همیشه برخی از مراحل دندانپزشکی دردناک بوده‌اند و برای کار بر روی دندان بخصوص دندان کودکان به‌منظور حفظ آرامش و راحتی آن‌ها نیاز به استفاده از بی حسی دندان  کودکان احساس شده است. انواع مختلف بی حسی دندان  کودکان وجود دارد که اگر کودک نیاز به انجام درمان طولانی یا پیچیده در طی یک مراجعه داشته باشد یکی از این بی‌حسی‌ها احتمالاً موردنیاز است. همچنین اگر کودکی نیازهای ویژه‌ای دارد، به‌شدت از دندانپزشکی می‌ترسد یا با ثابت و بی‌حرکت نشستن مشکل دارد استفاده از بی‌حسی می‌تواند به آرامش او کمک کند.

دندانپزشک به‌عنوان متخصص درباره لزوم مصرف بی‌حسی خوراکی تصمیم‌گیری می‌کند. تصمیم برای مصرف بی‌حسی خوراکی تنها ازنظر راحتی کار دندانپزشک یا والدین و مراقبان کودک نیست و بیشتر به مزایای آن برای خود کودک توجه می‌شود. استفاده از بی حسی موضعی دندان کودکان معمولاً روشی بسیار ایمن است و والدین نیز می‌توانند به کاهش خطر و استرس کودک قبل، در طول و بعد از درمان کمک کنند.

به دندانپزشکان کودک آموزش‌های گسترده‌ای درباره‌ی روش‌های مختلف کمک‌کننده به آرامش و راحتی کودکان در طول درمان داده می‌شود. بی حسی موضعی دندان کودکان خطر بسیار کمی دارد و هدف ما مراقبت از دندان‌های کودک شما است تا با روش‌های بسیار کم تهاجمی و ایمن آن‌ها را درمان کنیم. متخصصین ما  با فراهم کردن آخرین فناوری‌های به‌روز محیطی آرام و لذت بخشی را برای درمان دندان‌های کودکانتان فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های  تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

بی‌ حسی دندان چیست؟


بی حسی دندان  کودکان استفاده از یکی از انواع مختلف داروهای آرام‌بخش یا کاهش‌دهنده اضطراب در حین دندانپزشکی است. بی حسی موضعی دندان کودکان ممکن است زمانی که کودک رفلکس خفیف نشان می‌دهد، ایمنی کودک بدون آرام‌بخش به خطر بیفتد و یا وقتی‌که کودک باید در یک جلسه تحت اقدامات زیاد و طولانی دندانپزشکی قرار بگیرد لازم باشد و از سوی دندانپزشک ارائه شود. در اغلب موارد آرام‌بخش خوراکی در کودکان بسيار كوچك كه دچار پوسيدگی شديد هستند یا نمی‌توانند به شیوه‌ی متداول با پزشک همكاری كنند استفاده می‌شود.

دندانپزشکان اطفال اغلب از آرام‌بخش خوراکی استفاده می‌کنند تا کودک با آن‌ها همکاری کند و از رفتارهای ناخوشایند جلوگیری کنند و مانع از آسیب تصادفی بیماران به خود در طول عمل دندانپزشکی شوند. داروهای بی‌حسی دهانی درد را کنترل یا کاهش نمی‌دهند. یک داروی متفاوت برای بی‌حسی دندان‌ها تزریق می‌شود تا باعث کاهش درد و ناراحتی در طی درمان شود. اثرات آرام‌بخش ممکن است تا 6 ساعت بعد از درمان ادامه یابد بنابراین دندانپزشک اطفال همیشه به والدین و مراقبین دستورالعمل ویژه‌ای را در مورد مراقبت قبل و بعد از عمل برای کودک می‌دهد.

مزایای بی‌ حسی دندان کودکان


مزایای استفاده از بی حسی دندان  کودکان عبارت‌اند از:

  • کاهش اضطراب
  • جلوگیری از رفتارهای نامناسب خطرناک
  • همکاری با دندانپزشک برای درمان
  • پیشگیری از آسیب کودک به خود در طی دندانپزشکی
  • جلوگیری از عوارض دندانپزشکی

انواع بی‌ حسی دندان


نوع بی حسی موضعی مناسب برای کودک بستگی به وضعیت هر فرد و میزان و پیچیدگی کار دندانپزشکی دارد. انواع بی حسی دندان  کودکان عبارت‌اند از:

بی‌حسی موضعی


کودکان در هنگام مراجعه به دندانپزشک باید تجربه راحت و بدون درد داشته باشند. بی حسی موضعی دندان کودکان ابزاری مهم برای کنترل درد و ناراحتی در طول درمان دندان است. در صورتی‌ که روش کار بر روی دندان مناسب باشد بیهوشی محلی روشی ایمن است. در صورت استفاده از بیهوشی موضعی هوشیاری کودک حفظ می‌شود.

 بی حسی دندان  کودکان از تولید و پخش سیگنال‌های عصبی جلوگیری می‌کند. با این‌ حال، هنگامی‌که کودکان آرام می‌شوند، باید دوز بی حسی موضعی دندان کودکان کاهش یابد. دندانپزشکانی که از داروهای بی‌حسی برای کودکان استفاده می‌کنند باید آموزش‌های بیشتری دیده باشند و برای واکنش‌های جدی کودک آماده باشند. لیدوکائین بی‌حسی موضعی است که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بی‌حسی با نیتروژن اکسید، اکسیژن


بی‌حسی با اکسید نیتروژن و اکسیژن که به‌عنوان گاز خنده یا گاز شادی نیز شناخته می‌شود بوی خوبی دارد و اثرات آن پنج دقیقه پس از برداشت از بین می‌رود. بسیاری از کودکان این روش را در کنترل اضطراب دندانپزشکی مفید می‌دانند و احساس خوبی به آن‌ها می‌دهد.

آرام‌بخش خوراکی


گاهی اوقات از داروی آرام‌بخش برای آرام کردن کودکی که به سایر تکنیک‌های پاسخ نمی‌دهد استفاده می‌شود. اغلب این کودکان بسیار کم سن و دارای پوسیدگی دندانی شدید هستند و قادر به همکاری با پزشک به روش معمول نیستند. داروی ارامبخش به‌صورت خوراکی تجویز می‌شود و ممکن است همراه با اکسید نیتروژن و اکسیژن استفاده شود. از آرام‌بخش خوراکی بدون اطلاع والدین و رضایت آن‌ها استفاده نخواهد شد.

جراحی دندان با بیهوشی عمومی


برای برخی از کودکان دارای اختلالات پزشکی، پوسیدگی شدید در سن پایین یا مواردی که آرامش‌بخش خوراکی ناکارآمد است درمان دندانپزشکی در اتاق عمل بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

آماده‌سازی کودک


به‌عنوان پدر و مادر تماشای فرزندتان در حال معالجه تحت بی حسی موضعی دندان ممکن است تجربه‌ای بسیار ناراحت‌کننده باشد. کودکان می‌توانند نگرانی والدین را احساس کنند، بنابراین اگر می‌خواهید حضور شما برای فرزندتان مفید باشد باید سعی کنید که به‌اندازه کافی آرام و دلگرم‌کننده باشید. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به فرزندتان کمک کنید حتی اگر خودتان احساس ناراحتی می‌کنید.

  • می‌توانید وسیله‌ای مانند اسباب‌بازی موردعلاقه کودکتان را همراه داشته باشید تا در زمان انجام بی حسی دندان  کودک آن را نگه دارد.
  • شما می‌توانید فرزندتان را نوازش کنید تا فرزندتان بداند که در کنار او هستید. نگه‌داشتن دست فرزند و یا نوازش مو و صورت او حضور شما را به کودک یادآوری می‌کند.
  • شما می‌توانید با کودک خود زمزمه و صحبت کنید و یا حتی برایش آواز بخوانید. شنیدن صدای شما به کودک اطمینان می‌دهد.

فرایند انجام کار


قبل از دریافت بی‌حس‌کننده موضعی، دندانپزشک شما بخشی از دهان را با هوا یا پنبه خشک می‌کند. در اغلب موارد، قبل از تزریق لیدوکائین به‌آرامی بی حسی موضعی دندان کودکان اعمال می‌شود. ممکن است کودک خارش خفیف را احساس کند که توسط سوزن ایجاد نمی‌شود بلکه به خاطر فشار مایع داخل سوزن محض ورود به بافت به وجود می‌آید. این ناراحتی باید تنها چند ثانیه طول بکشد. دندانپزشک چند دقیقه قبل از شروع درمان صبر خواهد کرد تا بی‌حسی موضعی عمل کند.

بی‌حسی موقت ممکن است باعث شود که کودک احساس کند لب‌هایش ورم‌کرده اما این احساس نشانه‌ی خوبی است:؛ به این معنی است که اعصاب شما بی‌حس شده و درد ناشی از دندانپزشکی را احساس نمی‌کنند. بی‌حسی موضعی می‌تواند تا چند ساعت طول بکشد. در طی این زمان ممکن است کودک شما نتواند لب و دهانش را احساس کند. برای اطمینان از اینکه او به‌طور تصادفی به خودش آسیب نمی‌رساند، تا زمانی که بی حسی دندان  کودک از بین نرفته نباید چیزی بخورد.

عوارض جانبی


عوارض جانبی بی حسی موضعی دندان کودکان نادر است اما می‌تواند شامل ضربان قلب بالا باشد که تنها یک یا دو دقیقه ادامه می‌یابد. ممکن است در ناحیه اطراف نقطه‌ای که در آن بی‌حسی تزریق‌شده است نیز احساس بی‌حسی کنید. هنگامی‌که اثر بی‌حسی از بین برود آن قسمت به حالت عادی برمی‌گردد. یکی دیگر از عوارض جانبی ممکن است هماتوم باشد که یک کلمه ترسناک است که به معنای تورم پر از خون است. این اتفاق زمانی می‌افتد که سوزن به رگ‌های خونی رسیده باشد. درنهایت سوزن ممکن است به عصب آسیب برساند و درنتیجه درد برای مدت طولانی ایجاد می‌شود.

اگر فرزند شما در مورد هر یک از این نتایج نگران است با دندانپزشک خود صحبت کنید. آلرژی به بی‌حسی دندان نیز نادر است. برای اطمینان از اینکه فرزندتان بهترین نتیجه ممکن را می‌گیرد با دندانپزشک درباره هرگونه مشکل پزشکی کودک و تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کند صحبت کنید. حتماً در مورد هرگونه واکنش آلرژیک به داروهای مصرف‌شده در گذشته صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید