بریج بر پایه ایمپلنت : کاربرد، مراحل جایگذاری و مراقبت بعد از جراحی

بریج ایمپلنت

یک بریج بر پایه ایمپلنت مشابه با بریج‌های معمولی است با این تفاوت که به جای این که روی ریشه دندان قرار داده شود روی یک ایمپلنت نصب می‌شود. بریج دندان بر پایه ایمپلنت را می‌توان جایگزین چندین دندان از دست رفته در یک ردیف کرد و در مقایسه با دندان‌های مصنوعی یا بریج‌های معمولی ثبات بسیار خوبی دارد. در این روش چند روکش جدید متناسب با اندازه و ابعاد جای خالی ایجاد شده در اثر افتادن دندان‌ها به هم وصل شده و بر روی دو یا چند ایمپلنت ثابت و محکم قرار داده می‌شوند. زمان که می‌خواهید این بریج‌ ها را جایگزین سه دندان از دست رفته در یک ردیف کنید، یک بریج ثابت به ایمپلنت‌های دندانی وصل می‌شود و یک جایگزین ثابت برای دندان‌ها می‌شود.

بریج

بریج شامل همه دندان‌ها در یک قطعه شده و به ایمپلنت‌های دندانی محکم وصل می‌شود. دندان‌های مصنوعی این ثبات را ندارند و عملکرد آنها نیز به خوبی بریج‌های بر پایه ایمپلنت نیست. اگر شما همه دندان‌های خود را از دست داده باشید، یک بریج ساخته شده و به طور دائمی بر روی ایمپلنت‌های زیرین جایگذاری می‌شود.

اگر دو یا چند دندان در یک ردیف از دست رفته باشد، شما می‌توانید برای جایگزینی آنها از بریج‌های بر پایه ایمپلنت استفاده کنید. استفاده از بریج‌های بر پایه ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته با ثبات و قدرت بی‌نظیری که به شما می‌دهد باعث می‌شود که بتوانید هر آن چیزی که میل دارید را بخورید. همچنین با استفاده از این روش، استخوان فک و ظاهر صورت شما حفظ می‌شود.

متخصصین ما  پس از ارزیابی‌های دقیق از شرایط شما به بهترین روش درمان را برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به شما پیشنهاد می‌دهند و تعیین می‌کنند که آیا بریج بر پایه ایمپلنت برای شما مناسب هست یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بریج بر پایه ایمپلنت و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های تماس حاصل فرمایید.

مطالعه در مورد ایمپلنت

بریج‌ های ثابت بر پایه ایمپلنت


یک بریج بر پایه ایمپلنت شامل قسمت‌های زیر می‌شود:

  • ایمپلنت ساخته شده از تیتانیوم به روش جراحی در استخوان فک جایگذاری می‌شود. شما ممکن است یک ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته استفاده کنید. در موارد دیگر، دندانپزشک شما ممکن است از یک یا چند فضای خالی ایجاد شده چشم‌پوشی کند زیرا استخوان فک شما کافی نیست یا به این دلیل که فضای موجود برای عصب یا حفره‌های سینوسی شما بسیار کم است.
  • دیواره که یک سیلندر ساخته شده از تیتانیوم، طلا یا پرسلین است به ایمپلنت پیچ می‌شود. در گذشته، این دیواره‌ها با استفاده از سمنت دندانپزشکی به ایمپلنت وصل می‌شدند. امروزه همه این دیواره‌ها با پیچ محکم می‌شوند. دیواره‌ها ممکن است از پیش‌ساخته باشند یا به طور سفارشی در آزمایشگاه ساخته شوند.
  • ترمیم (قسمتی که شبیه به دندان است) شامل یک سری روکش است که به بریج وصل می‌شوند. این روکش‌ها از پرسیلین ساخته شده‌اند که به سطح فلز جوش می‌خورند.

مزایا


برخی از مزایای بریج‌های ثابت بر پایه ایمپلنت عبارتند از:

  • تنها جایگزین ثابت در این وضعیت هستند.
  • یک راه حل ثابت و محکم است که به شما این امکان را می‌دهد که هر چه می‌خواهید به راحتی میل کنید.
  • ظاهر صورت شما را حفظ کرده و از تحلیل استخوان‌ها پیشگیری می‌کند.

بریج‌ های بر پایه ایمپلنت چه موقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟


بریج بر پایه ایمپلنت غالباً برای جایگزینی یک دندان از دست رفته استفاده می‌شود. همچنین زمانی که دندانپزشک نگران وارد آمدن فشار زیاد بر ایمپلنت‌هایی باشد که به صورت تکی کاشته شده و به هم متصل نشده‌اند از این روش استفاده می‌کند. برای مثال، دندان قروچه باعث فشار آمدن زیاد به دندان‌هایی می‌شود که روی یک ایمپلنت جایگذاری شده‌اند. این ممکن است احتمال شل شدن و لق شدن ایمپلنت در استخوان را افزایش داده و باعث افتادن آن شود. بریج بر پایه ایمپلنت فشار را بر روی ایمپلنت‌های تکی در استخوان کاهش می‌دهد و این فشار را بر تمام قسمت‌های بریج توزیع می‌کند. اگر ایمپلنت در کنار یک دندان طبیعی کاشته می‌شود، دندان طبیعی و لثه اطراف آن باید از سلامت خوبی برخوردار باشند.

فرایند درمان


مشاوره اولیه

قبل از شروع هر فرایندی، شما باید به یک متخصص پروتز دندان یا یک دندانپزشک عمومی که در مورد ترمیم و جایگذاری ایمپلنت‌ها آموزش دیده باشد مراجعه کنید. دندانپزشک معاینه جامعی از دندان‌های شما به عمل می‌آورد. وی دندان‌ها و سوابق پزشکی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و از دندان‌ها و لثه شما به وسیله اشعه ایکس و در برخی موارد به وسیله سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) عکس‌برداری می‌کند. این‌ها برای مشخص کردن محل عصب‌ها و سینوس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. دندانپزشک از این اسکن برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی عصب‌ها و سینوس‌ها در زمان جایگذاری ایمپلنت استفاده می‌کند.

اگر اسکن و اشعه ایکس، تحلیل استخوانی در فک نگهدارنده ایمپلنت را نشان دهند، دندانپزشک چند گزینه خواهد داشت. این گزینه‌ها شامل تقویت یا پیوند استخوان می‌شود. استخوان ممکن است از چانه، ران یا دهان برداشته شود. همچنین ممکن است از استخوان گاو یا استخوان فرد برای این کار استفاده شود. اگر شما تحت این فرایند قرار گیرید آماده کردن استخوان برای ایمپلنت ممکن است چهار ماه طول بکشد.

جایگذاری ایمپلنت یا اولین عمل جراحی

پس از این که دندانپزشک استخوان‌ها را برای جایگذاری ایمپلنت بررسی و تأیید کرد، اولین عمل جراحی انجام می‌شود. این عمل شامل جایگذاری یک یا چند ایمپلنت در فک است.

دندانپزشک به دقت محل جایگذاری ایمپلنت‌ها را مشخص می‌کند تا بتواند بریج‌های جدید را به گونه‌ای که طبیعی به نظر برسند روی آنها قرار دهد.

دندانپزشک یک مدل که به آن واکس – آپ گفته می‌شود را برای تشخیص محل کاشت ایمپلنت تهیه می‌کند. وی از این مدل استفاده می‌کند تا متوجه شود که بریج‌ها پس از نصب چگونه به نظر می‌رسند. دندانپزشک از قالب گرفته شده از فک‌ها و دندان‌ها برای ساخت این مدل استفاده می‌کند.

دندانپزشک سپس از این مدل به عنوان هادی عمل جراحی استفاده می‌کند. هادی جراحی یک قطعه پلاستیکی شفاف است که مانند محافظ دهانی است. این هادی روی دندان‌های موجود قرار داده می‌شود و به ناحیه‌ای که دندان‌های آن افتاده‌اند گسترش می‌یابد تا مشخص کند که ایمپلنت‌ها کجا باید جایگذاری شوند.

سپس اگر ایمپلنت‌ها در فک پایین جایگذاری شده باشند متخصص سه یا چهار ماه صبر می‌کند و اگر در فک بالایی جایگذاری شده باشند باید 5 تا 6 ماه صبر کند تا نوبت به انجام دومین عمل برسد. در این مدت ایمپلنت‌ها به استخوان جوش می‌خورند. متداول‌ترین نوع ایمپلنت ریشه ایمپلنت است که به عنوان ریشه دندان به کار می‌رود. معمولاً این ایمپلنت‌ها در استخوان فک در فضای خالی دندان‌های از دست رفته کاشته می‌شوند.

دومین عمل جراحی 

دندانپزشک به وسیله اشعه ایکس از دهان شما عکس می‌گیرد تا مشخص کند آیا می‌توان دومین عمل جراحی را انجام داد یا نه؟ یک شکاف کوچک در لثه ایجاد می‌شود تا ایمپلنت در آن قرار داده شود. پس از جایگذاری تا زمان بهبودی یک کلاهک روی ایمپلنت قرار داده می‌شود که به لثه در بهبودی آن کمک می‌کند. طوق ایمپلنت در محل قرار داده می‌شود تا بریج موقتی روی آن نصب شود.

مرحله ‌ترمیم

دندانپزشک بهترین بریج‌های بر پایه ایمپلنت را برای استفاده انتخاب می‌کند. ممکن است این‌ها به وسیله پیچ یا به وسیله سمنت دندانپزشکی جایگذاری شوند. اگر شما از بریج پیچی استفاده کردید، کلاهک بهبودی برداشته شده و سپس دیواره‌های دائمی به ایمپلنت پیچ می‌شوند. بریج‌های موقتی در آینده و پس از اینکه شما از آنها استفاده کرده و به اندازه کافی با شرایط شما سازگاری پیدا کردند با بریج‌های دائمی جایگزین می‌شوند. دندانپزشک بریج را کامل کرده و آن را در دهان قرار می‌دهد.

این فرایند چقدر زمان می‌برد؟


زمان جایگذاری بریج دندان بر پایه ایمپلنت در هر مورد متفاوت است. در موارد ساده (با سی بی سی تی اسکن سه بعدی که کیفیت استخوان را مشخص می‌کند) این کار در 4 تا 5 جلسه در طول 4 تا 5 ماه انجام می‌شود. در موارد پیچیده‌تر که نیاز به پیوند استخوان وجود دارد، 6 تا 8 ماه زمان برای جایگذاری این بریج ها زمان لازم است.

در برخی موارد (زمانی که مقدار و کیفیت استخوان مناسب است)، ممکن است در یک جلسه هم دندان کشیده شود و هم ایمپلنت کاشته شود که به آن بارگذاری فوری بریج گفته می‌شود. در موارد دیگر قبل از کاشت ایمپلنت فرایند بهبودی 6 هفته تا 4 ماه طول می‌کشد.

مراقبت‌های پس از عمل


شما قادر خواهید بود که ناحیه بین لثه و بریج را تمیز کنید. دندانپزشک نوع مخصوصی از نخ دندان یا مسواک‌های کوچک را برای استفاده به شما توصیه می‌کند. در موارد دیگر، شما می‌توانید بریج‌ها را مانند دندان‌های طبیعی درمان کنید. اگر شما مشکلی با بریج‌های بر پایه ایمپلنت داشتید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک از شما خواهد خواست تا پس از 6 ماه برای بررسی وضعیت دوباره به او مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *