريزيد و آن را يکي دو ساعت در طول روز توي دهانتان نگه داريد. گاهي نتايج آن طي چند روز آشکار مي شود ولي معمولا براي اينکه دندان ها به اندازه کافي سفيد شوند، بايد يک تا چند هفته اين عمل را تکرار کنيد. اين روزها، چسب هاي خاصي به بازار آمده است که ادعا مي شود با چسباندن روي دندان ها، دندان ها را سفيد مي کنند ولي نتايج استفاده از آنها چندان رضايت بخش نيست و به ميزان کمي دندان هاي شما را سفيدتر خواهد کرد. اين روش در کنار سفيد کردن دندان در مطب بهترين نتايج را ايجاد مي کند.

سفيد كردن دندان ها با ليزر یکی دیگر از روشهای سفید کردن دندان است. این روش کارآمدترین و سریع‌ترین روش‌ درمان زردی دندان و سفید کردن دندان‌ ها است که البته پرهزینه‌ترین روش نیز محسوب می‌شود.

مطالعه در مورد ایمپلنت

آيا اين درمان درد دارد?

خير ، درمان بليچينگ دردناک نيست ولي بايد توجه داشته باشيد که براي انجام اين کار وسيله پلاستيکي که کنار زننده لبها و گونه است در دهان فرد گذاشته مي شود که بايد به مدت نيم ساعت تحمل شود و همچنين ماده بليچينگ روي دندانها سوزش مختصري ايجاد مي کند که شبيه سوزشياست که هنگام ريختن قطره درچشم ايجاد مي شود درکل بايد گفت که تمام افراد مي توانند به راحتي و بدون هيچگونه اقدام تسکين دهنده دندانپزشکي اين درمان را انجام دهند.

موارد تجويز بليچينگ چيست؟

بليچينگ در مواردي استفاده ميشود كه فرم و ساختار دندان مناسب و سالم است و فقط رنگ آن بايد تغيير كند يعني مثلا دنداني كه پوسيدگي دارد يا پر از ترميمهاي معيوب و بد رنگ است نياز به درمانهاي ترميمي ديگري علاوه بر بليچينگ خواهد داشت موارد كاربرد شايع بليچينگ تغيير رنگ ناشي از آب آشاميدني ( وجود فلورايد زياد در آب ) تتراسايكلين ، دندانهاي سايش رفته ژنتيك ، افزايش سن ، رژيم غذايي و نيكوتين مي باشد .

عوارض سفید کردن دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندان های ضد حساسیت و سایر مراقبت‌ها قابل درمان است.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید