بهترین دکتر متخصص ارتودنسی خوب در ایران کیست، وظایف و خدمات ارتودنتیست

ارتودنتیست‌ها یا متخصص ارتودنسی پزشکانی هستند که بعد از اتمام دوره عمومی دندانپزشکی و سپری نمودن دوره‌های آموزش‌های ویژه درشاخه ارتودنسی صاحب تخصص می‌شوند. دندان‌ها از اعضای مهم بدن هستند که بدون وجود آن‌ها امکان جویدن غذا وجود ندارد. جویدن به دلیل این که هضم غذا را آسان‌تر می‌کند فرایندی است که از اهمیت فراوانی برخوردار است. از آن‌جایی که دندان‌ها ممکن است تحت بیماری و مشکلات مختلف قرار بگیرند همین امر مراجعه منظم به دندانپزشک را الزامی می‌کند.

ارتودنتیست کیست؟


همانطور که پزشکان دیگر می‌توانند در زمینه‌های مختلف نظیر قلب و عروق تخصص کسب کنند دندانپزشکان نیز با سپری نمودن دوره‌های ویژه در حوزه‌ی خود می‌توانند تخصص کسب نمایند. ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری‌های صورت و فک ازجمله نامرتبی یا بی‌نظمی دندان‌ها (بایت) می‌پردازند.
بسیاری از خدمات ارتودنسی به ارتودنسی صورت و دندان و ارتودنسی عمومی محدود می‌شود اما نکته جالب این است که این درمان‌ها در هر سنی با موفقیت همراه هستند.

مطالعه در مورد ایمپلنت

وظایف متخصص ارتودنسی


تشکیل پرونده، عکس برداری با اشعه ایکس از دندان‌ها برای تشخیص صحیح طبی و همچنین ثبت گزارش از مشکلات و بیماری در حیطه کاری یک متخصص ارتودنسی است.

یک متخصص ارتودنسی خوب باید مهارت لازم جهت رسیدگی به مشکلات دندانی را داشته باشد. از آن‌جایی که اغلب بیماری‌های دندانی دردناک هستند و درد ناشی از آن‌ها با درد زایمان مقایسه می‌شود، متخصص ارتودنسی باید بتواند در درمان و رسیدگی به مشکل بیمار دقت کافی داشته باشد. خلاصه کلام، در توصیف شغلی متخصصین ارتودنسی باید گفت که دقت و مهارت از مهمترین ویژگی یک متخصص ارتودنسی خوب است.

آستانه‌ی تحمل درد کودکان بسیار پایین است همین امر درمان مشکلات دندانی کودکان را به مراتب دشوارتر می‌کند. متخصص ارتودنسی خوب باید سعی کند به کودک اطمینان دهد که درمان راحت و بدون دردی خواهد داشت.

برقراری رابطه خوب و دوستانه با کودکان و تضمین این که بعد از درمان از شر درد خلاصی خواهند یافت تاثیر خوبی در روند درمان خواهد داشت. آموزش مراقبت‌های صحیح دندانی از دیگر وظایف یک متخصص ارتودنسی است.

متخصصین ارتودنسی نه‌تنها باید مشکلات دندانی را درمان کنند بلکه باید مهارت لازم برای کار با تجهیزات دندانپزشکی را داشته باشند. تهیه قالب دندانی، ساخت ابزار دندانی خاص نظیر ریتینرها، بریج و فضا نگهدارنده‌ها در حیطه کاری متخصص ارتونسی است. در این قسمت به طور خلاصه به معرفی وظایف و مسوولیت های متخصصین ارتودنسی اشاره می‌کنیم:

 • درمان تمام مشکلات مرتبط با دندان
 • تخصص کافی برای کار با تجهیزات دندانپزشکی و مهارت در ساخت ابزار کمکی نظیر بریس و پروتزهای دندانی
 • رسیدگی منظم به دندان‌های بیمار و تنظیم برنامه چکاپ مرتب برای هر 6 ماه
 • ارسال پرونده پزشکی بیمار به متخصص جدید ارتودنسی درصورت تعویض دندانپزشک

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می‌دهد؟


متخصص ارتودنسی باید نامرتبی و بی‌نظمی دندان‌ها و فک را برطرف نماید. مشکلات متعدد مرتبط با نامرتبی دندان‌ها شامل اختلال در گفتار، مشکل جویدن و مشکل رعایت بهداشت دهانی مناسب می‌باشند. در این قسمت به معرفی برخی از مشکلات دندانی رایج می‌پردازیم که با ارتودنسی درمان می‌شوند:

انحرافات جلو و عقب فک بالا و پایین

رایج‌ترین نمونه این مشکل شامل آندربایت یا به عبارتی جلوبودن فک پایین و اووربایت یا جلوبودن فک بالا می‌باشد. هر دو ناهنجاری فوق می‌تواند موجب اختلال در جویدن و تولید آوا‌ها شوند.

اور کراودینگ

اورکراودینگ یا به عبارتی شلوغی زیاد دندان‌ها یکی از شایع‌ترین مشکلاتی دندانی است که توسط متخصص ارتودنتیست درمان می‌شود. در برخی موارد، کمبود فضای کافی در استخوان فک موجب می‌شود دندان‌های دائمی روی هم رشد کنند. در چنین شرایطی یک ارتودنتیست با کمک ابزار و تجهیزات دندانپزشکی می‌توانند چنین ناهنجاری را درمان و دندان‌ها را تراز کند.

مشکلات زیبایی

در برخی موارد مشکلاتی نظیر بایت بد و یا مال آکلوژن ممکن است زیبایی صورت بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. یک متخصص ارتودنسی خوب با بازسازی و تنظیم فک، لب‌ها و دندان‌ها می‌تواند زیبایی لبخند را به چهره بیمار بازگرداند.

چگونه یک ارتودنتیست می‌تواند فک و دندان‌ها را مرتب کند؟


مرحله اول شامل معاینه دقیق فک و دندان‌های بیمار است. گام بعدی قبل از توصیه‌های درمانی شامل، تصویربرداری اشعه ایکس پانورامیک و تهیه قالب از فک و دندان‌های بیمار است. متخصص ارتودنسی بعد از بررسی دقیق مشکل، با توجه به وضعیت فک و دندان‌های بیمار بهترین گزینه درمانی را به بیمار توصیه خواهد کرد.
در این قسمت به اختصار به معرفی برخی از خدمات ارتودنسی می‌پردازیم:

بریس دندانی

بریس‌ها یا به عبارتی سیم کشی دندانی به مجموعه ای از براکت‌ها (روی دندان نصب می‌شوند) و آرچ وایر(برای اتصال براکت بکار می‌روند) اتلاق می‌شود. بریس‌ها جهت تنظیم و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند و انواع مختلفی دارند: برخی از جنس فلز، برخی سرامیک و برخی نامرئی هستند.

هدگیر و ماسک صورت

این ابزار دندانپزشکی برای اصلاح مشکلاتی نظیر اوربایت و آندربایت استفاده می‌شوند. متخصصین ارتودنسی علاوه‌بر بریس‌های دندانی هدگیر و ماسک صورت را نیز طراحی می‌کنند. هدگیر و ماسک صورت به بریس‌ها متصل شده و اطراف سر قرار می‌گیرند. ساختار این تجهیزات به تنظیم دندان‌ها و فک کمک شایانی می کنند.

ریتینر

بعد از مرتب شدن دندان‌ها با بریس‌ها، تجهیزات متحرک و هدگیرها، نوبت استفاده از ریتینر و یا نگهدارنده است. ریتینرها مانع بازگشت دندان‌ها و فک به موقعیت سابق خود می‌شوند. نگهدارنده‌ها تا زمانی‌که استخوان نهفته شکل صحیحی پیدا نکرده استفاده می‌شوند.

یک متخصص ارتودنسی چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟


تمام مهارت‌های مورد نیاز از طریق تحصیل در دانشگاه و تجربه در محیط‌های کاری کسب می‌شود. تخصص در روش‌های مختلف ارتودنسی و پایبندبودن به اصول اخلاقی در کار تاثیر چشمگیری در درمان بیماران خواهد داشت. یک متخصص ارتودنسی خوب باید در حوزه‌ی علمی و پزشکی پیشینه قوی و مرتبط با دندانپزشکی داشته باشد. مهارت‌های مفید یک متخصص خوب ارتودنسی شامل:

 • سطح بالای تخصص
 • شم اقتصادی خوب: خصوصا اگر تصمیم به راه اندازی مطب دارد.
 • مهارت‌های ارتباطی خوب یا به عبارتی برقراری ارتبط خوب با بیماران
 • عدم مشکل بینایی: این مورد کمک می‌کند تا با دقت و به درستی کار خود را انجام دهد.
 • هماهنگی خوب دست و چشم: به عنوان مثال استواری دست و بازو و چالاکی دست‌ها
 • توانایی تفکر منطقی و تحلیلی
 • مدیریت زمان: تنظیم برنامه کاری منظم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید