orthodontic-laminate70

دندانپزشکی زیبایی لمینیت

لمینت ونیر به لایه ای نازک از مواد سرامیکی دندانپزشکی گفته می شود که عمدتا جهت بهبود زیبایی دندان ها به ویژه دندانهای قدامی، بروی سطح دندانها قرار داده می شود بدین ترتیب لمینیت ونیر راهی جهت اصلاح طرح لبخند افراد میباشد و با حداقل تراش و آسیب به دندان است.ونیرها نه تنها رنگ و سایه ی دندان را تغییر می دهند بلکه این تصور را ایجاد می کنند که دندان مورد نظر در موقعیتی بهتر و هماهنگ تر در قوس دندانی جای گرفته است. لمینت یکی از روش‌های زیباتر کردن دندان می‌باشد. امروزه استفاده از این روش بجای روش های درمانی ارتودنسی دندان گسترش یافته است.

هنر زیبایی شناسی

دندانپزشک زیبایی، علاوه بر تكنیك ها و روش هایی كه ممكن است با نام یا ابزار برخی از آن ها مثل لمینت ونیر، بلیچینگ، روكش های تمام چینی، لیزر و … آشنا باشید، عامل «هنرمندی» و تجسم دندانپزشک زیبایی و آشنایی او به معیار های زیبایی شناختی و بافت چهره و فرم و تركیب؛ و آگاهی او به علایق و سلایق مراجعه كننده، نقش بسیار مهمی دارد.

مطالعه در مورد ایمپلنت

لمینیت ونیر

لمینیت روشی است که با خراشیدن به ضخامت بسیار کمی از سطح مینای دندان، یک لایه نازک چینی (یا کامپوزیت) بر روی دندان می چسبانند و عیوب تقارنی و اندازه و شکستگی و پریدگی گوشه های دندان را اصلاح می کنند. در برخی موارد برای اصلاح لب پریدگی، شکستگی، اصلاح عقب بودن چند دندان نمایان و اصلاح عیوب تقارن دندان ها، به ویژه در دندان های بالا می توان از لمینیت استفاده کرد. درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند چندین سال دوام آورد.

 یک مزیت لمینیت، مدت کوتاه درمان و مزیت دیگر آن سهولت تعویض آن است. با روش لمینیت می توانید دندان های خود را به شکل مناسب بازسازی کنید. مزیت دیگر این روش نسبت به سایر انواع روكش، تراش بسیار کم دندان (در حد خراش دادن) و ایجاد تغییر و دستكاری كمتر در بافت دندان است. علاوه بر آن، روكش های لمینیت، ظاهر زیبا تر و طبیعی تری دارند. در این روش، یک لایه نازک چینی (مانند پولک) بر روی دندان قرار می گیرد. عدم احساس راحتی با پولک ها و سنگینی در ناحیه لثه ها نیز منتفی است چون اگر لمینیت به درستی نصب شده باشد، باعث ناراحتی لثه نخواهد شد و به زودی با وجود یک جسم خارجی روی دندانهایتان کنار خواهید آمد و به آن عادت خواهید کرد.

روش انجام لمینیت ونیر :

متاسفانه ساخت لامینت‌های لومینیر بدون تراش مینا در ایران مقدور نیست، و انجام و ساخت آن در کشورهای پیشرفته از هزینه ای بالغ بر چند هزار دلار بازای هر دندان تجاوز می‌کند و نیازمند ابزار بسیار پیشرفته و انواعی از سرامیک‌های بسیار خاص است که گاها ضخامت انان ،معادل ضخامت لنزهای چشمی می‌باشد.

علیرغم این محدودیت در کشورهایی نظیر ایران، سعی و تلاش ما در آفیس دکتر دندانپزشک زیبایی دکتر بزرگ ، بر آنست که با استفاده از پیشرفته ترین سیستم‌های CAD CAM موجود در کل کشور، که تعداد آنها حتی به تعداد انگشتان دو دست نیز نمی‌رسد، از روش‌های خاصی برای به حداقل رساندن میزان تراش دندان‌های زیرین لامینت استفاده کرده، که البته بسته به رنگ دندان‌های زیرین، مرتب و یا نامرتب بودن انها، پوسیدگی، ترک و یا نواحی ساییده و شکسته و… این میزان بسیار متغیر است پس از تراش دندان‌ها، به تعداد لازم، دو تکنیک وجود دارد، یا با استفاده از اسکنر سیستم CADCAM دندان‌های مورد درمان را اسکن نموده و وارد نرم افزار سیستم می‌کنیم.

و یا بهتر آنست که قالب بسیار دقیقی از نواحی مورد درمان گرفته و کست مخصوصی تهیه، و از آن کست اسکن بعمل آید. اینگونه، می‌توان اسکنر را از زوایای مختلف، بر روی دندان‌ها چرخاند و تصویر سه بعدی بهتری برای نرم افزارمان بدست آورد. هر چند در روش سنتی و قدیمی و ارزان قیمت ساخت لامینت سرامیکی، تنها قالب گیری دندان به روش معمولی، کافی خواهد بود اما انتخاب رنگ و فرم دندان‌ها و ردیف آن‌ها، با توجه به خواسته‌ی شما عزیزان خواهد بود و تلاش ما در مرکز دندانپزشکی دکتر بزرگ بر آنست که خواسته‌های شما عزیزان، به بیشترین میزان ممکنه، انجام گیرد. پس از آماده سازی لامینت‌ها، در یک یا حداکثر دو جلسه‌ی بعد، لامینت آماده شده بر روی دندان با سیمان‌های رزینی چسبانده می‌شوند.

مقایسه لمینیت با انواع دیگر روكش ها

در روش روکش (PFM یا All Ceram) نسبت به روش لمینیت، نیاز به برداشتن قسمت بیشتری از دندان هستیم و از دیدگاه محافظت دندان، روشی که تخریب کمتری در بر داشته باشد، روش بهتری به حساب می آید. در لمینیت، تراش در حد مینای دندان است اما در روكش های فلز پرسلن یا تمام چینی، تراش، عاج دندان را هم درگیر می كند. البته طبیعی است كه افرادی كه پیش از این به دلیل پوسیدگی، سطح مینا را از دست داده اند، نتوانند از روش لمینیت استفاده كنند و ناگزیر از روكش باشند. از طرف دیگر نظر به این که دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند، ممکن است روکش کردن آن، جدا از اصلاح رنگ، به عنوان یک درمان پیش گیرانه جهت جلوگیری از شکستن و از بین رفتن دندان مطرح باشد.

عوارض و معایب:

اگر چه ونیرهای کامپوزیتی از زمان معرفی شان بسیار پیشرفت کرده و بهبود یافته اند ولی کماکان نواقصی دارند که منجر شده در اکثر منابع دندانپزشکی استفاده از ونیر های سرامیکی بر انواع کامپوزیتی، ارجح دانسته شود از جمله این نواقص عبارتند از:

1-سایش

2-شکستگی در ناحیه ی مارجینال و لبه ی انسیزال

3-تغییر رنگ

در نتیجه ونیرهای کامپوزیتی در مقایسه با انواع سرامیکی نیاز به بازدید و تعویض های مکرر دارند. ونیرهای سرامیکی، پایدار تر بوده و زیبایی بهتری دارند درصورتی که این نوع ونیرها با تکنیک صحیح باند شده و فرد نیز بهداشت دهانی مناسبی داشته باشد ماندگاری طولانی مدت آنها بسیار بالاست به طور کلی از لمینیت ونیر ها جهت بازسازی دندان های شکسته و یا تغییر رنگ داده و همچنین دندانهای کوچک و بدشکل استفاده می شود برای بلند کردن طول دندانهایی که بر اثر سایش های دندانی کوتاه شده اند و همچنین برای مثلث های سیاه رنگی که به دنبال تحلیل لثه بین دندانها ایجاد می شوند نیز می توان از این روش استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید